Titula čuvara baštine za 40 ustanova kulture

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Titula čuvara baštine za 40 ustanova kulture

Koje su kulturne ustanove od nacionalnog značaja. Status vraćen Kulturno-prosvetnoj zajednici Srbije

1.jpg
Narodni muzej

KOMISIJA za određivanje statusa ustanova kulture od nacionalnog značaja, koja je odlučivala o institucijama koje zaslužuju da ponesu ovo zvanje, upravo je završila posao. Nakon što su "pročešljali" sve prispele predloge, procenili su da tek četrdesetak ustanova kulture zaslužuje ovaj status.

Kako saznaju "Novosti", na njihovoj listi su naše najznačajnije nacionalne institucije: Narodni muzej, Narodno pozorište, Narodna Biblioteka Srbije, Muzej savremene umetnosti, Muzej primenjene umetnosti, Etnografski muzej, Jugoslovenska kinoteka, kao i arhivi Jugoslavije i Srbije. Na ovoj listi su i Prirodnjački muzej, Muzej istorije Jugoslavije, Istorijski muzej Srbije, Muzej nauke i tehnike, Muzej pozorišne umetnosti, Beogradska filharmonija i Zavod za proučavanje kulturnog razvitka.
Među nacionalne institucije uvršteni su i Muzej na otvorenom "Sirogojno", Muzej naivne i marginalne umetnosti u Jagodini, Ansambl "Kolo", Muzej "Ras" iz Novog Pazara, Narodni muzej Čačak, Galerija Milan Konjović, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Galerija "Sava Šumanović". iz Šida, kao i Galerija "Nadežda Petrović" iz Čačka i Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković". Pored Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, status ustanove od nacionalnog značaja poneće i vojvođanski, kraljevački i niški zavodi. Status nacionalnih imaće i najvažnije vojvođanske institucije kulture, a to su Muzej pokrajine, Galerija Matice srpske, Biblioteka Matice srpske, Istorijski arhiv Novog Sada, Arhiv Vojvodine, Muzej Vojvodine, kao i Srpsko narodno pozorište.

- Rukovodili smo se time da ustanova može biti od nacionalnog značaja ukoliko je ostvarila programe kojima je dat poseban doprinos razvoju kulture - objasnio nam je Živorad Ajdačić, član Komisije i generalni sekretar Kulturno-prosvetne zajednice Srbije. - Posebno smo obratili pažnju na čuvare naše baštine - arhive i muzeje koji su i najzastupljeniji na spisku. Samo dva pozorišta dobila su status nacionalnih, zato što su ostala osnovale lokalne samouprave. Pozorišta čiji su osnivač gradovi nismo ni razmatrali, jer bi onda lokalna vlast mogla da upita po kom osnovu Republika preuzima osnivačka prava od njih.
Posle više od deceniju status nacionalne ustanove kulture vraćen je KPZ Srbije. O tome, naš sagovornik kaže:

- Mimo zakona i propisa KPZ Srbije je 2001. oduzet taj status nacionalne institucije. Ispravili smo tu nepravdu. KPZ ima petoro zaposlenih i to je beznačajna stavka u odnosu na to koliku funkciju ima u ovom društvu.

Status nacionalne institucije poneće i Zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca.

- Posle donošenja Zakona o zadužbinama i fondacijama status Kolarčeve zadužbine ostao je nejasan. Nisu je osnovali ni država, ni grad, već privatno lice - Ilija Milosavljević Kolarac. Budući da je njen opstanak doveden u pitanje, odlučili smo da je uvrstimo među ustanove od nacionalnog značaja.

2.jpg
Etnografski muzej
Mada Zakon o kulturi to prepoznaje, na spisku se našla samo jedna privatna ustanova kulture, a to je Centar lepih umetnosti "Gvarnerijus".
- U "Gvarnerijusu" se organizuje bogat kulturno-umetnički program i zato smo odlučili da ih izdvojimo. Nadam se da će njihov primer biti putokaz za druge.
Pored Ajdačića, u Komisiji su bili Ivan Jevtić, Milka Čanak Medić, Vesna Marjanović, Vladimir Kopicl, Momčilo Antonović, Branko Bojović, Radoslav Petković i Šandor Laslo. Njihov spisak dostavljen je Nacionalnom savetu za kulturu, koji će do 20. februara dati svoje mišljenje o njemu. Ono može, ističe Ajdačić, a ne mora da utiče na konačnu odluku Vlade Srbije.

SANU


STATUS institucije kulture od nacionalnog značaja neće imati ni Srpska akademija nauka i umetnosti.
- Njihovu prijavu nismo ni dobili - kaže Vesna Marjanović.
- Razmatrali smo samo one predloge koji su stigli putem konkursa, a stiglo ih je oko osamdeset. Tako da je malo čudno da iz nekih ustanova, kao što je na primer Muzej žrtava genocida, stižu optužbe na naš rad, a da njihovu prijavu nismo ni dobili. Inače, Komisija nije sve predloge jednoglasno odbacila, a ništa još nije ni konačno. Tek posle sastanka sa članovima Nacionalnog saveta za kulturu imaćemo konačan spisak.

3.jpg
Muzej nauke i tehnikeKOSOVO I METOHIJA

NA spisku ustanova kulture od nacionalnog značaja nije se našla nijedna institucija sa Kosova i Metohije. - Konkurisao je samo Muzej u Prištini i mi smo u zapisniku jasno naveli da će njihov status zavisiti od toga kako budu tekli pregovori o Kosovu i Metohiji - objasnila nam je etnolog Vesna Marjanović, član Komisije. - Ostale institucije sa KiM se nisu prijavile, pa nismo mogli o njima da odlučujemo.

(Večernje novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Proširen spisak ustanova od nacionalnog značaja

Proširen spisak ustanova od nacionalnog značaja

Nacionalni savet za kulturu uvrstio je u sredu još 11 ustanova na spisak onih koje bi mogle da dobiju status institucija od nacionalnog značaja


BEOGRAD - Nacionalni savet za kulturu uvrstio je u sredu još 11 ustanova na spisak onih koje bi mogle da dobiju status institucija od nacionalnog značaja, a među njima su Jugoslovensko dramsko pozorište i Atelje 212, rekao je Tanjugu član Saveta, reditelj Egon Savin.

"Sednica nije bila burna, samo je dugo trajala. Savet je odlučio da predloži Ministarstvu za kulturu da, pored postojećeg spiska koji je dala vladina komisija, razmotri još 11 naših predloga za status institucija od nacionalnog značaja", rekao je on.
Jednoglasno su uvršteni Jugoslovensko dramsko, Atelje 212, Jugokoncert, Zavod za zaštitu spomenika, Beograd i Narodno pozorište Subotica.
Većinom glasova prošli su Centar za kulturu "Vuk Karadžić" Loznica, Zvezdara teatar, Muzej Toplice, Dom kulture "Mihailo Pupin", pozorište "Boško Buha" i Galerija savremene umetnosti Niš, naveo je Savin.
Na pitanje šta novi stauts donosi odgovorio je da će te institucije imati prednost u dodeli sredstava, ali da to ne znači da druge institucije, koje nemaju taj status, ne mogu da konkurišu za novac iz budžeta za svoje projekte.

Savin je izjavio da je vrlo zadovoljan odlukom Nacionalnog saveta za kulturu, ali je napomenuo da ne zna kako će se prema njoj odnositi Ministarstvo kulture. "Ipak, nadam se da će se veći deo ovih predloga uvažiti", rekao je on.
Savin je istakao da je lično veoma zadovoljan zato što je na listi pet pozorišta.
"Među njima su dva koja nedvosmisleno imaju taj status već decenijma i mi im sada samo dajemo licencu, a to su JDP i Atelje. Drago mi je da je tu i značajna stara institucija, najstarije pozorište u Subotici, zatim Zvezdara koja je prva potencirala novi model rada u pozorištu, koji će postati sve aktuelniji i zato ga treba podržati i naravno pozorište 'Buha' jer je posvećeno deci i omladini, što je itekako značajno", obrazložio je Savin.

Izvor: Tanjug
 
Natrag
Top