Strah od lekara

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Strah od lekara

Kod dece ne postoji urođeni strah od lekara. Ako se taj strah pojavi, onda su tome doprineli ili roditelji, ili neprijatni lekarski pregledi i intervencije, koji su ih zastrašili. Ako su roditelji plašili dete lekarom i pretili mu njime, onda će ono, već preplašeno, ući kod lekara plačući: «Je l' nećeš da mi daš injekciju? Ja sam dobar». Ako je kao beba primalo injekcije, ono će ući opterećeno drugom vrstom straha – strahom od bola.
Ako dobro pripremljeno dete, neopterećeno ni strahom od kazne, ni strahom od bola, dođe lekaru, ono može čak lepo da se zabavi svim onim čudnim stvarima kojima lekar raspolaže i kojima se služi, naročito ako mu on dozvoli da te predmete uzme u ruku, razgleda ih i upozna se sa njima.
Ponekad, međutim, ti isti predmeti mogu i da zaplaše dete i u tom slučaju od roditelja i lekara zavisi šta će se dalje događati. U takvoj situaciji oni treba da shvate šta dete u tom trenutku oseća i da pokažu razumevanje za to njegovo osećanje i da mu sa puno strpljenja olakšaju pregled.
«Ti se bojiš da će te boleti; hajde da se pogodimo: ako zaboli ti odmah kaži i ja ću prestati (stetoskop na grudi); ili «Hajde prvo pogledaj i opipaj ovo gumeno crevo, pa ću te onda pregledati a ti posle pregledaj mamu»; ili «Znam da se stidiš da se skineš, evo ja ću da zažmurim, a ti kaži kad da otvorim oči»; «Tebe će tata da drži u krilu, a ti drži tvog medu». Igračke u lekarskoj sobi (a treba da ih bude u svakoj sobi lekara koji rade sa decom) pomoći će u oslobađanju straha, jer će se uvek naći neka koja će privući dečju pažnju.

Normalno je da plače kad ga boli

Mnoga deca, iako dobro pripremljena, plaču kada dobiju injekciju i to je normalna reakcija na bol. Detetu će biti lakše i brzo će se utešiti ako mu roditelji jednostavno pokažu da znaju da ga to boli i da ono mora zbog toga da otplače.
Ako dete (odraslije) hrabro podnese injekciju pošto je očekivalo bol a on nije suviše jak, onda će ono biti srećno ako ga roditelji pohvale što je toliko hrabro. To će u detetu stvoriti neku vrstu samopouzdanja i pomoći mu da i ubuduće lakše podnese neprijatnosti i bolove.
U jednom i drugom slučaju za dete je najvažnije što će znati da ga roditelji nisu slagali (rekli su da će da boli), ni prevarili i što su ga razumeli ako je plakalo. Na taj način njegova vera u roditelje neće bti poljuljana.

Ne obećavati nagrade, ne uplitati ljubav

Mnogi roditelji pribegavaju raznim obećanjima da bi dete privoleli da uzme lek. Obično mu obećavaju omiljene igračke, slatkiše ili zabave. Šta se stvarno postiže ovakvim postupkom? Na ovaj način ne samo što se kod deteta ne razvija neophodno osećanje da mnoge stvari u životu mora da prihvati iako su neprijatne, nego se naprotiv razvija – za dete kranje štetno – osećanje da će za sve neprijatnosti koje je silom prilika podnelo, biti bogato nagrađeno. Tako se kod deteta vrlo lako razvija sklonost ka ucenjivanju, koja se kasnije širi i na mnoge druge situacije. Roditelje onda ne treba da iznenadi ako jednog dana od deteta čuju: «Napisaću zadatak ako mi kupiš automobilčić», «Izneću kesu sa đubretom ako mi daš pare za bioskop», «Spremiću svoju sobu ako mi kupiš crvenu rolku» i sl.
Ima roditelja koji su skloni da upliću ljubav i osećanja da bi dete privoleli da učini nešto što mu ne prija. «Ako voliš mamu, popićeš lek» ili «Ako ne popiješ lek, neću te više voleti». Šta se postiže ovakvom pretnjom? U detetu se rađa strah da će izgubiti maminu ili tatinu ljubav svojom krivicom. Takav strah, najstrašniji za dete, stvara osećanje nesigurnosti i može dovesti do raznih poremećaja na emotivnom planu.

Iz knjige: Malo dete – velika zagonetka



Kakva je situacija sa vašom decom?Kako se vaše dete ponaša kod lekara?Plaše li se lekara i zašto? Loša iskustva ili bol?
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Veoma je bitno ne plašiti decu sa lekarom i injekcijama.

Odvela sam svoju trogodišnju ćerkicu kod lekara, ispisane su joj injekcije. Reakcija je bila kao i kod svakog drugog detetaPlakanje, otimanje...Kada smo došli kući sela sam sa svojim detetom da popričam: prvo sam je pitala da li je jako bolelo? Rakla je da nije. U razgovoru sam je ubedila da poveruje da to nije ništa bolnije od ujeda komarca (što je i tačno) Znači ne treba ni reći da ga neće baš ništa boleti.
Sutradan smo otišli primiti sledeću injekciju: Na zaprepašćenje svih ona se sama skinula i bez problema primila injekciju. I sve naredne takođe. Nikada više nisam imala problema. Sestra je rekla odkada radi ovako nešto nije videla i da se vidi da sam popričala sa detetom.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Erika je ispričala moju priču. Jedina razlikaje je što sam kod uvjeravanja koristio rečenicu: Muškarci ne plaču.
I nisam plakao. A nije ni sin.


U odgoju djece treba izbaciti riječ "ako". Sve mora biti "zato".
Ne reći: "Ako popiješ lijek gledat ćeš crtiće". To je nagodba, cjenkanje.
Treba reći: "Popij lijek zato da ozdraviš". To je objašnjenje. A crtiće mu pustiš jer se "baš tebi gledaju".
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.12.2009
Poruka
53
U potpunosti si u pravu Eric i kod mene je sto mora mora i kraj nema price i ubedjivanja.A kod lekara nema plakanja,bacanja i ostalog jer smo kroz razgovor i primere bas takve dece shvatili da takvo ponasanje nije lepo.Inace deca su mi jako bolesljiva i kada dodje ovo vreme nonstop smo u domu zdravlja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Evo još jednog primera, ovo se desilo sa sinom kada je bio mali:

Bili smo kod lekara. Doktorica mu je izpisala injekcije uz reči. "Daću mu 5 injekcija"

Kada smo prešli u previjalište da primi on je pobegao. Stigla sam ga možda na nekih 50 metara. Vratili smo se. Napravio je "šou" jedva smo ga uspeli savladati koliko se otimao. Čak je zgrabio list od protokola i izcepao.

Kada smo stigli kući u razgovoru sa njim sam saznala da je on shvatio da će dobiti odjednom 5 injekcija i da je zato pobegao.
Nastavak priče je isti kao i sa ćerkom-samo što je on na pitanje da li ga je bolelo odgovorio da nije ni osetio kad je dobio.

I dan danas se smejemo ovom događaju kada prepričavamo.

Moja je greška bila što ih pre prve nisam pripremila ali nikada pre nisu dobijali injekcije pa se ni ja nisam nadala da će dobiti.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
U potpunosti si u pravu Eric i kod mene je sto mora mora i kraj nema price i ubedjivanja.A kod lekara nema plakanja,bacanja i ostalog jer smo kroz razgovor i primere bas takve dece shvatili da takvo ponasanje nije lepo.Inace deca su mi jako bolesljiva i kada dodje ovo vreme nonstop smo u domu zdravlja.



A da poradiš na imunitetu djece? Prehrana, vitamini, ...
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Odlazak kod lekara deca mogu doživeti kao prijatno ili neprijatno iskustvo što zavisi od roditelja ali i od medicinskog osoblja. Zanimljivo je kako se i jako maloj deci mogu objasniti značaj i važnost neke intervencije (recimo, mi smo našem tada malom sinu objasnili da su inhalacije kao škola za pilote - ona maskica ga je u to uverila pa i dan danas inhalator iz šale zovemo pilot)... Kada je prvi put vadio krv rekla sam mu da će ga malo zaboleti i da on slobodno meni steže ruku i viče ako treba ali da svoju ručicu ni slučajno ne pomera jer će sestrica morati da ga bocne ponovo ako promaši - bio je miran, u iščekivanju a posle je rekao da i nije tako strašno... Inače i ja imam tu teoriju da muškarci ne plaču (ako plačeš, nećeš se nikad oženiti a kad napuniš 25 ja te izbacujem iz kuće ;)) a lek možeš da popiješ milom ili silom (samo je jednom bilo silom, svaki drugi put bez problema...).
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.691
Imam čeevoro dece,udovac sam i skoro sam se oženio,čekamo bliznakinje......da ne dužim,najstarija,Kaća,sad ima 16 godina,imala je bolove oko nogu,naime,za svoj uzrast u joj kosti brže napredovale,pa je imala bolove u mišićima.....imala je osam ipo..........i prepisali joj terapiju sedam "boca",da sad ne opisujem vrisku......uglavnom odvedem je kući....i pustio sam je tri dana.....da bi mi prišla, "tata mene ovo sve jače boli",i onda sam joj dao svoju filozofiju "boca",mene boli zub,ne spavam deset dana,na kraju odem,i izdvade isti......to jest bolje da istrpi tih desetak sekundi,nego ovako..........ot tada nemam problema oko "boca" ni sa jednim detetom........
 
Član
Učlanjen(a)
13.12.2009
Poruka
53
A da poradiš na imunitetu djece? Prehrana, vitamini, ...
Pa pazi tek je pocela skola,virusa milion.Sto se tice hrane mi smo na selu tako da dosta toga imamo voce,povrce,mleko,meso. Salim se naravno da vodim racuna o svemu ali opet desi se ovako neki period kad im opadne imunit i samo se nadovezuje jedno za drugim.I sto je u poslednjih dve godine kod nas najveci problem doktora imamo samo dva puta nedeljno.Snalazimo se nekako ali sve to utice na njih.U cetvrtak smo bili opet na kontroli i doktorka mi je naredila da izbacim sve vestacke vitamine tj.sirupe za imunitet i da im dajem med,mlevene orahe i kakao pomesano pa sad sta znam videcemo.
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
Pa pazi tek je pocela skola,virusa milion.Sto se tice hrane mi smo na selu tako da dosta toga imamo voce,povrce,mleko,meso. Salim se naravno da vodim racuna o svemu ali opet desi se ovako neki period kad im opadne imunit i samo se nadovezuje jedno za drugim.I sto je u poslednjih dve godine kod nas najveci problem doktora imamo samo dva puta nedeljno.Snalazimo se nekako ali sve to utice na njih.U cetvrtak smo bili opet na kontroli i doktorka mi je naredila da izbacim sve vestacke vitamine tj.sirupe za imunitet i da im dajem med,mlevene orahe i kakao pomesano pa sad sta znam videcemo.




Mog su zjbvli krajnici. Doktor nije dao vaditi (nove teorije). Kad je to zaliječio, ko Baš Čelik je bio.
 
Natrag
Top