Tajne muškog uma

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Tajne muškog uma

2634_big.jpg

zena.hr

Zašto su muškarci tako teški?

“Nije da muškarci ne govore", kaže dr. Alon Gratch, “oni samo govore neki drugi jezik”. Oslanjajući se na priče svojih muških pacijenata i na vlastitim iskustvima kao muškarac, sin, suprug, otac, terapeut i prijatelj dr. Gratch briljantno osvjetljava razloga zašto muškarci razmišljaju i djeluju na određeni način u svojoj knjizi “Kad bi muškarci mogli mogli govoriti: otkrivanje tajnog jezika muškaraca”.

On kaže da na mušku psihologiju utječe sedam faktora:
Sram (dečki ne plaču),
Emocionalna odsutnost (ne znam što osjećam),
Muška nesigurnost (umoran sam od toga što sam ja gore),
Skretanje pažnje na sebe (pogledaj me, saslušaj me, dodirni me, osjeti me),
Agresija (pokazat ću ti tko je gazda),
Samodestruktivnost (kakav sam ja gubitnik),
Seksualno ispoljavanje (želim sex, sada!),

i daje praktične savjete koje svatko može koristiti za slušanje, tumačenje i razumijevanje unutrašnjeg svijeta muškaraca.
Muškarci su teški. Na površini često djeluju daleki i nedostižni. Ili glasni i antipatični. A kada ih pokušate upoznati, to često pogoršava situaciju - mogu se početi braniti i dodatno utvrditi zidove oko sebe. Doista, za razliku od žena, koje su uglavnom otvorene prema svojim osjećajima, većina muškaraca se vrlo teško otvara prema drugima. Ali kad se konačno otvore, otkrivaju zapanjujuće ranjivu unutrašnjost. Zapravo ovdje otkrivamo glavni paradoks na kojem počiva muževnost, a to je da su temelj muškarčevog identiteta njegove “ženske”, a ne muške želje. Alkoholizam, ovisnosti, pretrpavanje poslom, seks bez obveze, samo su neki od načina na koji ispoljavaju potisnutu emocionalnu bol.

Žene se uvijek žale kako muškarci ne pričaju, ne slušaju ih ili ne razumiju. Muškarci pak podsvjesno smatraju da je govor precijenjen i da djela govore više od riječi. Upravo tu nastaju najveće razmirice između spolova. Razumijevanje razlika između muškaraca i žena, način na koji misle, govore i komuniciraju, učinkovito će poboljšati vaše osobne odnose s onima koje volite. Budući da muškarci i žene međuljudske odnose i događaje interpretiraju vrlo različito, za stabilnost i dugovječnost odnosa vrlo je važno naučiti kako promijeniti svoj pristup prilikom razgovora sa suprotnim spolom.
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Kakav je muški ponos?

Kakav je muški ponos?

Žene generalno malo znaju o muškom ponosu, kako on funkcioniše, kako se nositi sa njim i šta se dešava kada je on uništen. Da bi bila uspešna u vezi, mora znati kako on funkcioniše iznutra. Njegova osećanja i namere su vrlo bitne jer muški i ženski instinkti i mozak ne rade na isti način.​

b92

17782440284d89dcf540038648132768_orig.jpg

Muškarci su ponosni na svoja dostignuća , ali samo ona koje su dostojna jednog mačo muškarca. On može uživati u tome što odlično igra neku igru, ali ako ga zbog toga hvalite, nigde ne idete jer on neke stvari ne vidi kao suštinski muške, i neće vam biti zahvalan na tim hvalospevima.

Oni vole da se ponose time što uspevaju da zaštite ženu i da obezbede neophodno. Žena koja ignoriše njegovu sposobnost da joj pruži da je zaštiti će uskoro postati poslednji objekt njegovog obožavanja jer ne uviđa njegov trud. Ona to neće ni primetitit ili će se pitati gde je pogrešila.

Nažalost, kultura nas ne uči da cenimo muški ponos. Kada nauči da ga ceni, postaje joj saveznik – brine o njoj, uviđavan je i nežan. Ako ne uspe, postaje njegov najveći neprijatelj.

Kultura nas u novije vreme uči da žene mogu da budu nezavisne, da budu autonomne i da im ne treba ničija zaštita. To muškarcima govori da su nepodobni i, najgore od svega, nepotrebni. Za muškarce, to je uvredljivo i ponižavajuće.

U ovom slučaju veza počinje na pogrešnoj osnovi i nema mnogo šansi za uspeh. On će pokušati da odbije sliku nezavinse žene i zapitaće se čemu joj on uopšte služi.

Žene koje misle da će ih nezavisnost učiniti podobnijom i zanimljivijom muškarcu verovatno nikada nije bila u uspešnoj vezi sa jednim. U krajnjoj liniji, muškarac može steći utisak da je ona tu samo zbog seksa, jer sve ostalo ima i može sama da obezbedi.

Budući da se on oseća ugroženim i odbačenim, pokreće i manifestaciju neprijateljstva na onaj način koji će nju moći da snizi u seksualnom smislu.

Postoje i drugi koncepti koji mogu da unište muški ponos. Takmičenje. Kada je on uspešan, ona bi trebalo sa njim da deli uspehe i da iskaže svoj ponos, odnosno, da je ponosna na njega. Žena koja voli da se takmiči sa muškarcem će umesto da pohvali njegove uspehe, pokušati da skrene pažnju na sebe i svoja dostignuća. Ona više nije partner, već mu jasno govori da u tom slučaju nisu zajedno već su suprotstavljeni. Zapravo, ovako će muškarci prihvatiti situaciju.

Druge žene će pogrešno protumačiti njegove reakcije kao potrebu za konstruktivnim kritikom. Međutim, nijedan muškarac ne voli kritiku, a još manje je smatra kontruktivnom. Ne treba mu supruga ili devojka da mu govori šta je pogrešno a šta ispravno. Smatra da to već zna, a i ako ne zna, od nje ne želi to da čuje.

Pokušavaće da ostane isti dokle god mu ona nameće smernice, jer mora da sačuva muški ponos. Ako ga partnerka kritikuje, direktno ukazuje na njegove mane, promašaje. Nijedan muškarac ne želi da zna to.

Kako treba da se nosite sa muškarcem kojem je pogažen ponos, izgubio je posao, ne može da doprinese i obezbedi u meri za koju smatra da je neophodna?

Pa, terapeuti su pokušali da objasne ovakvu situaciju na najjednostavniji način – pokazati saosećanje, empatiju i ljubav. Nikada, ali nikada, on ne treba da oseti da ga sažaljevate jer to govori da ste izgubili veru u njega i mogućnost da se ponovo podigne iznad problema.

U bilo kojoj situaciji, ona treba da pokaže poverenje i lojalnost i da ga posmatra kao heroja. Ako mu ne pokaže da je on njen junak, neka druga žena nekada hoće, a njima baš to treba.

U tom slučaju ni najbolji seks, empatija i ljubav neće moći da povrate veru u mogućnost uspeha ovakve veze.
 
Natrag
Top