Živeti s niskim pritiskom

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Živeti s niskim pritiskom


Niskim pritiskom se smatra onaj čije vrednosti variraju između 60-70 za donji, odnosno,100 -110 za gornji


pritisak-nizak-197x300.jpg

Boljka mnogih žena, naročito onih mlađih, jeste problem s niskim krvnim pritiskom, koji prate vrtoglavica, pad koncentracije, glavobolja, povremena lupanja srca, oticanje nogu, gubitak apetita i osećaj slabosti i premora.
Niskim pritiskom se smatra onaj čije vrednosti variraju između 60-70 za donji, odnosno,100 -110 za gornji. Iako nije u pitanju neka posebna bolest, žene koje muči hipotenzija mora da bude spremna na brojne neprijatnosti. Za razliku od visokog pritiska koji je opasan za srce i mozak, nizak nije toliko štetan.
Jedan od pokazatelja da imaš ovaj problem je i pojava da, kad naglo ustaneš, sve oko sebe vidiš crno ili ti se pak pojavljuju svetleće mrlje. Ovi su simptomi posledica činejnice da srce brže kuca, zbog čega se neretko javlja i vrtoglavica. Srećna okolnost je da sve navedeno brzo prolazi, pri čemu tvoj organizam reaguje prirodnim mehanizmom.
Osim što je poželjno da, ako imaš problem s niskim pritiskom, unosiš što više tečnosti (i to ne obavezno kafe, kako se uglavnom veruje, već i obične vode) od velike pomoći ti može biti i što više kretanja koje podstiče krvotok. Što se lekova tiče, valja naglasiti kako uglavnom nisu efikasni, a i mogu da imaju prilično neprijatne nuspojave. Stoga je najbolja strategija u borbi protiv niskog pritiska sledeća: svaki dan šetaj bar sat vremena, penji se stepenicama jer je to način da učvrstiš vene na nogama i plivaj što češće, jer kretanje u vodi učvršćuje krvne sudove.
Važno je pritom da imaš na umu kako bi sportom trebalo da počneš da se baviš postepeno, jer u protivnom, ako se preforsiraš, može naglo da promeniš brzinu krvotoka i tako prouzrokuješ nesvesticu.A to bi te opet vratilo na početak problema, zar ne?



Izvor:zenskikafe.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Alternativno liječenje niskog tlaka

1_zps72b3abb1.jpg


Jedna od najraširenijih pošasti današnjice je visok tlak ili hipertenzija.

Međutim, postoji i suprotna bolest - nizak tlak ili hipotenzija.

Tlak se smatra niskim kad sistolički ili gornji tlak ima vrijednosti ispod 110 mmHg, a dijastolički ispod 65 mmHg.

Nije opasan poput visokog tlaka, rijetko ugrožava život, ali može biti izrazito neugodan.

Zbog toga se kaže da niskotlakaši žive dugo, ali loše.

Najuobičajeniji simptomi niskog tlaka su vrtoglavica, zamagljen vid, nepravilan rad srca, umor i pospanost, kratkoća daha, povećana žeđ, blijeda koža i nesvjestica.

Uzroci niskog tlaka



Postoji nekoliko uzroka niskog tlaka.
Prije nego što krenete tražiti odgovarajući način liječenja, bilo bi dobro da otkrijete što je uzrok niskog tlaka kod vas.
Nizak tlak se može javiti zbog...

  • gubitka težine
  • endokrinih poremećaja
  • dehidracije
  • gubitka krvi
  • višestrukih infekcija
  • srčanih problema
  • trudnoće
  • alergijskih reakcija
  • lijekova kao što su betablokatori, antidepresivi i angiotenzin
Prehranom protiv niskog tlaka


Prehrana je ključna u prevenciji i liječenju niskog tlaka.
Potrebno je piti puno tekućine, jer je dehidracija jedan od glavnih uzroka pada tlaka. Tekućina povećava volumen krvi, a time i tlak.
Preporučuje se povećati unos slane hrane, jer ona potiče žeđ.
Ako patite od niskog tlaka, trebate redovito jesti namirnice bogate B vitaminima (naročito B12), vitaminom C, kalcijem, željezom i bjelančevinama.
Na vašem bi se jelovniku trebali nalaziti svježi prirodni sokovi, zeleno lisnato povrće, naranče, banane, avokado, brokula, grah, soja, suncokret, pšenične klice, suho voće, orašasti plodovi i mlijeko.
Preporučuje se i redovita konzumacija meda, kurkume, đumbira, češnjaka i asafetide, koji su prirodni lijek za niski tlak.
Mnogima kod niskog tlaka pomaže i kofein, zato možete ujutro popiti šalicu jače kave ili crnog čaja.
Međutim, kofeinska pića potiču izlučivanje tekućine, pa s njima postupajte umjereno.
Jedite više manjih obroka, jer veliki obroci uzrokuju pad tlaka. Uz svaki obrok pijte mnogo tekućine.

Biljkama protiv niskog tlaka



Niz ljekovitih biljaka može vam pomoći u regulaciji niskog tlaka, čak i trajnom uklanjanju ovog problema. Crveni glog
Crveni glog je odličan regulator krvnog tlaka, koji može ne samo sniziti povišen krvni tlak, nego i povisiti prenizak krvni tlak kod slabih srčanih mišića.
Njegovi spojevi proširuju krvne žile i ublažavaju napade angine. Glog povećava protok krvi i ubrzava rad srca.
Napravite glogov čaj tako da jednu jušnu žlicu zgnječenih plodova gloga prelijete s dva dcl vruće vode. Pijte tri puta na dan.
Glog se ne preporučuje trudnicama i dojiljama. Sladić
Sladić je jedan od najboljih prirodnih lijekova za liječenje tegoba s niskim krvnim tlakom, a posebno ortostatske hipotenzije i Addisonove bolesti.
Djeluje na više načina: ispravlja neuravnoteženost tlaka i šećera u krvi te sprječava vrtoglavicu.
Spoj glicirizin iz sladića normalizira krvni tlak ako je on uzrokovan nadbubrežnom insuficijencijom, a kod ortostatske hipotenzije vrijedan je dodatak režimu liječenja.
Osim toga, sladić povećava zadržavanje vode i volumen krvi, što poboljšava moždani protok krvi kod naglih promjena sistemskog krvnog tlaka.
Doza od 400-500 mg korijena sladića na dan otklonit će sve vaše probleme vezane uz niski tlak.
Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama. Ružmarin
Ružmarin se često preporučuje kod oslabljene cirkulacije. Pozitivno djeluje i kod niskog tlaka, a pomaže i kod hipertenzijskih glavobolja i srčane aritmije.
Znanstvena ispitivanja potvrdila su da ružmarin sadrži niz fitokemikalija i flavonoida koji poboljšavaju zdravlje krvnih žila.
Možete ga piti u obliku čaja, tinkture ili infuza. Preporučujemo vam da s njim što više začinjavate jela.
Za pripremu tinkture od ružmarina potopite dvadeset grama suhog ružmarina u 100 ml 60-postotnog alkohola. Nakon deset dana procijedite i spremna je za korištenje. Uzimajte deset kapi na dan.
Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama. Imela
Imela sadrži sastojke koji normaliziraju krvni tlak. Sprječava ovapnjenje žila i oštećenje srca uvjetovano starošću. Regulira rad srca i smiruje tahikardiju.
Za čaj od imele vrhom punu žličicu listova i grančica prelijte s dva dcl vode i ostavite preko noći. Ujutro malo zagrijte i procijedite.
Slično imeli djeluje i rusomača, koja je rasprostranjena u našim krajevima pa je možete i sami ubrati.
Za čaj od rusomače prelijte žličicu biljke s dva dcl vode i nakon petnaest minuta procijedite. Pijte dvije šalice dnevno dok se krvni tlak ne normalizira, zatim prestanite. Kopriva i lipa također su učinkovite u regulaciji tlaka. Dvije žlice mješavine prelijte litrom kipuće vode, ostavite deset minuta da se hladi, procijedite i pijte tijekom dana.

Korisni recepti za liječenje niskog tlaka



Ako patite od niskog tlaka, popijte svježe iscijeđen sok od pšenične trave. Ovaj će vam napitak vratiti energiju.
Kuhajte 25 grama pulpe aloe vere s čašom mlijeka dok se ne zgusne. Svaki dan pojedite dvije žlice mješavine s malo kurkume.
Zakuhajte mlijeko s datuljama i dodajte meda ili šećera po želji. Pijte dvije šalice na dan.
Namočite šest badema preko noći i ujutro ih izmiksajte s čašom mlijeka. Popijte toplo.
Popijte čašu mlaćenice sa solju i lišćem mente nakon obroka.
Iscijedite sok iz lišća bosiljka i to pojedite sa žlicom meda.
Zakuhajte po žličicu ashwagandhe i shatavarija u pola šalice vode i pola šalice mlijeka. Pojedite dvije žličice mješavine s medom dnevno.


Uloga tjelovježbe


Protiv niskog tlaka preporučuje se redovita tjelovježba radi poboljšavanja cirkulacije.
Tjelesne aktivnosti korisne kod niskog tlaka su šetnja, trčanje, plivanje, bicikliranje i druge aerobne vježbe.
Izbjegavajte vježbe s naglim promjenama položaja tijela te one u kojima je glava ispod razine srca.

Izvor: Alternativa za Vas
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Ako imate nizak pritisak isprobajte ovaj trik

Ukoliko imate problem s niskim pristiskom tuširanje uvek završite hladnom vodom. Rezultat će biti još bolji ako suvom četkom masirate kožu u smeru srca.

1_zpsd4177e78.jpg


Stavite jastuk pod glavu

Kada legnete u krevet, podmetnite nekoliko jastuka pod glavu i potiljak kako prelazak iz ležećeg u stojeći položaj ne bi bio previše nagao. Na taj način izbećićete vrtoglavicu.

Tuširanje završite hladnom vodom

Naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom utiče na jačanje krvnih žila. Zbog brzih promena temperature one se tada brzo šire i skupljaju, pa se lakše prilagođavaju spoljašnjim uticajima, recimo sparnom vremenu. Tuširanje uvek završite hladnom vodom. Učinak će biti još bolji ako suvom četkom masirate kožu u smeru srca.

Jedite manje i češće

Krvni pritisak je najniži tokom prvog sata nakon jela. On pada zato što je organima za probavu potrebna krv da bi obavili svoju funkciju. Ovaj učinak je slabiji ako unosite manje porcije hrane.

Izbegavajte alkohol

Alkohol ima više negativnih delovanja: podstiče izbacivanje tečnosti iz organizma, ometa rad centra za ravnotežu u mozgu i usporava rad srca. Osim toga, negativno utiče na male nervne nastavke koji su odgovorni za sužavanje krvnih žila, zbog čega se simptomi poremećaja cirkulacije pogoršavaju.

I slano je dozvoljeno

Kuhinjska sol veže tečnost u organizmu, čime se krvni pritisak blago pojačava. Jači doručak i slana jela, recimo gulaši, doprineće da se osećate bolje.

Izvor: Vecernjilist
 
Natrag
Top