Vozački ispiti po starom i posle 10. decembra

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Press
Vozački ispiti po starom i posle 10. decembra

Obuka i polaganje za vozačke ispite po starom programu produžiće se i posle 10. decembra, kada stupa na snagu Zakon o bezbednosti u saobraćaju, kaže za Press Petar Rašeta, sekretar Zajednice auto škola Srbije. Novi način polaganja i obuke počeće tek kada stupe na snagu svi potrebni pravilnici, koji još nisu završeni i usvojeni.


auto-skola.jpg


Čekaju novi pravilnik...
Auto-škole i dalje po starom zakonu




Novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju osim praktične nastave predviđa obaveznu teorijsku nastavu i polaganje prve pomoći. S obzirom na to da još uvek ne postoje pravilnici kojima se reguliše novi nastavni program, studenti vožnje će do njihovog stupanja na snagu obučavati po starom programu.
- Zakon se u osnovi primenjuje od 10. decembra, ali se deo zakona o obuci i polaganju vozačkih ispita neće primenjivati jer nisu donesena potrebna podzakonska akta, odnosno pravilnici. Tek kada ta akta budu stupila na snagu, studenti vožnje će imati određen prelazni period da završe obuku i polože - kaže Rašeta.
Pomoćnik za bezbednost saobraćaja Ministarstva infrastrukture Dragan Jovanović kaže za Press da je najveći broj pravilnika već urađen, a deo je još uvek u izradi.
- Od stupanja na snagu novih pravilnika škole će imati tri do šest meseci da se prilagode - rekao je Jovanović.
Sekretar Zajednice auto škola Petar Rašeta navodi da će svi vozači koji započnu obuku po starom nastavnom programu, imati rok od tri meseca od dana stupanja na snagu pravilnika, da završe obuku po starom nastavnom planu i programu. Međutim, oni će morati da polažu teoriju, vožnju i prvu pomoć po odredbama novog zakona.
- Ako su položili samo teoriju a ne vožnju daje im se rok 12 meseci da polože praktični deo uz prethodnu doobuku. Ti koji su položili teoriju neće morati da polažu prvu pomoć, ali oni koji nisu oni će morati da polažu i prvu pomoć - objašnjava Jovanović.

(R.Ž.M.)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
A ja magarac setio se 4. decembra da tek krenem na vožnju...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
A ja magarac setio se 4. decembra da tek krenem na vožnju...

Ma ne brini, bilo je ranije u najavi da će se dobijati prvo privremene dozvole, ali su od toga odustali. Ja sam položila pre 5 godina, kad je prvi put počelo da se priča o tome. Samo napred. Bar ćeš odmah učiti da voziš po novim pravilima i pridržavaćeš ih se. :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Bilo bi još bolje da su uveli zakon o kontrolisanju voznog stanja automobila na kojima se kandidat obučava, kao i njihova upotreba i ispravnost.

Kakve sam ja sve krševe u autoškoli (koja je jedna od najjačih u BGD i okolini) vozio, da te bog sačuva od takvog zla.

Ta autoškola gde sam ja pre 3 godine polagao (i položio) ima aktivnih 12 instruktora od toga su 2 na kamionu. Imaju 9 raspalih jugića i jedan 4-5 puta olupan Punto isto starije proizvodnje. Dnevno imaju preko 70 kandidata, a mesečno im se upiše preko 100+. Znam te cifre jer mi je instruktor na sav glas pričao i hvalio se...

Svako od kandidata sve zajedno sa ispitima i polaganje plati min 20.000 dinara koje normalno Autoškola na prijavi pun iznos nego stavljaju sebi u dzep a decu obučavaju na poluraspadnutim krševima i turbo šporetima...

SRAMOTA.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Bilo bi još bolje da su uveli zakon o kontrolisanju voznog stanja automobila na kojima se kandidat obučava, kao i njihova upotreba i ispravnost.

Kakve sam ja sve krševe u autoškoli (koja je jedna od najjačih u BGD i okolini) vozio, da te bog sačuva od takvog zla.

Ta autoškola gde sam ja pre 3 godine polagao (i položio) ima aktivnih 12 instruktora od toga su 2 na kamionu. Imaju 9 raspalih jugića i jedan 4-5 puta olupan Punto isto starije proizvodnje. Dnevno imaju preko 70 kandidata, a mesečno im se upiše preko 100+. Znam te cifre jer mi je instruktor na sav glas pričao i hvalio se...

Svako od kandidata sve zajedno sa ispitima i polaganje plati min 20.000 dinara koje normalno Autoškola na prijavi pun iznos nego stavljaju sebi u dzep a decu obučavaju na poluraspadnutim krševima i turbo šporetima...

SRAMOTA.

Ja sam polagala pre 5 godina pa sam isto pitala instruktora, i znaš šta mi je rekao? "Pa možemo mi da nabavimo nova, dobra vozila, ali bi u tom slučaju trebalo da podignemo cenu obuke bar duplo".
I ja sam polagala na poluraspadnutom jugiću, tako da mi je sve jasno.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
I ja sam polagao na jugiću pre tačno 9 godina. Nije bio loš, mada mi je intruktor stalno prebacivao da budem nežniji sa menjačem.
Položio lagano...iz trećeg puta :)
 
Natrag
Top