Wireless - Osnovni pojmovi

Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Osnovni pojmovi vezani uz Wireless Network

Access node - Mjesto na kojeg se mogu spajati klijenti (Client Node). Ako ste familijarni sa žičanim mrežama - analogija sa HUB-om. Hardwer je minimalno Access point.

Access Point - Hardwerska komponenta koja omogućuje spajanje bežičnim putem na sebe. U suštini to je okaštrljeno računalo sa wireless karticom.

Backbone node - Osnovni nod (nodovi) na koje se spajaju satelitski nodovi. Služe kao "kičma" mreže.

Bridge - Transparentni mrežni uređaj koji povezuje dvije ili vise segmenata mreže

Client node - Računala koja se spajaju na Access node. Hardwer je minimalno wireless kartica u računalu.

Gateway - Posebno ime za router kada se on nalazi kao prva točka izlaska iz mreže

Hop - "Skok" paketa do slijedećeg routera, tj. od routera do routera

IEEE 802.11b - Standard na kojem radi bežična mreža. Karakteristika joj je maksimalnih 11Mbita/s transfera podataka na frekvenciji od 2,4GHz

LOS (Line od sight) - Vizualna vidljivost između dvije točke bez obzira na udaljenost. Upotrebljava se kao logička funkcija (Istina/Laž). Postoji ili ne (smeta zgrada, drveće, zakrivljenost planete...).

LMR400 - Kabl na kojem je izgrađen ZGWireless. Posjeduje najbolji omjer kvaliteta/novac. Ima gubitak od samo 1dB na svakih 5m.

Omni antena - Antena koja pokriva 360 stupnjeva. Vertikalno širenje snopa je jako malo. Oko 8 stupnjeva, pa i manje. Iako većina omnica odašilje vertikalno polarizirani signal, postoji i antena koja odašilje vodoravno polarizirani signal.

Parabolic antena - Antena koja je usmjerena prema nekoj točki. Ima karakterističan rešetkasti oblik, sličan TV antenama. Jeftinija od Yagi antena.

Pigtail - Komad antenskog kabla s konektorima. Na jednoj strani za antenu, a na drugoj za karticu. Dužine od 0,5m do 5m uz značajne gubitke po svakom centimetru.

Planar antena - Nit Sektorka, nit Parabolična. Taman negdje na pol puta. I po snazi i po kutovima pokrivenosti.

Pojačanje antena - Za svaku antenu koja je usmjerena kažemo da ima nekakvo pojačanje. Kako pojačava nešto što netreba napajati energijom? Jednostavno, usmjerene antene sakupljaju energiju elektormagnetskih valova u uži snop i samo koncentriraju energiju. Zapravo, riječ je o razini signala kojeg možemo izmjeriti ili odaslati sa antene u odnosu na referentnu antenu. Ukoliko izražavamo pojačanje u dBi tada mislimo na teoretski referentni, točkasti izvor EM valova (koji ne postoji, nego je izračunana vrijednost) ili koristimo "čiste" dB, a tada uspoređujemo antenu sa dipolom, koji ima 2dBi. Time smo Vam objasnili i zašto veliki broj antena koje dobijete sa uređajima imaju pojačanje baš 2dBi, a i zašto proizvođači izražavaju pojačanje u dBi...

Polarizacija (antene/signala/Em vala) - Kao i svi valovi i Em valovi mogu biti polarizirani, odnosno da je njihovo titranje usmjereno u jednoj ravnini. Uglavnom se koriste vertikalna (uspravna, kao antene za radio prijemnike) i vodoravna polarzacija (kao antene za TV prijemnike). Dobra antena ima značajno gušenje signala druge polarizacije, ali postoji i jedna koja ima kružnu polarizaciju, pa lovi i odašilje u "svim" ravninama...



Residential Gateway - Posebna vrsta "jeftinog" Orinoco access pointa koji se softverski može prepraviti u moćan access point/bridge/router/... Iako se pojavio prije dosta vremena i ne proizvodi se više, i dalje je okosnica svih komercijalnih 802.11b/Karlnet TC mreža diljem svijeta. Veći dio ZGW-a je napravljen pomoću njega. Kao i vino, neke stvrai sa godinama ne gube vrijednost. I danas zadivljuje svojom pouzdanošću.

Routanje - Usmjeravanje TCP paketa prema unaprijed zadanom odredištu. Za djecu: Putanje pomoću kojih paket od točke A zna doći do točke E preko točaka B i C, a da izbjegne točku D.

Router - Mrežni uređaj koji usmjerava TCP pakete prema zadanoj destinaciji

Sektorka - Antena koja i po vertikali i po horizontali ima znatan kut pokrivanja. Između 90 i 120 stupnjeva. Viđate ih po krovovima i izgledaju kao izdužene ploče. Najskuplje od svih antena.

SSID - Skraćenica od "Service Set Identifier", iliti ime koje je u zaglavlju paketa svih koji putuju bežičnom mrežom. Identifikacija mreže. Analogija: kako mobitel zna da li da sluša VIP ili HTmobile valove iste frekvencije?

Tuneliranje - Kad se stisne crveni gumb u "Men in Black I Način da se kroz javnu mrežu povežu dvije lokalne mreže.

Turbocell - Uvidjevši loše strane 802.11b, Karlnet je prepravio program/firmware za Orinoco RG1000 i napravio odličnu, ali skupu stvar koju danas koriste mnogi. Uređaje koji koriste ovaj protokol nije moguće "uloviti" NetStumblerom, već se morate poslužiti drugim alatima (kismet,...)

Wi-Fi - Sinonim za IEEE 802.11b! Isto kao sto je Ethernet za IEEE 802.3

WLAN - Bežična Ethernet mreža.

Yagi antena - Usmjerena antena. Poput parabolične, ali skuplja. Širi snop ima od iste (i time manje pojačanje). Nemojte ju zamijeniti za logaritamsko-periodičnu antenu, koje se često koriste za prijem TV signala.
 
Natrag
Top