Uzroci bolova u ramenu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Uzroci bolova u ramenu

Dnevni avaz 22.04.2010 12:51



Bol u ramenu je vrlo neugodna, a njenih uzroka ima više. Na prvom mjestu spomenut ćemo artrozu. Doduše, artroza ramenog zgloba mnogo je rjeđa u odnosu na artrozu drugih zglobova

Čest uzrok promjena je trauma ili nestabilnost koji dovode do tančanja zglobne hrskavice. Kod pregleda se nađe lokalna bolna osjetljivost, a bol se javlja postepeno, pojačava s aktivnošću, a vremenom postaje stalna i u stanju mirovanja. Pokreti su ograničeni s krepitacijama (pucketanjem).

Preporučuje se smanjenje dnevne aktivnosti, nesteroidna antireumatika i fizikalna terapija (sonoterapija, elektroterapija). Hirurško liječenje uključuje ugradnju endoproteze.


Ograničeni pokreti


"Smrznuto rame" je klinički sindrom često nejasne etiologije koji je karakteriziran s boli i ograničenim aktivnim i pasivnim pokretima u ramenom zglobu.


Zglobna čahura je skraćena, zadebljana i s fibroznim promjenama i perivaskularnom infiltracijom. Promjene su nepovratne. Bolesnici su u dobi od 40-60 godina.


Nakon traume manjeg intenziteta počinje bol u ramenu koja se postepeno pojačava, posebno noću, te se dalje smanjuju pokreti u zglobu. Žale se na bol u području hvatišta mišića. U jednakom obimu ograničeni su i aktivni i pasivni pokreti ramena u svim smjerovima.


Cilj liječenja je smanjiti bol i spriječiti daljnju ukočenost ramena. U ranoj akutnoj fazi preporučuje se mirovanje uz postepeno uvođenje fizioterapije te nesteroidna antireumatika.


Kalcificirajući tendinitis područja ramena čest je poremećaj koji se manifestira nakupljanjem kalcijeva hidroksiapatita u području hvatišta tetiva za kost uz spontanu resorpciju kalcifikata i posljedično cijeljenje tetive.


Etiologija nije poznata, a češće se javlja u žena. Posljedica postojanja kalcifikata na burzalnu stranu može biti parcijalna ruptura (puknuće) mišića. Ne postoji povezanost između traume i stvaranja kalcifikata.


Dva stadija


Evolucija bolesti može se podijeliti na dva stadija: formativnu (stvaranje kalcifikata) i resorptivnu (spontana resorpcija, povlačenje kalcifikata).


Liječenje se u fazi stvaranja kalcifikata provodi u obliku vježbi za održavanje pokretljivosti. U resorptivnoj fazi, fazi povlačenja kalcifikata, provodi se lokalno davanje kortikosteroida.


Unutar nekoliko dana bolesniku je lakše, a za to vrijeme radi se krioterapija, terapija ledom. Liječenje se nastavlja uključenjem u program fizikalne terapije (sonoterapija, elektroterapija).


Bol koja ne dopušta pokrete


U formativnoj fazi kalcificirajućeg tendinitisa bolesnik osjeća neznatne tegobe (bol koja se širi u područje hvatišta mišića), a za vrijeme resorpcije nastaje vaskularna proliferacija uz porast intratendinoznog pritiska, što uzrokuje bol toliko jaku da bolesnik drži ruku uz tijelo i ne dopušta nikakav pokret.

 
Natrag
Top