Slobodna volja?!

Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Slobodna volja u monoteistickim verama

Mnogi vernici pricaju da nam je data slobodna volja, a isti ti vernici pricaju da je bog sveznajuci, pa ako je sveznajuci onda zna i buducnost i vec unapred zna sta ce se desiti i nase buduce grehe, sto automatski ponistava slobodnu volju zar ne ?
Da ne pricam o tome sto smo unapred osudjeni na pakao ili raj
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Evo ti sloboda izbora: imas pravo da biras izmedju dva filma koji ces gledati, ako odabers prvi dobices kokice ako odaberes drugi neko ce ti slomiti noge. Vrlo raznovrsno.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Mnogi vernici pricaju da nam je data slobodna volja, a isti ti vernici pricaju da je bog sveznajuci, pa ako je sveznajuci onda zna i buducnost i vec unapred zna sta ce se desiti i nase buduce grehe, sto automatski ponistava slobodnu volju zar ne?
Da ne pricam o tome sto smo unapred osudjeni na pakao ili raj


Vas dvojica ste šaljivđije ili vam je Bog velika nepoznanica...:dtyste: to uopće nije tako.
Unaprijed osuđeni!? Tko to kaže?
Jer Riječ Božja kaže ovo:

"Gledaj! Danas preda te stavljam: život i sreću, smrt i nesreću. Ako poslušaš zapovijedi Gospodina, Boga svoga, koje ti danas dajem; ako poslušaš — da ljubiš Gospodina, Boga svoga, da hodiš njegovim putovima, vršiš njegove zapovijedi, njegove zakone i njegove uredbe — živjet ćeš, i razmnožit će te Gospodin, Bog tvoj, i blagoslovit će te u zemlji u koju ulaziš da je zaposjedneš. Ali ako se srce tvoje odvrati i ne poslušaš, nego zastraniš i budeš se klanjao drugim bogovima i njima iskazivao štovanje, ja vam danas izjavljujem da ćete zaista propasti; nećete dugo živjeti na zemlji u koju ćete, prešavši Jordan, ući da je zaposjednete.
Uzimam danas za svjedoke protiv vas nebo i zemlju da pred vas stavljam: život i smrt, blagoslov i prokletstvo. Život, dakle, biraj: Ljubi Gospodina, Boga svoga, slušaj njegov glas, prianjaj uz njega, da živiš ti i tvoje potomstvo. Ta on je život tvoj i dugi vijek tvog prebivanja na zemlji za koju se Gospodin zakle očima tvojim Abrahamu, Izaku i Jakovu da će im je dati."


Svaki trenutak nam je dan da se možemo opredjeliti za nešto, napraviti izbor. Sve ako je taj izbor materijalno ograničen, srcem uvijek možemo nastojati i željeti dobro.

Naravno da Bog zna da ćemo (po)griješiti, ali isto tako zna da se u slobodi, snagom volje i Njegovom milošću, možemo oduprijeti grijehu.
Osim toga, Bog zna da svi naši grijesi nemaju jednaku težinu. Čovjek griješi iz slabosti, neznanja ili zloće. Ovo treće je najteže, osobito kad se radi o velikoj stvari/šteti, kad se grijeh čini svjesno i hotimično.

 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Vas dvojica ste šaljivđije ili vam je Bog velika nepoznanica...:dtyste: to uopće nije tako.
Unaprijed osuđeni!? Tko to kaže?
Jer Riječ Božja kaže ovo:

"Gledaj! Danas preda te stavljam: život i sreću, smrt i nesreću. Ako poslušaš zapovijedi Gospodina, Boga svoga, koje ti danas dajem; ako poslušaš — da ljubiš Gospodina, Boga svoga, da hodiš njegovim putovima, vršiš njegove zapovijedi, njegove zakone i njegove uredbe — živjet ćeš, i razmnožit će te Gospodin, Bog tvoj, i blagoslovit će te u zemlji u koju ulaziš da je zaposjedneš. Ali ako se srce tvoje odvrati i ne poslušaš, nego zastraniš i budeš se klanjao drugim bogovima i njima iskazivao štovanje, ja vam danas izjavljujem da ćete zaista propasti; nećete dugo živjeti na zemlji u koju ćete, prešavši Jordan, ući da je zaposjednete.
Uzimam danas za svjedoke protiv vas nebo i zemlju da pred vas stavljam: život i smrt, blagoslov i prokletstvo. Život, dakle, biraj: Ljubi Gospodina, Boga svoga, slušaj njegov glas, prianjaj uz njega, da živiš ti i tvoje potomstvo. Ta on je život tvoj i dugi vijek tvog prebivanja na zemlji za koju se Gospodin zakle očima tvojim Abrahamu, Izaku i Jakovu da će im je dati."


Svaki trenutak nam je dan da se možemo opredjeliti za nešto, napraviti izbor. Sve ako je taj izbor materijalno ograničen, srcem uvijek možemo nastojati i željeti dobro.

Naravno da Bog zna da ćemo (po)griješiti, ali isto tako zna da se u slobodi, snagom volje i Njegovom milošću, možemo oduprijeti grijehu.
Osim toga, Bog zna da svi naši grijesi nemaju jednaku težinu. Čovjek griješi iz slabosti, neznanja ili zloće. Ovo treće je najteže, osobito kad se radi o velikoj stvari/šteti, kad se grijeh čini svjesno i hotimično.


A sta ako ne vereujes? Ako si human, a ne verujes? Koji izbor osim pakla imas?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
A sta ako ne vereujes? Ako si human, a ne verujes? Koji izbor osim pakla imas?

Čovječe, pa RAJ! Nemojte tako o Bogu misliti. Bog je Ljubav i ljubi svako svoje stvorenje i borit će se do kraja da spasi čovjeka. Nitko neće popasti, ako sam to ne želi
Jer primjećujem da se ovdje ljudi s lakoćom guraju u pakao. Ne može dobar čovjek završiti u paklu. Istina je da Isus kaže da nas vjera spašava. Ipak, svaki ateist zna zašto ne vjeruje i kakve zapreke ima, da li ne može vjerovati ili ne želi ili je zapao u duhovnu lijenost ili sam sebe zavarava ili je oholica ili je stvarno đavao tako obuzeo njegovu dušu da mu je mrsko sve što je Božje...

" Tko traži, naći će...i tko kuca, otvorit će mu se..."

(Dugujem ti još jedan odgovor.)
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Čovječe, pa RAJ! Nemojte tako o Bogu misliti. Bog je Ljubav i ljubi svako svoje stvorenje i borit će se do kraja da spasi čovjeka. Nitko neće popasti, ako sam to ne želi
Jer primjećujem da se ovdje ljudi s lakoćom guraju u pakao. Ne može dobar čovjek završiti u paklu. Istina je da Isus kaže da nas vjera spašava. Ipak, svaki ateist zna zašto ne vjeruje i kakve zapreke ima, da li ne može vjerovati ili ne želi ili je zapao u duhovnu lijenost ili sam sebe zavarava ili je oholica ili je stvarno đavao tako obuzeo njegovu dušu da mu je mrsko sve što je Božje...

" Tko traži, naći će...i tko kuca, otvorit će mu se..."

(Dugujem ti još jedan odgovor.)

Lepo je sto projektujes svoju dobru narav i zelju ali mislim da se svestenstvo bilo koje crkve ne bi slozili sa tobom. Vera je prvi uslov, ne dela. Da je uslov da covek bude dobar, crkve ne bi imale nikakvu poentu. I ne bi pisalo u bibliji " niko ne ide ocu osim kroz mene" ili tako nesto.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Lepo je sto projektujes svoju dobru narav i zelju ali mislim da se svestenstvo bilo koje crkve ne bi slozili sa tobom. Vera je prvi uslov, ne dela. Da je uslov da covek bude dobar, crkve ne bi imale nikakvu poentu. I ne bi pisalo u bibliji " niko ne ide ocu osim kroz mene" ili tako nesto.


Budi bez brige, znam ja o čemu pišem. Ne projiciram svoje dobre želje nego duh Evanđelja. Kako sam i napisala: Isus jasno kaže: Vjera te tvoja spasila... tko vjeruje u mene, ima život vječni...ili ovo što ti navodiš: nitko ne dolazi Ocu osim po meni...
Vjera je bitna, ali vjera je DAR. Razumiješ, ti se možeš truditi, razmišljati, čitati sv. Pismo, činiti dobra djela, ali Bog ti daje (DAT ĆE TI) da Mu sasvim povjeruješ.
I razum i vjera su Božji darovi, ali vjera je viši stupanj spoznaje darovane od Boga.
Kao što svaki vjernik u savjesti zna što je primio, tako isto i ateista zna, ako je pošten i iskren i zašto ne može ili ne želi povjerovati u Boga.
Naravno da će se svećenici složiti sa mnom, osim fanatika i onih koji su zagriženi. Ali, znaj, Isus nije zagrižen, to je bitno. Isus je čovjekoljubac, sav se dao ljudima, do kraja.
Ide Božić, nama je za tri dana i gledaj sad: iz ljubavi prema čovjeku, Bog je postao malo dijete.
Zar se bojiš Boga koji je postao dijete? Dijete se voli i ljubi. Ajde, razmislii malo, zašto je Bogu sve to trebalo, to maltretiranje na zemlji i sve što je Isus pretrpio?
Samo jedan razlog: da čovjek shvati i prihvati da je ljubljen od Boga, da ima Netko (nepoznat) koji ga voli i kojega Bog želi učiniti sretnim i blaženim za čitavu vječnost.

Crkva će uvijek imati svoju ulogu iz jednostavnog razloga: Krist ju je ostanovio. Htio je da bude vidljiva zajednica vjernika na zemlji koji se sastaju u Njegovo ime kao braća.

P. s. Možda će ti neki svećenik reći drugačije...Ne poznam dovoljno prilike SPC da bih o tome govorila no, vidim da na ovom forumu pravoslavci imaju jako tvrdi stav prema drugim crkvama, ali to je za posebnu temu...
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Prvo ne mogu da verujem u natprirodne dogadjaje u bibliji. Drugo i da su tacni, ta knjiga nije izvor morala. Zapitaj se odakle fundamentalisti?
Zapitaj se odakle im ideje da rade stvari koje su radili u proslosti a sada vise ne mogu. Pogledaj samo istoriju svoje crkve. Od gusenja slobodne misli pojedinca, uskracivanja bilo kakvog prava zenama, seksualne represije, inkvizicije... Da se razumemo, da je pravoslavna imala toliku moc kao katolicka crkva, mislim da ne bi postupala drugacije i da bi radila iste stvari. Pogledaj Mojsijeve zakone i uporedi ih sa serijatskim. Nema neke velike razlike. Hriscanstvo je moralo da se prilagodi drustvu da bi opstalo i zato su ljudska prava danas na daleko visem nivou nego u bilo kojoj teokratiji. Ako hoces da vidis istinsko hriscanstvo, pogledaj danas Avganistan, Pakistan, Iran. To ti je hriscanstvo od pre nekoliko vekova kombinovano sa nesto malo helenizma. Ne treba ti ni crkva ni religija da bi bila moralna i dobra osoba. Treba ti kvalitetna okolina i dobar uticaj. Kroz milenijume, crkve uglavnom to nisu bile.
 
Učlanjen(a)
26.06.2012
Poruka
110
no, vidim da na ovom forumu pravoslavci imaju jako tvrdi stav prema drugim crkvama, ali to je za posebnu temu...

Opravdano i bezbroj puta na sopstvenim stradalnickim, tjelima provjereno, procitaj istoriju Vatikana i Rimokatolicke crkve.

Nikoga ne mrzimo i ne zelimo mu zlo, budite prema nama ka mi prema vama, svojim djelima.

Mi volimo da Volimo...Istinito !

Da se razumemo, da je pravoslavna imala toliku moc kao katolicka crkva, mislim da ne bi postupala drugacije i da bi radila iste stvari.

Na osnovu cega donosis takve zakljucke ?

Zar ti ne pada na um da Srpska Pravoslavna crkva ne zeli da ima takvu moc, niti da se se sluzi sredstvima Rimokatolicke crkve ?

Sta zamjeras Srpskoj ili Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Na osnovu cega donosis takve zakljucke ?

Zar ti ne pada na um da Srpska Pravoslavna crkva ne zeli da ima takvu moc, niti da se se sluzi sredstvima Rimokatolicke crkve ?

Sta zamjeras Srpskoj ili Ruskoj Pravoslavnoj Crkvi ?

Ne znam toliko o Ruskoj ali za nasu znam kako je sirila veru i sta su radili Nemanjici bogumilima i ostalim srbima i slovenima koji nisu hteli da prihvate pravoslavnu veru.

P.S. Apsolutna moc kvari apsolutno. Pogledaj samo dansnje vladike-biznismene i popove.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top