SUBOTA ! Dan za svetkovanje obavezan za Hrišćane ?

Ovo su vanbiblijski spisi koji su pod znakom pitanja, ko ih je pisao, kada i da li su autenticni originalu.
Neki od njih su falsifikovani, od kojih je prilozeni Ignjacije Antiohijski, ciji tekst sam licno procitao u nekoliko verzija, i ne govori uopste o Suboti niti o danu gospodnjem, vec o novom zivotu u Isusu Hristu.

Prilozeni falsifikovani glasi:

''Oni koji su živjeli u starom poretku stvari [Židovi] krenuli su prema novoj nadi, ne obdržavajući vise subotu, nego dan Gospodnji, dan u kojem se, milošću Gospodina i po njegovoj smrti, pojavio nas život.''
(Ignacije Antiohijski, Poslanica Magnežanima, 8 [110. god.])

Original:

"Oni koji su živjeli na stari nacin krenuli su prema novoj nadi, ne ziveci vise na stari nacin nego ziveci prema gospodnjem zivotu, u cijoj smrti se pojavio i nas zivot"

Sledeci tekst je pripisan pogresnoj osobi, jer njega nije pisao Varnava - saradnik apostola Pavla, vec neki Jevrejin tokom 2 veka posle Hrista:

''Stoga u veselju obdržavamo osmi dan, u koji je Isus uskrsnuo od mrtvih i, očitovavši se, uzašao na nebesa.'' (Barnabina poslanica, 15, 9 [74. god.])
 
Poslednja izmena:
Provjerio sam prijevod i u pravu si,zaista je preveden preslobodno i tendenciozno,ali...

Ignacije poziva kršćane da odbace židovske običaje kao što je “judaiziranje subote”, omogućuje nam da shvatimo kako je postojanje protužidovskih stavova pridonijelo uspostavljanju svetkovanja nedjelje.
er ako još uvijek štujemo judaizam, mi priznajemo da nismo primili Božju milost. Najsvetiji su proroci živjeli u skladu s Isusom Kristom. “ (8,1.2)U sljedećem poglavlju on se ponovno vraća na ove starozavjetne proroke “koji su živjeli na drevni način” i “primili novu nadu, koji više nisu požidovljavali subotu, već su živjeli u skladu s Gospodnjim životom (ili danom Gospodnjim).”Potreba za napuštanjem židovskih običaja ponovno se naglašava u poglavlju (10,3)gdje se upozorava da “je pogrešno govoriti o Isusu Kristu i živjeti kao što žive Židovi. Jer kršćanstvo nije vjerovalo u judaizam, već judaizam vjeruje u kršćanstvo.”
Tako da današnja nedjelja u Kršćana je nastajala u to vrijeme postepeno u pretežno Judeo-kršćanskim zajednicama,dok je u zajednicama od obraćenika sa poganstva nedjelja bila lako prihvaćena.


Što se tiče Barnabine poslanice stručnjaci je stavlaju u razdoblje 130 godine i naravno da nije riječ o Barnabi iz djela apostolskih...

Međutim činjenica je da Ignacije Antiohijski prvi spominje Katoličku Crkvu tim imenom,A Barnabina poslanica prva spominje izričito osmi dan za euharistiju...
 
Tacno tako, Nedelja je dosla kao proizvod otpada koji se dogodio unutar Hriscanstva - tacnije unutar jedne lokalne crkve u Rimu i antijevrejske kampanje koju je pokrenuo Rim polovinom drugog veka, zbog ustanka Jevreja pod vodstvom Jevrejskog vodje pod imenom Barkohba.
Jevreje je zahvatilo opste progonstvo, sto je obuhvatilo i Hriscansku crkvu, a radi svog opstanka - crkva u Rimu je napravila kompromis sa mnogobozackim Rimom i pod naletom laznih ucitelja koji su se pojavili unutar crkve - usvojila neka mnogobozacka obelezja, od kojih je i Nedelja - mnogobozacki dan posvecen suncu.

U to vreme su i nastali mnogi vanbiblijski spisi koji velicaju pagansku Nedelju.

Dalji nastavak istorije ustanovljenja Nedelje u crkvi je poznat - i tice se Konstantinovog edikta o praznovanju suncevog dana izdat oko 300 godine nove ere, i sabora u Laodikeji 364 godine na kome je Nedelja konacno zauzela polozaj obaveznog verskog praznika, i osudjeni oni koji i dalje budu svetkovali Subotu.
 
Ako je za tebe Judaizam Kršćanstvo,onda su Katolici otpad od takvog Kršćanstva.

Uvijek je postojala samo Jedna Apostolska i Katolička Crkva i pokušaji nekakvih zastranjenja unutar nje koji su se rješavali saborima.Tako da se zna tko i što je otpad od Crkve.
A bilo bi lijepo da i ti povezeš svoju denominaciju iz XIX stoljeća sa apostolima.Ako možeš...
 
Ako je za tebe Judaizam Kršćanstvo,onda su Katolici otpad od takvog Kršćanstva.

Uvijek je postojala samo Jedna Apostolska i Katolička Crkva i pokušaji nekakvih zastranjenja unutar nje koji su se rješavali saborima.Tako da se zna tko i što je otpad od Crkve.
A bilo bi lijepo da i ti povezeš svoju denominaciju iz XIX stoljeća sa apostolima.Ako možeš...

Prva crkva u Jerusalimu je bila Jevrejska crkva poznatija kao Nazareni.
Ja sam u prethodnom komentaru napisao da je Rim pokrenuo progonstvo Jevreja zbog Jevrejskog ustanka protiv Rima 132 godine pod vodstvom Simona Bar kohbe, da jeJevrejima zabranjeno svetkovanje Subote, i da je to progonstvo zahvatilo i Hriscansku crkvu jer je i ona u to vreme nakon smrti apostola bila delom Jevrejska i svetkovala Subotu.

Otpad je nastao u lokalnoj crkvi u Rimu, koja se spomije u bibliji i kojoj je apostol Pavle napisao Rimljanima poslanicu, jer je ta crkva iz razloga licnog opstanka napravila kompromis sa Rimom, odrekla se Subote i usvojila pagansku Nedelju i druge mnogobozacke filozofije koje su se polako uvlacile u crkvu posretstvom laznih ucitelja i samozvanih apostola.

Rimokatolicka crkva nije uvek postojala, ona je nastala kao proizvod ovog otpada lokalne Rimske crkve i spajanja kompromisa sa mnogobozackim Rimom, i kasnije uz pomoc svetovnih vlasti preuzela primat nad Hriscanskim svetom.

Nakon otpada, ova nova mesavina mnogobostva i Hriscanstva u vidu Rimske crkve, je nastavila nezavistan put u odnosu na Hriscane koji su ostali verni Hristovom - apostolskom ucenju.

Adventisti su podinuti od Boga kao poslednji segmet Hristove sedmostruke crkve iz otkrivenja 3 poglavlje.
Oni su crkva poslednjeg vremena u bibliji opisana kao ostatak ili Laodikeos - narod suda, crkva koja ce delovati pre samog kraja i Hristovog drugog dolaska, sa misijom objave večnog jevanđelja onima koji žive na zemlji, i svakom plemenu, i jeziku i kolenu i narodu.

Hristova crkva je u istoriji delovala u razlicitim vremenima i pod razlicitim okolnostima, ovo je poslednji segment Hristove crkve, sa kojom ce Bog zavrsiti delo objave jevandjelja na ovoj zemlji koja ce biti upozorena na dolazece Bozje sudove i kraj vremena milosti, i ujedno pozvana da izadje iz vavilona i da se ne klanja zveri i ikoni njezinoj, koji cine sve crkve sjedinjene u ekumenizmu na celu sa Rimokatolicizmom, i da ne usvajaju pagansku Nedelju koja pretstavlja zig Antihrista.
 
Poslednja izmena:
Ako je za tebe Judaizam Kršćanstvo,onda su Katolici otpad od takvog Kršćanstva.

Uvijek je postojala samo Jedna Apostolska i Katolička Crkva i pokušaji nekakvih zastranjenja unutar nje koji su se rješavali saborima.Tako da se zna tko i što je otpad od Crkve.
A bilo bi lijepo da i ti povezeš svoju denominaciju iz XIX stoljeća sa apostolima. Ako možeš...

Brate, vjeruj mi da je bilo kakva rasprava s adventistima samo gubljenje vremena. O svemu se ovom već raspravljalo, ali oni će ti uvijek iznova pisati jedno te isto. Mi smo svi "otpad"...naravno, samo to možemo biti, jer kako bi oni onda bili "izabranici" po kojima će se svijet spasiti?
Jedan adventist je napisao da smo im svi zavidni jer su samo oni prorečeni u Bibliji.
Bože, koje li sljepoće!

Njihov nauk nije biblijski, mnogo toga su izmislili.
 
Prva crkva u Jerusalimu je bila Jevrejska crkva poznatija kao Nazareni.
Ja sam u prethodnom komentaru napisao da je Rim pokrenuo progonstvo Jevreja zbog Jevrejskog ustanka protiv Rima 132 godine pod vodstvom Simona Bar kohbe, da jeJevrejima zabranjeno svetkovanje Subote, i da je to progonstvo zahvatilo i Hriscansku crkvu jer je i ona u to vreme nakon smrti apostola bila delom Jevrejska i svetkovala Subotu.
Prva Crkva je bila Apostolska,pogledaj djela apostolska....

Kršćani se nisu distancirali od Jevreja,već Jevreji od Kršćanstva.U početku su Judeokršćani odlazili u sinagoge,međutim poznato ti je iz djela da je Pavao počeo progoniti i ubijati Kršćane po naredbi sinedrija.Već u djelima možeš vidjeti odvojenost jednih od drugih.Nakon ustanka i razorenja Hrama 70 g.većina Židova se raselila po imperiju.Čak su se i distancirali definitivno od Kršćana koji im nisu pomogli u pobuni,na njihovu saboru u Jarniji,donoseći kanon Starog Zavjeta reduciran u odnosu na Kršćanski koji su koristili Septuaqintu.To su preuzeli od njih Protestanti 1500 god. kasnije.


Otpad je nastao u lokalnoj crkvi u Rimu, koja se spomije u bibliji i kojoj je apostol Pavle napisao Rimljanima poslanicu, jer je ta crkva iz razloga licnog opstanka napravila kompromis sa Rimom, odrekla se Subote i usvojila pagansku Nedelju i druge mnogobozacke filozofije koje su se polako uvlacile u crkvu posretstvom laznih ucitelja i samozvanih apostola.

Ako je tako,onda je po tebi nedjelja počela biti u opticaju još dok je sv.Pavao bio živ.po tebi se onda nedjelja počela koristiti odmah...tu se slažemo.
Rimokatolicka crkva nije uvek postojala, ona je nastala kao proizvod ovog otpada lokalne Rimske crkve i spajanja kompromisa sa mnogobozackim Rimom, i kasnije uz pomoc svetovnih vlasti preuzela primat nad Hriscanskim svetom.
Nakon otpada, ova nova mesavina mnogobostva i Hriscanstva u vidu Rimske crkve, je nastavila nezavistan put u odnosu na Hriscane koji su ostali verni Hristovom - apostolskom ucenju.
Katolička Crkva je postala kad je Isus poslao apostole da idu po svem svijetu kršteći narode u jedno Ime,a to Ime je Otac,Sin i Duh Sveti.
Petar i Pavao su život završili u Rimu,zna se gdje je njihov grob.Petar koji je imao primat među apostolima,je imao svoje nasljednike i po biskupskoj službi dobio je i vlast da pomoću svojih subiskupa vodi cijelu Crkvu.Naravno da nisu ostali neke monumentalne građevine,ni zapisi iza njih kad je Kršćanstvo od Nerona,pa do Konstantina stalno bilo pod prijetnjom smrti.
Uvijek u poluilegali ili ilegali.
Ono Rimo ili Grko-katolička samo označava način vršenja obreda.Inače sve pravovaljane Crkve su u sebi Katoličke,mole Nicejsko-carigradsko vjerovanje.
Adventisti su podinuti od Boga kao poslednji segmet Hristove sedmostruke crkve iz otkrivenja 3 poglavlje.
Oni su crkva poslednjeg vremena u bibliji opisana kao ostatak ili Laodikeos - narod suda, crkva koja ce delovati pre samog kraja i Hristovog drugog dolaska, sa misijom objave večnog jevanđelja onima koji žive na zemlji, i svakom plemenu, i jeziku i kolenu i narodu.

Hristova crkva je u istoriji delovala u razlicitim vremenima i pod razlicitim okolnostima, ovo je poslednji segment Hristove crkve, sa kojom ce Bog zavrsiti delo objave jevandjelja na ovoj zemlji koja ce biti upozorena na dolazece Bozje sudove i kraj vremena milosti, i ujedno pozvana da izadje iz vavilona i da se ne klanja zveri i ikoni njezinoj, koji cine sve crkve sjedinjene u ekumenizmu na celu sa Rimokatolicizmom, i da ne usvajaju pagansku Nedelju koja pretstavlja zig Antihrista.

Neznam tko vas je podigao i iz čega vas je digao,ali činjenica je da nemate povijesni kontinuitet i kao takvi se ne uklapate u povijest spasenja.Nemate vjerodostojnost,ni povijesne činjenice.

Ja samo znam da za mene je Protestantizam donio neviđeno nejedinstvo nauka i djelovanja,prava suprotnost onome za što je Isus molio.Plodovi raskola su uvijek mržnja i netrepeljivost.Ima li u nekim zajednicama Duha Svetoga,ja vjerujem da ima,a po ljubavi ih možemo prepoznati.

Brate, vjeruj mi da je bilo kakva rasprava s adventistima samo gubljenje vremena. O svemu se ovom već raspravljalo, ali oni će ti uvijek iznova pisati jedno te isto. Mi smo svi "otpad"...naravno, samo to možemo biti, jer kako bi oni onda bili "izabranici" po kojima će se svijet spasiti?
Jedan adventist je napisao da smo im svi zavidni jer su samo oni prorečeni u Bibliji.
Bože, koje li sljepoće!

Njihov nauk nije biblijski, mnogo toga su izmislili.
Ja obožavam povijest,jer tamo se može naći sva istina,a u bližoj povijesti se može vidjeti kako muljatori muljaju istinu,kao recimo Jehovci u svojoj Kuli stražara.
Lijepo bi bilo kad bi i adventisti ispričali povijest svoje Crkve od apostola pa do danas sa imenima,godinama i dokumentima.

Da vidimo koliku bujnu maštu i oni imaju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Prva Crkva je bila Apostolska,pogledaj djela apostolska.....

Apsolutno, apostolska crkva koja se sastojala od obracenih Jevreja iz obrezanja - o tome svedoci i biblija i istorijski izvori.

Ako je tako,onda je po tebi nedjelja počela biti u opticaju još dok je sv.Pavao bio živ.po tebi se onda nedjelja počela koristiti odmah...tu se slažemo..

Greska, apostol Pavle je posecen za vreme Imperatora Nerona oko 65 godine nove ere.
Nedelja je dosla sa otpadom polovinom drugog veka.


Katolička Crkva je postala kad je Isus poslao apostole da idu po svem svijetu kršteći narode u jedno Ime,a to Ime je Otac,Sin i Duh Sveti.
Petar i Pavao su život završili u Rimu,zna se gdje je njihov grob.Petar koji je imao primat među apostolima,je imao svoje nasljednike i po biskupskoj službi dobio je i vlast da pomoću svojih subiskupa vodi cijelu Crkvu.Naravno da nisu ostali neke monumentalne građevine,ni zapisi iza njih kad je Kršćanstvo od Nerona,pa do Konstantina stalno bilo pod prijetnjom smrti.
Uvijek u poluilegali ili ilegali.
Ono Rimo ili Grko-katolička samo označava način vršenja obreda.Inače sve pravovaljane Crkve su u sebi Katoličke,mole Nicejsko-carigradsko vjerovanje..

Niko od apostola nije imao primat nad drugim apostolom, to je stvar mnogobozacke tradicije koja je prenesena u Hriscansku crkvu, a koja uzdize primat Rimskog cara - pontifex maximus, i kasnije Rimskog biskupa nad ostalima.

U Hristovoj crkvi svi su braca oko jednog stola;

"I ja, braćo, ne mogoh s vama govoriti kao s duhovnima nego kao s telesnima, kao s malom decom u Hristu.
Mlekom vas napojih a ne jelom, jer još ne mogaste, i ni sad još ne možete,
Jer ste još telesni. Jer gde su među vama zavisti i svađe i nesloge, niste li telesni, i ne živite li po čoveku?
Jer kad govori ko: Ja sam Pavlov; a drugi: Ja sam Apolov; niste li telesni?
Ko je dakle Pavle a ko li Apolo do samo sluge kroz koje verovaste, kao što i svakom Gospod dade?

Ja posadih, Apolo zali, a Bog dade te uzraste.Tako niti je onaj šta koji sadi, ni onaj koji zaliva, nego Bog koji daje te raste.
A onaj koji sadi i koji zaliva jednaki su; i svaki će primiti svoju platu po svom trudu"
( 1 Korincanima 3. 1 - 8 )

Hirotonija je pokusaj da se dokaze kako postoji nasledno pravounutar crkve, i da je ono prenoseno sa apostola na naslednike.
Ovo bi bilo opravdano, da se nisu ispunile reci apostola:

"Jer ja ovo znam da će po odlasku mom ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada;
I između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom"
( dela apostolska 20. 29 - 30 )

"Јер такви лажни апостоли и преварљиви посленици претварају се у апостоле Христове.И није чудо, јер се сам сотона претвара у анђела светла.
Није дакле ништа велико ако се и слуге његове претварају као слуге правде, којима ће свршетак бити по делима њиховим" ( 2 Korincanima 11. 13 - 15 )

Pravi Hriscani ne usvajaju verovanja crkvenih sabora, vec se njihovo verovanje zasniva na svetom pismu.

Hriscanski sabori su cesto donosili pogresne odluke, i opovrgavali zakljucke jedni drugih sa protokom vremena i svetovne vlasti.

Neznam tko vas je podigao i iz čega vas je digao,ali činjenica je da nemate povijesni kontinuitet i kao takvi se ne uklapate u povijest spasenja.Nemate vjerodostojnost, ni povijesne činjenice..

Adventizam je nastao iz pepela reformacije kao crkva poslednjeg vremena.
On je potomak svih pravih Hriscana u istoriji, od kojih su najautenticniji Nazareni - prva apostolska Hriscanska crkva u Jerusalimu i njihovi nastavljaci, i Valdenzani koji su imali svoju organizaciju skoro tokom cele istorije.

Crkva se vise meri po istini i duhu blagodati, nego po samoj organizaciji ma koliko ona bila jaka i istrijski utemeljena

Ja samo znam da za mene je Protestantizam donio neviđeno nejedinstvo nauka i djelovanja,prava suprotnost onome za što je Isus molio.Plodovi raskola su uvijek mržnja i netrepeljivost.Ima li u nekim zajednicama Duha Svetoga,ja vjerujem da ima,a po ljubavi ih možemo prepoznati..

Adventizam je od smrti reformatora otisao krivim putem, jer cilj reformatora nije bio da osnivaju crkve, vec da srednjevekovnu duhovnu tamu obasjaju svetloscu jevandjelja.
Crkve su kasnije osnivali sledbenici reformatora, svaki u svojoj maticnoj zemlji iz koje je reformator ponikao.
Iz tog razloga danas postoji toliko razlicitih crkava i ucenja.

Hristova crkva se nalazi usred tog mora razlicitih denominacija, i na svakome je da otkrije istinu za sebe, moleci se Bogu da ga on usmeri u tom pravcu, jer mi smo samo ljudi koji ne znamo ni sta je levo ni desno, i jedino uz Bozju pomoc mozemo pronaci njegov pravi izabrani narod koji uci i zivi u skladu sa istinom.

Ja obožavam povijest,jer tamo se može naći sva istina,a u bližoj povijesti se može vidjeti kako muljatori muljaju istinu,kao recimo Jehovci u svojoj Kuli stražara.
Lijepo bi bilo kad bi i adventisti ispričali povijest svoje Crkve od apostola pa do danas sa imenima,godinama i dokumentima.

Da vidimo koliku bujnu maštu i oni imaju.

Naravno, postoji istorija Adventisticke crkve, i ona je opisana u pojedinim delima, od kojih se izdvaja Velika borba.

Sledeci serijal obradjuje ovu istoriju.

(Čuvari Ognja - Istorija Adventističke crkve u 8 delova)

 
Poslednja izmena:
Apsolutno, apostolska crkva koja se sastojala od obracenih Jevreja iz obrezanja - o tome svedoci i biblija i istorijski izvori.
Greska, apostol Pavle je posecen za vreme Imperatora Nerona oko 65 godine nove ere.
Nedelja je dosla sa otpadom polovinom drugog veka.
Otpad je nastao u lokalnoj crkvi u Rimu, koja se spomije u bibliji i kojoj je apostol Pavle napisao Rimljanima poslanicu, jer je ta crkva iz razloga licnog opstanka napravila kompromis sa Rimom, odrekla se Subote i usvojila pagansku Nedelju i druge mnogobozacke filozofije koje su se polako uvlacile u crkvu posretstvom laznih ucitelja i samozvanih apostola.

Ako se otpad spominje u Bibliji i po tebi zbog nedjelje,a to je napisao Pavao koji je umro 65 god.,onda to znači da je otpad počeo za vrijeme Petrova boravka u Rimu.
Po tebi je Petar vodio otpadničku Crkvu...

Ne može Pavao pisati 60-tih godina o otpadu iz II stoljeća i to zbog nedjelje.Teorija ti je najblaže rečeno šuplja.

Niko od apostola nije imao primat nad drugim apostolom, to je stvar mnogobozacke tradicije koja je prenesena u Hriscansku crkvu, a koja uzdize primat Rimskog cara - pontifex maximus, i kasnije Rimskog biskupa nad ostalima.

U Hristovoj crkvi svi su braca oko jednog stola;

"I ja, braćo, ne mogoh s vama govoriti kao s duhovnima nego kao s telesnima, kao s malom decom u Hristu.
Mlekom vas napojih a ne jelom, jer još ne mogaste, i ni sad još ne možete,
Jer ste još telesni. Jer gde su među vama zavisti i svađe i nesloge, niste li telesni, i ne živite li po čoveku?
Jer kad govori ko: Ja sam Pavlov; a drugi: Ja sam Apolov; niste li telesni?
Ko je dakle Pavle a ko li Apolo do samo sluge kroz koje verovaste, kao što i svakom Gospod dade?

Ja posadih, Apolo zali, a Bog dade te uzraste.Tako niti je onaj šta koji sadi, ni onaj koji zaliva, nego Bog koji daje te raste.
A onaj koji sadi i koji zaliva jednaki su; i svaki će primiti svoju platu po svom trudu"
( 1 Korincanima 3. 1 - 8 )

Hirotonija je pokusaj da se dokaze kako postoji nasledno pravounutar crkve, i da je ono prenoseno sa apostola na naslednike.
Ovo bi bilo opravdano, da se nisu ispunile reci apostola:

"Jer ja ovo znam da će po odlasku mom ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada;
I između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom"
( dela apostolska 20. 29 - 30 )

"Јер такви лажни апостоли и преварљиви посленици претварају се у апостоле Христове.И није чудо, јер се сам сотона претвара у анђела светла.
Није дакле ништа велико ако се и слуге његове претварају као слуге правде, којима ће свршетак бити по делима њиховим" ( 2 Korincanima 11. 13 - 15 )

Lažni apostoli su oni koji sami sebe postavili za apostole.Koliko znam u Katoličkim Crkvama apostoli imenuju nove apostole ili po današnjem biskupe.
A ti se upitaj tko je sam sebe proglašavao apostolom kroz povijest.

Uostalom znaš li što znači riječ apostol?
Riječ »apostol« označava »onoga koji je poslan«. Apostol mora biti poslan od nekoga drugoga,kao što je nakon Jude izabran novi apostol od starih apostola,kao što je Pavao morao biti potvrđen od starih apostola,tako je i sa svim biskupima u povijesti.

Pravi Hriscani ne usvajaju verovanja crkvenih sabora, vec se njihovo verovanje zasniva na svetom pismu.

Hriscanski sabori su cesto donosili pogresne odluke, i opovrgavali zakljucke jedni drugih sa protokom vremena i svetovne vlasti.

Pišeš gluposti,nije sabor nijedan donio novo vjerovanje,već pojasnio i utvrdio vjerovanje apostola.

Molio bih te,da mi navedeš donesena i ukinuta vjerovanja sabora!!!!


Adventizam je nastao iz pepela reformacije kao crkva poslednjeg vremena.
On je potomak svih pravih Hriscana u istoriji, od kojih su najautenticniji Nazareni - prva apostolska Hriscanska crkva u Jerusalimu i njihovi nastavljaci, i Valdenzani koji su imali svoju organizaciju skoro tokom cele istorije.

Crkva se vise meri po istini i duhu blagodati, nego po samoj organizaciji ma koliko ona bila jaka i istrijski utemeljena

Ma koji Nazareni i Valdenzi... i koja reformacija kad se napusti Crkva.Crkva se može reformirati tako da se ostaje u njoj,a kad se iziđe iz nje može se samo stvoriti neka umjetna tvorevina,kopija,plagijat...

Krist je ostavio samo JEDNU Crkvu,a ne više Crkava...


Adventizam je od smrti reformatora otisao krivim putem, jer cilj reformatora nije bio da osnivaju crkve, vec da srednjevekovnu duhovnu tamu obasjaju svetloscu jevandjelja.
Crkve su kasnije osnivali sledbenici reformatora, svaki u svojoj maticnoj zemlji iz koje je reformator ponikao.
Iz tog razloga danas postoji toliko razlicitih crkava i ucenja.
Hristova crkva se nalazi usred tog mora razlicitih denominacija, i na svakome je da otkrije istinu za sebe, moleci se Bogu da ga on usmeri u tom pravcu, jer mi smo samo ljudi koji ne znamo ni sta je levo ni desno, i jedino uz Bozju pomoc mozemo pronaci njegov pravi izabrani narod koji uci i zivi u skladu sa istinom.
Naravno, postoji istorija Adventisticke crkve, i ona je opisana u pojedinim delima, od kojih se izdvaja Velika borba.

Sledeci serijal obradjuje ovu istoriju.

(Čuvari Ognja - Istorija Adventističke crkve u 8 delova)

E moj jarane,hoćeš reci da si ti član otpada prve Adventističke Crkve?
Blago se svima vama.

Rekli bi u Hrvatskoj koliko Hrvata toliko stranaka...
 
Ako se otpad spominje u Bibliji i po tebi zbog nedjelje,a to je napisao Pavao koji je umro 65 god.,onda to znači da je otpad počeo za vrijeme Petrova boravka u Rimu.
Po tebi je Petar vodio otpadničku Crkvu...

Ne može Pavao pisati 60-tih godina o otpadu iz II stoljeća i to zbog nedjelje.Teorija ti je najblaže rečeno šuplja.

Nije otpad nastao zbog Nedelje, vec zbog antijevrejske kampanje koju je Rim poveo protiv Jevreja, zbog ustanka koji su Jevreji podigli protiv Rima pod vodstvom Simona Bar Kohbe 130 godine nove ere.
Nedelja je dosla SA otpadom, jer je crkva u Rimu iz razloga svog opstanka prihvatila pagansku Nedelju, jer je Svetkovanje Subote bilo zabranjeno, kako Jevrejima tako i Hriscanima.

Otpad takodje nije otpoceo za vreme apostola Petra, jer je Petar pogubljen u Rimu oko 64 godine nove ere, a otpad nastao oko 130 godine nove ere.

Pavle je mogao pisati o otpadu jer je on kao Bozji covek znao da ce do njega doci, jer mu je Duh Sveti pokazao buduce dogadjaje.

Petar nije vodio otpadnicku crkvu, jer crkva nije bila samo u Rimu, vec i u mnogim drugim mestima - sirom tadasnjeg Rimskog carstva, i u vreme apostola Petra ona je jos uvek negovala cisotu jevandjeoskog ucenja.
Osim toga, sediste prve crkve je bilo u Jerusalimu a ne u Rimu.
Otpad se dogodio u lokalnoj Rimskoj crkvi, i prenesen u Aleksandriju i dalje se sirio.

Lažni apostoli su oni koji sami sebe postavili za apostole.Koliko znam u Katoličkim Crkvama apostoli imenuju nove apostole ili po današnjem biskupe.
A ti se upitaj tko je sam sebe proglašavao apostolom kroz povijest.

Uostalom znaš li što znači riječ apostol?
Riječ »apostol« označava »onoga koji je poslan«. Apostol mora biti poslan od nekoga drugoga,kao što je nakon Jude izabran novi apostol od starih apostola,kao što je Pavao morao biti potvrđen od starih apostola,tako je i sa svim biskupima u povijesti.

Apostol Pavle jasno kaze da ce "IZ VAS SAMIH POSTATI ONI KOJI CE GOVORITI IZVRNUTU NAUKU"

Dakle, dok su apostoli bili u zivotu, crkva je isla putem jevandjeoske cistote.
Sa smrcu poslednjeg zivog apostola, a to je oko stote godine, u crkvu su pocele da se uvlace lazne filozofije, jer su se u to vreme pojavili lazni ucitelji - navodni potomci apostola, samozvani apostoli koje stvarni apostoli nikada nisu poznavali niti ih rukopolozili za apostole Hristove.

Pišeš gluposti,nije sabor nijedan donio novo vjerovanje,već pojasnio i utvrdio vjerovanje apostola.

Molio bih te,da mi navedeš donesena i ukinuta vjerovanja sabora!!!.

Slabo poznajes istoriju sabora.

Reci cu ti samo jedan primer vezan za takozvani "Ikonoklazam" u kome je jedan sabor osudio klanjanje ikonama i kipovima kao protivno svetom pismu, a vec drugi sabor odobrio klanjaje ikonama i kipovima suprotno prvom, i ovaj paradoks doveo do brojnih nepotrebnih ljudskih zrtava i konflikata.

Procitaj dole prilozeni tekst koji govori o tome.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

U istoriji rane hrišćanske crkve praksa poštovanja ikona nije postojala. Stara zapovijest zabrane klanjanja i poštovanja ikona pravosnažna je i u N.Z.
Mi srećemo nekoliko simbola u rimskim katakombama u I vijeku.
Više od svih se susreće riba, ihtus, koja je simbol hrišćanske crkve zato što početna slova riječi ihtus prestavljala prva slova složenice «Isus Hristos sin Božiji Spasitelj (Iesus Hristos hujos teos soterios). Kada je crkva postala državna, u vrijeme imperatora Konstantina prva polovina IV vijeka, mnogo pagana dolaze u hrišćansku crkvu i kako su oni shvatali klanjati se bila je normalna praksa.
Crkva se suočila sa problemom idolopoklonstva; kako se pomiriti sa ulaskom idolopoklonstva u hram.
G. Flarovski: poštovanje ikona je polako i postepeno ulazilo u crkvu.
I istorija bilježi da je reakcija na pojavu ikona bila veoma oštra i gruba.
Npr poznati istoričar Kartašov, u knjizi Vaseljenski sabori, govori da je sv Epifan kiparski vidio u jednoj crkvi zavjesu sa ljudskim likom i on ju je pokidao i dao za potrebe groba jednog bijednog čovjeka.
Na jednom od mjesnih sabora u Španiji, negdje 3 godine IV vijeka, donesena je odluka protiv korištenja slika u hrišćanskom hramu.
Odluka na trulskom saboru 692 je izazvala veliki protest i baš ova odluka je izazvala ikonoborstvo.
Ova epoha je jedna od najkrvavijih stranica u istoriji hrišćanske crkve.
Mnoge crkvene vođe koji su imali podršku imperatora konstantinopoljskog Lava Isavrijanac (Lav III), to je bio već VIII vijek, su otpočele progonstva protiv onih koji su se klanjali ikonama i prijetili smrću.
Klanjanje je bila prepreka u diplomatskim odnosima sa arapskim zemljama.
Klanjanje ikona, sa arapskog gledišta, smatralo se paganskim običajem. Zato je Lav III bio zainteresovan da se ikonoborstvo podrži, proganjao one koji su se klanjali.
Sedmi vaseljenski sabor, 754 godine u Konstantinopolju, sastalo se 338 episkopa i bili su protiv poštovanja ikona.
Rješenje sabora bilo je da se ikone trebaju prognati iz hrišćanske crkve i ako neko bude napravio ikone i ako se bude njoj klanjao, da bude anatema.
Odluka sabora još je sadržavala i sledeće: prksa poštovanja ikona je zabranjena Svetim pismom i djelima sledećih otaca crkve: Epifanije kiparski, Grigorije Bogoslov, Jovan Zalotoust, Atanasije Veliki, Vasilije Veliki.
Znaci dobro je da zapamtite odluku sabora: zabranjeno klanjanje ikonama.
Poslije ove odluke, se dolilo ulje na vatru. Pretvorilo se u krvavi obračun sa onima koji su se klanjali ikonama: bacani u zatvore, mučeni, mnogi manastiri su pretvarani u vojne kasarne, bilo je i slučajeva grupnog ubijanja monaha i cijelo vizantijsko društvo se podijelilo na dva dijela.
Jedni su podržavali ikonoborce, a drugi nisu.
Kada se promijenila politička vlast i kad je došla carica Irina sa maloljetnim sinom Konstantinom VI, zauzela je poziciju ikonopoštovaoca i svoju vlast je upotrijebila da podrži ikonopoštovaoce.
Na inicijativu carice Irine i patrijarha Tarasije (koji je postao patrijarh preko Irine) 787 godine opet se saziva sabor u Nikeji da riješi problem ikonopoštovanja i u istoriji hrišćanske crkve je poznat kao sedmi vaseljenski sabor.
I mnogi pravoslavni udžbenici kad govore o sedmom saboru oni baš imaju u vidu 787 godine, ovaj sabor koji je utvrdio praksu ikonopoštovanja.
Interesantno je da na ovom saboru je prisustvovalo 219 episkopa, i naravno da odluke ovog sabora nisu mogle biti pravosnažne da izmijene odluke prvog sabora.
Neophodno je bilo, da odluka sedmog sabora bude pravosnažna, još episkopa.
Da bi se utvrdila praksa ikonopoštovanja, episkopi su pozvali monahe koji nikada ranije nisu imali pravo glasa; samo su episkopi imali pravo glasa, no na ovom sabori i monasi dobijaju pravo da glasaju.
I desilo se da je glasalo svega 350 ljudi i na taj način došlo je 338 naprema 350 i pobijedilo je ikonopoštovanje.
PRVI SABOR JE OSUDIO PRAKSU POSTOVANJA IKONA, A DRUGI JE PRIHVATIO.
Poštovanje ikona je uvedeno u VIII vijeku.
Dva sedma vaseljenska sabora: jedan koji je osudio poštovanje ikona, a drugi je to podigao na nivo dogme. Pored toga se vodila oštra politička borba.
Kada je drugi sedmi vaseljenski sabor utvrdio poštovanje ikona, on je bacio anatemu na sve one koji su ikone nazivali idolima i okrivljivali sve hrišćane za idolopoklonstvo.
Sabor je veliku čast i slavu da carici Irini i njenom sinom zato što je riješila problem ikonoborstva.
Ubrzo poslije ovog sabora je počela žestoka borba između Irine i Konstantina VI.
Po naređenju carice Irine njen sin je oslijepljen i uskoro je umro.
Ona je postala jedini upravitelj vizantijske imperije. 802 godine nju su svrgli sa vlasti i umrla je u progonstvu Čudno je da je pravoslavna crkva kanonizovala Irinu i ona se ubrojava u svece.
Istorijski kontekst u kome je uspostavljeno poštovanje ikona.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dole prilozeno pretstavlja Hronologiju uvodjenja pojedinih ucenja i dogmi od strane crkvenih sabora.

300 GODINE UVEDENA MOLITVA ZA MRTVE
320 PALJENJE SVECA I OSENJAVANJE ZNAKOM KRSTA
336 NA SABORU U LAODIKEJI UVEDENO PRAZNOVANJE NEDELJE
431 POCELO OBOZAVANJE MARIJE PRVI PUT NAZVANA MAJKA BOZJA
500 SVESTENICI POCELI DRUGACIJE DA SE OBLACE OD DRUGIH LJUDI
593 PAPA GRGUR USPOSTAVLJA DOGMU O CISTILISTU
600 UVEDENA MOLITVA NEPOSREDNO MARIJI, ANDJELIMA I SVECIMA
786 ODOBRENO OBOZAVANJE KRSTA, IKONA I RELIKVIJA
850 UVEDENA UPOTREBA VODE KOJU BLAGOSILJA SVESTENIK
965 PAPA JOBAN XIII USPOSTAVIO KRSTAVANJE ZVONA
995PRVI PUT PAPA JOVAN XV KANONIZUJE UMRLE SVECE
1215 NA LATERANSKOM KONCILU USPOSTAVLJENO ISPOVEDANJE SVESTENIKU UMESTO BOGU
1229 KONCIL U VALENSIJI ZABRANJUJE VERNICIMA LAICIMA UPOTREBU BIBLIJE KOJU JE PROGLASIO ZABRANJENOM KNJIGOM
1251 SIMON STOK ENGLESKI MONAH UVODI BROJANICE
1545 KONCIL U TRENTU IZJEDNACIO TRADICIJU I BIBLIJI
TOKOM 12 VEKA UVEDENO KRSTAVANJE MALE DECE


Ma koji Nazareni i Valdenzi... i koja reformacija kad se napusti Crkva.Crkva se može reformirati tako da se ostaje u njoj,a kad se iziđe iz nje može se samo stvoriti neka umjetna tvorevina,kopija,plagijat...

Krist je ostavio samo JEDNU Crkvu,a ne više Crkava...

E moj jarane,hoćeš reci da si ti član otpada prve Adventističke Crkve?
Blago se svima vama.

Rekli bi u Hrvatskoj koliko Hrvata toliko stranaka...

Tacno, Hrist je ostavio jednu crkvu, od koje je oko 130 godine otpao jedan njen deo - odnsno crkve u Rimu, koji se prosirio i zarazio mnoge crkve i poveo ih u otpad od Hristove crkve.
Od ove Rimske crkve je postala Rimokatolicka - Rimska crkva.

Adventisticka crkva je naslednik te prve Hriscanske crkve koju su osnovali Hristos i apostoli, i svih pravih Hriscana kroz istoriju koji nisu ucestvovali u otpadu Rimske crkve.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top