Vreme je za setvu

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
dsc_7167_s.jpg

Sigurno vas ponekad u proljeće zaboli glava kada morate kupiti cvijećezaletnje gredice http://mojcvijet.hr/content/view/160/73/ . Iako se čini da cvijeće nije tako skupo, kada se skupi veliki broj lončića iznos koji treba platiti može biti povelik. Možda ne možete sami uzgojiti sve vrste, jer za to nemate ni uvjete ni vremena, jedan dio bilja svakako možete proizvesti. Nadam se da ste tijekom siječnja nabavili sjeme. Sada još samo pripremite čiste posude i supstrat te sjetva može započeti. Krajem siječnja možete započeti sjetvu cvjetnica poputbegonija , petunija ivodenika , dok nešto kasnije sredinom veljače možete zasijati i ostale cvatuće vrste koje ćete moći zasaditi na otvorenom tijekom svibnja. Kako biste što uspješnije uzgojili male sadnice, osigurajte im za početak dovoljno vlage, topline, svjetlosti, a kada se razviju prvi pravi listovi, biljke treba prepikirati. Možete ih pikirati u plastične čaše ili kontejnere s većim rupama, ukoliko ih imate. Ako nemate staklenik ili plastenik, već ste improvizirali, redovito okrećite posude s biljkama kako vam biljke ne bi otišle u jednu stranu ili etiolirale od prebrzog rasta. Kada biljke ojačaju, a vani zatopli, počnite ih polako iznositi van, ali ih zaštitite od mogućeg mraza.

[TABLE="class: contentpaneopen"]
[TR]
[TD="colspan: 2"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ljetnice


ljetnice6.jpg
Što izabrati? Kako i u što posaditi? Koju vrstu zemlje kupiti? Kako dalje njegovati izabrane biljke? Sve su to stvari koje je ipak potrebno znati kako bi naše izabrane biljke rasle što bujnije i cvale što duže.
Svibanj je za mnoge ljubitelje cvijeća najljepši i najuzbudljiviji mjesec. Konačno je prestala opasnost kasnih proljetnih mrazeva, a tržnice i vrtlarije prepune su prekrasnih biljaka koje razgledavamo, biramo i kupujemo pravim zanosom istinskih ljubitelja cvijeća. Zaista, ponuda je više nego bogata. Kupit ćemo biljke koje će krajem proljeća, cijelo ljeto, pa i veći dio jeseni krasiti naše balkone, terase, vrtove i dvorišta. Što izabrati? Kako i u što posaditi? Koju vrstu zemlje kupiti? Kako dalje njegovati izabrane biljke? Sve su to stvari koje je ipak potrebno znati kako bi naše izabrane biljke rasle što bujnije i cvale što duže.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Izbor cvjetnih lonaca[/h]Najbolji izbor su porozni glineni lonci jer u njima korijenje ima dovoljno zraka, međutim, zbog trajnosti, praktičnosti i niže cijene najčešće se odlučujemo za plastične lonce. Na dnu lonca nalazi se otvor kroz koji otječe suvišna voda. Iznad njega ćemo staviti komad crijepa ili krhotine razbijene glinene tegle, a kod biljaka osjetljivih na vlagu, sloj šljunka, pijeska ili usitnjenog drvenog ugljena (ugljena za roštilj). Želimo li uljepšati obične cvjetne lonce, možemo nabaviti tzv. ukrasne cvjetne lonce, koji mogu biti od porculana, keramike, kamena ili plastike. U tom slučaju, suvišnu vodu koja se skuplja na dnu ukrasnog lonca prilikom zalijevanja redovito moramo uklanjati ili ćemo lonac s biljkom postaviti na mali okrenuti lončić ili na par većih kamenčića kako korijen biljke ne bi stalno bio u vodi te počeo trunuti, zbog čega biljka ugiba.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Zalijevanje[/h]Jasno je da biljke ne mogu živjeti bez vode. Voda je neophodna za njihov uspješan uzgoj i rast. Osnovno pravilo kojeg bismo se trebali pridržavati je da biljke nikada ne zalijevamo hladnom vodom koja dolazi izravno iz vodovoda. O količini vode koja je potrebna pojedinoj biljci raspitajte se prilikom kupovine, kao i to podnosi li biljka zalijevanje mlakom vodom ili kišnicom. Naime, tvrda je voda bogata vapnom te će zemlja u loncu postati alkalična. Biljke koje uspijevaju samo u zemlji kisele reakcije time ćemo osuditi na propast. Vodu možemo omekšati prokuhavanjem. U vodu isto tako možemo staviti nešto treseta pa pustiti da odstoji 24 sata, a onda čistu vodu odlijati i upotrijebiti za zalijevanje. Za vrućih ljetnih dana biljke zalijevamo dva puta dnevno – ujutro i navečer.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Zemlja[/h]Većini će biljaka koje ćemo posaditi u naše cvjetne lonce i žardinjere odgovarati fina rastresita humusno lumbrikalna zemlja koju možemo kupiti u svim većim trgovačkim centrima. Samo za biljke koje vole kiselija tla kupit ćemo posebnu vrstu zemlje namijenjene rododendronima, ciklamama, hortenzijama i dr. Na tržištu se već mogu naći posebne vrste zemlje namijenjene uzgoju pojedinih biljaka, što osigurava uspješniji uzgoj tih biljnih vrsta, kao što su kaktusi, petunije, pelargonije, rododendroni i dr.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Prihranjivanje[/h]Ukoliko smo cvjetne lonce u potpunosti ispunili svježom zemljom, biljke ćemo početi prihranjivati tek polovicom lipnja. Za pojedine biljne vrste postoje i posebne vrste mineralnih gnojiva koje su svojim sastavom prilagođene njihovim potrebama (rododendroni, azaleje, petunije, pelargonije). U pravilu sve mlade biljke prihranjujemo u vrijeme tjeranja, primjerice mlade pelargonije, petunije, fuksije itd., jednom tjedno otopinom mineralnog gnojiva. Isto ćemo tako jednom tjedno prihranjivati i cvatuće biljke. Biljke koje su u fazi intenzivnog rasta, pupanja i cvjetanja, kao na primjer vodenika (Impatiens sultani), možemo dohranjivati i dva puta tjedno. Zalijevanje biljaka uz dodatak gnojiva možemo kombinirati s prihranjivanjem biljaka putem listova pomoću otopine folijarnih gnojiva. Na taj način hranjive tvari ulaze u biljku izravno kroz list te potiču da još bujnije raste i cvate. Budući da biljke hranu primaju danju, najbolje ih je prihranjivati rano ujutro. Prilikom pripremanja otopine gnojiva trebamo se precizno pridržavati uputstava o količini gnojiva koje se dodaje u vodu za zalijevanje. Veća količina gnojiva od preporučene može izazvati oštećenje dlačica korijena, pa čak i uginuće cijele biljke.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ljetnice3.jpg
Pelargonija (Pelargonium)​
Pelargonium ( Pelargonija )
Razlikujemo uglavnom tri vrste pelargonija, a to su:
1) uspravne - pelargonium zonale
2) viseće - pelargonium peltatum
3) velikocvjetne - pelargonium grandiflorum (Engleska pelargonija)
Omiljena je balkonska i vrtna biljka. Dovoljna joj je obična kupovna zemlja za lončanice u koju je dobro dodati nešto vapna. Ne smije se presaditi u prevelike lonce. Traži dosta vode u toku vegetacije, no nikad se u tome ne smije pretjerivati. Na dnu lonca mora se nalaziti rupica i dobra drenaža kako bi voda otjecala jer inače može doći do truleži stabljike i korijena. Prihranjuje se otprilike mjesec dana nakon presađivanja u lonce u kojima će rasti sve do rujna. Redovno prihranjivati jedanput tjedno s odgovarajućim tekućim gnojivom. Izuzetak su pelargonije šarenih listova koje ne treba prihranjivati ili gnojivo ne smije sadržavati dušik (oznaka N) – te vrste treba zalijevati manje od drugih. Razmnožava se reznicama s vršnih izboja u lipnju, srpnju ili kolovozu koje se sade izravno u zemlju. Voli sunčano i toplo mjesto, osim pelargonium grandiflorum koja voli polusjenovito, zaklonjeno mjesto. Poželjno je redovito uklanjati ocvale cvjetove i požutjele listove ili listove na kojima se pojave mrlje ili pjege.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ljetnice6.jpg
Begonija (Begonia hybrida semperflorens)​
[h=2]Begonia hybrida semperflorens ( Begonija )[/h]Bujna biljka visine 20 – 30 cm s mesnatim,mnogobrojnim listovima, svjetlo zelene ili tamno crvene boje te brojnim bijelim, ružičastim ili crvenim cvjetovima. Razmnožava se sijanjem sjemena koje je vrlo sitno te se ne smije prekrivati zemljom. Mlade se biljke moraju dva puta pikirati – rasađivati. Jednostavnije je kupiti gotove sadnice koje se sredinom svibnja sade na otvorene gredice ili u cvjetne sandučiće. Vole polusjenovita mjesta, ali se vrlo lako prilagođavaju i veoma sunčanim položajima uz redovno zalijevanje. U toku vegetacije redovno zalijevati i gnojiti jednom tjedno s tekućim gnojivom za cvatuće biljke.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ljetnice7.jpg
Lobelija (Lobelia erinus)​
[h=2]Lobelia erinus ( Lobelija )[/h]Jednogodišnja biljka s veoma razgrananim gustim stablom visine 15 -20 cm na kojem se razvijaju mnogobrojni cvjetovi. Boja cvijeta ovisi o varijetetu, a može biti od plave, bijele do ljubičaste. Razmnožava se sijanjem sjemena u ožujku i travnju u klijalištima. Treba je saditi na mjestu izloženom suncu. Lobelia erinus pendula – viseća lobelija čije tanke duge grane s plavim cvjetićima narastu i do 1 metar. Voli sunce, ali i dovoljno vlage u tlu.
 
Natrag
Top