Voz u znak sećanja na Holokaust

sendi

LEGEND
Voz u znak sećanja na Holokaust

Izvor: Beta


Bratislava -- Iz Poprada na istoku Slovačke u nekadašnji nacistički koncentracioni logor Aušvic krenuo je jutros specijalni voz sećanja na žrtve Holokausta.

11283428174f6c53cf417d7931776915_368x276.jpg

Marionetska profašistička Nezavisna Država Slovačka 25. marta 1942. godine deportovala je prvim vozom baš iz Poprada u logor Aušvic, koji su nemački nacisti podigli na jugu okupirane Poljske, prvih 1.000 jevrejskih devojaka i mladih žena.

U vozu je danas, zajedno sa studentima, istoričarima, filozofima, odlazećom premijerkom Ivetom Radičovom i Edita Grosman, Jevrejka iz tog prvog voza pre 70 godina koja je uspela da preživi strahote Aušvica i Holokausta.

"To je prilika da upozorimo mlade ljude preko istorije, filozofskih debata, umetničkog izraza na posledice koje može da prouzrokuje dekadencija društva i da to bude memento dokle društvo može da zađe ako ne poštuje moralne i etičke principe", kazala je portparolka Železničkog društva Slovačke Jana Grešnerova.

"Ja imam poslanje. Vratilo se nas nekoliko i mislim da je to zato da pričamo", rekla je pred polazak voza Edita Grosman. Putnici današnjeg specijalnog voza će obići Muzej u kompleksu logora Aušvic-Birkenau.

Voz sećanja na prvi transport slovačkih Jevreja u koncentracione logore samo je jedna od mnogih manifestacija, debata, predavanja, izložbi, otkrivanja spomen-ploča, kojima se obeležava 70. godišnjica početka Holokausta slovačkih Jevreja.
 
Natrag
Top