Religija i zdravlje

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
kad se kaže da su pojedini rani kršćani jeli biljno to je bilo skromno i vrlo jednostavno

Takve su im bile mogućnosti. I da su htjeli nisu mogli živjeti u raskoši. Međutim, tvrditi da je meso nezdravo, zbog toga što ga neki nisu mogli, ili danas ne mogu, kupiti je suludo. Ponavljam, vidjesmo da izostanak mesne hrane u prehrani ljudi izaviva najteže bolesti - bolesti živčanog sustava i kardio-vaskularne bolesti.
 
Učlanjen(a)
04.07.2023
Poruka
14
Takve su im bile mogućnosti. I da su htjeli nisu mogli živjeti u raskoši. Međutim, tvrditi da je meso nezdravo, zbog toga što ga neki nisu mogli, ili danas ne mogu, kupiti je suludo. Ponavljam, vidjesmo da izostanak mesne hrane u prehrani ljudi izaviva najteže bolesti - bolesti živčanog sustava i kardio-vaskularne bolesti.

Razumijem što želite reći ali ja to ni ne kažem da se mora, no govoriti da je jednostavna biljna ishrana nezdrava nije isto dobro i od mesa možeš navući razne boleštine. Slažem se djelomično s vama npr. da je izrazito pogrešno gurati i prikazivati da bi skromni kršćani trebali koristiti razne skupe aparate i pripremati razne često skupe kerefeke koje i nisu baš tako zdrave iako su biljne -- to nije poanta kršćanstva, to je tužno, čak i sramotno za ljude koji govore da su biblijski vjerujući.... recimo proučavajući adventizam shvatila sam da je Kellogg naginjao tim ekstremima.
Isto tako svjesna sam kao što napisah u prijašnjem postu vjerojatne agende novog svjetskog poretka koja se tiče vegan fejk mesa i ostalog smeća, to je sotonina krivotvorina

Apostoli i njihovi učenici su živjeli jednostavno i vrlo skromno.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Razumijem što želite reći ali ja to ni ne kažem da se mora, no govoriti da je jednostavna biljna ishrana nezdrava nije isto dobro i od mesa možeš navući razne boleštine.

Nisu biljke nezdrave, nego je nezdravo odbacivanje mesa. Jer vidjesmo, moram još jednom ponoviti, isključivo biljna prehrana znanto povećava oboljenja od bolesti živčanog sustava i od kardio-vaskularnih bolesti.

Apostoli i njihovi učenici su živjeli jednostavno i vrlo skromno.

I pojeli meso kad god bi im bilo raspoloživo.
 
Učlanjen(a)
04.07.2023
Poruka
14
Nisu biljke nezdrave, nego je nezdravo odbacivanje mesa. Jer vidjesmo, moram još jednom ponoviti, isključivo biljna prehrana znanto povećava oboljenja od bolesti živčanog sustava i od kardio-vaskularnih bolesti.



I pojeli meso kad god bi im bilo raspoloživo.
Nije se ni korisno ni mudro oko toga prepirati, neka je svako uvjeren u svoje...
Svako dobro želim

---

Bog je dobar prema svima i samilostan prema svim tvorevinama svojim “Psalmi 145.9;
” Čestit čovjek brine o zvijeri svojoj, ali srce pokvarenog je nemilosrdno “izreke 12.10;
“..I plodovi će biti za hranu, a listovi za lijek “Ezekiel 47.12;”
“Sit sam ovnujskih paljenica i pretile gojne teladi.;krv mi se ogadi bikova, janjaca i jaradi…(Bog) “Izaija 1.11;
”Molitve samo množite, ja vas ne slušam, jer ruke su vam ogrezle u krvi.”Izaija 1.15;
”Pružit ću milost, a ne žrtvu “Hošea 6.6;
”Ne budite vinopije, niti neobuzdani mesojedi!”Izreke 23.20;
”Onaj tko vola ubije, kao da je čovjeka ubio “Izaija 66.3;
“Ne ubij!”Izlazak 20.13;
”Neka je sva hvala Bogu: otkako sam odbacio meso i vino, oslobodio sam se svih bolesti tijela.”John Wesley (1703-1791),osnivač metodizma;”
Biti okrutan prema životnjama je kao da ne volimo Boga.”Kardinal John.H.Newman

Za sedmero Isusovih učenika postoje evidencije o tome da su bili striktni vegetarijanci, a prema onoj da “sluga nije veći od gospodara” to isto možemo zaključiti i za ostale.
Možemo reći da su najmanje njih sedmero bili vegetarijanci (apostoli: Petar, Ivan, Toma, Matej, Andrija i Juda, te kao 7. Ivan Krstitelj).


Sedmero veličanstvenih su: Petar “čija je hrana bila kruh, masline i bilje..”(Klement.Hom.XII,6);
Ivan (crkveni otac Euzebius, citirajući Hegesippusa)”..Ivan, brat Gospodinov je bio svet od rođenja. Nije pio vino niti jeo meso životinja..”(Euzebius:”Church History” II, poglavlje 23,5-7) Ivan, koji je bio krajnje umjeren, jeo je “locust” i divlji med..

Toma : (apokrifno Tomino evanđelje,20.poglavlje): “On je kontinuirano postio i molio se, apstinirajući od jedenja mesa i pijenja vina, jeo bi samo kruh sa solju i pio vodu, a nosio bi iste odore i ljeti i zimi, te nikada ne bi ništa ni od koga prihvaćao, a davao bi drugima sve što ima.”

Matej : ” Puno je bolje biti sretan nego imati demona koji prebiva u nama. A sreća se pronalazi u prakticiranju vrlina. U skladu s tim, apostol je Matej jeo sjemenke i lješnjake, voće i povrće bez mesa..” (Klement Aleksandrijski: “The Instructior, II.I,16 : On Eating”) (Ovdje Klement daje evidenciju o ishrani Ivana Krstitelja);

Andrija i Juda: Andrija (Petrov brat po krvi i vjeri) i Juda iz Betsaide su izvorno bili sljedbenici Ivana Krstitelja, te iz toga proizlazi zaključak o njihovoj vegetarijanskoj ishrani.

Quintus Septimius Tertullianus (ovo znanje Tertulijana se smatra fragmentarnim dijelom pisanja apostolskog oca Papiasa : 60-125 n.e.) :”..(podučite ih da..) u svojim molitvama ne umoljavaju mesnatu hranu, već samo kruh..”

Sveti Krisostomos (347-404.n.e.):”Mi, kršćanski lideri, prakticiramo apstinenciju od mesa životinja da bi obuzdali naša tijela. Neprirodno jedenje mesa je demonskog izvora.” (a o ranim kršćanima kaže : ) “Nema curenja krvi među njima. Nema slasnih kuharija, nema “težine” glave. Niti užasnog smrada mesa među njima nema, niti nepodnošljivih isparenja iz kuhinje..”
Sveti Bazil (320-370): “Dim mesa pomračuje svjetlo duha…Osoba teško može imati vrlina ukoliko uživa mesnate obroke i festivale..”

Apostol kaže: “Dobro je ne jesti meso i ne piti vino”

(Rimljanima 14:21)”(Agains Jovinianus, Book I,18) (“Ne razaraj Božjeg djela zbog jela!” (Rimljanima 14:20)

Kardinal John Henry Newman (1801-1890):”..Okrutnost ka životinjama je kao da čovjek nema ljubavi ka Bogu…One nam ne čine zlo, one nemaju moć da se odupru…postoji nešto zastrašujuće, toliko sotonski u zlostavljanju onih koji nam nikada nisu naudili i koji se ne mogu obraniti, koji su potpuno u našoj moći…”

Albert Schweitzer (učenjak s područja proučavanja povijesnog Isusa):”..Etika nije samo povezana sa ljudima, već također i sa životinjskim stvorenjima. To je posvjedočeno u osobnosti svetog Franje Asiškog. Stoga trebamo zaključiti da etika znači poštovanje ka svom životu. To je etika ljubavi univerzalno proširena. To je etika Isusa sada prepoznata kao neophodnost misli…Samo univerzalna etika koja prigrljuje svakog živog stvora može nas dovesti u dodir sa univerzumom i željom koja je u njemu manifestirana..”.

izvor: Vegetarijanstvo i duhovnost, Girija
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Za sedmero Isusovih učenika postoje evidencije o tome da su bili striktni vegetarijanci, a prema onoj da “sluga nije veći od gospodara” to isto možemo zaključiti i za ostale.
Možemo reći da su najmanje njih sedmero bili vegetarijanci (apostoli: Petar, Ivan, Toma, Matej, Andrija i Juda, te kao 7. Ivan Krstitelj).

Za sve Isusove učenike 'postoji evidencija' da nisu svraćali na internet.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ti Stvarnoslap da si pošten - ti bi govorio istinu, a ne bi lagao ili govorio polovičnu istinu.

Evo, ti ne bi samo izneo ta dva elementa, vitamin B12 i gvožđe, već i sve druge, koji postoje u voću i povrću, a čiji nedostatak izaziva bolesti.

Dakle, tvoja bezbožnička kampanja se zasniva isključivo na lažima i prekrajanju činjenica.

Evo ponovo mog prethodnog odgovora:

"""Da vidimo da li Stvarnoslap govori istinu.

Po stvarnoslapu treba ukinuti pijace, i zabraniti poljoprivredu i prodaju biljnih proizvoda.

A kao i uvek - njegovo neznanje se pokazuje na delu.

 A sa druge strane, on uvek traži mišlje rupe u koje će se sakriti da ne bi ispunio puninu pravde Božje.

Dakle, on kaže "vegetarijanci nemaju vitaj B12 i gvožđe i završavaju u ludnici"

 Evo ludnice su pune vegetarijanaca, donose ih kamionima, sve po Stvarnoslapovoj preporuci.

Dakle, Stvarnoslap ne zna da je nutricionizam prava nauka.

A evo o vitaminu B12 i gvožđu.

Istina je da vitamina B12 ima u mesu i proizvodima životinjskog porekla.

Ali, na sreću po vegetarijance - ima ga i u drugim namirnicama.

Alternative na koje vegetarijanci mogu računati su proizvodi lako dostupni.
Jedan takav izvor je hrana obogaćena vitaminom B12.

1. CEREALIJE

U širem značenju naziv cerealije se koristi za sve vrste žitarica. Naziv potiče od Cerere, rimske boginje žetve i poljoprivrede.
U užem smislu cerealije za doručak su vrsta prehrambenih proizvoda koji se proizvode preradom raznih vrsta žitarica, a koji se konzumiraju uglavnom za doručak.

U cerealije za doručak spadaju: granola, musli, gotove ovsene kaše, pšenične, ječmene, heljdine, pirinčane i ovsene pahuljice od kojih se kuva poridž, kornfleks, palenta i griz. Pored žitarica u cerealije za doručak dodaju se suvo ili kandirano voće, čokolada i kakao, orašasto voće i razne semenke, a mnoge nažalost sadrže i šećer. Mogu se jesti sa mlekom, jogurtom, voćnim jogurtom, voćnim kašama ili sokom, medom i svežim voćem.
Mnoge cerealije za doručak su namenjene za ishranu beba i dece, zbog čega često imaju posebne maskote i poklon igračke u svojim pakovanjima.

2. MLEKO OD SOJE I TOFU SIR

Mleko od soje, Tofu i neke zamene za meso takođe mogu biti obogaćeni ovim vitaminom B12.

Što se tiče gvožđa, njega ima svuda sa naglaskom:

žitaricama
Beli pasulj
Sojino zrno
Sočivo
Spanać
Tof
Brokoli
Pirinač
Pšenica
Zob
Spanać
Kelj
Kopriva
Cvekla
Majčina dušica
Suvo grožđe
Suve kajsije
Orašasti plodovi

Dakle, Stvarnoslap ne govori istinu"""
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle, on kaže "vegetarijanci nemaju vitaj B12 i gvožđe i završavaju u ludnici"

To ne tvrdim ja, nego su to potvrdila znanstvena istraživanja. Evo još jednom.

Vegetarijanci su podložniji obolijevanju od psiholoških, ali i fizičkih bolesti nego osobe čija prehrana uključuje i meso, a dvostruko su skloniji depresiji od svejeda, pokazalo je istraživanje britanskih znanstvenika sa Sveučilišta u Bristolu čiji su rezultati objavljeni u časopisu Journal of Affective Disorders. Istraživanje je provedeno na 10.000 ispitanika, među kojima je bilo 350 vegetarijanaca i vegana. Ono je pokazalo da je uzrok tomu manjak nekih vitamina i minerala kod vegetarijanaca koji ima negativan učinak na njihovo mentalno zdravlje. Najčešće je riječ o manjku željeza i vitamina B12. Oko sedam posto vegetarijanaca i 50 posto vegana pati od pomanjkanja tog vitamina, a što je osoba dulje vegetarijanac ili vegan, rizik je veći.

Također, prekomjeran unos omega-6 masnih kiselina kod vegetarijanaca, primjerice kroz žitarice, margarin i biljna ulja, dovodi do kroničnog upalnog stanja kod velikog dijela populacije u zapadnim zemljama, što pridonosi nastanku kardio-vaskularnih bolesti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ajde sad nam lepo priznaj.

Koji još od vitamina i hranljivih sastojaka ako nedostaju a postoje u voću i povrću izazivaju bolesti, osim B12, i gvožđa?

A ja sam dao spisak u kojim proizvodima ima vitamin B12 i gvožđa osim u mesu.

I obelodanio tvoju laž.

Evo ponovo.

Evo ponovo mog prethodnog odgovora:

"""Da vidimo da li Stvarnoslap govori istinu.

Po stvarnoslapu treba ukinuti pijace, i zabraniti poljoprivredu i prodaju biljnih proizvoda.

A kao i uvek - njegovo neznanje se pokazuje na delu.

 A sa druge strane, on uvek traži mišlje rupe u koje će se sakriti da ne bi ispunio puninu pravde Božje.

Dakle, on kaže "vegetarijanci nemaju vitaj B12 i gvožđe i završavaju u ludnici"

 Evo ludnice su pune vegetarijanaca, donose ih kamionima, sve po Stvarnoslapovoj preporuci.

Dakle, Stvarnoslap ne zna da je nutricionizam prava nauka.

A evo o vitaminu B12 i gvožđu.

Istina je da vitamina B12 ima u mesu i proizvodima životinjskog porekla.

Ali, na sreću po vegetarijance - ima ga i u drugim namirnicama.

Alternative na koje vegetarijanci mogu računati su proizvodi lako dostupni.
Jedan takav izvor je hrana obogaćena vitaminom B12.

1. CEREALIJE

U širem značenju naziv cerealije se koristi za sve vrste žitarica. Naziv potiče od Cerere, rimske boginje žetve i poljoprivrede.
U užem smislu cerealije za doručak su vrsta prehrambenih proizvoda koji se proizvode preradom raznih vrsta žitarica, a koji se konzumiraju uglavnom za doručak.

U cerealije za doručak spadaju: granola, musli, gotove ovsene kaše, pšenične, ječmene, heljdine, pirinčane i ovsene pahuljice od kojih se kuva poridž, kornfleks, palenta i griz. Pored žitarica u cerealije za doručak dodaju se suvo ili kandirano voće, čokolada i kakao, orašasto voće i razne semenke, a mnoge nažalost sadrže i šećer. Mogu se jesti sa mlekom, jogurtom, voćnim jogurtom, voćnim kašama ili sokom, medom i svežim voćem.
Mnoge cerealije za doručak su namenjene za ishranu beba i dece, zbog čega često imaju posebne maskote i poklon igračke u svojim pakovanjima.

2. MLEKO OD SOJE I TOFU SIR

Mleko od soje, Tofu i neke zamene za meso takođe mogu biti obogaćeni ovim vitaminom B12.

Što se tiče gvožđa, njega ima svuda sa naglaskom:

žitaricama
Beli pasulj
Sojino zrno
Sočivo
Spanać
Tof
Brokoli
Pirinač
Pšenica
Zob
Spanać
Kelj
Kopriva
Cvekla
Majčina dušica
Suvo grožđe
Suve kajsije
Orašasti plodovi

Dakle, Stvarnoslap ne govori istinu"""
 
Učlanjen(a)
04.07.2023
Poruka
14

Ja sam isusovački skolastik,, što znači "sjemeništarac", koji se obučava i studira za katoličkog svećenika. Odrastao sam u Goi u Indiji i preselio se u SAD na postdiplomski studij. Nakon nekoliko godina rada u tehnološkoj tvrtki u Kaliforniji, razabrao sam poziv na vjerski život 2016. godine. Trenutno predajem matematiku i teologiju u isusovačkoj srednjoj školi u Sacramentu.

Prve poticaje za veganstvo osjetio sam dok sam studirao o Problemu zla kao dio studija filozofije na Sveučilištu Saint Louis. Pitao sam se zašto ljudi doprinose već obilnoj i 'neopravdanoj' patnji na ovom svijetu. Čini se da dobre, ljubazne ljude nije bilo briga za patnje životinja. Mogu li se smatrati dobrom osobom ako dobrovoljno sudjelujem u nanošenju nepotrebne patnje životinja?

Uspio sam zatvoriti te misli i nastavio sa svojim životom nekoliko godina sve dok me jednog dana nekršćanski brucoš Amogh nije pitao kako mene, osobu koja slijedi Isusa, nije briga za nedaće životinja. Pritisnuo je točku navodeći da sam licemjer koji je propovijedao Božju ljubav i mir, ali se prepuštao prehrambenim proizvodima životinjskog podrijetla koji proizlaze iz nasilja. Imali smo divan razgovor pola sata i onda smo otišli svatko svojim putem.

Sljedećih nekoliko tjedana nastavio sam razmišljati o onome što je Amogh rekao. Pokušao sam opravdati potrošnju mesa i mliječnih proizvoda iz zdravstvenih razloga. Mislio sam da ljudsko tijelo treba životinjske prehrambene proizvode da bi bilo zdravo. A onda sam naišao na dokumentarac The Game Changers, koji me potaknuo da dublje zaronim u prehrambeni aspekt veganstva. Na moje iznenađenje, otkrio sam da bih mogao biti savršeno zdrav kao vegan ako jedem hranjivu i uravnoteženu prehranu. Postao sam vegan u siječnju 2021. i, milošću Božjom, od tada sam u velikom zdravlju.

Tijekom protekle godine nastavio sam se educirati o filozofskim i teološkim aspektima veganstva. Mislio sam da katoličanstvo dopušta nasilje životinjama ako uključuje proizvodnju hrane za ljude. Međutim, moje čitanje sugeriralo je drugačije. Ne bih mogao naći opravdanje za nasilje prema životinjama ako se hrana za ljude može nabaviti nenasilnim sredstvima. Nadalje, otkrio sam da je u katoličkim razgovorima vrlo malo rasprave o suosjećanju prema domaćim životinjama. Umjesto toga, katolici imaju tendenciju da na veganstvo gledaju kao na ljevičarski ateistički program koji oslikava našu vjeru u lošem svjetlu. Na kraju sam pronašao nekoliko dobrih knjiga na tu temu napisanih s katoličkog stajališta i uspio sam formirati filozofski dosljedan sustav vjerovanja koji je uskladio moje učeništvo Kneza mira s mojom brigom za sva Božja stvorenja. Zapravo, vjerujem da je briga za sva stvorenja neophodan dio katoličke vjere.

Nadam se da ću proširiti svijest da su ljubav i suosjećanje prema životinjama dio Kristova puta. .

Neka vas Bog blagoslovi.

Daniel Mascarenhas, S.J

---

Predivno!!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
izvor: Vegetarijanstvo i duhovnost, Girija

Ovo su argumenti i dokazi na stranici koju citiraš:

Spomenimo ponovno nestorijansko evanđelje mira:
Isus: “Ja vam kažem, ne ubijaj ni ljude ni životinje..Jer ako jedete živu hranu, ona će vas oživjeti-mrtva hrana će vas ubiti…Jer vaše je tijelo ono što jedete, a vaš duh ono što mislite..I zato pripremajte i jedite sve plodove drveća, sve bilje polja, i sve mlijeko životinja koje je dobro za jelo. Jer sve je to sazrelo vatrom života- sve su to darovi naše majke Zemlje. ….

Zar se može katoličanstvo braniti antikatolicizmom?
 
Natrag
Top