Sufizam

Član
Učlanjen(a)
03.03.2013
Poruka
8
Citala sam prelepu knjigu Ljubav u kojoj se spominje Semsa Tebrizi istorijska licnost on je bio dervis-zanima me da mi neko objasni vise o misticnom sufizmu ,,
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Citala sam prelepu knjigu Ljubav u kojoj se spominje Semsa Tebrizi istorijska licnost on je bio dervis-zanima me da mi neko objasni vise o misticnom sufizmu ,,

Sufizam (arapski تصوف , tasawwuf, perzijski عرفان, Erfan) pripada mističkom učenju oislamu.Otprilike sto godina nakon Muhamedove smrti, postojali su pobožni muslimani, koji su se odricali svakog posjeda, željeli su živjeti jednostavnim životom, a u znak asketizma odijevali su se u grube vunene haljetke (suf). Neki od njih postali su lutajući propovjednici, a drugi su živjeli u duhovnim zajednicama u kojima je bilo upadljivo mnogo žena. Po nekim značajkama, njihov način života podsjeća na kasnije franjevce.Kroz molitvu i meditaciju sufiji su željeli ponirati sve dublje u Božju ljubav. Molitva sufijske učiteljice iz osmog stoljeća Rabie al-Adawiyye bila je: "O Bože, ako te obožavam iz straha od pakla, tada daj neka u paklu izgorim, ako te obožavam radi nade u raj, onda mi ga ne daj. No ako te obožavam zarad tebe samoga, ne ustegni od mene svoju vječnu krasotu!" [SUP][1][/SUP]Sufiji su među običnim ljudima bili uskoro štovani kao sveci, a nailazili su na žestok otpor službenog islama. Sufijske bratovštine uključivale su derviške redove i fakirski pokret. Mnogi od njih postoje i danas, najviše na sjeveru Afrike.Jedno od učenja koji su sufiji usmeno prenosili s koljena na koljeno bilo je učenje o Eneagramu uz pomoć kojega se pomagalo ljudima na putu prema Bogu.
(Wikipedia)
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
То је аскетски начин живота (пун одрицања и у сиромаштву). Слично као у православном монаштву. Био је веома осуђиван од ислама јер ислам тежи ка материјалном освајању, а суфизам као правац у исламу заговара супротно.

Настаје као последица директног додира са православним живљем на истоку пре потпуне доминације ислама, јер православни монаси су управо живели аскетским животом. Видели су да материјална корист мења побожне људе и то је постао вид борбе са корупцијом и начин одржавања правилног исповедања вере. Пре свега, потпуној љубави и посвећености према Богу, а не материјалној замци.

Дервиш (персијски: ﺵﻴﻭﺭﺩ, турски: derviş - сиромах) је израз који означава муслиманског аскету, односно следбеника тасавуфа, мистичког учења у исламу. Учени назив за дервиша је суфи (арапски: صوفي, у Босни и Србији се изговара као суфија).
Једно од највећих средишта муслиманских дервишких редова се налази у Коњи у Малој Азији. Од дервиша се захтева завет сиромаштву и чедности: они су дужни да проповедају, да се моле и да воде честит живот. У реду дервиша разликују се “завији“ и “текијци“.
У Београду је за време Османлија се претпоставља да је био заступљен велики број дервишких братстава, укључујући:

  • бајрамије,
  • меламије,
  • бекташије,
  • халветије,
  • гулшеније,
  • кадирије,
  • хиндије,
  • мевлевије,
  • накшибендије,
  • рифаије,
  • садије,
  • сунбулије,
  • шабаније,
  • шазилије и
  • ушакије



 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Sve od Dželaludin Rumi-a pročitaj... Prosto je čovek van svih vremena, uključujući i ovo moderno... U meni se urezalo par njegovih mudrosti...

...Moja religija je Ljubav. Svako srce je moj hram...

...Tražio sam u crkvi, u hramu, u džamiji. Ali božansko sam našao srcem...

...Nemoj gledati u prošlost- Niko ne zna kako je svet nastao. Ni nemoj se plašiti budućnosti zato što ništa ne traje večno. Ako se zadržavaš na pršlosti i budućnosti, propuštaš važnost sadašnjeg trenutka...

...Zašto kucaš na sva vrata? Pokucaj na vrata svog srca...

...Postoji glas koji ne koristi nikakvu reč. Slušaj...itd itd
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Sve od Dželaludin Rumi-a pročitaj... Prosto je čovek van svih vremena, uključujući i ovo moderno... U meni se urezalo par njegovih mudrosti...

...Moja religija je Ljubav. Svako srce je moj hram...

...Tražio sam u crkvi, u haramu, u džamiji. Ali božansko sam našao srcem...

...Nemoj gledadi u prošlost- Niko ne zna kako je svet nastao. Ni nemoj se plašiti budućnosti zato što ništa ne traje večno. Ako se zadržavaš na pršlosti i budućnosti, propuštaš važnost sadašnjeg trenutka...

...Zašto kucaš na sva vrata? Pokucaj na vrata svog srca...

...Postoji glas koji ne koristi nikakvu reč. Slušaj...itd itd
sliči hrpi polupanog stakla,hrpa reči,ona stakla doduše imaju svetlucanje ali se ne mogu složiti te ničemu ne mogu služiti osim da se na njih mnoštvo izbode i povredi,prokrvari. kao i slučaj sa monasima,mogu biti kao parfem dobro zatvoren u boci čiji miris niko nikad u stvarnosti ne može da oseti u punoj meri. mnogo više vredi miris jednostavnosti polja. miris jevađelja među istinitima jedino miriši životom.
mnogo je sveta zagledano u fasade mesto u temelj hristovog učenja.imamo toliko samomučenika,koji čak sebe probadaju šilima kao u vreme proroka ilije. ilija je ove lažne mirisne ljude poklao na potoku kedronu. u vreme milosti savet je ,odbaci.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
sliči hrpi polupanog stakla,hrpa reči,ona stakla doduše imaju svetlucanje ali se ne mogu složiti te ničemu ne mogu služiti osim da se na njih mnoštvo izbode i povredi,prokrvari. kao i slučaj sa monasima,mogu biti kao parfem dobro zatvoren u boci čiji miris niko nikad u stvarnosti ne može da oseti u punoj meri. mnogo više vredi miris jednostavnosti polja. miris jevađelja među istinitima jedino miriši životom.
mnogo je sveta zagledano u fasade mesto u temelj hristovog učenja.imamo toliko samomučenika,koji čak sebe probadaju šilima kao u vreme proroka ilije. ilija je ove lažne mirisne ljude poklao na potoku kedronu. u vreme milosti savet je ,odbaci.

Koliko tuge na jednom mestu... zao mi je... Ovo je extremno tuzan, mucen i napacen post...
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Sve od Dželaludin Rumi-a pročitaj... Prosto je čovek van svih vremena, uključujući i ovo moderno... U meni se urezalo par njegovih mudrosti...

...Moja religija je Ljubav. Svako srce je moj hram...

...Tražio sam u crkvi, u hramu, u džamiji. Ali božansko sam našao srcem...

...Nemoj gledati u prošlost- Niko ne zna kako je svet nastao. Ni nemoj se plašiti budućnosti zato što ništa ne traje večno. Ako se zadržavaš na pršlosti i budućnosti, propuštaš važnost sadašnjeg trenutka...

...Zašto kucaš na sva vrata? Pokucaj na vrata svog srca...

...Postoji glas koji ne koristi nikakvu reč. Slušaj...itd itd


Stvarno ne znam biografiju Dželadunin Rumija ali ove mudrosti koje si naveo nisu ništa posebno iz razloga što se već nalaze u svetom pismu. Istočnjački mudraci imaju raskošnu lepezu mudrosti ali njihov akcenat se stavlja na snagu ljudskog uma a ne na Boga to je velika razlika.

....Moja religija je ljubav svako srce je moj hram...,

1.Jovanova 4.16. И ми познасмо и вјеровасмо љубав коју Бог има к нама. Бог је љубав, и који стоји у љубави, у Богу стоји и Бог у њему стоји.

....Tražio sam u crkvi u hramu u džamiji. Alo Božansko sam našao srcem.

Psalam 51.6. Gle, istinu voliš u srcu i iznutra javljaš mi mudrost.

...Nemoj gledati u prošlost niko ne znakako je svet nastao ni nemoj se plašiti budućnosti zato što ništa ne traje večno. Ako se zadržavaš na prošlosti i budućnosti propuštaš važnost sadašnjeg trenutka.

Rimljani 10.6. A o pravednosti koja proizilazi iz vere rečeno je ovako : Nemoj da kažeš u srcu svom : Ko će se popeti na nebo ? to jest dovesti Hrista dole. Ili : Ko će sići u bezdan ? to jest izvesti Hrista iz mrtvih

....Postoji glas koji ne koristi nikakvu reč..slušaj..

Propovednik 5.2. Ne nagli ustima svojim i neka se srce tvoje ne žuri da izgovori reč pred Bogom. Jer je Boga na nebu a ti si na zemlji. Zato neka bude malo reči tvojih.

 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
postoje mudrosti pre Svetog pisma... nije poenta koja ih je doktrina prva napisala i ovencala se vencem od maslina... gledaj kroz formu...
sada se kajem sto sam u opste i napisao ista... glupost totalna
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
postoje mudrosti pre Svetog pisma... nije poenta koja ih je doktrina prva napisala i ovencala se vencem od maslina... gledaj kroz formu...
sada se kajem sto sam u opste i napisao ista... glupost totalna
pokajanje je sušta suprotnost tvom kajanju ali toga nema u ljudskoj mudrosti pomenutih mudraca. znaš li zašto su kurve nevernicima tooiko lepe,što meću- lepe na sebe toliko šminke ,ali su lepotice samo dok ne uzmu dušu posle ne,postaju ružne, razmazane šminke! misli o tome. i ne žaloasti svoje srce na prazno.žalost na korist jedino ima smisao i vrednost.
 
Natrag
Top