Vracanje particije

Član
Učlanjen(a)
08.03.2012
Poruka
20
Prilikom instalacije ubuntu desila mi se pogreska da sam slucajno pritisnuo prvo ponudjeno "brisanje diska i instaliranje",a imao sam dvije particije koje su se izbrisale zajedno sa podacima i pretvorile u jednu.Interesuje me dali mogu ikako da povratim na staro stanje, odnosno da vratim particiju D na koj su mi bitni podaci.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Nazalost, particije mislim da nije moguce vratiti. Nesto od podataka je mzoda moguce vratiti iz ubuntu ili sa live diska sledecim programom:
Kod:
https://apps.ubuntu.com/cat/applications/testdisk/
Naravno kao i kod svakog vracanja podataka uspeh nije garantovan, takodje svako dalje particionisanje ce napraviti jos gori problem za vracanje.
Ako uspete, sacuvajte podatke na eksternom diku ili usb-u, pa zatim mzoete da pravite ponovo particije...
Nazalost kod instalacije svakog operativnog sistema bi trebalo biti pazljiv, ili nas moze mnogo kostati...
 
Učlanjen(a)
26.06.2015
Poruka
103
Imao sam slican slucaj na jednom kompjuteru, prilikom instalacije windows 8.1 i formatiranja c particije ostale particije su takodje nestale. Verovatno nisu bile dobro napravljene prilikom prve instalacije.

Particije sam uspesno vratio sa Hiren's Boot diskom i jednim od programa, cini mi se da je to bio Partition Magic (http://www.partitionwizard.com/partitionmagic/recover-files-by-partition-recovery.html). Sve je bilo netaknuto kao i pre. Znaci dokle god nisi radio full format trebalo bi da moze da se povrate.

Takodje mozes da probas i sa testdiskom:
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

Oba programa imas u okviru Hirens Boot diska.
 
Član
Učlanjen(a)
08.03.2012
Poruka
20
Nisam radio nikakvo formatiranje,jednostavno sam odmah iskljucio kompjuter,sad ulazim nekim od live verzija sa hiren boot cd gdje mi pokazuje puni iznos moga diska.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Imao sam slican slucaj na jednom kompjuteru, prilikom instalacije windows 8.1 i formatiranja c particije ostale particije su takodje nestale. Verovatno nisu bile dobro napravljene prilikom prve instalacije.

Particije sam uspesno vratio

Dovodim sebe u laz da se necu javljati ali...

Da. Generalno je moguce povratiti obrisane particije i postoji mali milion alata u tu svrhu ali da bi operacija imala ozbiljne izglede da uspe potrebno je da preko nje ne bude "pisano" a Torgandwarf je svakako imao na umu da je preko obrisane particije instaliran operativni sistem.

Tvoje particije nisu bile "prepisane" fajlovima vec samo skrivene i bilo je lako vratiti ih.

U sabyx-ovom slucaju izvesnu nadu daje to sto je partcija koja ga zanima bila D. Uz logicnu predpostavku da je OS bio na C moguce je da je deo nove C particije (onaj koji je nekada bio D) ostao neispunjen novim fajlovima i postoji mogucnost da se stari podaci vrate.

EDIT: @sabyx odgovorio si dok sam kucao predhodnu poruku. U tom slucaju veoma lako ces vratiti nestalu particiju.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Nisam radio nikakvo formatiranje,jednostavno sam odmah iskljucio kompjuter,sad ulazim nekim od live verzija sa hiren boot cd gdje mi pokazuje puni iznos moga diska.

Prilikom instalacije Ubuntua, koriscena je opcija koja formatira ceo disk i napravi particije potrebne za ubuntu, tako da ceo disk je formatiran u ext4. E sada ako ste prekinuli odmah, onda bi upalilo mozda ovo sa vracanjem particija. Ako je instalacija zavrsena, pomaze samo vracanje podataka. :D Trebalo je ranije da navedete da niste zavrsili instalaciju ako je to slucaj...
 
Član
Učlanjen(a)
08.03.2012
Poruka
20
Prije svega hvala svima na pomoci narocito ivannn80 ,uspio sam iz pomoc programa Partition Magic sa hiren boot dvd vratiti particiju i sve podatke sad je sve kao i prije, upalilo je valjda zato sto sam odmah prekinuo odnosno ugasio komp nakon pogreske.
 
Član
Učlanjen(a)
11.12.2010
Poruka
23
Ja instalirao mint 17 na C particiju i nije mi prikazao D ajd da probam ponovo sa live CD i tamo promenim ovu D u FAT32 kako da vrnem podatke sa D?Kad sam ovo uradio poazao mi D al praznu. Imao sam neki XP pa mi pao sistem tek onda sam mint ubacio. jel moram da instaliram ponovo neki XP pa onda da koristim neki program za particije jer se ne snalazim sa linuxom?
 
Član
Učlanjen(a)
11.12.2010
Poruka
23
Vratio sam podatke sa particije pomocu otkljucanog GetDataBack3.03. Probo sam i sa DiskGenius sa Hirena boot Cd al nije moglo.
 
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Kolega, možeš li postaviti taj program za povratak fajlova da i ja probam povratiti neki exel fajl? Probao sam sa par programa, ali ne nadju ga.
 
Natrag
Top