Šabat-šalom

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
subota je ustanovljena davno, davno nego se prvi Židov pojavio

Slape imam molbu za tebe, objasni kad je ova radnja i šta se u njoj govori:

66:23 I od mladine do mladine, i od subote do subote dolaziće svako telo da se pokloni preda mnom, veli Gospod.

"Da vas niko ne osudjuje za jelo i piće" odnosi se na jestive i naljevne zrtve.

Evo dokaza sta predstavljaju jelo i piće:

Ako bi je ko prinosio da zahvali, neka prinese na žrtvu zahvalnu kolače bez kvasca zamešene s uljem i pogače bez kvasca namazane uljem, i belog brašna poprženog s tim kolačima zamešenim s uljem" ( 3 Mojsijeva 7. 9 - 12 )

CETVRTA ZAPOVEST:

"Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
( 2 knjiga Mojsijeva 20. 8-11 ).

SUBOTA SIBOL STVARANJA POSVECENA OD SAMOG TVORCA KAO DAN POCIVANJA: "

Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
( 1 knjiga Mojsijeva 2. 1-4 )

ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA:
A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne
( knjiga proroka Isaije 56. 1-7 )

SUBOTA NA NOVOJ ZEMLJI:
I od mladine do mladine, i od subote do subote dolaziće svako tijelo da se pokloni preda mnom, veli Gospod.
( knjiga proroka Isaije 66. 22-24 ).

APOSTOL JOVAN DOBIJA OTKRIVENJA OD BOGA U DAN GOSPODNJI - SUBOTU:

"Bijah u duhu u dan Gospodnji i čuh za sobom glas veliki kao trube koje govoraše: ja sam alfa i omega, prvi i pošljednji"
( Otkrivenje Jovanovo 1. 10 ).

Nigdje nije napisao za tjedne subote.

Pavle nije menjao nijednu od ovih zapovesti. On je držao Zakon i uvek ga je branio. Dela 16:1-3; 18:18; 20:6,16; 21:17-26; 24:17-18; 25:8; 27:9; 28:17; Rim 3:31; 7:12; 1. Kor. 5:6-8; 11:17-34; 16:8.

Pogledajte kako se okupilo "Jelenino jato". Radosna im majka, tko je sada sretniji od nje.

Ukratko ću odgovoriti "Jeleninim pilićima".

1. Brzom sam već odgovorio.

2. Laviću, Židovima, pa tako i Izaiji, subote i mlađaci su kalendarske odrednice - vremenske točke. Bogu ćemo dolaziti, Boga ćemo gledati, svaki dan. Kako bi jedan Židov, i da ga Židovi razumiju, mogao drugačije izraziti ovu svoju misao osim reći Židovima "od subote do subote". Nećemo, dakle, Bogu "odlaziti" i Boga gledati jedne subote, a onda ponovo nakon sedam dana slijedeće subote. Zar ti očekuješ da Boga gledaš jednom tjedno? Bogu ćemo dolaziti "od dana do dana" - neprekidno.

3. Laodikeja, ti najprije kažeš kako je u 2. poglavlju poslanice Kološanima akcent na prinošenju žrtava, ja tražim da citiraš iz poslanice Kološanima gdje se vidi da je akcent na prinošenju žrtava, a ti nakon toga kopiraš pola Biblije bez riječi iz poslanice Kološanima. Tvoja posla, što drugo reći.

Nigdje nije napisao za tjedne subote.

Pavle nije menjao nijednu od ovih zapovesti. On je držao Zakon i uvek ga je branio. Dela 16:1-3; 18:18; 20:6,16; 21:17-26; 24:17-18; 25:8; 27:9; 28:17; Rim 3:31; 7:12; 1. Kor. 5:6-8; 11:17-34; 16:8.

Je, je. Inače je poznato da se Pavao sedam puta u životu obrezivao, i svaki dan tri puta šišao.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Problemi koje nosi ideja o „delimičnom“ ukidanju Zakona

Danas se uči da sada kad „verujemo u Isusa“, više nismo „pod Zakonom“, te je on ukinut. Reč je o površnom učenju, po kojem neki delovi „Zakona“ i dalje važe. Pogledajmo četiri primera.

Primer br. 1

Svi se slažu da su 10 zapovesti jedan od temelja vere. Ali, proslava Šabata (obuhvata period od zalaska sunca u petak do subotnjeg zalaska), kao jedna od 10 zapovesti, više ne važi. Smatra se da je Bog „promenio“ to više nego jasno uputstvo. Postoji mnogo argumenta koji se koriste da se opravda ova tvrdnja, ali gotovo svi su vanbiblijski, što je jedino i moguće, jer je do ove promene došlo zbog želje hrišćanske crkve da se udalji od svoje jevrejske osnove.

1) Mnogi tvrde da je Šabat institucija data isključivo Jevrejima. Ali, koja je to druga zapovest data bilo kom drugom osim Izraelu? Sve zapovesti su date Izraelu da bi bio svetlost svetu (Isa 49:5-6; Luka 2:32). Činjenica da su neki drugi narodi u svoje zakonike uneli neke od Božijih zapovesti, a neke nisu, nije nikakav dokaz da je Šabat jevrejska institucija. Bog je izdvojio jedan narod da bi doneli otkrovenje (Toru) svetu. Takođe, Bog je rekao da isti Zakon važi i za Jevreje i za neznabošce koji budu hteli da postanu deo Izreala (3.Moj 34:22). U stvari u 2.Moj 12:48-49, Gospod govori o jednom Zakonu za jevreje i neznabošce – a to je pre događaja na planini Sinaj. U 56 poglavlju Isaijine knjige, Bog govori o tome da Zakon važi i za neznabošce.

2) Sam Bog direktno povezuje Šabat sa svojim delom stvaranja. Jasno kaže da je taj dan upravo zbog toga blagosloven (2.Moj 20:11).

3) Neki će se pozvati na Nemijinu knjigu (9:13-14), međutim ona ne donosi ništa novo u odnosu na ostatak Biblije. Jevreji su obeležavali Šabat pre Sinaja, 2.Moj 16:25-26.

4) Bog jasno kaže da nikada nije niti će postojati neka nova vera za nejevreje (Isa 54:1-3). Pavle o tome govori u Efes 2:10-12 gde kaže da nema više zida razdvajanja između Jevreja i nejevreja i da su sada svi jedno u držanju Zakona – uključujući Šabat.

5) Šabat nije samo „neradni dan“. Nisu bili sankcionisani oni koji „se nisu dovoljno odmorili“. Ne, Šabat je dan učenja, molitve i očekivanja istinskog odmora koji će nam Mesija pružiti u svom carstvu.

6) Činjenica da je danas Šabat zamenjen nedeljom nije pokazatelj da je to bilo Božije uputstvo. To je jedino znak da je od prvobitne zajednice kojoj je Mojsijev Zakon bio vrhovni autoritet, danas, zbog antisemitizma i udaljavanja od jevrejske osnove, nije ostalo gotovo ništa.

7) Istorija jasno pokazuje da je praznovanje nedelje tradicija koju je uveo čovek, što se naročito vidi na primeru katoličke crkve.

Zanimljivo je da je na saboru u Trentu (1545-1563) glavni argument protiv „sola scriptura“ (samo Pismo) argumenata Martina Lutera bilo praznovanje nedelje koja je, kako je tom prilikom jedan od nadbiskupa rekao, ljudska, a ne biblijska institucija.

Uostalom, ne može se tako lako preći preko stihova Isa 56:2-7 -Srećan je čovek smrtni koji tako čini i sin čovečiji koji se toga pridržava, koji drži Šabat i ne skrnavi ga i čuva svoju ruku da ne učini nikakvo zlo…“

Primer br.2

Pretpostavimo da neki čovek, koji voli svoju ženu, povremeno „oseti potrebu“ da je prevari (tj. prepusti se demonskim nagovorima). Jasno je da je to greh. Ali, šta ako taj čovek kaže da on svoju ljubavnicu ne voli, već je to za njega samo telesni odnos.

Ili drugi primer, u kojem neki čovek ima ljubavnicu i koji kaže da sve što radi, radi iz ljubavi, jer svi držimo „Zakon ljubavi“. „I dalje volim svoju suprugu. Mogu da volim više od jedne osobe“.

Kako je moguće pozvati se na Bibliju i pokazati da je kurvanje greh, bez Zakona? A ako nije moguće promeniti preciznu Božiju definiciju preljube, kako se onda mogu izmeniti precizna uputstva o držanju Šabata?

Primer br. 3

Velika većina hrišćanskih denominacija smatra homoseksualizam grehom. Ovaj greh nije pomenut u 10 zapovesti, ali jeste na drugim mestima u Pentateuhu. Isti je slučaj i sa rodoskrnavljenjem. Ako je Zakon ukinut, kako se onda možemo pozvati na Bibliju i osuditi ove forme destruktivnog ponašanja?

Danas homoseksualci knjige koriste upravo ovaj argument, tvrdeći da više nismo pod „starim Zakonom“, i da ove neprirodne veze, ako se rade „iz ljubavi“ nisu greh. Upravo je pogrešan stav prema Božijem Zakonu doveo do ovakvog rezonovanja. Na ovo nas je upozoravao Juda u svojoj poslanici.

Primer br. 4

A šta je sa svim onim Božijim upozorenjima da se ne mešaju Njegova uputstva sa paganskim tradicijama? Gospod nam govori da ne samo da ne treba da se klanjamo tim lažnim bogovima, već da ne treba da unosimo nikakve paganske načine ponašanja u biblijsku religiju. Tipičan primer je upotreba drveća (5.Moj 16:21-22, a takođe i Jer 10:1-5). Odveć je poznato da proslava Božića koja podrazumeva ukrašavanje ili drugu upotrebu drveta (deo Aštarotinog kulta), kao i Uskrsa, potiče iz paganizma.

Pavle nije menjao nijednu od ovih zapovesti. On je držao Zakon i uvek ga je branio. Dela 16:1-3; 18:18; 20:6,16; 21:17-26; 24:17-18; 25:8; 27:9; 28:17; Rim 3:31; 7:12; 1 Kor. 5:6-8; 11:17-34; 16:8.

Iz navedenih primera jasno vidimo da je ideja o ukidanju Zakona kontradiktorna direktnim Božijim objavama. Zbog toga i argumenti koji se koriste da potkrepe ovakve tvrdnje najčešće nemaju temelj u samom Pismu, već u tradiciji, ili se, pak, nude biblijski citati lišeni kulturno-istorijskog konteksta.

(Nikola Jelačić)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Problemi koje nosi ideja o „delimičnom“ ukidanju Zakona

Primer br. 1

Primer br.2

Primer br. 3

Primer br. 4(Nikola Jelačić)

CETVRTA ZAPOVEST:

SUBOTA SIBOL STVARANJA POSVECENA OD SAMOG TVORCA KAO DAN POCIVANJA: "

SUBOTA ZNAK PRAVOGA BOGA KOJI POSVECUJE SVOJ NAROD:

SUBOTA DAN SVETOG SABORA:

CETVRTA ZAPOVEST SA OBECANJEM BLAGOSLOVA:

ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA:

SUBOTA NA NOVOJ ZEMLJI:

SUBOTA DAN GOSPODNJI U STAROM ZAVETU:

ISUS PO OBICAJU ODLAZI U HRAM U SUBOTU:


ISUS KAZE DA SE VERNI MOLE BOGU DA NJIHOVO BEZANJE NE BUDE U SUBOTU:

PAVLE PO OBICAJU SVOME UDJE U HRAM U SUBOTU:


PAVLE RADI SEST DANA A SUBOTOM A ODLAZI U HRAM I PROPOVEDA O HRISTU:

PAVLE SAVETUJE DA UDJEMO U SUBOTNI ODMOR PO PRIMERU GOSPODA KOJI SE ODMARAO U SEDMI DAN, A NE PO PRIMERU NEPOSLUSNOSTI JEVREJA KOJI SU PREKRSILI ZAPOVEST O SUBOTI:

SUBOTA- DAN GOSPODNJI I U STAROM I U NOVOM ZAVETU ( prorecena obnova subote ):

APOSTOL JOVAN DOBIJA OTKRIVENJA OD BOGA U DAN GOSPODNJI - SUBOTU:

Laodikeja - sveti Ilija
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
CETVRTA ZAPOVEST:

SUBOTA SIBOL STVARANJA POSVECENA OD SAMOG TVORCA KAO DAN POCIVANJA: "

SUBOTA ZNAK PRAVOGA BOGA KOJI POSVECUJE SVOJ NAROD:

SUBOTA DAN SVETOG SABORA:

CETVRTA ZAPOVEST SA OBECANJEM BLAGOSLOVA:

ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA:

SUBOTA NA NOVOJ ZEMLJI:

SUBOTA DAN GOSPODNJI U STAROM ZAVETU:

ISUS PO OBICAJU ODLAZI U HRAM U SUBOTU:


ISUS KAZE DA SE VERNI MOLE BOGU DA NJIHOVO BEZANJE NE BUDE U SUBOTU:

PAVLE PO OBICAJU SVOME UDJE U HRAM U SUBOTU:


PAVLE RADI SEST DANA A SUBOTOM A ODLAZI U HRAM I PROPOVEDA O HRISTU:

PAVLE SAVETUJE DA UDJEMO U SUBOTNI ODMOR PO PRIMERU GOSPODA KOJI SE ODMARAO U SEDMI DAN, A NE PO PRIMERU NEPOSLUSNOSTI JEVREJA KOJI SU PREKRSILI ZAPOVEST O SUBOTI:

SUBOTA- DAN GOSPODNJI I U STAROM I U NOVOM ZAVETU ( prorecena obnova subote ):

APOSTOL JOVAN DOBIJA OTKRIVENJA OD BOGA U DAN GOSPODNJI - SUBOTU:

Amin reci Bozjoj - vecnoj i nepromenjivoj zasva vremena!

Laodikeja - sveti Ilija

Greska.

Laodikeja je onaj koga je Bog licno pozvao da radii u duhu i sili Ilijinoj kao vesnik Gospodnji.

Pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
RAZGOVOR sa Isusom O SEDMOM DANU
Gordon Anderson









Jesus_1.jpg



  • Koji je dan Gospodnji? Nad kojim danom si Ti Gospodar? - "Jer je gospodar i od subote sin čovečiji." (Matej 12:8)
  • Sedmica ima sedam dana. Koji je od njih dan odmora? - "A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu." (2Mojsijeva 20,10)
  • Da li je sedmi ili prvi dan sedmice – dan odmora? - "Vrativši se pak pripraviše mirise i miro; i u subotu dakle ostaše na miru po zakonu. A u prvi dan nedeljni dodjoše vrlo rano na grob, i donesoše mirise što pripraviše, i neke druge žene s njima; ali nadjoše kamen odvaljen od groba. I ušavši ne nadjoše tela Gospoda Isusa" (Luka23,56-24,3)
  • Da li si svojom smrću na Golgoti ukinuo Deset zapovesti? - "Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke; nisam došao da pokvarim, nego da ispunim."(Matej 5,17)

  • Da li "ispuniti" znači isto što i "ukinuti"? - "Nosite bremena jedan drugoga, i tako ćete ispuniti zakon Hristov." (Galatima 6,2); "Ako dakle zakon carski izvršujete po pismu: ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe, dobro činite." (Jakov 2,8)

  • Gospode, da li si možda neku svoju Zapovest izmenio, tako da Tvoji sledbenici danas mogu da drže nedelju umesto sedmog dana? - "Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši." (Matej 5,18)

  • Zar Subota nije jevrejska? - "Subota je načinjena čoveka radi, a nije čovek subote radi." (Marko 2,27)

  • Da li su posle Tvog raspeća, Tvoji sledbenici prestali da poštuju Subotu? - "U subotu dakle ostaše na miru po zakonu." (Luka 23,56)

  • Učenici su kao uspomenu na vaskrsenje, od tada svetkovali nedelju umesto Subote. Da li su to zaista činili? - "A kad se Pavle sa svojim društvom odveze iz Pafa, dodjoše u Pergu Pamfilijsku, a Jovan se odvoji od njih, i vrati se u Jerusalim. A oni otišavši iz Perge dodjoše u Antiohiju Pisidijsku, i ušavši u zbornicu u dan subotni sedoše." (Dela 13,13.14)

  • Zar se ovde ne radi o dogadjaju koji se samo jednom desio? - "I Pavle po običaju svome udje k njima, i tri subote razgovara se s njima iz pisma." (Dela17,2)

  • Možda se apostol Pavle u Subotu sretao sa Jevrejima, a u nedelju sa mnogobošcima? - "A kad izlažahu iz zbornice Jevrejske, moljahu neznabošci da im se ove reči u drugu subotu govore. A u drugu subotu sabra se gotovo sav grad da čuju reči Božje." (Dela 13,42.44)

  • Gospode, da li postoje i druga ukazivanja na to da je Pavle svetkovao Subotu? - "A u dan subotni izidjosmo iz grada k vodi gde beše bogomolja; i sedavši govorismo k ženama koje se bejahu sabrale." (Dela 16,13)

  • Da li Božja reč govori da je apostol Pavle u Subotu govorio, kako Jevrejima, tako i neznabošcima? - "I prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke."(Dela 18,4)

  • Šta je apostol Pavle učio o svetkovanju Subote? - "Znači, Božjem narodu preostaje subotni mir. Ko, naime, udje u njegov mir taj je počinuo od svojih dela – kao i Bog od svojih." (Jevrejima 4,9.10; Čarnić)

  • Na koji dan misli apostol Pavle kada piše da i mi treba da se odmaramo, kao i Bog koji je to učinio? - "Jer negde reče za sedmi dan ovako (1. Mojsijeva 2,1): i počinu Bog u dan sedmi od sviju dela svojih." (Jevrejima 4,4)

  • Kako je svetkovanje nedelje uvedeno u hrišćanstvo? Pošto Ti nisi promenio Božji zakon, ko je to učinio? - "I govoriće reči na Višnjega... i pomišljaće da promeni vremena i zakone." (Danilo 7,25)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
RAZGOVOR sa Isusom O SEDMOM DANU
Gordon Anderson

Koji je dan Gospodnji? Nad kojim danom si Ti Gospodar? - "Jer je gospodar i od subote sin čovečiji." (Matej 12:8)

A tko je gospodar ostalih dana?
Isus: Ne misliš valjda da je sotona.

Sedmica ima sedam dana. Koji je od njih dan odmora? - "A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu." (2Mojsijeva 20,10)

A kako se ti Isuse ponašaš prema tome danu odmora?
Isus: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim." (Iv 5,17)

Da li je sedmi ili prvi dan sedmice – dan odmora? - "Vrativši se pak pripraviše mirise i miro; i u subotu dakle ostaše na miru po zakonu. A u prvi dan nedeljni dodjoše vrlo rano na grob, i donesoše mirise što pripraviše, i neke druge žene s njima; ali nadjoše kamen odvaljen od groba. I ušavši ne nadjoše tela Gospoda Isusa" (Luka23,56-24,3)

Dobro za Židove, a što je nama kršćanima činiti?
Isus: "U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh.." (Dj 20,7), tako činite.

Da li si svojom smrću na Golgoti ukinuo Deset zapovesti? - "Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke; nisam došao da pokvarim, nego da ispunim."(Matej 5,17)

Jesi li onda i kako ispunio subotu?
Isus: "Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama. To je tek sjena onoga što dolazi, a zbiljnost jest - tijelo Kristovo." (Kol 2,16-17)

Gospode, da li si možda neku svoju Zapovest izmenio, tako da Tvoji sledbenici danas mogu da drže nedelju umesto sedmog dana? - "Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši." (Matej 5,18)

Znači, ne samo da se ne trebamo okupljati u nedjelju, nego moramo pogubiti onoga tko bi obavljao kakav posao u subotu kako bismo ušli u kraljevstvo nebesko?
Isus: Ooo, obijeljeni grobovi, ništa niste razumijeli. Pa Luka vam zapisa u Dj 20,7 što vam je činiti, a Pavao vam objašnjava kako to činiti: "Doista, ja od Gospodina primih što vama predadoh: Gospodin Isus one noći kad bijaše predan uze kruh, zahvalivši razlomi i reče: "Ovo je tijelo moje - za vas. Ovo činite meni na spomen." Tako i čašu po večeri govoreći: "Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi. Ovo činite kad god pijete, meni na spomen." Doista, kad god jedete ovaj kruh i pijete čašu, smrt Gospodnju navješćujete dok on ne dođe." (1 Kor 11,23-26)

Zar Subota nije jevrejska? - "Subota je načinjena čoveka radi, a nije čovek subote radi." (Marko 2,27)

Znači, data je i zapovjeđena još u raju?
Isus: Pa ne bi vam ruke otpale da otvorite i pročitate što piše u Svetom Pismu, evo: "Čuj, Izraele, naredbe i zapovijedi što ih danas izričem u tvoje uši! Naučite ih, držite i vršite. Jahve, Bog naš, sklopio je s nama Savez na Horebu. Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi." (Pnz 5,1-3)
A što s nama koji nismo Židovi i koji nismo bili u ono vrijeme na Horebu?
Isus: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. To je najveća i prva zapovijed. Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga." (Mt 22,37-39)

Da li su posle Tvog raspeća, Tvoji sledbenici prestali da poštuju Subotu? - "U subotu dakle ostaše na miru po zakonu." (Luka 23,56)

A poslije tvog uskrsnuća?
Isus: "U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh.." (Dj 20,7), tako su činili.

Učenici su kao uspomenu na vaskrsenje, od tada svetkovali nedelju umesto Subote. Da li su to zaista činili? - "A kad se Pavle sa svojim društvom odveze iz Pafa, dodjoše u Pergu Pamfilijsku, a Jovan se odvoji od njih, i vrati se u Jerusalim. A oni otišavši iz Perge dodjoše u Antiohiju Pisidijsku, i ušavši u zbornicu u dan subotni sedoše." (Dela 13,13.14)

Dobro, sjedoše, a što bi dalje?
Isus: "Nato usta Pavao, dadne rukom znak i reče: "Izraelci i vi koji se Boga bojite, čujte! Bog naroda ovoga, Izraela, izabra oce naše i uzdiže narod za boravka u zemlji egipatskoj te ga ispruženom rukom izvede iz nje." (Dj 13,16-17)
A dalje, što dalje bi?
Isus: "Na izlasku su ih molili da im iduće subote o tome govore." (Dj 13,42)
I, jesu li ponovo došli i govorili?
Isus: "Iduće se subote gotovo sav grad zgrnu čuti riječ Gospodnju. Kad su Židovi ugledali mnoštvo, puni zavisti psujući suprotstavljali su se onomu što je Pavao govorio." (Dj 13,44-45)
Zar psovkama na Pavlovo naviještanje Evanđelja?
Isus: "Reče netko od njih, njihov vlastiti prorok: Krećani uvijek lašci, opake zvijeri, trbusi dangubni." (Tit 1,12)

Zar se ovde ne radi o dogadjaju koji se samo jednom desio? - "I Pavle po običaju svome udje k njima, i tri subote razgovara se s njima iz pisma." (Dela17,2)

I, što se tamo događalo?
Isus: "Židove nato spopade zavist pa pridobiše neke opake uličnjake, potakoše ih i pobuniše grad te nahrupiše u kuću Jasonovu tražeći da se Pavao i Sila izvedu pred narod. .... Braća su pak brže-bolje noću odaslala Pavla i Silu u Bereju." (Dj 17,5,10)
Znači, dobro je Pavao i prošao?
Isus: (kroz smijeh) "Ovaj put i je, obično bi ga subotom natamburali."

Možda se apostol Pavle u Subotu sretao sa Jevrejima, a u nedelju sa mnogobošcima? - "A kad izlažahu iz zbornice Jevrejske, moljahu neznabošci da im se ove reči u drugu subotu govore. A u drugu subotu sabra se gotovo sav grad da čuju reči Božje." (Dela 13,42.44)

Dobro, naviještanje Evanđelja onima koji još nisu bili kršćani, radio je to Pavao i svim drugim danima u tjednu, ali što je s lomljenjem kruha, kada se sveti Pavao sastajao s kršćanima na lomljenje kruha?
Isus: "U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh, Pavao im govoraše i kako je sutradan kanio otputovati, probesjedi sve do ponoći." (Dj 20,7)

Gospode, da li postoje i druga ukazivanja na to da je Pavle svetkovao Subotu? - "A u dan subotni izidjosmo iz grada k vodi gde beše bogomolja; i sedavši govorismo k ženama koje se bejahu sabrale." (Dela 16,13)

Znam, znam, nego je li se tim subotama Pavao okupljao s kršćanima, s onima koji su već bili kršteni?
Isus: "Slušala je tako i neka bogobojazna žena imenom Lidija, prodavačica grimiza iz grada Tijatire. Gospodin joj otvori srce, te ona prihvati što je Pavao govorio. Pošto se pak krsti ona i njezin dom, zamoli: "Ako smatrate da sam vjerna Gospodinu, uđite u moj dom i ostanite u njemu." (Dj 16,14-15) Vidiš da nije, vidiš da je Lidija krštena nakon ovog susreta s Pavlom. Pavao i ostali apostoli s kršćanima su se na lomljenje kruha okupljali u prvi dan, kako piše Luka.

Da li Božja reč govori da je apostol Pavle u Subotu govorio, kako Jevrejima, tako i neznabošcima? - "I prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke."(Dela 18,4)

Kakva su to okupljanja apostola s kršćanima na kojima se kršćani prepiru s apostolima?
Isus: "Kad iz Makedonije pristigoše Sila i Timotej, Pavao se potpuno posveti Riječi svjedočeći Židovima da Isus jest Krist. Kako se pak oni stadoše protiviti i huliti, otrese on haljine i reče im: "Krv vaša na glave vaše! Ja sam nedužan. Od sada idem k poganima." (Dj 5-6) Gdje ti ovdje vidiš kršćane? Zar kršćani hule na naviještanje Evanđelja?

Šta je apostol Pavle učio o svetkovanju Subote? - "Znači, Božjem narodu preostaje subotni mir. Ko, naime, udje u njegov mir taj je počinuo od svojih dela – kao i Bog od svojih." (Jevrejima 4,9.10; Čarnić)

Znači, držati subotu upravo onako kako je Izraelcima data na Sinaju?
Isus: "Zbilja, da je Jošua njih u Počinak uveo, ne bi Bog nakon toga govorio o drugome danu." (Heb 4,8)

Na koji dan misli apostol Pavle kada piše da i mi treba da se odmaramo, kao i Bog koji je to učinio? - "Jer negde reče za sedmi dan ovako (1. Mojsijeva 2,1): i počinu Bog u dan sedmi od sviju dela svojih." (Jevrejima 4,4)

Ali Pavao odmah u slijedećem retku piše: "A ovdje opet: Nikad neće ući u moj počinak." Što to znači?
Isus: "Zbilja, da je Jošua njih u Počinak uveo, ne bi Bog nakon toga govorio o drugome danu." (Heb 4,8)

Kako je svetkovanje nedelje uvedeno u hrišćanstvo? Pošto Ti nisi promenio Božji zakon, ko je to učinio? - "I govoriće reči na Višnjega... i pomišljaće da promeni vremena i zakone." (Danilo 7,25)

Nisam mislio na promjenu kakvu je napravio još Antioh Epifan, nego na praksu okupljanja kršćana nedjeljom na Euharistiju. Od kada i od koga potiče ta praksa?
Isus: "I uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: "Mir vama!" (Iv 20,19)
"I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: "Mir vama!" (Iv 20,26)
"Kad je napokon došao dan Pedesetnice, svi su bili zajedno na istome mjestu. I eto iznenada šuma s neba, kao kad se digne silan vjetar. Ispuni svu kuću u kojoj su bili. I pokažu im se kao neki ognjeni razdijeljeni jezici te siđe po jedan na svakoga od njih. Svi se napuniše Duha Svetoga i počeše govoriti drugim jezicima, kako im već Duh davaše zboriti. (Dj 2,1-4)
Evo, ja svoje okupljene učenike u prvi dan pohodim još od svoga uskrsnuća.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A kako se ti Isuse ponašaš prema tome danu odmora?
Isus: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim." (Iv 5,17)

---------------------------------------------------------------------

Gdje ovdje dokaz da Isus nije poštovao subotu?

A poslije tvog uskrsnuća?
Isus: "U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh.." (Dj 20,7), tako su činili.

-------------------------------------------------------------------------

I gdje stoji da ne treba lomiti kruh nedeljom. Možda nađeš i stih da nedeljom ne treba jesti.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Znači, data je i zapovjeđena još u raju?

----------------------------------------------------------------

Naravno Adam i Eva su radili u Edemu, ne misliš valja da s nisu odmarali jedan dan i bili sa Bogom.

Postanak 26,5a to zato što je Abraham slušao moj glas i pokoravao se mojim zapovijedima, mojim zakonima i odredbama!

Vidiš da Avram drži zapovijesti.

------------------------------------------------------------------------

Sada se dobro zapitaj po čemu su osuđeni stanovnici Sodome, ljudi prije Potopa, Kain, ako su zapovijesti donešene na Sinaju, tj. date. I da te malo Pavle podsjeti gdje nema Zakona nema ni prestupa. Ili valjda misliš da je Bog uvodio jednu po jednu zapovijest.

Po tvom bi se Bog trebao izvinuti svim ljudima do Sinaja. Pošto po tvojoj nauci nije bilo zapovijesti. Šta da ti radim takva ti je nauka.

Rimljanima 4,15Jer zakon gradi gnjev; jer gdje nema zakona nema ni prijestupa.

E sada malo razmisli po čemu su osuđeni svi do Sinaja. Posebno se osvrni na Kainov slučaj. :mig:
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh. Ko čita postanje jasno čuje u koji dan Bog počinu i ovde kaže da u ISTI DAN i oni što ulaze u BOŽJI ODMOR ulaze u subotni odmor. Toliko sam na raznim forumima postavio samo Isaiju 66 da mi odgovore u kom vremenu se radnja odvija šta piše u toj glavi i NIKO ponavljam NIKO nije odgovorio...zašto?
Zato što bi odgovorom porušili svoju veru. Evo Slap će možda preseći tu praksu i detaljno odgovoriti na gore postaljenu 66 glavu zar ne Slape? Ja tebi neću reći da lažeš ma šta god tamo napisao pa i da tvrdiš da je čovek evolucijom došao mogu samo reći da ja drugačije verujem.

Evo sad vidim da si odgovorio...BRAVO!

,,2. Laviću, Židovima, pa tako i Izaiji, subote i mlađaci su kalendarske odrednice - vremenske točke. Bogu ćemo dolaziti, Boga ćemo gledati, svaki dan. Kako bi jedan Židov, i da ga Židovi razumiju, mogao drugačije izraziti ovu svoju misao osim reći Židovima "od subote do subote". Nećemo, dakle, Bogu "odlaziti" i Boga gledati jedne subote, a onda ponovo nakon sedam dana slijedeće subote. Zar ti očekuješ da Boga gledaš jednom tjedno? Bogu ćemo dolaziti "od dana do dana" - neprekidno.,,

Mislio sam da si se odvažio da Isaija 66 glavu odgovoriš a ti samo nudiš parče nekog tvog razmišljanja ali na žalost to i nije tvoje razmišljanje već si ga pokupio sa jednog sajta i sad ću ti pokazati da je to LOŠ POSAO ići i pabirčiti tuđa ubeđenja.Meni ne trebaš ništa reći o Jevrejskom razmišljanu niti nuditi ideju drugih.

Kažeš po preuzetom odgovoru da ono od subote do subote ne znači jedno sedmično već svakodnevno a sad te pitam da piše od mladine do mladine da li bi i to značilo svakodnevno iz tvog PREUZETOG odgovora sa drugog sajta ti kažeš da i to znači svakodnevno i ja imam još jedno pitanje koje će pokazati da ta osoba što j tamo pisala o svemu nezna istinu a vidi zašto jer u Bibliji piše da će Bogu OD GODINE DO GODINE dolaziti da praznuju i sad primenimo taj princip koji si ti prezeo onda mu svaki dan praznuju a iz Biblije vidimo da je to jednom godišnje isto kao što je od mladine do mladine baš tad i kao što je od subote pa u sledeću subotu.

14:16 I ko god ostane od svih naroda koji dođu na Jerusalim, svak će dolaziti od godine do godine da se pokloni caru Gospodu nad vojskama i da praznuje praznik senica.
14:17 I ako koje od plemena zemaljskih ne bi došlo u Jerusalim da se pokloni caru Gospodu nad vojskama, na njih neće biti dažda;


Hajde sad pokušaj Isaiju 66 onaj pasus što sam kopirao objasniti o čemu se tamo tradi red po red da ja to zapamtim i naučim jer vidim da si protiv ovog što piše pa daj nešto ispravnije možda Bog nije baš sve znao, slušam:


Greska.

Laodikeja je onaj koga je Bog licno pozvao da radii u duhu i sili Ilijinoj kao vesnik Gospodnji.

Pozdrav!

No coment.
:oopss:
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Mislio sam da si se odvažio da Isaija 66 glavu odgovoriš a ti samo nudiš parče nekog tvog razmišljanja ali na žalost to i nije tvoje razmišljanje već si ga pokupio sa jednog sajta i sad ću ti pokazati da je to LOŠ POSAO ići i pabirčiti tuđa ubeđenja.


Ništa ja nisam pabirčio i pokupio, a od pabirčenja tuđih uvjerenja ima i gorih varijanti. Još je gore mantrati vlastita uvjerenja koja su lošija od popabirčenih tuđi.


Hajde sad pokušaj Isaiju 66 onaj pasus što sam kopirao objasniti o čemu se tamo tradi red po red da ja to zapamtim i naučim jer vidim da si protiv ovog što piše pa daj nešto ispravnije možda Bog nije baš sve znao, slušam:

Ti ne pabirčiš pa je bolje da nešto originalno čujemo. Evo jedan drugi redak od onoga što si ti citirao.

Iz 66,21: I uzet ću sebi između njih svećenike, levite – govori Jahve.

Znači li ovo gore da se vraća židovsko svećenstvo? Jesu li Židovi novcem kupili i Nebo, a ne samo Rim?
 
Natrag
Top