Šta je to što ljude čini ljudima ???

Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Biti svoj, biti individualac. Ne postajati deo horde bez mozga tj. podpadati pod razne propagande (šovinističke, religijske...). Poštovati svoju okolinu, porodicu, prijatelje, ljude koje prvi put srećemo... Truditi se svaki dan da postanemo bolji u svakom smislu..
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Ako možeš da sačuvaš prisebnu glavu, kada svi oko tebe gube svoju, i okrivljuju te za to, Ako možeš da veruješ sebi, kada svi u tebe sumnjaju i sam pridodaješ njihovim sumnjama, Ako možeš da čekaš, a da ti ne dosadi čekanje, ili ako si prevaren da sam ne varaš, ili ako si omrznut da sam ne mrziš, a da pri tom ne izgledaš predobar ili premudar, Ako možeš da sanjariš a da snovi ne ovladaju tobom, Ako možeš da maštaš, a da ti maštanje ne bude cilj, Ako možeš da se suočiš sa uspehom i neuspehom i smatraš te dve varke kao da su potpuno iste, Ako možeš da podneseš da istinu koju si rekao izvrnu nitkovi kako bi od nje napravili zamku za budale, ili da posmatraš propast onoga čemu si posvetio sav život, i da pogrbljen, sa dotrajalim alatom opet novo stvaraš, ako možeš da prisiliš svoje srce, nerve i tetive, da te služe dugo i ako si ih nemilice trošio, i da izdržiš kada nema nišega više u tebi sem volje koja ti dovikuje- ISTRAJ Ako možeš da razgovaraš sa nižima od sebe i ne istakneš svoju superiornost, ili da u društvu sa višima od sebe sačuvaš svoje dostojanstvo, Ako ni prijatelj, ni neprijatelj ne mogu da te uvrede, Ako te svi cene, ali ne previše, Ako možeš da ispuniš jedan minut sadržajem koji traje šezdeset sekundi, tvoja je zemlja i sve što je na njoj, i iznad svega bićeš ČOVEK, PRIJATELJU MOJ.

takve stvari cine ljude - ljudima
da li je ovo pesma od Kiplinga???ili nije???
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2010
Poruka
157
Jeste kipling samo se zavrsava sa Sine moj a ne prijatelju. Zove se Ako i slucajno je moja najomiljenija.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Jeste kipling samo se zavrsava sa Sine moj a ne prijatelju. Zove se Ako i slucajno je moja najomiljenija.
ne znam gde je Jurivaka sada...jer meni se ne bi moglo desiti da me ne opomene ..za neki tekst nepoznatog izvora ali za Kiplingovu pesmu Ako ni reči i moja je omiljena pesma...lepo je što se našla u temi i zaista nosi poruku koja ima sadržinu i težžinu...
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Ljude cini ljudima humanost, koja je,...briga i paznja prema drugim ljudima, postovanje drugih ljudi i ljudskih vrednosti...Nista drugo.....
 
Učlanjen(a)
14.11.2010
Poruka
36
Jeste, čovjeka razum razdvaja od životinja koje se vode instiktima, ali nije svaki čovjek razuman (vjerovatno je svako naišao na nerazumnog čovjeka), takođe većina ljudi se vodi samo nagonima kao i životinje, jer je tako lakše živjeti, manje truda treba. Postoji pretpostavka da je čovjek tj. ljudska populacija nastala od mislećeg i nemislećeg ogranka, tj. postoje pametni i glupi ljudi. Nemisleći su oni koji imaju manji koeficijent inteligencije,a samim tim manju moć rasuđivanja i pravilnog razmišljanja. Šta reći i za zle, pokvarene ljude, pakosne, ljubomorne, ... gdje je njima RATIO?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
U današnje vrijeme? Ljudi ne postoje, samo manji ili veći neljudi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.02.2010
Poruka
5.515
Da bi ljude cinilo ljudima,poterbno je samo nekoliko stvari.
Ljubav,postovanje,iskrenost,vera u sebe i u druge ljude.
Ne ciniti drugome ono sto ni sam ne bi voleo da ti neko cini.
Medjutim to se vise skoro nigde ne moze naci.Evolucija
ili nesto drugo?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Počeću sa citatom: " Platon je tvrdio da je čovek dvonožac bez perja , a onda su Atinjani očerupali petla i govotrili da je to Platonov čovek" (izvor ; W. Janson, Istorija umetnosti , Izdavački zavod Jugoslavija , Beograd 1975)
U ranijim postovima se moglo pročitati sve i svašta u vezi osnovne razlike između čoveka i životinje evo male analize:
1. Kaže se da čovek uživa u seksu a da životinje to rade samo zbog instikta i razmnožavanja , uglavnom ovo nije tačno. Za Delfine , gorile i Bonobo šimpanze znamo sigurnao da uživaju dok upražnjavaju seks a i za ostale životinje nije tačno da one upražnjavaju seks samo instinktivno radi potomstva - evo jednog lepog teksta u vezi toga http://cssbeograd.zenergija.org/uporedna.htm
2. Napisano je kako ljudi mogu da shvate uzročno-posledične odnose tj. da ljudi imaju intelekt a životinje ne - skoro sve životinje na višem nivou razvoja imaju intelekt čak i ptice, pa i hobotnice. Vršeni su eksperimenti sa hobotnicama u kojima je pokazano da one poseduju inteligenciju, evo jedne specifične vrste hobotnice Otkrivena hobotnica pronalazač
Za majmune je ovo odavno poznato pa evo linka interesantnog teksta Jo
Kao što se na stranici sajta u vezi hobotnica (čiji sam link dao) može videti , životinje koriste i druge predmete kao alat da bi obavile neki zadatak ( kamen da razbiju tvrd oklop , drvo da dohvate nešto ). Zatim životinje isto kao i ljudi imaju sposobnost učenja , recimo i sam sam bio prisutan kad mačka uči malo mače da se prikrada i lovi. Onda, neke životinje komuniciraju glasom (zvukom) međusobno ,pouzdano se zna za kitove,delfine i mnoge ptice, ali i druge životinje koriste glas da bi izrazile svoje namere.
Ovim ne tvrdim da životinje imaju jednaku inteligenciju kao i ljudi (ovo naročito važi za socijalnu inteligenciju ) ali je poseduju.
3. Neki misle da čovek ima svest i ego a da životinje nemaju - i ovde se radi o zabludi, ovo bih povezao sa još jednom zabludom . Na početku je napisano da ljudi imaju razum a da životinje nemaju - ali šta je to razum? Ako razum shvatamo kao intelekt ,znači rešavanje problema izvan iskustva (tj. shvatnje uzročnoposledičnih odnosa ) videli smo da životinje to poseduju. Ako razum shvatimo kao razumevanje u smislu shvatanja, uvida, zapravo sagledavanja sebe i spoljašnjeg sveta, jednom rečju svesti - životinje ga poseduju . Taj razum tj. svest jeste ograničena , kratkog opsega (recimo životinje ne znaju da žive na planeti zemlji , kakvog je ona oblika , ne znaju za kontinente i mnogo štošta) ali poznavanje vlastitog položaja i odnosa unutar krda ili čopora, poznavanje teritorije i opasnosti koji mu prete jeste jedan vid svesti.
Treba reći da neke životinje razumeju neke apstraktne pojmove - količina ,sreća, sličnosti i razlike(pogledati tekst - 1) . Takođe životinje imaju svoju volju, pojedine prepoznaju sebe u ogledalu (slonovi , majmuni, delfini ), što znači da uviđaju razliku između sebe i drugih , kao i to da uviđaju da znanje nije univerzalno - teorija uma . Više o ovom u veoma zanimljivom tekstu - 1) Inteligencija i svest životinja - Životinje - Sloboda za životinje

Činjenica je da se ljudi uglavnom oslanjaju na razum a životinje više na instinkt , međutim ne može se reći da životinje ne poseduju razum.
4. Rečeno je da čovek ima sposobnost suzdržavanja od ispoljavanja vlastitih nagona a životinje ne. Ni ovo nije tačno ; životinje se takođe suzdržavaju od nagona a to najviše važi za muške članove u krdu koji prihvataju inferioran položaj u odnosu na mužjaka predvodnika (alfa-kod vukova) , oni uspevaju da suzdrže svoj seksualni nagon (naravno, zbog straha od kazne ). Takođe i životinje u cirkusu se suzdržavaju od nagona , i ovde je u pitanju strah od kazne ili uslovni refleks zbog nagrade (Pavlov) .
6. Ovde je iskazano da ljude čini ljudima , ljubav , iskrenost , poštenje ; prvo, mnoge životinje poseduju emocije i to veoma suptilne emocije , poseduju i strah i ljubav i bes i potištenost, žaljenje, itd. E sada dolazimo do glavne stvari a to je poštenje; iako kod viših vrsta životinja postoji volja ali i norme (a to smo videli kada smo govorili o suzdržavanju mužjaka), pridržavanje tih normi su direktna posledica straha od kazne (ili instikta ) , i kod čoveka je slično ali ipak malo različito . Kod ljudi postoje norme kojih se čovek pridržava iz straha zbog kazne ali postoje moralne norme čijih se načela pridržava iako mu ne preti kazna . A tekve norme su npr. da se ustane starijem čoveku u autobusu , da se vrati izgubljen novac, da se pomogne invalidu, da se zapali sveća na veliki petak , da se nosi pristojno odelo itd. Ove norme , takozvane tradicionalne moralne norme su posledica kulture.
Ovo je upravo suštinska razlika iz koje proističu druge razlike , po mom mišljenju osnovna razlika između životinja i ljudi je što ljudi poseduju sposobnost stvaranja kulture. Kao što sam već napisao iz kulture nastaju moralne norme čijim kršenjem ne dolazi do kazne ali kod mnogih uzrokuju osećanje stida i griže savesti što životinje ne poseduju (ako ne računamo krokodile koji plaču kad pojedu žrtvu - ovo je šala) .

Ovu sposobnost stvaranja kulture želeo bih da definišem i pronađem uzrok , ali mi ne uspeva. Ona je posledica evolucije i telesnih promena nastalih tom evolucijom . Osim uopštene konstatacije o evoluciji nije jasno koji je to ključni momenat ili činjenica koja je uticala da čovek počne da stvara kulturu.
Frojd je tvrdio da je ova sposobnost posledica sublimacije , prenosa mentalne energije sa prvobitnog objekta želje ka "sporednim" aktivnostima tj. stvaranju kulturnih tvorevina. Međutim da ova teorija nije tačna pokazuju upravo inferiorni mužjaci u čoporu (recimo kod majmuna) . Iako je kod ovih mužjaka inhibirano ostvarenje želje seksualnog zadovoljenja , oni ne pokušavaju da stvaraju kulturne tvorevine. Arhetipove ću samo spomenuti jer za takav religiozni koncept sem mutnih pretpostavki nema nikakvih dokaza.
Sve u svemu , pravi uzrok ostaje mi nepoznat.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
U današnje vrijeme? Ljudi ne postoje, samo manji ili veći neljudi.

Ne bih se slozila( u potpunosti yes3 )...

Iako je veoma redukovan broj onih postenih i neiskvarenih,ipak ih ima :D

Nikada ne treba ni previse ljudima vjerovati jer te mogu izdati,ali ih ne treba ni potcjenjivati jer te mogu prijatno iznenaditi.

Mislim da je tvoj post pomalo ogorcen zbog ljudi u tvom okruzenju(mozda je tako,samo nagadjam),ali svako od nas `naleti` na nekog licimjera kad-tad.To je dio zivotne skole.Nemoj generalizovati :acute: ...Pozdrav :give_rose:
 
Natrag
Top