Seks je u glavi

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Seks je u glavi




Dosadašnja ispitivanja faktora koji utiču na seksualne performanse uglavnom su se fokusirala na fiziologiju tela, zanemarujući ulogu mozga , ali izgleda da baš on igra ključnu ulogu u seksualnoj (dis)funkciji žena.

1. Najčešći poremećaj

Više od 40 odsto žena uzrasta između 18 i 59 godina imaju seksualnu disfunkciju, sa gubitkom interesovanja za seks (tzv. hipoaktivni seksualni nagon, skraćeno HSN), što je ujedno i najčešći poremećaj seksualnosti kod žena, kažu medicinski istraživači.


2. Medicinski dokazi

Multidisciplinarni tim Medicinskog fakulteta Univerziteta Stanford je posvećen istraživanju ovog i sličnih problema i otkriveno je da postoje promene u aktivnosti određenih predela mozga kod žena sa HSN, u poređenju sa ženama koje ne pate od ovog poremećaja. Dve regije mozga u kojima je registrovana povećana aktivnost kod žena sa HSN već su ranije povezane sa određenim funkcijama, i to: središnja čeona vijuga sa povećanom pažnjom ka sopstvenom, ili tuđem mentalnom stanju, a desna donja čeona vijuga sa inhibicijom sopstvenog emocionalnog odgovora.

3. Emotivna reakcija

Naučnici pretpostavljaju da povećana pažnja prema sopstvenoj reakciji na erotske stimuluse igra određenu ulogu u seksualnoj disfunkciji. Povećana aktivnost entorinalnog korteksa zabeležena u kontrolnoj grupi je verovatno u vezi sa sposobnošću žena koje nemaju seksualnu disfunkciju, da se prepuste emocionalnim sećanjima na prethodne erotske doživljaje. Ali ono što sigurno pomaže je vizuelno lep veš u kom će se ona osećati poželjno.

4. Kočnica za želju

Postojanje ovih veza ne znači da su one nužno i uzročno-posledične. Studija možda pokazuje kako preterano obraćanje pažnje na stvari može izazvati kočenje seksualne želje, ali i kako nedostatak seksualne želje u situaciji nabijenoj erotikom izaziva povećanu samosvest. Rezultati ove studije bacaju novo svetlo na žensku seksualnu funkciju, pogotovo na seksualnu želju. Sledeći korak je da ovu informaciju naučnici prevedu u klinički svet, naročito zbog mogućih kognitivnih i farmakoterapijskih pristupa.



Izvor: Jovan Raičević
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Auh, druže, ISUVIŠE neurologije za bilo čiji ukus (izuzev za neurologe, naravno)! Usput, izvini, da li ti da li gdin Raičević J. je napravio lapsus scribere, pod 3, siguran sam da se odnosi na tentorijalni (ne entorijalni), od tentorum cerebri...
Sad me BAŠ mrzi da kopam po anatomiji, fiziologiji i neurofiziologiji, ali, na nekim krpama mog sećanja, nema napisanog baš pod tim imenom- tentorijalnog dela kore- cortex-a, a i ti delovi su vezani za neke druge funkcije mozga... Nastavljam kasnije...
Nastavak; Priča o tako suptilnoj, višestranoj, toliko različitoj pojavi, kao što je seksualnost, sigurno ne može da se veže samo za hardver- milijarde nervnih ćelija zarobljenih u koštanoj ljušturi...
Huh, ako nastavim dalje teoretisati, mnogo će se upetljam u stvari koje sam baš davno učio... A kako sam ih naučio... (da me moj fiziolog i anatomka sad prepoznaju... LOL!)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Nešto mislim, možda je "administracija" i "uprava" u glavi, ali "pogon" je ipak malo niže... yes3 :lol:
 
Natrag
Top