Razmena Iskustava Navigacionih Sistema

Učlanjen(a)
18.10.2015
Poruka
36
Pozdravljam sve učesnike foruma.

Dakle, ovu temu započinjem iz razloga jer nisam pronasao temu slicnu ovoj u kojoj se moze razmenjivati iskusto iz koriščenja navigacionih sistema .
Zamisao je da se moze razgovarati u jednoj temi za sve navigacione sisteme a bez da vas neko opominje da ste pogrešili temu.
Ja lično volim da koristim više njih i tako upoređujem iste.
Dakle svi članovi su dobro došli u ovoj temi gde se može slobodno govoriti o ličnim iskustvima.
Isto tako su dobro došli saveti,kritike (dobronamerne) tutorijali i td...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
18.10.2015
Poruka
36
Korišćenje GPS navigacije postaje uobičajena kao gledati u kartu.
Navigacioni sistemi se instaliraju u većini novih vozila,
GPS navigaciju koristiti možete na većinu pametnih telefona.
Ali kako ova tehnologija radi?
Kako to mali prijemnik zna gde ste? To je zapravo prilično jednostavan proces.
Kao i većina tehnologije, Global Positioning System (GPS) je izvorno stvoren za vojne potrebe
i tek je nedavno postala dostupna civilima. Prvi GPS satelit je zapravo lansiran davne 1978. godine i od tada,
oni su stvorili konstelaciju(sazvežđe)satelita koji kruže oko Zemlje. Preko 50 satelita su lansirana,
ali samo oko 30 su aktivni. GPS sateliti moraju biti zamjenjeni svakih 10 godina, otprilike.
Svaki od ovih GPS satelita u orbiti kruže dva puta dnevno oko zemlje.
Dok putuju, oni šalju radio signal male snage na zemlji.
Vaša GPS navigacija prima ovaj signal i meri vreme koje je bilo potrebno da signal stigne od satelita do prijemnika.
Aranžman njihove orbite osigurava da ćete uviek imati satelit spreman da pošalje signal prijemniku.
GPS uređaj mora biti u direktnom rasponu od najmanje tri satelitska signala kako bi se ispravno
određivale zemljopisne širine, dužine i kretanje u tom prostoru.
Ako su četiri satelitska signala dostupna zatim vaš prijemnik takođe može izračunati i visinu.
Ova satelitska informacija zatim se uporedi sa bazom podataka koja se nalazi u GPS jedinici.
Može se reči da navigacioni sistem je dobar onoliko koliko je baza podataka (mapa) dobra.
Dva najveća provajdera za bazu podataka su NAVTEQ i Tele Atlas.
NAVTEQ je prvenstveno povezana sa GPS jedinicama kao što su Garmin i Magellan,
dok Tele Atlas se obično povezuje sa TomTom.
Postoji mnogo različitih mišljenja o tome koji provajder za bazu podataka je bolji,
ali koliko smo videli, to je samo stvar ličnog izbora.
Ako želite potpuno precizan signala na GPS navigaciji, budite sigurni da ste na otvorenom prostoru
gdje imate jasan pogled na nebo. Nećete biti u mogućnosti videti satelite,
ali verujte oni mogu videti nas. Pošto oni koriste low-power signal
satelitu je potreban jasan put do vasega prijemnika. Ako ste u zatvorenom prostoru ili pod gustim drvećem,
imat ćete problema dobiti precizan signal. Signal može biti reflekcionisan,
bez obzira da li ste kraj neke visoke zgrade ili u blizini visoke stene.
GPS navigacija je brz i jednostavan način stići gde želite ići.
Vozite bezbedno i ne podešavajte navigaciju dok vozite.
Pozdrav i laku noč.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
23.08.2014
Poruka
18
Može se reči da navigacioni sistem je dobar onoliko koliko je baza podataka (mapa) dobra.
Dva najveća provajdera za bazu podataka su NAVTEQ i Tele Atlas.

Nepravedno se izostavljaju OSM (OpenStreetMap) mape.
- besplatne su za preuzimanje
- sve promjene (nove ulice, raskršća, kružni tokovi, zgrade) se unose u roku od najviše mjesec dana
- u mojoj državi sadrže i zgrade sa kućnim brojevima

Od mnoštva aplikacija koje koriste OSM mape nekako mi se najviše sviđa
Magic Earth Navigation (od poznate firme Route 66).
Besplatna je, prikaz i navođenje su na lokalnom jeziku, i jednostavna je za korišćenje.
Znam da ima i boljih (i skupljih, i kompliciranijih), ali ova mene zadovoljava, i nisam se još izgubio.

Pošto ne vozim baš mnogo u nepoznate krajeve,
volio bih da netko tu aplikaciju dobro istestira u kritičnim situacijama i objavi analizu.
 
Učlanjen(a)
18.10.2015
Poruka
36
Bitno da si našao ono što te zadovojiava, svakako mislim na navigaciju.:cool:
Ja, ja sam malo kompliciran u vezi izbora oko navigacionih sistema. Kada bi mogao od više njih da odaberem ono sto mi se dopada tek tada bi modža dobio zadovoljavajuči navigacioni sistem. Pozzz.
 
Učlanjen(a)
18.10.2015
Poruka
36
ZCX46YM.jpg

Nesto slično ovome bi bilo zadovoljavajuče.
 
Natrag
Top