"Tada će vas predavati na muke i ubijati vas zbog imena moga." - Tko su velikani vjere?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346

Rođenje najvećeg od ljudi - razmišljanje uz svetkovinu Rođenja svetog Ivana Krstitelja​


Danas 24.6., na svetkovinu Rođenja svetog Ivana Krstitelja slušamo evanđeoski izvještaj koji sastavi sveti Luka o ovom čudesnom događaju koji se uklapa u cijelu povijest spasenja. Da je Ivan čudesni Božje dar Zahariji i Elizabeti bilo je očito i susjedima i znancima koji su se nakon njegova rođenja pitali: Što će biti od ovog djeteta? A ovo pitanje se moglo izreći i drukčije: Tko će biti ovaj dječak? Ovo veliko pitanje nije samo visjelo nad onima koji su ga postavili u trenutku rođenja, nego su i u kasnijim vremenima mnogi nastojali razumjeti Ivanovu osobu i značenje, jer će i druga povijesna vrela o njemu govoriti kao o znamenitom čovjeku iz židovske povijesti. A kako je Ivana i Isus nazvao najvećim od rođenih od žene, to je bio svojevrstan putokaz kršćanskim tumačima riječi Božje da i sami govore o njemu i njegovoj golemoj važnosti.

Tako će i sveti Augustin (Sermo 287), razmišljajući o rođenju Isusova Preteče iznijeti neka zanimljiva opažanja kako o njegovoj veličini, tako i o malenosti: Dok smo čitali Evanđelje, čuli smo opis slavnog rođenja preblaženoga Ivana, Kristova glasnika i preteče. Neka vaša ljubav obrati pozornost koliko velik čovjek se rodio. Crkva ne slavi dan tjelesnog rođenja ni za jednog od proroka, patrijarha, pa ni apostola. Samo dva rođendana slavi: ovaj i Kristov. Vrijeme u kojem su rođena njih dvojica označavaju veliko otajstvo. Ivan bijaše velik čovjek, ali čovjek. Toliko veliki bijaše da štogod bijaše veće od njega, bijaše Bog. Onaj koji dolazi nakon mene, veći je od mene. To reče Ivan: on je veći od mene. Ako je veći od tebe, što onda znači kad čujemo njega koji je veći od tebe da govori: Od rođenih od žene ne usta već od Ivana Krstitelja? Ako nijedan čovjek nije veći od tebe, što je onaj koji je veći od tebe? Želiš li čuti tko je? U početku bijaše Riječ, i Riječ bijaše kod Boga i Riječ bijaše Bog.

Doista, postaje jasno kako je i koliko je Ivan bio velik, ali i malen. Njegova ljudska veličina bila je ujedno i malenost jer se mjerila metrom Božje ljubavi – Isusom Kristom Božjim Sinom. Ivanov život se u tom duhu može najbolje razumjeti upravo u svjetlu Isusa Krista kojem je bio preteča i glasnik, te će stoga sveti Hiponski biskup i o Ivanovu rođenju razmišljati vukući zanimljive paralele s Gospodinovim rođenjem. Zaključci koje potom izvodi svjedoče o Ivanovoj poniznosti koja ukazuje na Krista – uzor svake poniznosti, koji, premda je bio Bog, pristade se utjeloviti i potom kao čovjek podnijeti golema poniženja: Rođen je Ivan, rođen je Krist: Ivana je najavio anđeo, Krista je najavio anđeo. I jedno i drugo je veliko čudo. Slugu preteču rađa nerotkinja od starog muža, Gospodina gospodara rađa djevica bez muža. Ivan je velik čovjek, ali je Krist više od čovjeka, jer je i čovjek i bog. Velik je čovjek, ali je čovjek trebao biti ponižen, kako bi bio uzvišen kao Bog. Naposljetku, jer je trebao biti ponižen kao čovjek, čuj ovog čovjeka: Nisam dostojan odriješiti remenje na obući. Da je sebe nazvao dostojnim, kako bi se ponizio. Zato reče da niti to nije dostojan. Do kraja se prostro pred njim, prostro se pred stijenom. Bio je svjetiljka, te se bojao da se ne ugasi vjetrom oholosti.

Rođenja Gospodinova preteče doista postaje znak velike poniznosti pred Bogom, po kojoj se izražava istinska veličina čovjeka. Doista samo u poniznosti mogao je biti svjetiljka što svijetli Božjim svjetlom, putokaz putnicima na putu prema Bogu, glas što upućuje na Božju Riječ, prst koji pokazuje Jaganjca Božjega. No sličnosti i upućenost Ivana na Isusa nije samo u rođenju, nego je već samim rođenjem upućuje i na usporedbu o njihovoj smrti, o čemu će sveti Augustin reći: Naposljetku jer je svaki čovjek treba biti ponizan u odnosu prema Kristu, te stoga i Ivan. A budući da je trebao biti uzvišen Bogočovjek Krist, to pokazuje i rođendan, pa čak i vrstu patnje. Danas je Ivanov rođendan: od danas dan se smanjuje. Kristov je rođendan 25. prosinca: od tog dana dan se povećava. Ivan je u muci smanjen odrubljenjem glave, Krist je na križu uzvišen.

U tom duhu Ivanova veličina u poniznosti trebala bi biti i nama poticaj da i mi pokušamo, otkrivajući bit Ivanova identiteta, otkrijemo i svoj kršćanski identitet i poslanje. Ivan je tako živio da je omogućio ovo veliko uspoređivanje sa samim Kristom, to jest omogućio je da se iz njegova života Krista bolje i jasnije vidi. To bi trebao biti i smjer našega života i poslanja u svijetu: živjeti tako da cijeli naš život može upućivati na Isusa Krista, kojem i sami trebamo biti glasnici dok mu se jednom, darom njegove milosti potpuno ne suobličimo u slavi poput Ivana Krstitelja.

Dr. Ivan Bodrožić
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Sveti Toma apostol – nevjerni skeptik koji je uzor vjernicima

Danas, 3. srpnja, slavimo svetog Tomu, jednog od dvanaestorice Isusovih apostola. Galilejac, bio je hrabar Kristov sljedbenik, ali i skeptik koji je vjerovao samo opipljivim dokazima. Na aramejskom Toma znači blizanac pa ga zato Ivan evanđelist i naziva „Tomom blizancem“.

Zašto „nevjerni Toma”?


Iako evanđelista Ivan prikazuje apostola Tomu u četiri situacije sa Isusom, najpoznatija je svakako ona po kojoj je taj apostol postao poznat kao „nevjerni Toma“. Prisjetimo se, stoga, apostola Tome i u njegovoj nevjeri i njegovom susretu s Uskrslim, koji ga dovodi do nepokolebljive vjere za koju je i život mučenički položio.

„Toma zvani Blizanac, jedan od Dvanaestorice, nije bio s njima kad je došao Isus. Drugi mu učenici rekoše: ‘Vidjeli smo Gospodina.’ Toma im odvrati: ‘Dok ne vidim na rukama njegovim znak od čavala i ne stavim prst svoj u mjesto od čavala i ne stavim ruke svoje u njegov bok, neću vjerovati.’ Poslije osam dana učenici njegovi bijahu ponovo unutra i Toma s njima. Dok su vrata bila zatvorena, dođe Isus, stade pred njih te reče: ‘Mir vama!’ Zatim reče Tomi: ‘Pruži prst svoj ovamo: evo mojih ruku! Pruži ruku svoju i stavi je u moj bok te ne budi više nevjernik, već vjernik!’ ‘Gospodin moj i Bog moj!’ – izjavi Toma. Isus mu reče: ‘Jer me vidiš, vjeruješ. Blago onima koji će vjerovati, a da nisu vidjeli'” (Iv 20, 24-29).
Tomini kršćani
Vjerojatno je poslije djelovao među Partima u Siriji i Perziji. Predaja, kojoj je svjedok sv. Grgur Nazijanski, tvrdi da je Toma, nakon naviještanja Evanđelja, poginuo mučeničkom smrću u Indiji. Legende o počecima kršćanstva u Malabaru, jugozapadnoj indijskoj pokrajini, govore da je propovijedao tamo. Svojim je rukama navodno izgradio prvu tamošnju crkvu. Prema njemu dio vjernika u Indiji naziva se „Tominim kršćanima”. Njih je oko godine 1600. bilo 75.000, a danas ih ima više od 750.000. Podijeljeni su u 4 biskupije, a u bogoslužju upotrebljavaju siro-malabarski obred.

Toma je navodno proboden kopljem 21. prosinca 72., dok je molio na jednom brežuljku u Mylaporeu, južnom dijelu Chennaia, glavnog grada indijske države Tamil Nadu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346

Blažena Djevica Marija Žalosna – Poznajete li 7 Marijinih žalosti?


Crkva 15. rujna slavi spomendan Blažene Djevice Marije Žalosne ili, kako se u narodu obično naziva, Gospu Žalosnu. Toga se dana prisjećamo kako je Isusova Majka bila obdarena posebnim milostima, ali je isto tako bila pogođena i velikim žalostima, koje joj je nagovijestio prorok Šimun još u vrijeme kada je prikazala dijete Isusa u hramu: „A tebi će samoj mač probosti dušu” (Lk 2, 35). Te riječi navještavaju Kristovu muku i smrt već kod rođenja Isusovog.

A budući da nitko nije s Isusom tako usko povezan kao Njegova Majka, nikoga kao Nju neće pogoditi to što će Isus biti „znak kojemu će se protiviti” (Lk 2,34), nikoga kao Nju neće potresti Njegova muka.

Vlastito predslovlje današnjega blagdana u njemačkom izdanju Rimskoga misala kaže ovako: „Kad je Marija stajala pod križem, ispunila se riječ starca Šimuna: mač je probo njezinu dušu kod muke i smrti njezina Sina.”

Gospa Žalosna ili Marija od sedam žalosti je svetkovina gdje se prisjeća sedam teških trenutaka Marijina života.

Počevši tamo od srednjeg vijeka kršćanska je pobožnost nabrojila sedam događaja koji su bili uzrokom Marijinih žalosti, pa se ona slavi i kao Gospa od sedam žalosti.

7 Marijinih žalosti

1. Šimunovo navještenje Marijine žalosti
2. Bijeg u Egipat
3. Isus se kao dvanaestogodišnji dječak na hodočašću u Jeruzalem, bez znanja roditelja, zadržao u hramu
4. Marijin susret s Isusom na križnom putu
5. Marijine boli dok su Isusa pribijali na Križ
6. Skidanje Isusa s Križa
7. Isusov pogreb
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovo je napisao Miroslav na temi Covid-19

"A ja bi ih licno gadjao i vikao na njih"

Naravno sutra će ovaj lažni hrišćanin, bivši advent. da krene isto ovako na HAC kao što ima želju da gađa TV N1.

Progonstvo Božije crkve neće biti od pagana, tradicionalnih hrišćana itd. nego od onih koji su bili osvjedočeni u istinu, ali su je odbacili.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Ovo je napisao Miroslav na temi Covid-19

"A ja bi ih licno gadjao i vikao na njih"

Naravno sutra će ovaj lažni hrišćanin, bivši advent. da krene isto ovako na HAC kao što ima želju da gađa TV N1.

Progonstvo Božije crkve neće biti od pagana, tradicionalnih hrišćana itd. nego od onih koji su bili osvjedočeni u istinu, ali su je odbacili.

Kako ti volis da manipulises tudjim izjavama, treba da te je sramota! Evo sta sam napisao i na sta se odnosi, govorio sam o "vredjanju" a ne o "fizickom nasilju":


Ta televizija je manipulativnog karaktera, placenicka TV, koja radi i izvestava protiv Srbije! ....

Antonije ima prava da gadja jajima kao i svaki drugi gradjanin!
Gadjanje jajima nije da bi nekog ugrozio, vec da bi mu naneo uvredu! I on ne cini to u ime crkve, ionako je rascinjen! A ja bi ih licno gadjao i vikao na njih, jesam li zato manje Hriscanin?

* Pravi Hriscanin ne izvrce tudje izjave i ne iznosi lazne optuzbe kao sto ti radis!!! Jos si me nabedio da cu ja da progonim adventiste, sramota!

Ti koji si inace i sam nasilan i tukao si adventistu (da, licno si se tukao sa adventistima kao sto sada izazivas i pravoslavce na tucu) pricas kako sam ja nasilan?

Znaci, dosao si ovde da izazivas po obicaju, da pises i cekas da te neko napadne i odreaguje neprimereno, pa da onda optuzujes i nazovas nekog nasilnikom, izigravajuci mucenika..

Kvarno da kvarnije ne moze biti..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti koji si inace i sam nasilan i tukao si adventistu

Zašto lažeš?

Kako ti volis da manipulises tudjim izjavama, treba da te je sramota! Evo sta sam napisao i na sta se odnosi, govorio sam o "vredjanju" a ne o "fizickom nasilju":

Tako se počinje, a kada dođu nevolje onda dolazi i ono što sam naveo. Nacizam je počeo sa spaljivanjem knjiga.

Znaci, dosao si ovde da izazivas po obicaju, da pises i cekas da te neko napadne i odreaguje neprimereno, pa da onda optuzujes i nazovas nekog nasilnikom, izigravajuci mucenika..

To si radio ti i to rade JS kada idu po kućama.


 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Natrag
Top