Ukrajina potpisala sporazum sa EU

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.543
Ukrajina potpisala sporazum sa EU
Izvor: B92, Tanjug
Brisel, Strazbur -- U Briselu danas potpisan sporazum o pridruživanju između Ukrajine, Moldavije, Gruzije i Evropske unije.


205740312553ac9e720549f147634245_orig.jpg

(Beta/AP)

Neposredno pred stavljanja potpisa na ovaj dokument, u govoru, ukrajinski predsednik Petro Porošenko je izjavio da potpisivanje sporazuma sa Evropskom unijom predstavlja "istorijski dan", koji nudi njegovoj zemlji priliku za novi početak nakon višegodišnje političke nestabilnosti.

Taj sporazum, pomoću kojeg će Ukrajina produbiti političke i ekonomske odnose sa EU, nudi "apsolutno novu perspektivu za moju zemlju... to je istorijski dan, najvažniji od sticanja nezavisnosti" od Rusije 1991. godine", rekao je Porošenko po dolasku u Brisel na ceremoniju potpisivanja dokumenta koji otvara vrata slobodnoj trgovini, prenela je agencija AFP.

Ukrajina će iskoristiti "priliku da se modernizuje", rekao je Porošenko, naglašavajući važnost mira i bezbednosti u cilju bolje budućnosti budućnosti Ukrajine i regiona.

"Sporazum predstavlja izraz evropske solidarnosti", istakao je ukrajinski predsednik.

Ukrajina će početi da primenjuje sporazum sa EU odmah po njegovom potpisivanju, izjavio je juče ukrajinski predsednik Petro Porošenko u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u Strazburu.

"Pitali su me o mojim reformama. One su sve sadržane u Sporazumu. Mi ćemo početi da ga primenjujemo odmah", rekao je Porošenko govoreći na ukrajinskom koji nije zvanični jezik u Savetu Evrope, javio je Itar-Tass.

On je dodao da Ukrajinci žele mir i da je putujući zemljom sretao miroljubive ljude koji imaju prijateljska osećanja prema Evropi.

Sporazum o pridruživanju između Ukrajine i Evropske unije treba da bude potpisan danas u Briselu.

Bivša vlada u Kijevu je 21. novembra 2013. suspendovala pripreme za potpisivanje Sporazuma o pridruživanju, što je izazvalo građane da izađu na ulice Kijeva i drugih gradova kako bi podržali evrointegracije, što je potom dovelo do masovnih protesta i svrgavanja tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča i vlade.

Ta odluka vlade je i izazvala ljude da izađu na ulice Kijeva i drugih gradova kako bi podržali evrointegracije što je potom dovelo do masovnih protesta i svrgavanja predsednika i vlade.
 
Natrag
Top