Svazilend

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Svazilend

Blic


Malom afričkom državom prepunom prorodnih lepota neprikosnoveno vlada kralj koji ima više žena, a stnavnici su ljubazni prema turistima.



102910_svazilend-1-by-photographer695_af.jpg

Foto by photographer695/flickr.com



Kraljevina Svazilend stešnjena je između Mozambika i Južne Afrike, i u poređenju sa ovom poslednjom, koja beleži brzi razvoj, deluje usporeno i tromo. Ali, ta usporenost istovremeno znači i mir koji se oseti čim se uđe u Svazilend, poslednju apsolutnu kraljevinu u Africi. Napetosti između belog i crnog stanovništva nema, stopa kriminala je niska - ima ga malo, i to onog "običnog", mahom u glavnom gradu Mbabaneu i najvećem gradu Manziniju, u koje turisti slabo i zalaze jer su druga mesta u zemlji mnogo lepša. Po zemlji se putuje mini-autobusima u kojima se pored crnog stanovništva bez ikakvih problema voze i belci. Kada mini autobusa nema, stopira se i to vrlo lako. Deo tradicije stanovništva je poštovanje kralja, kao i mnogoženstvo.


102911_svazilend2-by-photographer695_af.jpg

Foto by photographer695/flickr.com


Svazilend obiluje prirodnim lepotama, od savana i plodnih polja zasađenih šećernom trskom na jugoistoku zemlje, do planinskih dolina, vodopada i kanjona na severu. U rezervatima prirode ima skoro svih životinjskih i ptičjih vrsta koje se mogu naći na sličnim mestima u Južnoj Africi. Mada je Mbabane glavi grad, dolina Ezulvini u njegovoj blizini je već vekovima sedište kraljevske porodice. Centar doline predstavlja Lobamba, jednolična varošica u kojoj se nalaze parlament, stadion, i napuštena palata prethodnog, preminulog, kralja, pošto po tradiciji novi kralj mora da živi u novoj palati.


102913_svazilend3-by-----by-hash.1618_af.jpg

Foto by hash.1618/flickr.com



U Ezulvini se, međutim, ne dolazi zbog ovih zdanja, već zbog šuma, brda i rezervata prirode koji počinju odmah iza naselja. Dolinom dominira stenoviti vrh Njonjane, na kome su. izvršavane smrtne kazne. Osuđenici su dovođeni na vrh i terani da odatle skoče u provaliju. Godine 1976. smrtna kazna je ukinuta.

Iako gostoljubiv i za strance izuzetno prijatan, Svazilend je daleko od zemaljskog raja. I u kraljevskoj dolini, odmah iza solidno asfaltiranih glavnih puteva počinju prašnjave ulice i siromašna naselja u kojima su karton, lim i blato najčešći građevinski materijali, u kojima je tekuća voda luksuz, a pranje veša se uglavnom obavlja na potoku.
Međutim, siromaštvo nije najveći problem koji ova zemlja ima, mnogo veći užas se nadvio nad Svazilendom. Po zvaničnim podacima, trećina odrasle populacije je inficirana virusom side, što je najveći procenat na svetu. Životni vek je 37 godina, a još iz 2007. godine potiče podatak da je u zemlji koja ima manje od milion stanovnika bez oba roditelja bilo 70.000 dece.

102914_svazilend4-by-globespotter_af.jpg

Foto by Globespotter/flickr.com


Mada se i pored puta mogu videti panoi na kojima piše "koristi kondom", a po mnogim hotelima i hostelima kondomi se dele besplatno, sida nije tema o kojoj se među Svazijima priča otvoreno. Oboleli nose žig srama, za umrle se često govori da su bili bolesni od tuberkuloze ili neke druge bolesti.

Jedan od razloga širenja epidemije side jeste i što veliki broj stanovnika Svazilenda radi u rudnicima ili drvnoj industriji u susednoj Južnoj Africi, takođe teško pogođenoj epidemijom.

Tradicija je jaka među Svazijima. Poštuju se preci i stari, nije retko videti mlade, gradske ljude obučene u tradicionalnu odeću. Erotični plesovi u kojima žene ponekad igraju golih grudi deo su normalnih godišnjih rituala, a ne samo turističke predstave, mada ima i takvih.

Mada priče o čudnoj kraljevini zvuče pomalo mistično, globalizacija nosi svoj danak. Usred kraljevske doline Ezulvini šepuri se novootvoreni Kentaki frajd čiken!

Svazilend u mnogim stvarima zavisi od Južne Afrike, od koje je 70 puta manji. Dve trećine proizvoda izvozi u tu zemlju, a 90 odsto iz nje uvozi. Valuta lilangeni ima istu vrednost kao južnoafrički rand, a randima se može svuda plaćati u Svazilendu.

Pred kraj 2012. godine, policija u Svazilendu saopštila je da će ubuduće strogo nadgledati poštovanje zakona iz 1989. godine o pristojnom odevanju i zabrani nošenja mini suknje. Za njegovo kršenje kazna do šest meseci zatvora. Razlog je u činjenici, tvrdi se, da je silovanje lakše kad žrtva nosi mini suknju, jer se ona lakše skida.
Zabranjene su i pantalone s niskim strukom.


102915_svazilend5-by-photographer695_af.jpg

Foto by photographer695/flickr.com


 
Natrag
Top