Zašto nam je toliko stalo do vernosti?

Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
167
Zašto nam je toliko stalo do vernosti?


news_2444.jpg
Kako to da uvek i iznova obećavamo i tražimo vernost?

Vernost očito spada među one ljudske snove koji se uvek i iznova ponavljaju, iako su tako retko ostvarivi. Pa ipak vernost nije obična zabluda. Suprotno, ona je kičma, potpora nežnom materijalu od koga se sastoji ljubav. Njeni osećaji i raspoloženja su promenljivi poput martovskog vremena. Svako ko voli hteo bi da lep trenutak postane trajan i zbog toga želi vernost.


Temelji vernosti su u detinjstvu


Dublji uzrok se tiče naše kulturološke okoline u ranom detinjstvu. U isključivoj je i tesnoj vezi s odnosom majke i deteta, pogotovo u razdoblju prve dve godine života. Iz tog modela proizlaze svi drugi i tim merilima ih treba meriti. Postoje društva koja ne poznaju te isključive veze majka - dete, jer se kolektivne veze prepliću s ograničenjima sopstvene porodice. U takvim kulturama se majke osećaju odgovorne i za tuđu decu i deca se vežu i za druge majke, i zato ne poznaju naše karakteristične oblike ljubomore!!!



Kada nekoga zaista želimo samo za sebe


Ljubomora je naime druga strana vernosti. Zato što vernost sve lepo želi sačuvati zauvek, ljubomora želi srušiti sve što tu trajnost ugrožava, pogotovo trećeg - konkurenciju. Vernost i ljubomora su dve strane iste medalje. Oboje su posledica zahteva za isključivom blizinom i vlasništvom, kakvo postavlja beba majci i onaj koji voli ga postavlja intimnom partneru. Boji se da će ga izgubiti ako će ga deliti s drugima. Kada ne bi bilo tog straha, ne bilo niti zahteva za vernošću, ljudi bi ljubav mogli deliti sa drugima, mogli bi se sjediniti i priuštiti svakome svoje. Ali to je za sve nas - u pravilu - preveliki zahtev.



Zašto se vernost podrazumeva?


Vernost je samopodrazumevajući rezultat ljubavi i dok ljubav buja, s njom nema problema. Zato si mladi parovi sa tolikom lakoćom prisežu na vernost. Nije im teško održavati obećanje. Drugačije je kada ljubav više nije toliko živa i isključiva. Ako se pokazuju i drugi partneri koji bi mogli biti vredni te ljubavi ili se imalo čine privlačni, u povoljnom trenutku nastaje ljubav, ujedno i nevera i odmah se ljubav razdeljuje; jer je isključivo pravilo da se ubrzo prenosi s jednog partnera na drugog.


Većinom smo ucenjivači


Puno puta je to razlog za tragediju raskida i razvoda, ljubomora i nove veze, po starom ucenjivačkom pravilu »on/a ili ja – moraš odlučiti. I tako nastaje nova veza, s novim obećanjima na vernost i novim opasnostima. Uzbudljiva igra koja nema kraja dokle god ustrajemo u predstavi o paru koji neće izdržati niti jednu dopunu i nikakvu konkurenciju. Čini se da nam je duboko u krvi i da je od svih alternativa – od stereogamije nasuprot monogamiji – najbliža i najjednostavnija. Posledica toga je vernost.


Kada vernost postaje nefunkcionalna?



Vernost postaje oklop i grč ako iza nje ne stoji nimalo ljubavi. Naravno da je moguće zastupati i mišljenje da je vernost i tada još uvek obavezna, da je upravo bračna veza vrednost sama po sebi zbog brige za decu, zaštite društvenog položaja, zajedničke starosti. U tom pogledu vernost može biti osiguranje od prevelike promenljivosti ljubavnih osećaja. I kada su osećaji potpuno umrli tamo je vernost još samo klimavi kostur na kome više nema mesa niti krvi i u kome više nikada neće biti moguće probuditi novi život.
Razgovarajte s mužem o svojim osećajima! Ali nikada nemojte da prebacujete. Govorite o sebi. Prekoravanjem naime samo povećavate udaljenost među vama.

Izvor: Intimate Medicine
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Zašto nam je toliko stalo do vernosti?

Vernost postaje oklop i grč ako iza nje ne stoji nimalo ljubavi. Naravno da je moguće zastupati i mišljenje da je vernost i tada još uvek obavezna, da je upravo bračna veza vrednost sama po sebi zbog brige za decu, zaštite društvenog položaja, zajedničke starosti. U tom pogledu vernost može biti osiguranje od prevelike promenljivosti ljubavnih osećaja. I kada su osećaji potpuno umrli tamo je vernost još samo klimavi kostur na kome više nema mesa niti krvi i u kome više nikada neće biti moguće probuditi novi život.

Evo jednog misljenja, iscupanog doduse, ali svakako kao nacin na koji se takodje moze gledati na stvari, protiv lanaca konvencionalnog !
Vernost, ne mora biti samo iz zaljubljenosti ili ljubavi, moze biti i stvar izbora, etike licnog ili postovanja, srce moze sanjati i otvarati krila, ali uvek postoji negde, nesto licno, duboko, sto prati kao sapat ciste prirode u svima nama, savest je najpribliznij pojam, ali nije ona, sto nam neda da letimo, ma koliko nam se cinilo primamljivo i opasno...
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Ma stalo nam je do vernosti zbog sujete.
Kad bi svi priznali koliko su sujetni, neko manje neko više, svet bi bio mnogo lepše mesto.
Ja ljubomorna nisam, ali sujetna u tom kontekstu jesam, a mnogi to mešaju sa ljubomorom.
Ljubomora je hladna, ja i samo ja, ne vidimo dalje od sebe... "ja" sam ugrožen, ona je lepša od "mene", na "moja" osećanja se ne obraća pažnja itd...
Pa tu je onda i idealizovanje suparnika/suparnice... i svašta nešto.
A sujeta je već nešto drugo... a u ljudsku sujetu je opasno čačnuti.
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Ma stalo nam je do vernosti zbog sujete.
Slazem se, ali moram dodat, stalo nam je do vernosti partnera-zbog nase licne sujete.
posesivnost, vlasnistvo, povredjenost, ljubomora, izdaja, osveta...
Sve divna osecanja, koja se nadovezuju u spirali i buducnost cine akciskom...
Zrelost, razumevanje, prihvatanje, razlucivanje, poverenje, vernost...
Sve zaboravljeni osecaji, koje nikako da pronadjemo i skupimo, evo jednog pogleda: mozda kada najzad saznamo da postoje, da su ljudska, normalna i prirodna, vec postanemo tako stari, da ih nemamo kome preneti.
Onda spoznamo tugu, sto protracismo vreme zivota na pogresne emocije i verovanja, i ostane nam samo poruka, za ponekoga:

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Vernost mi je jako bitna stvar...tako sam vaspitana da od malena ucim da ugadjam i budem odana..verna i posvecena svom partneru.Potpuno normalnu i istu stvar ocekujem i od partnera u braku..Ne mogu voleti nekoga koga sa nekim delim ne zbog ljubomore ili sujete..jednostavno se vernost podrazumeva kao poverenje..iskrenost i ljubav njega prema meni i mene prema njemu.Stalo mi je do vernosti jer nju smatram vrlinom za koju treba puno istrajnosti jer svaki novi dan donosi i nove izazove.Ako moze da im odoli onda je stvarno zasluzio svu moju ljubav..paznju i posvecenost.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Vernost mi je jako bitna stvar...tako sam vaspitana da od malena ucim da ugadjam i budem odana..verna i posvecena svom partneru.Potpuno normalnu i istu stvar ocekujem i od partnera u braku..Ne mogu voleti nekoga koga sa nekim delim ne zbog ljubomore ili sujete..jednostavno se vernost podrazumeva kao poverenje..iskrenost i ljubav njega prema meni i mene prema njemu.Stalo mi je do vernosti jer nju smatram vrlinom za koju treba puno istrajnosti jer svaki novi dan donosi i nove izazove.Ako moze da im odoli onda je stvarno zasluzio svu moju ljubav..paznju i posvecenost.


Takodje..i za mene je vernost najvaznija u vezi, jer time pokazujemo jedno drugom koliko nam je stalo i da li volimo tu osobu s kojom smo....
 
Natrag
Top