Razlika između pametnog i mudrog?

Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
356
"Ko svoju želju zna da zadovolji - pametan je. Ko zna da je obuzda - mudar je." Kant
I tacka.

Divno izrečena misao. ;)

Ja pametnu i inteligenu osobu doživljavam isto. Naime, pametan je onaj ko ume da se snađe i nađe, ko brzo i lako usvaja novo i komplikovano, ali uprkos tome pamet ili inteligenciju doživljavam kao nešto bogom dato, nesvesno dobijeno, dok je za mene mudrost istinska žrtva, trud i rad sa samim sobom u cilju poboljšanja svoje duhovne ličnosti. Mudrost je biti čovek.

Tako i najpametnija žena na kugli zemaljskoj radi kao kamijondžija u Americi.
Verujem da se sa njom radilo ona bi bila Tesla 2, što je dokaz da se i pamet mora vežbati i odravati.
Dok za najmudriju osobu smatram moju baku. :blum3:
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Pametan čovjek vjeruje samo u polovinu onoga što čuje.Mudar čovjek zna koja je to polovina-reče neko....yes3
 
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
Meni je pamet i mudrost odvojeno. Na pamet gledam kao kolicinu informacija dok mudrost kao inteligenciju. Moze taj pametan biti pun prica, ali ako je nesposoban za varijabilnu (realnu) stvarnost, cemu svrha? Mudar se da prilagoditi situaciji bez obzira na prethodno znanje.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Moj odgovor bi bio da je pametan/inteligentan čovek onaj koji poseduje ogromno saznanje... Dok je mudrac onaj koji uz to poseduje duhovnu dubinu/vrlinu tj ispravan stav UZ ili čak i bez znanja koje će krasiti naučnika.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Inteligencija mi je sama po sebi samo potencijal,nista vise,koji mozemo da iskoristimo ili ne...
Mudrost...Mislim da zavisi od inteligencije i da predstavlja,izmedju ostalog,sposobnost da razdvojimo bitno od nebitnog,nekakav dublji uvid u stvari koje nas okruzuju...
 
Član
Učlanjen(a)
21.11.2009
Poruka
38
biti pametan ne znaci biti i mudar.jer ima toliko pametnih a naivnih.
s druge strane biti mudar ne znaci biti i pametan,bitno je da zna ono sto mu treba.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
I jedan i drugi izraz ne potiču iz sveta nauke već iz sveta svakodnevice i podložni su različitim interpretacijama.Postoji naučni termin inteligencija koji se definiše kao brzina i uspešnost rešavanja zadataka koji su nezavisni od iskustva. Faktorskom analizom je utvrđeno da postoji više vrsta inteligencija ali to nije toliko bitno za ovu našu temu.
Pojam pameti ja više povezujem sa inteligencijom nego pojam mudrosti. Mudrost shvatam kao mešavinu pameti i nagomilanog iskustva. Znači mudar je čovek koji na osnovu svog bogatog iskustva ali i pameti donosi prava rešenja. No ovo je neko moje tumačenje koje je problematično i diskutabilno.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Pametan..čovek ima visok IQ a mudar EQ....bolje je imati visok EQ...jer mnogi pametni ništa nisu napravili u svom životu....tako ja mudrost stavljam kao stariju..od pameti...to jesu dve grane iz istog korena....
 
Natrag
Top