Zlo u nama???

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Do sada smo da kažem pričali dosta o lepim stvarima i osećajima,ali postoje i ona suprotna u nama,ljutnja, netrpeljivost, ponekad i mrznja.

Sta vam pada na pamet kada se tako osecate...da li bi bili u stanju da uradite nesto lose osobi koja je to izazvala...da li ta osecanja traju dugo ili kratko...kako se borite protiv losih i zlih misli...postoji li nesto posebno sto vas uvek iritira...sta mislite da li postoje ljudi koji su zli po svojoj prirodi i koliko nas prostora deli izmedju ljubavi i mrznje?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
U suštini, između ljubavi i mržnje je jako malo prostora. Ali ja ne umem da mrzim. U slučajevima u kojima bi ostali ljudi počeli da mrze, ja se jednostavno ohladim i te osobe za mene više ne postoje. Ne volim ih, ne mrzim ih, jednostavno nemam više nikakav osećaj, što je ponekad i gore od mržnje.
Nikada ne bih mogla da učinim nekome nešto nažao. Nisam osvetoljubiva. Trudim se da ne budem negativna.
Mogu da se naljutim samo na ljude do kojih mi je stalo, ali onda im kažem o čemu se radi, šta me ljuti i iritira, i pokušavamo da to rešimo. Isto tako volim da mi kažu šta ih kod mene iritira, da bih to gledala da korigujem ili da to ne radim u prisustvu osobe koju to nervira.
A mislim da postoje ljudi zli po prirodi. Kod takvih, to se vidi još od malena, pre prve godine života. Pre nego što toga uopšte postanu svesni. Mislim da se ipak ne rađamo kao "tabula rasa", jer neke stvari genetski dobijamo od roditelja, familije, predaka...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovo bi prije trebala biti psihološka tema, nego filozofska, ali, psihologija se ponekad prepliće i sa filozofijom pa se može o tome i ovdje govoriti.
Kada govorimo o zlu i mržnji u nama, govorimo, prije svega o emocijama, a ispoljavanje emocija, opet zavisi od temperamenta svake osobe.
No, uvjeren sam da je u svakom čovjeku podjednako "programirano" i zlo i dobro, a šta će prevladati u životu, ovisi od mnogo faktora: kućni odgoj, vaspitanje, okolina, društveni odnosi...
Čovjek koji odrasta u sredini gdje se zlo smatra "normalnom" pojavom, ima sve preduslove da i sam bude zao. I obrnuto. Međutim, ovdje je interesantno potanje, može li čovjek u takvoj izvitroperenoj sredini, odrasti i biti dobar čovjek? Teško, ali nije nemoguće, ili, što bi Srbi rekli: mož' da bidne, al' ne mora da znači!
U svakom slučaju, složena i kompleksna tema o kojoj bi se dalo mnogo govoriti.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
U principu ovo jeste kako si rekao tema za psihologiju,ali pošto nema pdf psihologija nekako mi je najbliže da temu stavim u filozofiju.
Takođe slažem se da je sve povezano sa emocijama i da je stvar od osobe do osobe kako će ih ispoljiti,takođe zavisi od vaspitanja,jel po meni čovek se ne može roditi zao,nego to vremenom postaje u zavisnosti kako i u kom okruženju odrasta.
Verujem da svakom od nas dođe momenat da kažem kako bi iskočili iz svoje kože usled nekog lošeg događaja....i u datom momentu osećamo mržnju i bes,možda nekome i svašta prolazi kroz glavi(da kažem zle misli)....ali opet ja npr. u takvim momentima,možda će zvučati smešno...počnem da brojim do deset....i tada počinjem da kontrolišem svoje emocije da nebi došlo do nečega što mi je tada palo na pamet,a da nisam odbrojala i samokontrolisala se svašta bih napravila.To mi uspeva jel sam u biti veliki optimista i verujem da kada neko nešto želi to i može ostvariti,samo treba biti uporan i disciplinovan.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa, lijepo je to kada možeš u stanju jakih emocija "brojiti do deset" i tako sama sebi pružiti šansu da se sabereš i smiriš. Ti sigurno nisi kolerik, za razliku od mene koji to jesam. Kada pobjesnim, nisam u stanju brojiti ni do dva, a kamo li do desetwacko2
Ispoljavanje emocija i osjećanja, kao što je već rečeno, zavisi od temperamenta:
1. kolerik - osjećanja se javljaju brzo i jaka su;
2. sangvinik - osjećanja se javljaju brzo ali su slaba;
3. melanholik - osjećanja se javljaju sporo ali su jaka i
4. flegmatik - osjećanja se javljaju sporo i slaba su.
 
Član
Učlanjen(a)
21.11.2009
Poruka
38
Covek se radja dobar,a zivot ga cini onim sto na kraju postane.
Inace,te suprotnosti koje su u nama - cine nas.Zamislite kada bi svi bili dobri i veseli.Zar zivot ne bi bio dosadan,zar ne bi licili jedni na druge.
Te suprotnosti su upravo jedna od stavki koja definise svakog od nas i cine da se razlikujemo jedni od drugih.

Čovek se ne sme utopiti u masu, biti kopija, treba biti autentičan, biti individua.Na mom nadgrobnom spomeniku napisite Bio je individua.

Soren Kjerkegor
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Covek se radja dobar,a zivot ga cini onim sto na kraju postane.
Inace,te suprotnosti koje su u nama - cine nas.Zamislite kada bi svi bili dobri i veseli.Zar zivot ne bi bio dosadan,zar ne bi licili jedni na druge.
Te suprotnosti su upravo jedna od stavki koja definise svakog od nas i cine da se razlikujemo jedni od drugih.

Ne, čovjek se ne rađa dobar. Čovjek se ne rađa ni zao. Čovjek se rađa kao bijeli list hartije. Šta će na toj hartiji biti ispisano, zavisi od porodice u kojoj odrasta, vaspitanja, društvene okoline..., i još mnogo toga.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Mnogo puta mi svašta pada na pamet kad se iznerviram ali ako to ne uradim odmah obično to ne uradim uopšte. Nisam osvetoljubiva osoba i kad prođe vreme trudim se da drugima ne pridajem pažnju jer prosto ne želim da vreme i energiju trošim na takve osobe. Ono što me posebno iritira iako se trudim da životu odvoji bitno od nebitnog je puno različitih sitnica, detalja koji meni znače. Naročito me pogađa kada osobe koje poznajem i valjda su mi neki prijatelji dugo godina, neosetno prelaze preko toga.
Sigurno je da ima zlih ljudi i slažem sa da je to na prvom mestu posledica uticaja okruženja kao i (ne)vaspitanja. Međutim to me ne plaši i pre svega ne iznenađuje jer polazim od toga da je atmosfera u društvu prilično tmurna i da je mnogo više loših nego dobrih ljudi. Možda ta razlika i nije tako velika ali dobri ljudi su mnogo manje istaknuti, povučeniji su, rezervisani...:-|
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Postoji jedan događaj gde sam ispao zao, ali ne bih sebe da diskreditujem na ovom forumu.
 
Natrag
Top