Vazduh u Sarajevu je pun prašine

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Vazduh u Sarajevu je pun prašine,ne zna se ni šta tačno udišemo[/h]



Najveći problem koji narušava kvalitet zraka u Sarajevu je velika količina čestične materije, odnosno prašina, a pri tome ne postoje pragovi upozorenja koji su definirani zakonom o pitanju tog parametra, kazao je danas u izjavi za Agenciju FENA Enis Omerčić, viši stručni saradnik za fizikalno-hemijske analize kvaliteta zraka pri Federalnom hidrometeorološkom zavodu.


121214106.1_mn.jpg



"Što se tiče prašine u Sarajevu, situacija je veoma loša. Ne može se reći ni da je tipično loša za velike gradove nego je jednostavno grozna. Ono što je olakšavajući faktor jest što već sutra dolazi lagano zatopljenje i kiša te se količina prašine u zraku neće dugo zadržati na današnjem nivou", potvrdio je Omerčić.

Dodao je da je bilo i gorih stanja s kvalitetom zraka u historiji Sarajeva, ali naglašava da umjesto da se to stanje popravlja ponovo se vraćamo starim količinama prašine u zraku.

Posebno je naglasio da te lebdeće čestice ulaze direktno u pluća, ljudski organizam ih ne može profiltrirati jer su premalene. Podsjetio je da trenutno nema dovoljno sredstava da se izgradi laboratorija koja je prije i postojala u Federalnom hidrometeorološkom zavodu da bi se u njoj vršila analiza tih čestica i bilo poznato šta se tačno udiše, koji su tu teški metali i kakvi spojevi.

Inače, Vlada Kantona Sarajevo nadležna je da pravilnicima proglašava mjere koje mogu utjecati na smanjenje izvora zagađenja što je u Sarajevu na prvom mjestu gust saobraćaj, spore saobraćajnice, a na drugom ložišta.

"Geografski položaj Sarajeva također utječe na zagađenje. Sarajevo je u kotlini u umjerenom pojasu, a tokom zime u kotlinama se stvara temperaturna inverzija, odnosno temperatura zraka s porastom visine raste. Zrak ima osobinu da se širi na hladnoći i skuplja na toploti. To dovodi do toga da je u Sarajevu 'težak i gust zrak' koji se neće miješati s gornjim slojevima", pojasnio je Omerčić.

Na kraju je kazao da u vremenu kada vlada temperaturna inverzija sve ono što ovaj grad 'izbaci' u zrak ostaje u zraku i ne miješa se s drugim slojevima sve dok ne dođe do promjene temperaturnih odnosa u niskoj atmosferi.


Izvor:
Klix.ba
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Vazduh u Sarajevu je sve zagađeniji, ne izlazite vani ako ne morate[/h]





Zbog porasta čestičnih tvari (PM 10) i čađi u zraku građani Sarajeva iz preventivnih razloga trebaju ograničiti kretanje i tokom dana.Naime, posljednjih nekoliko dana zabilježen je porast koncentracije čestične tvari (PM 10) i čađi u zraku u Sarajevu, zbog čega Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo upućuje preventivno obavještenje građanima KS-a, jer zabilježene povišene vrijednosti otežavaju disanje i ne dozvoljavaju dovoljnu zasićenost kisika u krvi i plućima posebno kod hroničnih bolesnika, starijih osoba i manje djece.


121225100.jpg



Radi prevencije i zaštite zdravlja stanovništva mole se građani da ograniče svoja kretanja na minimum i tokom dana a ne samo u večernjim satima sve do pojave padavina ili jakog vjetra koji će omogućiti bolji kvalitet zraka.

Također, preporučuje se građanima koliko je moguće da provode vrijeme van grada na planinama.

Najave iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda su da se očekuje već tokom današnjeg dana jačanje vjetra ali i padavine do kraja sedmice što će zasigurno smanjiti nivo zagađenosti zraka.

Zavod za javno zdravstvo KS-a u saradnji s Ministarstvom prostornog uređenja i zaštite okoliša KS-a vrši kontinuirani monitoring kvaliteta zraka na području Kantona, pa su zahvaljući tome pogoršanja kvaliteta zraka zabilježile mjerne stanice stacionirane na lokalitetima u ulici dr. Mustafe Pintola na Ilidži, Hamze Hume na Skenderiji, Bulevar Meše Selimovića na Otoci i na Bjelavama u okviru Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Analizom dobivenih podataka jasno se uočava trend porasta prisustva zagađujućih materija u zraku na svim lokacijama.

Olakšavajuća je činjenica da nema zagušenja u saobraćaju tako da visoke koncentracije čestične tvari i čađi ne prate u tolikoj mjeri drugi polutanti.

Također nije bilo ni prekoračenja jednosatnih vrijednosti za praćene polutante, dok su dnevne vrijednosti nešto iznad graničnih vrijednosti, osim kada su u pitanju čestične tvari i čađ gdje su evidentna prekoračenja, saopćila je Pres-služba KS-a.



Izvor:
Klix.ba
 
Natrag
Top