Sve o kondilomima, polnoj infekciji opasnoj po zdravlje žene

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Sve o kondilomima, polnoj infekciji opasnoj po zdravlje žene

Blic žena


Polne bradavice − kondilomi, koje izaziva HPV virus, sve češće se javljaju kod žena. Muškarci su najčešće prenosioci infekcije, iako se kod njih obično bradavice i ne manifestuju.

5102_ginekolog-02-foto-DAK-press_if.jpg


Onkogeni tipovi HPV virusa su izazivači raka grlića materice. Zbog toga se u poslednjih nekoliko decenija starosna grupa pacijentkinja koje obolevaju od početnih stadijuma raka grlića materice pomerila na ispod 40 godina starosti


Prisustvo HPV virusa danas je jedan od najvećih problema polnog zdravlja. Ovi virusi, kojih ima nekoliko stotina tipova, izazivaju pojavu kondiloma – polnih bradavica, koje se javljaju kod žena i muškaraca. Kod žena su obično primetni na spoljnim delovima polnog organa, na ulazu u vaginu, na međici i prvoj trećini vaginalnih zidova. Međutim, osim na spoljnim polnim organima, kondilomi se mogu javiti i na grliću materice, što je veoma opasno jer su neki tipovi HPV virusa prekancerogeni i izazivaju promene u strukturi epitela grlića materice. Kod muškaraca se mogu uočiti na obodu spoja kože i sluzokože penisa, kako objašnjava dr Mima Fazlagić, ginekolog ordinacije „Medison“.
− Osnovni simptom je uočljiva pojava malih bradavica sa šiljatim vrhom na polnom organu, koja može biti praćena i pojavom problema sa sekretom. Promene na grliću materice se mogu videti jedino odlaskom na ginekološki pregled, i zbog toga je pregled obavezan jednom godišnje − naglašava dr Fazlagić.


PRENOŠENJE VIRUSA
Infekcijom HPV virusa najviše je ugrožena populacija između 17-25 godina, zbog čega je ova infekcija veoma opasna. Važno je znati da se kondilomi tj. HPV virus, prenose isključivo polnim odnosom.
− Postoji mnogo teorija o tome da se kondilomi mogu preneti i na razne druge načine (peškir, ulošci, WC šolja, voda...), međutim, virusolozi objašnjavaju da ovaj virus, kao i svaki drugi, za svoj život i razmnožavanje koristi živu ćeliju i da je njegov opstanak na neživim predmetima (stvarima) nemoguć. Ukoliko se ne koristi prezervativ, prenošenje ovog virusa je veoma lako i masovno − upozorava ginekolog, navodeći i najefikasniji način zaštite. − U poslednjih nekoliko godina u svetu je popularna i vakcina koja se daje populaciji devojčica koje još nisu stupile u polne odnose, da bi se zaštitile od onkogenih HPV virusa.



1633_web-trudnica-kod-lekara-dreamstime_5928965-Monkey-Business-Images_if.jpg


KONDILOMI U TRUDNOĆI

Ukoliko se kondilomi pojave u trudnoći, važno je da se otklone pre porođaja. Ako se to ne učini, i na samom porođaju se utvrdi njihovo prisustvo, porođaj se završava carskim rezom da ne bi došlo do inficiranja bebe.


LEČENJE

Ako do infekcije ipak dođe, kondilomi se leče spaljivanjem laserom ili radiotalasima. Međutim, treba znati da je to samo lečenje posledica dejstva virusa. HPV zauvek ostaje u organizmu.
− Ukoliko se njegovo postojanje konstatuje na grliću materice, obavezno se radi tipizacija virusa, da bi se utvrdilo koliko je rizičan za premaligne promene na grliću. Ako je visokorizičan, onda se čitava površina grlića spaljuje laserom ili radiotalasima, da bi se uništile ćelije u kojima živi virus. Vrlo često su promene već toliko odmakle da mora da se radi biopsija ili konizacija (hirurško odstranjivanje dela grlića). Još jednom bih ponovila da je najbolja prevencija od infekcije korišćenje prezervativa − kaže dr Fazlagić.
Zbog svega pomenutog, najvažnije je informisanje, pogotovu mlade populacije, koja je i najugroženija. To se u praksi i pokušava, ali informisanje putem medija i u sistemu školovanja je nezamenljivo i neophodno.


 
Natrag
Top