Religija,Vera,Verovanje

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
U svetlu mnogih sukoba stavova svih nas, yanima me šta za vas znače reci "religija", "vera" i "verovanje".
Ocekujem vasa licna tumacenja, bez copy/paste iz Vikipedije i ostalih net-enciklopedija.

Po meni i mom misljenju Religija je organizovana vera...a Vera je ucenje tj. skup ucenja... u koje se veruje...na primer religija je Katolicizam ili Pravoslavlje,a vera je hriscanska... tj. hriscanstvo...
Verovanje je po meni opsti pojam... ... bilo sta u sta se veruje....
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Bas tako, i ja tako mislim.
Svojevremeno sam upisala teologiju pa odustala, jer nisam mogla da prihvatim sve "zdravo za gotovo". Daleko od toga da nisam religiozna. S godinama, sve vise. Ali mislim da svako od nas ima pravo na sopstveni nacin verovanja.
Ne idem cesto u crkvu, ali se redovno prekrstim kad pored nje prodjem. pomolim se i prekrstim pred svojom ikonom. Mislim da je to sasvim u redu.
Pedeset godina komunistickog rezima stvorilo je pogodno tle za bujanje ateizma, a kako g-din Vladeta Jerotic kaze - pravi ateisti ne postoje. Postoje samo ljudi koji nisu svesni svega sto religija i verovanje znaci. To je jedan vrlo sirok pojam.
Skoro sam procitala knjigu koju je napisao Vilijem pol Jang a zove se "Koliba".
Toplo preporucujem svima, narocito ljudima koji, kao ja, nisu mogli da se sasvim pomire sa klasicnim religijskim ucenjima.
Verovanje jeste siri pojam, i Bogu hvala da je tako. Mislim da sam mnogo veci vernik od gomile onih koji su stalno u crkvi, a grese na svakom koraku, i van crkve ne zive onako kakvu sliku zele da ostave u javnosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jedna definicija vjere koju sam davno pročitao (mislim u Novom zavjetu), glasi ovako: "Vjera je tvrdo čekanje onoga čemu se nadamo i dokazivanje onoga što ne vidimo."
Interesantna je ova definicija. Ona govori da je vjera i neka vrsta nade, kao i to, da postojanje predmeta naše vjere mi potvrđujemo samo našom vjerom, što implicite može značiti i da to u što vjerujemo ne mora stvarno i postojati.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Interesantna je ova definicija. Ona govori da je vjera i neka vrsta nade, kao i to, da postojanje predmeta naše vjere mi potvrđujemo samo našom vjerom, što implicite može značiti i da to u što vjerujemo ne mora stvarno i postojati.

Naravno,slažem se,ali opet smatram da svaki čovek treba verovati i nadati se bilo čemu,jel šta je čovek bez vere i nade....po meni da kažem mehanički i vezan samo za materijalne stvari.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.664
Religija jeste organizovana Vera,a u cilju lakšeg manipulisanja ljudima.
Ljudi veruju jer je lakše verovati nego misliti.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Religija jeste organizovana Vera,a u cilju lakšeg manipulisanja ljudima.
Ljudi veruju jer je lakše verovati nego misliti.

Čekaj a da bi u nešto verovao ti prvo moraš da razmisliš o tome,zar ne?
Zašto bi ja sad recimo verovala u nešto ako prvo to dobro ne proučim i dobro razmislim da li ima razloga da verujem ili ne verujem u to.
 
Natrag
Top