Šabat-šalom

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Vec je objasnjeno.

Dekalog je vecan i nepromenjiv zasva vremena i jedan od najbitnijih uslova spasenja i izgradnje karaktera za carstvo nebesko.

Obredni zakon je TIPOS ili predslika i prestaje sa dolaskom Mesije Isusa jer pronalazi ispunjenje u njemu.

O tome govori Hristos u Mateju 5. 17

Evo ti ponovo:

1. Jedan put tvrdiš da Zakon ostaje do svršetka svijeta (neće nestati ni slovce ni zarez - Mt 5,17)

2. Drugi put tvrdiš da je iz čitavog Zakona samo Dekalog (0,02%) do svršetka svijeta, a ostalo samo do Mesije.

Pusti mudrijanje. Koja je od ove tvoje dvije tvrdnje točna? Prva, druga, obje ili nijedna?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To je tvoja mudra zamisao da mi nabacis nesto sto ja nikada nisam tvrdio - da imam dve tvrdnje.

Ja imam gore vec pomenutu tvrdnju i nikada je nisam menjao i ona je potpuno u skladu sa biblijom.

Dakle, zakon ostaje do kraja sveta a to su deset zapovesti.

Obredni zakon je TIPOS ili predslika Mesije Hrista i on je uklonjen je nasao svoje ispunjenje u njemu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
To je tvoja mudra zamisao da mi nabacis nesto sto ja nikada nisam tvrdio - da imam dve tvrdnje.

Ja imam gore vec pomenutu tvrdnju i nikada je nisam menjao i ona je potpuno u skladu sa biblijom.

Dakle, zakon ostaje do kraja sveta a to su deset zapovesti.

A tko je ovo tvrdio:

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).

I dalje ostaje pitanje, pri kojoj od svoje dvije tvrdnje ostaješ?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kada bude došao dan suda, i kada pred njima budu stajale ploče zakona (Jakov 2,12) neki će pokušati da se opravdaju:

"Da, Gospode, držao sam Tvoje zapovesti! ... Da, držao sam Četvrtu zapovest. Samo ne sedmi, već prvi dan sedmice. I ne subotu, nego nedelju. Ne kao dan počinka, već kao dan vaskrsenja. I ne zato što tako kaže Sveto pismo, već zato što tako uči predanje crkve kojoj pripadam!"

Naravno da takvo svetkovanje dana odmora ne samo sto nema veze sa subotom, ni pocinkom od stvaranja, vec nema veze ni sa autoritetom Bozje Reči, ni uopšte sa Četvrtom zapovešću.

Nema veze ni sa moralnim zakonom.

Svetkovanje nedelje ne može da spada u moralni zakon, jer ga Bog nije naredio pa da bude kriterijum poslušnosti Bogu.

Oni koji govore zašto svetkuju nedelju, govore o nedelji kao uspomenu na vaskrsenje, čime otkrivaju ceremonijalni karakter nedelje.

Nedelja je inače prorečen dan vasrksenja, i slavila se u okviru Pashe jednom godišnje sa običajem obrtnih snopova koji su ukazivali na vaskrsenje. Ali taj praznik je ukinut samim tim što se ispunio i na njega se odnosi Kološanima 2,16-17 da ne mora da se drži, jer je sen Histov.

Miloš Bogdanović
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Kada bude došao dan suda, i kada pred njima budu stajale ploče zakona (Jakov 2,12) neki će pokušati da se opravdaju:

Miloše, Jakov govori i piše o Zakonu. Evo ti Jakova paralelno i u prijevodu i na grčkom:

Jk 2,10-11: Ta tko sav Zakon uščuva, a u jednome samo posrne, postao je krivac svega. Jer tko reče: Ne čini preljuba, reče i: Ne ubij. Ako dakle i ne činiš preljuba, a ubiješ, postao si prijestupnik Zakona.

Jk 2,10-11(grčki): ὅστις γὰρ ὅλον τὸν νόμον τηρήσῃ, πταίσῃ δὲἐν ἑνί, γέγονε πάντων ἔνοχος ὁ γὰρ εἰπών μὴ μοιχεύσῃς, εἶπε καί μὴ φονεύσῃς· εἰ δὲ οὐ μοιχεύσεις, φονεύσεις δέ, γέγονας παραβάτης νόμου

Jakov je potpuno jasan. Dva puta u ovom kratkom tekstu Jakov se referira na Zakon (grčki νόμον). Što je Zakon? Zakon je sve ono što nalazimo u prvih pet knjiga Biblije (Postanak + Izlazak + Levitski zakonik + Knjiga Brojeva + Ponovljeni zakon). Židovski naziv za ovih pet knjiga je Torah (prevedeno Zakon), a naš prijevod Petoknjižje dolazi od grčkog izraza Pentateuhos. Na nekoliko mjesta u Bibliji Zakon je označen i kao "Mojsijev zakon" (grčki νόμου Μωϋσέως). Zakon u čitavoj Bibliji (grčka Septuaginta + grčki Novi zavjet) uvijek je označen grčkom riječi νόμος.

A Dekalog, Deset zapovijedi? Koje termine nalazimo za Dekalog? Evo:

Izl 20,1-2: Onda Bog izgovori sve ove riječi: "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.

Izl 20,1-2 (grčki): Grčki: και ελαλησεν κυριος παντας τους λογους τουτους λεγων εγω ειμι κυριος ο θεος σου οστις εξηγαγον σε εκ γης αιγυπτου εξ οικου δουλειας

Izl 34,28: Mojsije ostade ondje s Jahvom četrdeset dana i četrdeset noći. Niti je kruha jeo niti je vode pio. Tada je na ploče ispisao riječi Saveza - Deset zapovijedi.

Izl 34,28 (grčki): και ην εκει μωυσης εναντιον κυριου τεσσαρακοντα ημερας και τεσσαρακοντα νυκτας αρτον ουκ εφαγεν και υδωρ ουκ επιεν και εγραψεν τα ρηματα ταυτα επι των πλακων της διαθηκης τους δεκα λογους

Pnz 10,4: I napisa na te ploče, kao i prije, Deset riječi koje vam je Jahve rekao na brdu, isred ognja, na dan zbora.

Pnz 10,4 (grčki): και εγραψεν επι τας πλακας κατα την γραφην την πρωτην τους δεκα λογους ους ελαλησεν κυριος προς υμας εν τω ορει εκ μεσου του πυρος και εδωκεν αυτας κυριος εμοι

Kao što vidimo, Dekalog (Dest zapovijedi ili Deset riječi) nalazimo dva puta (Izl 34,28 i Pnz 10,4) gdje je označen grčkom sintagmom "deka logos" - δεκα λογους. Osim ova dva mjesta još u Izl 20,1 nalazimo grčku riječ "logos" - λογους.

Da rezimiramo.

1. Zakon obuhvaća pet prvih knjiga Biblije, i označen je grčkom riječi - νόμος.

2. Za Dekalog nalazimo grčku sintagmu - δεκα λογους, i u čitavoj Bibliji nikada nije označen grčkom riječi νόμος.

Dakle, Dekalog (Deset zapovijedi ili Deset riječi) nije jednako Zakon. Dapače, Dekalog je samo petstoti dio (0.2 %) od čitavog Zakona koji je dat Židovima. Razumijevajući i uvažavajući ovo idemo dalje.

"Da, Gospode, držao sam Tvoje zapovesti! ... Da, držao sam Četvrtu zapovest. Samo ne sedmi, već prvi dan sedmice. I ne subotu, nego nedelju. Ne kao dan počinka, već kao dan vaskrsenja. I ne zato što tako kaže Sveto pismo, već zato što tako uči predanje crkve kojoj pripadam!"

Opet krivo Miloše. Ne piše u Svetom Pismu da je tvoje i tripino tumačenje Biblije uporište istine. Crkva je stup i uporište istine, piše sveti Pavao.

Naravno da takvo svetkovanje dana odmora ne samo sto nema veze sa subotom, ni pocinkom od stvaranja, vec nema veze ni sa autoritetom Bozje Reči, ni uopšte sa Četvrtom zapovešću.

Najmanje veze s autoritetom Božje riječi ima svojevoljno tumačenje Božje riječi, upravo ovo što ti činiš.

Nema veze ni sa moralnim zakonom.

Svetkovanje nedelje ne može da spada u moralni zakon, jer ga Bog nije naredio pa da bude kriterijum poslušnosti Bogu.

Eto Miloše, predstavljaš se stručnjakom druge učiti što je moral i što je moralno. Ja mislio da je moralan čovjek onaj koji se trudi i Bogu i ljudima ugodu činiti i bez prisile zakona, a po tebi su moralni oni koji to čine drhteći i strahujući zbog sankcija. Ako je tako, onda vi adventisti jeste "najmoralniji".

Oni koji govore zašto svetkuju nedelju, govore o nedelji kao uspomenu na vaskrsenje, čime otkrivaju ceremonijalni karakter nedelje.

Ceremonijalni!? Za tebe je Isusovo uskrsnuće ceremonija, igrokaz!? Za tebe je Isusova krv jednako krv bilo kojeg jarca!? Miloše, okupi svoje, sazidajte sebi hram, koljite jarce i prinosite za okajanje svojih grijeha. Mi kršćani po krvi Isusovoj imamo slobodan ulaz u nebesku Svetinju.

Nedelja je inače prorečen dan vasrksenja, i slavila se u okviru Pashe jednom godišnje sa običajem obrtnih snopova koji su ukazivali na vaskrsenje. Ali taj praznik je ukinut samim tim što se ispunio i na njega se odnosi Kološanima 2,16-17 da ne mora da se drži, jer je sen Histov.

Ja Miloše ne znam tko te je ovako nakaradno poučio, ali u Svetom Pismu piše kako su se apostoli s kršćanima svaki dan okupljali na "lomljenje kruha" - Euharistiju. I ne spominju se tamo nikakvi "obrnuti snopovi". A u Kol 2,16-17 Pavao uz mlađake i blagdane (godišnje subote) sjenom označava i tjednu subotu. Naravno, ovim što pišem nikako ti ne zabranjujem da nastaviš sa svojevoljnim tumačenjem Svetog Pisma.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Jakovljeva 2,11Jer tko reče: Ne čini preljuba, reče i: Ne ubij. Ako dakle i ne činiš preljuba, a ubiješ, postao si prijestupnik Zakona.

I nastavlja dalje ovako. Znači da je mislio na 10 Božijih zapovijsti. Pa svaki dan ljudi jedu. Ne označava jer sedmična subota je spomen na stvaranje, a godišnje subote ukazuju na Hrista. Sedmična subota je dio moralnog Zakona koji je upisan na ploče. A to je tebi očigledno nepoznato. Moralni Zakon svjedoči o Božijem karakteru, a pošto se Bog ne mijenja, ne mijenja se ni moralni Zakon. Miješaš babe i žabe, ukinut je ceremonijalni Zakon, a ne moralni. A očigledno je da tebi neko tumači Pismo ko nema pojma.

Bog i zakon

Bog je duh (Jovan 4,24) Njegov zakon je duhovan (Rim. 7,14)



Bog je ljubav (1. Jov. 4,8) Njegov zakon je ljubav (Mat. 22, 37-40)



Bog je istina (Jovan 14,6) Njegov zakon je istina (Ps. 119)


Bog je pravedan (1. Kor. 1,30) Njegov zakon je pravedan (Ps. 119,172)


Bog je svet (Isa. 6,3)Njegov zakon je svet (Rim. 7,12)


Bog je savršen (Mat. 5,48) Njegov zakon je savršen (Ps. 19)


Bog je nepromenjiv(Jakov 1,17) Njegov zakon je nepromenjiv (Ps. 111,7.)

Isus potvrđuje.

Matej 5,17
"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.

1 zapovest u NZ= I Tim. 2.5 ; 1.17

2 zapovest u NZ= I Kor. 10.14 ; Matej 4.10 ; I Jov. 5.21

3 zapovest u NZ=Rim. 1.18

4.zapovest u NZ=Marko 2.27 ; Luka 4.16 ;Jevr. 4.4

5 zapovest u NZ=Efes. 6.1

6......................=Matej 5.21 ; I Jov. 3.15

7......................= Matej 5.28

8......................=Efes. 4.28

9......................=Efes. 4.25

10....................= Rim. 7.7

Ni za Pavla nisi upravu.

Pavle nije menjao nijednu od ovih zapovesti. On je držao Zakon i uvek ga je branio. Dela 16:1-3; 18:18; 20:6,16; 21:17-26; 24:17-18; 25:8; 27:9; 28:17; Rim 3:31; 7:12; 1 Kor. 5:6-8; 11:17-34; 16:8.

Matej 19,17 A on reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga. A ako želiš ući u život, drži zapovijesti.

Matej 22,40 O ovima dvjema zapovijestima visi sav zakon i proroci.

Marko 7,7 No zaludu me poštuju učeći naukama, zapovijestima ljudskijem.

Marko 7,8 Jer ostaviste zapovijesti Božije, a držite običaje ljudske, pranje žbanova i čaša; i druga mnoga takova činite.

Marko 10,19 Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; ne čini nepravde nikome; poštuj oca svojega i mater.

Marko 12,31 I druga je kao i ova: ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe. Druge zapovijesti veće od ovijeh nema.

Luka 1,6 A bijahu oboje pravedni pred Bogom, i življahu u svemu po zapovijestima i uredbama Gospodnjijem bez mane.

Luka 15,29 A on odgovarajući reče ocu: eto te služim toliko godina, i nikad ne prestupih tvoje zapovijesti, pa meni nikad nijesi dao jareta da bih se proveselio sa svojijem društvom;

Luka 18,20 Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.

Jovan 14,15 Ako imate ljubav k meni, zapovijesti moje držite.

Jovan 14,21 Ko ima zapovijesti moje i drži ih on je onaj što ima ljubav k meni; a koji ima ljubav k meni imaće k njemu ljubav otac moj; i ja ću imati ljubav k njemu, i javiću mu se sam.

Jovan 15,10 Ako zapovijesti moje uzdižete ostaćete u ljubavi mojoj, kao što ja održah zapovijesti oca svojega i ostajem u ljubavi njegovoj.----------------------------------------------------------------------------1. Korincanima 7,19 Obrezanje je ništa, i neobrezanje je ništa; nego držanje zapovijesti Božijeh.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------1. Jovanova 2,3 I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
-------------1. Jovanova 2,4 Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema;--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------1. Jovanova 3,22 I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.

1. Jovanova 3,24 I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao.

1. Jovanova 5,2 Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.

1. Jovanova 5,3 Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nisu teške.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Otkrivenje 12,17 I razgnjevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalijem sjemenom njezinijem, koje drži zapovijesti Božije i ima svjedočanstvo Isusa Hrista.

Otkrivenje 14,12 Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu.

Otkrivenje 22,14 Blago onome koji tvori zapovijesti njegove, da im bude vlast na drvo života, i da uđu na vrata u grad.

Dakle nauka Biblije je jasna. Ipak ću vjerovati Isusu a ne tebi, a ti vjeruj svojim učiteljima.


Matej 5,18


Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude.


Luka 16,17


Lakše će nebo i zemlja proći, negoli propasti i jedan potezić Zakona.


Jakovljeva 2,10


Ta tko sav Zakon uščuva, a u jednome samo posrne, postao je krivac svega.


Hebrejima 10,16


"Ovo je Savez kojim ću se svezati s njima nakon ovih dana", Gospodin govori: "Zakone ću svoje staviti u njihova srca i upisati ih u dušu njihovu.


Hebrejima 8,10


Nego, ovo je Savez kojim ću se svezati s domom Izraelovim nakon ovih dana - govori Gospodin: Zakone ću svoje staviti u dušu njihovu i upisati ih u njihova srca. I bit ću Bog njihov, a oni narod moj.


Galaćanima 3,10


Doista, koji su god od djela Zakona, pod prokletstvom su. Ta pisano je: Proklet tko se god ne drži i tko ne vrši svega što je napisano u Knjizi Zakona.


Rimljanima 7,25


Hvala Bogu po Isusu Kristu Gospodinu našem! Ja, dakle, umom ja služim zakonu Božjemu, a tijelom zakonu grijeha.


Rimljanima 7,12


Tako: Zakon je svet, i zapovijed je sveta, i pravedna, i dobra.

Rimljanima 7,14


Zakon je, znamo, duhovan; ja sam pak tjelesan, prodan pod grijeh.

Rimljanima 7,16


Ako li pak činim što ne bih htio, slažem se sa Zakonom, priznajem da je dobar.


Rimljanima 2,13


Ne, pred Bogom nisu pravedni slušatelji Zakona, nego - izvršitelji će Zakona biti opravdani.



"Kvarimo li dakle zakon vjerom? Bože sačuvaj! nego ga još utvrđujemo" (Rimljanima 3:31).

Molim urednika da vrati slova na normalna, ja pokušavam ali ostaju boldovana.




 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Jakovljeva 2,11Jer tko reče: Ne čini preljuba, reče i: Ne ubij. Ako dakle i ne činiš preljuba, a ubiješ, postao si prijestupnik Zakona.

Da, postao si prijestupnik Zakona. Jakov to napisa koristeći za Zakon grčku riječ νόμος. Ova grčka riječ nikada, baš nikada, u Svetom Pismu ne označava Dekalog. Idemo dalje.

I nastavlja dalje ovako. Znači da je mislio na 10 Božijih zapovijsti.

Fantastično! Evo ovi što imaju svoje "internet crkve" domislili svoju vlastitu egzegezu. Oni više Sveto Pismo ne tumače po onome što je sveti pisac u Svetom Pismu zapisao, nego po onome što je pisac mislio. A to što je pisac mislio njima dojavljuje njihov duh koji ih "uvodi u istinu" - "Youtube-duh". Sada postaje potpuno razvidno zašto su pribjegli novoj i svojoj vlastitoj egzegezi. Morali su pribjeći jer novozavjetni pisac nije zapisao ono i onako kako oni tvrde, pa su sa egzegeze koja razmatra ono što je pisac napisao prešli na egzegezu onoga što je pisac mislio. Jakov je napisao Zakon (grčki νόμος), a to je Tora - Petoknjižje, i kako tripi i sličnima ne paše to što je Jakov napisao, oni prelaze na egzegezu koja tumači što je Jakov mislio. Eto, ludi Jakov mislio na Dekalog a napisao Zakon. Da je bar imao jednog kao što je tripo pa da mu prepravlja tekstove, Jakov se ne bi morao sramotiti zbog ovakvih gafova.



Miješaš babe i žabe, ukinut je ceremonijalni Zakon, a ne moralni. A očigledno je da tebi neko tumači Pismo ko nema pojma.

"Miješaš babe i žabe" je omiljena poštapalica adventista. Kad vam ovo kažu, znajte da su stjerani u ćošak, poznam ih.

Bog i zakon

Bog je duh (Jovan 4,24) Njegov zakon je duhovan (Rim. 7,14)

I ovdje je ponovo grčka riječ νόμος. Evo ti pa provjeri:

Rim 7,14: Οἴδαμεν γὰρ ὅτι ὁ νόμος πνευματικός ἐστιν· ἐγὼ δὲ σαρκικός εἰμι, πεπραμένος ὑπὸ τὴν ἁμαρτίαν

Nema ovdje Dekaloga, ne govori i ne piše Pavao ovdje o Dekalogu. Osim ako i sveti Pavao nije bio malo "lucnut", kao i sveti Jakov, pa nije mogao uravnotežiti ono što misli i što piše.

Bog je ljubav (1. Jov. 4,8) Njegov zakon je ljubav (Mat. 22, 37-40)

Evo ti opet grčki:

Mt 22,40: ἐν ταύταις ταῖς δυσὶν ἐντολαῖς ὅλος ὁ νόμος καὶ οἱ προφῆται κρέμανται

Opet je riječ o Zakonu (Tori), a ne o Dekalogu.


Bog je svet (Isa. 6,3)Njegov zakon je svet (Rim. 7,12)

Rim 7,12: ὥστε ὁ μὲν νόμος ἅγιος, καὶ ἡ ἐντολὴ ἁγία καὶ δικαία καὶ ἀγαθή

Opet νόμος, dakle Zakon - Petoknjižje, nema Dekaloga.

Isus potvrđuje.

Matej 5,17
"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.

Gore su nam potvrdili Jakov, Matej i Pavao, pa da vidimo hoće li nam i Isus potvrditi:

Mt 5,17: Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι ἀλλὰ πληρῶσαι

Opet νόμος, dakle Zakon - Petoknjižje. I Isus ne govori o Dekalogu.


1 zapovest u NZ= I Tim. 2.5 ; 1.17

........
"Kvarimo li dakle zakon vjerom? Bože sačuvaj! nego ga još utvrđujemo" (Rimljanima 3:31).

Što će ti ova hrpetina teksta koja nema veze s našom temom?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Da, postao si prijestupnik Zakona. Jakov to napisa koristeći za Zakon grčku riječ νόμος. Ova grčka riječ nikada, baš nikada, u Svetom Pismu ne označava Dekalog. Idemo dalje.
-----------------------------------------------------------------

Šteta što te Jakov nije poslušao. Znači ti znaš šta je Zakon, a Jakov ne zna.

Ideš dalje a ne dokazuješ ništa, mudro nema šta.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Da, postao si prijestupnik Zakona. Jakov to napisa koristeći za Zakon grčku riječ νόμος. Ova grčka riječ nikada, baš nikada, u Svetom Pismu ne označava Dekalog. Idemo dalje.
-----------------------------------------------------------------

Šteta što te Jakov nije poslušao. Znači ti znaš šta je Zakon, a Jakov ne zna.

Ideš dalje a ne dokazuješ ništa, mudro nema šta.

Naravno da se zna, pa piše. Zakon (Tora, Petoknjižje, Pentetauh) uvijek se označava grčkom riječi νόμος, a Dekalog je označen grčkom sintagmom δεκα λογους. Eto, tako piše Jakov i svi ostali sveti pisci Novog zavjeta. Što je mislio Jakov i što su mislili svi ostali novozavjetni pisci, ipak spada u domenu tvoga "duha dojavljivača" - "Youtube-duha".
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Naravno da se zna, pa piše. Zakon (Tora, Petoknjižje, Pentetauh) uvijek se označava grčkom riječi νόμος, a Dekalog je označen grčkom sintagmom δεκα λογους. Eto, tako piše Jakov i svi ostali sveti pisci Novog zavjeta. Što je mislio Jakov i što su mislili svi ostali novozavjetni pisci, ipak spada u domenu tvoga "duha dojavljivača" - "Youtube-duha".
Bitno je da ti znaš bolje šta je mislio Jakov. Vidim hvataš se za slovo, a slovo ubija a duh oživljava, samo ti slušaj svoje učitelje (fariseje). Tako su i ljudi prije Potopa imali nko objašnjenje. Ma svi imate neko objašnjenje, samo da iskrivite istinu.
 
Natrag
Top