Religija,Vera,Verovanje

Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
Verovati možeš i bez religije i mati veru, ali bez vere nemožeš imati religiju.

Mozes, ako si lazni vernik.
Za mene je religija pripadnost a vera oznacava stepen mog znanja ili ubedjenja na temu boga. Mada kazu da verovati znaci neznati? Valjda osetiti onda znaci znati ili do i proziveti?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Mozes, ako si lazni vernik.
Za mene je religija pripadnost a vera oznacava stepen mog znanja ili ubedjenja na temu boga. Mada kazu da verovati znaci neznati? Valjda osetiti onda znaci znati ili do i proziveti?

Misliš li da čovek ne može da bude dovoljno ispunjen ako nije posvećen religiji?
I da li religija čoveku može da pomogne u smislu usmeravanja ma koliko ono bilo simbolično ili ga ona u stvari sputava svojim pravilima i principima?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Misliš li da čovek ne može da bude dovoljno ispunjen ako nije posvećen religiji?
I da li religija čoveku može da pomogne u smislu usmeravanja ma koliko ono bilo simbolično ili ga ona u stvari sputava svojim pravilima i principima?

Naravno da čovjek može biti ispunjen ako nije religiozan. Zašto ne bi bio ispunjen? Šta više, takav ima više "slobodnog prostora", pa samim tim i više mogućnosti za svoje ispunjenje.
Religija vjerovatno takođe ispunjava čovjeka, ali samo onoga koji istinski vjeruje. Ako postoje i najmanje sumnje u vjerovanje, onda su to velike muke. S druge strane, svaka religija ima svoje kanone i dogme u koje se mora bezuvjetno vjerovati. One vjernicima "daju odgovore" na sva pitanje i dileme, tako da nikakvoj sumnji nema mjesta.
Dakle, razmišljanje o svijetu u kome živimo i koji nas okružuje, u smislu upitanosti kakav je to svijet i kako je nastao, nije poželjno ako se ne kreće u okviru datih dogmi i religijskih tumačenja. Samim tim se naslućuje i odgovor na pitanje da li religija sputava čovjekovu misao.
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
Misliš li da čovek ne može da bude dovoljno ispunjen ako nije posvećen religiji?
I da li religija čoveku može da pomogne u smislu usmeravanja ma koliko ono bilo simbolično ili ga ona u stvari sputava svojim pravilima i principima?
Naravno da moze, ja inace jesam vernik ali nisam religiozan. Religija me tera na svrstavanje a to me odmah upucuje u sukob sa drugim verama. Zato nemam religiju ali mislim da sam svejedno ispunjen. Ne vidim razliku izmedju dva ljudska bica...
Religiju posmatram vise kao relikt, predanje i nikada doslovce...
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Naravno da čovjek može biti ispunjen ako nije religiozan. Zašto ne bi bio ispunjen? Šta više, takav ima više "slobodnog prostora", pa samim tim i više mogućnosti za svoje ispunjenje.
Religija vjerovatno takođe ispunjava čovjeka, ali samo onoga koji istinski vjeruje. Ako postoje i najmanje sumnje u vjerovanje, onda su to velike muke. S druge strane, svaka religija ima svoje kanone i dogme u koje se mora bezuvjetno vjerovati. One vjernicima "daju odgovore" na sva pitanje i dileme, tako da nikakvoj sumnji nema mjesta.
Dakle, razmišljanje o svijetu u kome živimo i koji nas okružuje, u smislu upitanosti kakav je to svijet i kako je nastao, nije poželjno ako se ne kreće u okviru datih dogmi i religijskih tumačenja. Samim tim se naslućuje i odgovor na pitanje da li religija sputava čovjekovu misao.

Naravno apsolutno se slažem.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2010
Poruka
5
Ljudsko biće po svom nastanku je VJERNIK!!! Ne postoji, na svijetu, čovijek NEVJERNIK!!! Ja vjerujem u Boga. Onaj vjeruje u ljepotu, onaj vjeruje u novac, onaj vjeruje u neke svoje stvari,... Kojim će jezikom iliti imenom biti nominirano to vjerovanje, najmanje je bitno, zvalo se to: ateizam, agnosticizam, fetišizam,.... Dakle: SVI LJUDI NA SVIJETU VJERUJU U NEŠTO!!!!
Zlo je što se VJERA koristi u svrhe koje joj nisu dostojne: u svrhe osobne promocije, za sticanje osobne koristi,... A onda se postavlja pitanje: ŠTO JE TO ZLO? ZLO JE NEDOSTATAK DOBRA!!! A gdije nema dobra nema niti: ljubavi, altruizma,... Onda prava vjera, odnosno vjera kojoj nas uči naše vjersko opredjeljenje gubi na svome smislu!!!

Mnogi se od nas sjećaju nesretnoga rata. U tom nesretno ratu mnogi su vojnici, pod krinkom vlastite vjere, radili nedolične stvari. Jedna od Božijih zapovjedi kaže:'' Ne čini drugome ono što ti ne bi želio da ti drugi učini!!!''
Gledao sam mnoge vojnike, nije bitna vjerosipovijest, koji su na sebi nosili SIMBOLE vjere: a kradu, pale , ubijaju. Ni jedna sveta knjiga, ako se pravilno tumači, ne potiče na rat, mržnju, ubijanje, NAPROTIV!!!!
Postoje mnogi lažni proroci, probisvijeti, varalice koji citate BIBLIJE, KURR'ANA, TALMUDA okreću u svoju korist. Na brdu Sinaju, dok je Mojsje primao ploče sa BOŽIJIM ZAPOVIJEDIMA njegovi sljedbenici napraviše ZLATNO TELE!!!
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
27.10.2010
Poruka
23
Religija je shvatanje, razumevanje i podrzavanje onoga sto se propoveda. Vernik se postaje kad ta ucenja postanu neka vrsta opsesije i fanatizma koji zahtevaju isljucivo zivot po njenim pravilima...odlazak svake nedelje u crkvu, molitva sveke veceri itd.itd...da ne nabrajam pravila svake religije. Dok je verovanje u nesto, neka vrsta spasenja ili nade, kada se u zivotu dese neke nepredvidjene okolnosti , a osoba nema kome da se obrati za pomoc, pa to ocekuje od neke vise sile. Nisam preterani vernik ali postujem svoju, mada postoje druge cija mi se propovedanja dopadaju..npr budizam.
 
Natrag
Top