Redovna ili civilna vojska

Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Vojska je diskutabilna priča oduvek bila... Naravno ratnik je zanimanje vojnik nije... I u doba kad se redovno služila vojska x (nebitno) meseci uvek je bilo onih koji su bili medicinska braća, kuvari intedanti i naravno artiljerci, pešadinci, inžinjerci i kojekakvi specijalci...
Normalan život prebačen sa jednog operativnog sistema na drugi...
Sve isto, osnovno cilj, sistem mora da funkcioniše...
Po meni je uvek pravilo broj jedan, DA LI TI MOŽEŠ DA URADIŠ TO I TO, ako možeš onda treba da uradiš, ako ne možeš, ja ću prvi da te pravdam i branim, jer se od tebe traži nešto nerealno...
Profi vojska je OK priča...Plaćenik nije ružna reč, svi mi smo plaćenici na neki način...
U Grčkoj prvi sin ide na služenje puni vojni rok gde ga bace, drugi sin služi u mestu odakle je i ima obavezu kao da ide na posao a treći oslobođen vojske....
Vojska daje mnogo i ništa, zavisi kako iskoristiš i prihvatiš to što pruža i kako koristiš ta iskustva kasnije...
Ja sam služio u 63 padobranskoj, tad je bilo meni zabavno, tokom rata je bilo daleko od zabave a sad sam penzionisan po tim pitanjima pa se trudim da pričam najrealnije o vojsci...
Meni je drago da sam prošao taj dril ali to je samo moje iskustvo..
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Da sklonim na stranu sve pozitivne "efekte" na ličnost i karakter mlade osobe, vojska te prevashodno uči jednoj osnovnoj stvari: Da rukuješ osnovnim vojnim oruđima i oružijima, da sutra (ne daj Bože!) znaš da zaštitiš sebe i svoju porodicu!!! Te priče kako će se voditi ratovi baci u vodu, evo ti primer Avganistana i Iraka, dok vojnik sa puškom ne zauzme selo/grad/planinu, država nije okupirana! Jedno si u pravu, naša "kuća" (država) je sagrađena na sred puta, svima smeta i stalno dolazi do ratova i krvoprolića, nažalost... Ne znaš šta nosi dan, a šta noć... Da li je razlika između civilne i redovne vojske dovoljno jasna?!

Pitanje razlike se nije ni postavljalo. Mislim da se nismo razumeli u vezi rata...hteo sam da kažem da danas postoje mnogi oblici rata i da savremeni rat u osnovi sadrži pitanje novca i ekonomskih odnosa. Sredstva i metode rata su toliko sofisticirani da se teško mogu raščlaniti, definisati i klasifikovati. A to klasično shvatanje, borba tenkova i prsa u prsa... s kim mi da ratujemo više, zbog čega...pitanje KiM će dugo biti otvoreno ali ako će neko vojno napasti to će biti Ameri, u okviru borbe protiv "droge međunarodnog terorizma"....
primer Avganistana i Iraka
Uopšte nije adekvatan primer, kao ni za Izrael, ne znam ko je već pomenuo
Jedno si u pravu, naša "kuća" (država) je sagrađena na sred puta
Prvi si ti pomenuo pitanje u kontekstu ove teme...tako da ni ispada da ni za jedno nisam u pravu :)

Hipotetički, ako već nevernici dođu da nas osvoje...i svi mora da se dignu na oružje...imaće valjda neka brzopotezna obuka po kratkom postupku...pa kako je bilo u I i II svetskom ratu?!
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
ma ima i brzopotezna obuka a ima šta da se radi i bez obuke a da im se zagorča... no ne daj Bože da do toga dođe...
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
ma ima i brzopotezna obuka a ima šta da se radi i bez obuke a da im se zagorča... no ne daj Bože da do toga dođe...
Naravno, ali neka se zna...šta može
Po meni je uvek pravilo broj jedan, DA LI TI MOŽEŠ DA URADIŠ TO I TO, ako možeš onda treba da uradiš, ako ne možeš, ja ću prvi da te pravdam i branim, jer se od tebe traži nešto nerealno...

Na šta si ovde mislio, na sposobnost za vojsku uopšte ili šta?
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
mislio sam da ne može svako da učestvuje u ratnim dejstvima, pa ni na obuci sa bojevom municijom, eksplozivom i ručnim bombama,jer je stanje straha kod nekog preveliko, panično, to je sam jedan primer...
obaveza služenje vojske u mirnodopskim uslovima je merena samo kriterijumom opšteg zdravstvenog stanja i površnog psihološko/psihijatrijskog pregleda...
ja sam u ratu pojedine terao u daleku pozadinu, jer su njihove reakcije ponekad bile takve da smo svi mogli da zaginemo da ne kažem da su više odmagali nego pomagali...
a generalno mislim da, ono kad nema mogućnosti biranja, uvek treba da se uradi ono što može i koliko se može...
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Smatram da bi trebalo ici u redovnu vojsku! Ali,da ona traje ,recimo, 3 meseca! Po meni-to je sasvim dovoljno vreme da svako nauci ono osnovno "za ne daj Boze"!
U vojsci sam bio godinu dana. Svacega se covek tamo nagleda... Ima dobrih i losih stvari,a kad odsluzis-pamtis samo dobre (ili se trudis da se ni ne secas losih)! Nauci se covek (od 19 leta) svacemu: i da otvara konzerve,namesta krevete,rukuje pastetama (za mazanje i za dizanje),nosi novi sporet porucniku na 4 sprat,vadi mamurnog kapetana iz minskog polja i da ne nabrajam dalje...
Neki likovi su imali kojekakve veze,pa su grejali guzu u kasarni,nosili postu,otvarali kapije,dok su neki (kao ja i meni slicni) dozivljavali scene iz filmova...
Kako god-caletova prica o vojsci i moja nisu ni blizu slicne! On je sluzio u vreme kada si za rucak birao 3-4 jela,kada se svako ko je otisao u vojsku iz nje i vratio... Ako bih zanemario sav taj cirkus sto se izdesavao u zemlji od '90-ih na ovamo smatram da je ipak vojska jedno iskustvo vise,ali opet ponavljam da bi trebalo da traje bar 3 meseca!
Civilno sluzenje je skroz bez veze-samo cimaju narod! Daj ljudima da plate da ne idu i gotovo!
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Uzeo sam primer Avganistana i Iraka kao "najsvežije", jer koliko god su ti prokleti ameri vojno i tehnički superiorniji, ipak je vojnik sa puškom taj koji zauzima teritoriju... Naši matorci su mislili da posle II Svetskog rata tako nešto nama može da se desi samo na filmu (jedino se Bata Živojinović nikada nije imobilisao! :)), pa ipak...
U I i II s.ratu nije bilo civilne vojske ,svi su prošli vojnu obuku. A šta se desi kad se golobrada deca šalju u rat (bez ikakvog "znanja" o ratu) vidi se iz primera Solunskog i Sremskog fronta...
 
Natrag
Top