Zuji trafo u zvucnicima UVEK

Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Imam logitech f166a zvucnike,i u pocetku nisu zujali ili su manje kad sam ih kupio mozda pre pola godine.Od skoro,ima mesec dana mozda zuje bez obzira da li su ukljuceni u pc ili nisu,znaci zuje.Ja ih cujem u drugoj prostoriji kad izadjem iz sobe kad je tisina.Bas me nervira ovaj zvuk.
Samo zuji glavni,drugi se ne cuje.Nosio sam u drugu prostoriju ne pomaze.Sam glavni zvucnik ima pozadi prekidac,kada ga iskljucim ne zuje,kada ukljucim odma pocne zujati,bez obzira sto je smanjen ili pojacan do kraja zuji toliko jako da se ono zujanje normalno sto treba da zuji kad se pojacaju do kraja uopste ne cuje.
E sad,imao sam prilike pogledati iste ovakve zvucnike i oni ama bas nimalo ne zuje tako da nije do toga sto su nekvalitetni,jer zujali bi i oni sto sam gledao.
Otvorio sam ih, i izvadim deo gde je transformator napolje i tad se skroz slabo cuje da zuji ali kad vratim u kutiju zuji puno.
Sta bi mogao uraditi s' obzirom da se bas i ne razumem oko elektronike.Koliko bi uzeli za popravak ako bi menjali transformator?
 
Učlanjen(a)
30.04.2013
Poruka
3.249
Zujanje transformatora u zvučniku se javlja usled starosti transformatora ili loše fabričke izrade, najbolje da skineš taj problematični transformator i raspitaš se u gradu da li ima servisa koji vinkluju transformatore ili ako ti daju bolji savet odradi kako je najbolje. Vinklovanje i remont transformatora ne košta mnogo, ja lično koristim Logitech Z 533 2.1 mogu reći da su savršeni.
 
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Ili trafo je loše ,,upakovan" ili je oslabio elektrolit veliki koji se nalazi na pločici blizu trafoa, pa probija naizmjenična struja.
Ako je trafo, možda je jeftinije nabaviti neki polovan.
 
Učlanjen(a)
29.09.2011
Poruka
84
Imao sam takav slučaj. Ispravljački kondenzator je izgubio kapacitet. Odnesi do nekog servisa, ne bi smelo mnogo da košta.
 
Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Mislim da nije ostario jer sam ih kupio nove ne bi trebalo tako brzo. Ok Hvala :)
 
Član
Učlanjen(a)
05.12.2009
Poruka
17
To što se čuje da zuji... to je oscilovanje trafoa na frekvenciji od 50Hz. Zato se čuje samo zvučnik gde je smešten trafo. Da je u pitanju elektrolit na ispravljaču zvuk bi se čuo kroz audio signal i pojačavao bi se i smanjivao zajedno sa zvukom na oba kanala. Uzrok je verovatno loše pakovanje trafoa (limova). Naći odgovarajući (po naponu i snazi) kvalitetniji trafo i zameniti ga. Za to treba otvoriti zvučnik i izmeriti napon na sekundaru trafoa, kao i protok struje (amperažu) da bi se utvrdila snaga. Zahvat je vrlo jednostavan za nekoga sa malo znanja iz elektronike. Mislim da polovan trafo takve namene može da se nadje za 200-300 dinara. Drugo rešenje (a koje sam ja svojevremeno odradio) je izmeriti napon na izlazu ispravljača (veliki elektrolit posle greca) i skloniti trafo, a na njegovo mesto postaviti svič napajanje odgovarajućeg napona i snage.
Inače poznato mi je da zvuk oscilirajućeg trafoa baš može da ide na živce. Da si bliže odradio bih ti to bez naplate za vreme dok se popiju dva piva.
Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Moj Bubuleja, previdio si da ona 2 visokotonca vjerovatno imaju filter, kondenzator, koji ne propušta niske frekvencije ka tim visokotoncima, tzv. skretnica, a i da nema taj filter kondenzator, inače se bas zvučnik jače čuje, jer i veću snagu prima.
Ali nije obavezno, kao što već rekoh, da je tačno i samo taj veliki elektrolit kondenzator. Može biti i trafo i kondenzator.
Ali nemoj da isključuješ unaprijed i druge mogućnosti.
 
Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Ali sto se cuje jace kad je u kutiji,da li zbog kutije jer je zatvorena pa se jace cuje ili zato sto ga nesto ometa u kutiji pa zuji kad je blizu?
Kad otvorim i izvadim plocu gde je transformator onda se slabije cuje zujanje.
 
Natrag
Top