Studentima odobrena većina zahteva

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Studentima odobrena većina zahteva

Deo akademaca nastavio protest ispred Filozofskog fakulteta

Vlada Srbije prihvatila je juče sve zahteve studenta osim jednog koji se ticao zbirnog upisa godine. Postignut je dogovor da se svima koji su sakupili više od 48 ESP bodova plati školovanje, da se prošire kvote za master i da se reguliše pitanje grejanja. Ovaj dogovor zadovoljio je najveći deo akademaca koji su time završili proteste.

studenti-v.jpg


Iako su studenti za juče najavili masovne proteste i blokadu ključnih saobraćajnice pred nastavak pregovora koji je zakazan u 17 časova, dogovor je postignut i pre nego što se selo za sto. Vlada je prihvatila sve zahteve studenta osim zbirnog upisa, što je zadovoljilo akademce koji su bili okupljeni u Nemanjinoj ulici. Dogovor su u ime studenata sklopili Milan Popović, student prorektor Beogradskog univerziteta i Jovan Ličina, predsednik studentskog parlamenta, nečekajući svoje kolege koji su u to vreme bili u protestnoj šetnji mostom “Gazela”.

- Vlada je prihvatila da oni u dogovoru sa fakultetima finansiraju studije svih studenta koji su sakupili više od 48 ESP bodova u tekućoj godini. Takođe, dogovoreno je da se na pojedinim fakultetima prošire kvote za master, kao i da se reši pitanje grejanje. Drugim rečima prihvaćeni su svi naši zahtevi osim onog koji se ticao zbirnog upisa godine. Što se nas tiče mi smo zadovoljni, a ko je ona druga grupa studenata stvarno ne znam – rekao je za “Blic” Milan Popović ističući da su on i Jovan Ličina, jedini legitimni predstavnici akademaca i da su samim tim jedini imali pravo da pregovaraju.
Sa ovim se nije složio Vladimir Smuđa, student prodekan Tehnološko-metalurškog fakulteta, koji je predvodio nekoliko stotina studenta u protestnoj šetnji gradom, a čiji je osnovni zahtev bio da im se odobri zbirni upis godine.
- Apsolutno ne znam šta se dogodilo niti ko ih je ovlastio da pregovaraju u naše ime. Ovo ne možemo prihvatiti kao dogovor jer ne znamo detalje. Ukoliko se ispostavi da je Jovan Ličina ovo uradio na svoju ruku tražićemo njegovu ostavku – istakao je Vladimir Smuđa.


Autor: Jelena Ilić
 
Natrag
Top