Treba li Evropska unija Britaniji

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Treba li Evropska unija Britaniji
[/h] Izvor: B92, Tanjug, Dojče vele, Capital

Britanski premijer Dejvid Kameron parlamentu treba da objasni svoju odluku da stavi veto na promene Lisabonskog sporazuma na kome je zasnovana EU.

13503233554eca7a0331cc5985821956_640x360.jpg
Kameron dolazi u parlament samo dan pošto je njegov zamenik Nik Kleg kritikovao taj potez kao "loš za Britaniju."
Očekuje se da će mnogi konzervativni poslanici u Donjem domu parlamenta pozdraviti njegov potez dok će laburistički i neki liberalnodemokratski poslanici kritikovati Kamerona što je izolovao Veliku Britaniju.
Premijer Kameron tvrdi da je veto deo napora da se zaštiti londonski Siti od intervencije EU, ali opozicija na čelu sa laburističkim liderom Edom Milibandom tvrdi da to nije postignuto.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Za to vreme, nemački ministar finansija Volfgang Šojble kaže da bi Velika Britanija još mogla da prihvati izmenjeni sporazum. "Nadam se da će Britanci ponovo ući kroz vrata koja im ostaju otvorena. Ali, Velika Britanija mora sama da odluči da li to želi ili ne. Mi želimo da ona ostane angažovana u Evropskoj uniji, ne želimo da je napusti. Ali, na kraju krajeva, moraćemo da prihvatimo njenu odluku“, navodi on.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Kameron na samitu EU u petak u Briselu nije prihvatio promene Lisabonskog sporazuma koje imaju za cillj da reše krizu evra, uvedu stroža budžetska pravila i spreče ponavljanje krize u bućnosti.

Vlade koje učestvuju u novom sporazumu koji će povezati članice u čvršću fiskalnu uniju, moraće da pristanu na dosad nezabeleženo uplitanje institucija EU, a Britanija koja nije prihvatila evro smatra da bi takve izmene predstavljale pretnju po njen suverenitet i finansijski sektor.

Zamenik premijera, lider Liberalno-demokratske stranke Nik Kleg, u prvom trenutku je rekao da je vladajuća koalicija jedinstvena oko upotrebe veta, ali je potom izjavio da je jasno stavio do znanja Kameronu da ne može da pozdravi njegovu odluku jer je ona "loša za Britaniju".

On je izneo da je "gorko razočaran" zbog ishoda prošlonedeljnog samita jer strahuje da će Velika Britanija ostati izolovana i marginalizovana unutar EU.

Kleg je ocenio da ishod samita Unije nije dobar za politiku zapošljavanja, funkcionisanje poslovne četvrti Siti, za ekonomski rast Britanije, kao ni za domaćinstva u toj državi. Kleg je naglasio da će se „svim sredstvima“ boriti protiv izlaska Britanije iz Evropske unije jer bi to nanelo veliku štetu zemlji i pretvorilo je u „patuljka“.

Britanski minitar spoljnih poslova Vilijam Hejg, ipak, insistira da Britanija nije marginalizovana. “Svi znaju da torijevci i liberal-demokrate imaju različite stavove o Evropi, a Kameronov stav je unapred dogovoren sa Klegovom strankom“, rekao je on.


[h=2]"Britanska desnica najgluplja na svetu"[/h] Premijer Dejvid Kameron je dokazao da je britanska politička desnica najgluplja na svetu kada je na prošlonedeljnom samitu EU odbio da potpiše sporazum o fiskalnoj reformi, kaže čelnik francuskog finansijskog regulatora AMF-a Žan-Pjer Žoje.
6562438234ee35ce19c879304399786_640x360.jpg
"Mislim da je engleska desnica pokazala da je sposobna biti najgluplja na svetu služeći čisto finansijskim interesima, a ne nacionalnim interesima. To je žalosno jer su nam u Evropi potrebni naši britanski prijatelji", kazao je on i dodao da se "dugo vremena govorilo da je francuska desnica najgluplja na svetu".

Kameronovo odbijanje da stavi svoj potpis na sporazum dogovoren na samitu bio je "redak primer u istoriji Evropske unije" kada su interesi finansijskog sektora prevladali nad širim britanskim interesima, rekao je Žoje koji je nekada bio glavni savetnik bivšeg šefa Evropske komisije Žaka Delora i francuski ministar za evropske poslove.


[h=2]Neophodna snažna saradnja sa Unijom[/h] Direktor Udruženja britanskih bankara Angela Najt kaže da je prerano da se izvuku zaključci iz izolovanja Britanije na samitu EU prošle sedmice, ali da je od vitalnog značaja da Britanija očuva snažno savezništvo sa zemljama Unije.
19677224804ee231c1e45bc341977907_640x360.jpg

(Europian union)

“Moraćemo da osiguramo dobre i snažne saveze. Trenutno ne znamo kako će druge zemlje reagovati. Moramo da budemo spremni i razumni”, izjavila je Najt.

Ona je dodala da u skorije vreme neće biti poznate posledice odluke britanskog premijera Dejvida Kamerona da Britanija ostane jedina izvan novog sporazuma o evropskoj fiskalnoj uniji.

Udruženje britanskih bankara predstavlja velike kompanije, poput banaka HSBC, Barklis, Lojds i Kraljevske banke Škotske.


[h=2]Ren: Britanci bi mogli da budu marginalizovani[/h] Evropska komisija je izrazila žaljenje zato što Velika Britanija nije prihvatila reviziju ugovora na prošlonedeljnom evropskom samitu u Briselu i ocenila da bi zbog toga ta zemlja, ali i njeni građani mogli na kraju da budu marginalizovani.
7447604374ece998ef08a4234709462_640x360.jpg
"Veoma žalim što Velika Britanija nije želela da se priključi novom budžetskom sporazumu evrozone, žalim ne samo zbog dobrobiti Evrope i njenog odgovora na krizu već i zbog dobrobiti britanskih građana i njihove perspektive", rekao je evropski komesar za ekonomiju Oli Ren.

Vođe EU postigle su u petak dogovor da značajno ojačaju budžetsku disciplinu u evrozoni kako bi se suočile sa dužničkom krizom. Tom sporazumu su se pored 17 zemalja evrozone priključile i sve ostale zemlje članice Unije osim Velike Britanije koja jedina nije želela da ga podrži.

"Mi želimo jednu čvrstu i konstruktivnu Veliku Britaniju u Evropi i želimo da zemlja bude u centru Evrope, ne na margini", rekao je Ren.

Ako je ta odluka imala za cilj da se spreči regulisanje bankara i finansijskog sektora Sitija, to se neće dogoditi, upozorio je Ren, predstavljajući glavne tačke ojačanog Pakta stabilnosti koji treba da stupi na snagu već sutra.

Ren je takođe dodao da "Evropska unija mora da ima ulogu u nadzoru ekonomije i budžeta" i ocenio da je neophodno da London "izvuče pouke iz krize uključujući i pouke vezano za finansijski sektor".

 
Natrag
Top