Radovi u bašti tokom januara

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Radovi u bašti tokom januara[/h]

Počela je još jedna godina, sva u belom. Posle praznika i druženja, najčešće poželimo neku obavezu i aktivnost. Bašta je pravo mesto gde ove želje možemo i realizovati. Januar je mesec kada su snežne padavine najizvesnije, a niska temperatura se podrazumeva. Zbog svega toga, biljkama u Vašoj bašti je potrebna pomoć.
radovi_u_basti-zima.jpg


Stresite deblje snežne naslage sa grana na drveću i sa žbunova. Vodite računa da pokreti pri stresanju snega budu umereni i blagi, kako ne biste oštetili i izlomili grane.

Kada je niska temperatura i grane se zalede, mnogo su krtije i lako se lome. Prilikom čišćenja snega sa staza, nemojte sneg gomilati na jedno mesto na travnjaku, jer će se tu teže istopiti, duže prekrivati travu i sprečiti prodor svetlosti, a samim tim će taj deo biti u određenom zaostatku za ostalim delovima travnjaka.

Takođe, trebalo bi da imate na umu još jednu važnu informaciju - so šteti biljkama. Ako posipate so po prilaznim stazama, stepeništima i oko ulaza, radite to precizno, tako da so ne dospe na travnjak i oko drugih biljaka, a sneg i led koji uklanjate sa površina posutih solju, nikako ne odlažite na zelenu površinu. So menja hemijski sastav zemljišta i nepovoljno se odražava na razvoj većine biljaka.

Prilikom šetnje kroz baštu, treba obratiti pažnju i na ledenice (ledeni šiljci), koje nastaju kao posledica otapanja i ponovnog zaleđivanja, na granama, ali i na rubovima krovova, nadstrešnica, terasa.

Zima kao godišnje doba i jedna od faza u životnom ciklusu biljaka, ima svoje značajno mesto. Za većinu biljaka na našem podneblju, neophodna je faza zimskog mirovanja. Seme nekih vrsta biljaka klija tek posle određenog perioda provedenog na niskoj temperaturi. Ako je zima blaga, klima šalje biljkama pogrešan signal i vegetacija kreće ranije, ali u slučaju niže temperature svi mladi, novoizbili delovi stradaju.
ciscenje_snega.jpg


Ovaj period takođe možete iskoristiti i za rešavanje nekih problema, koji Vas muče već duže vreme. Iz kontakata sa članovima Sil Club-a, da se uočiti da je veoma čest problem sa krticama, za čije rešenje postoje dve dobre solucije.

Krtice su životinje koje žive ispod površine zemlje, kreću se kroz tunele koje kopaju i hrane se kišnim glistama i insektima. Krtice podrivaju biljke (ne hrane se njima). Najčešće štete su u povrtnjacima i na travnjacima. Krtice su zakonom zaštićene i ne smeju se ubijati. Četiri sata su aktivne, a četiri sata se odmaraju. Na travnjacima se često pojavljuju i voluharice, koje se hrane uglavnom travama, plodovima, lukovicama, grančicama i pupoljcima voćaka ili drveća.

Jedno rešenje je primena hemijskih preparata poput Detia Vole Gas-a. Za suzbijanje krtica, sipa se 5 g granula po krtičnjaku. Za podzemnu voluharicu, sipa se 20 g po rupi gde je izbačena zemlja. U oba slučaja, rupe se posle ubacivanja granula zatvore nagazom pete. Detia Vole Gas kao rodenticid – ovaj i slični preparati pravilnom primenom potiskuju sitne glodare (krtice i voluharice) sa površina i time se oni svode na podnošljivu brojnost. Pre primene, neophodno je proučiti uputstvo, a posebno obratiti pažnju na mere zaštite pri radu i mere u slučaju nehotičnog rasturanja.

Drugo rešenje je ultrazvučni rasterivač, koji je potpuno neškodljiv za crve i druge podzemne životinje. Postavite ga na najugroženije mesto na travnjaku. Efekat delovanja uređaja u velikoj meri zavisi i od vrste zemljišta: suva, plodna ili tresetna zemlja ponekad ne propuštaju talase u potpunosti, tako da je poželjno koristiti dva uređaja. Vlažna glina je najbolji provodnik ultrazvučnih talasa. Ovaj uređaj se mora konstantno koristiti od 7 do 14 dana, pre nego što podzemni glodari počnu da napuštaju tretirano područje. Dimenzije uređaja su 38cm x 5,7cm, težina 190gr (bez baterija), napajanje: 4 x 1,5V bat., frekvencija 300Hz, a radijus delovanja 1000m².
basta_januar.jpg


Nabavite, popravite i pripremite alat za prolećne radove. Očistite od korozije sečiva makaza, noževa, ašova, motika i naoštrite ih. Podmažite delove na kosačici, motornim testerama za živu ogradu i naoštrite rezne delove. Proverite rok upotrebe na svim hemijskim preparatima. Proverite stanje lukovica, gomolja i rizoma, koje ste skladištili tokom zime. I ne zaboravite da uživate, jer proleće uskoro stiže.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Radovi u bašti tokom februara[/h]

Februar je najkraći mesec u godini. On je i prethodnik proleća, te u njemu već počinjemo intenzivnije da se bavimo idejama i planovima u vezi sa našom baštom. Možda će se već tokom februara u Vašoj bašti pojaviti cvetovi jagorčevine, visbaba, zumbula ili krokusa, odnosno mrazovca.
radovi_u_basti.jpg


Tokom februara su moguće i snežne padavine, pa zimsku zaštitu na Vašim biljkama još nemojte uklanjati. Proverite da li je sve dobro zaštićeno i uvezano. Zimzelene biljke i četinare u saksijama, zalivajte u danima bez mraza.

Takođe, treba proveriti i biljke na zimskom staništu i prekontrolisati da li postoje neki znaci štetočina. U slučaju da primetite neke promene, odmah odreagujte. Ako su upitanju insekti poput vaši, najpre bi trebalo pokušati sa mehaničkim uklanjanjem. Ako to ne da zadovoljavajuće rezultate, mora se pribeći primeni hemijskih preparata.

Sada je i vreme za setvu semena mnogih sezonskih cvetnica, u kojima nameravate da uživate tokom predstojeće baštenske sezone. Pripremite sandučiće sa mešavinom zemlje i peska, rasporedite seme i blago ga sabijte u zemlju. Sitnija semena možete rasporediti pomoću fišeka, a krupnija pojedinačno. Zalijte i ostavite na osunčanoj i toploj prozorskoj dasci, do isklijavanja. Poželjno je sanduče pokriti i nekim staklenim ili plastičnim zvonom, ili čak providnom folijom ili celofanom, kako bi se obezbedila što veća vlažnost, radi boljeg klijanja. U ovom slučaju, potrebno je i često provetravanje, jer ovakvi uslovi pogoduju i patogenim organizmima. Kada seme proklija i pojavi se veći broj klijanaca, potrebno ih je rasaditi. To je najbolje učiniti u pojedinačne saksije, sa istim zemljišnim supstratom, dakle mešavina zemlje i peska.
basta_februar.jpg


Tokom februara možete posaditi i lukovice, koje će vrlo brzo cvetati u vašoj bašti.

Obzirom da se baštenska sezona tek priprema, još jednom preispitajte sve ključne elemente u Vašoj bašti. Da li ste zadovoljni izborom biljaka? Da li imate dovoljno hladovine ili sunca? Da li imate dovoljno cvetnih elemenata? Da li imate dovoljno privatnosti?

Kada je reč o privatnosti, najefikasniju i najdekorativniju zaštitu, obezbeđuju nam žive ograde.

Nije redak slučaj da ljudi, kada uvide značaj ovog elementa u bašti, nakon određenog vremena, zamene svoje zidane ili žičane ograde živim ogradama, ili, jednostavno, posade živu ogradu unutar parcele, kako bi sebi obezbedili prijatniju sliku i mikroklimu, pogotovo tokom vrelih letnjih meseci, kada se ograde od građevinskih materijala usijaju na suncu. Živa ograda se odlično pokazala i kada su u pitanju dvorišta škola i vrtića, kao i sportski tereni.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Radovi u bašti tokom marta[/h]


Proleće je na pomolu. Počinje još jedna baštenska sezona. Puno posla predstoji oko biljaka u bašti. Kada sneg krene da se topi, zemljište će biti veoma vlažno, pa će se lepiti za obuću i alat. Neka okopavanje i priprema za sadnju na većim površinama sačeka drugu polovinu meseca.
radovi_u_basti%281%29.jpg


Početkom meseca, ukoliko to vremenski uslovi dozvoljavaju, treba proveriti stanje biljaka u bašti, odnosno da li ima znakova koji upozoravaju na pojavu biljnih vaši ili nekih drugih štetočina. U slučaju da su prisutni, prvo treba pokušati mehaničko uklanjanje. Ako ih je mnogo, ili ako je površina koju su zahvatile velika ili nepristupačna, moraju se primeniti pesticidi. Kao najdelotvorniji pokazali su se Actara i Chess. Prilikom primene treba se dosledno držati uputstva proizvođača, a prskanje obavljati po suvom vremenu, bez vetra. Poželjno bi bilo da dan ili dva nakon prskanja da ne pada kiša.

Ovo je idealan period za zasnivanje rasada sezonskog povrća. U poljoprivrednim apotekama mogu se pronaći semena većine povrtlarskih kultura. Potrebno je pripremiti sandučiće sa mešavinom zemlje i peska, rasporediti seme i blago ga sabiti u zemlju. Sitnija semena mogu se rasporediti pomoću fišeka, a krupnija pojedinačno. Zaliti i ostaviti na osunčanom i toplom mestu do isklijavanja. Poželjno je sanduče pokriti i nekim staklenim ili plastičnim zvonom, ili čak providnom folijom ili celofanom, kako bi se obezbedila što veća vlažnost, radi boljeg klijanja. U ovom slučaju potrebno je i često provetravanje, jer ovakvi uslovi pogoduju i patogenim organizmima. Kada seme proklija i pojavi se veći broj klijanaca, potrebno ih je rasaditi. To je najbolje učiniti u pojedinačne saksije sa istim zemljišnim supstratom, mešavinom zemlje i peska. Sledeća etapa je sadnja na konačno odredište u Vašoj bašti. Pri izboru mesta za leje sa povrćem, obratite pažnju na zahteve svake pojedinačne vrste za suncem, jer će plodovi biti veći i ukusniji ukoliko im obezbedite ono što im je potrebno.
cvece_u_basti.jpg


Tokom marta može se obaviti i prva prihrana Vašeg travnjaka, žbunova i živih ograda. Za ovo možete koristiti NPK mineralno đubrivo, odgovarajuće sporootapajuće Scotts đubrivo ili organska đubriva kao što je pregoreli stajnjak, kompost i slični. Tokom rasprostiranja granula mineralnog đubriva obavezno koristite gumene rukavice i zaštitnu masku, a granulice raspoređujte na zemljište desetak centimetara dalje od stabla biljke. Ova razdaljina je neophodna, jer u direktnom kontaktu sa stablom, odnosno korom, mogu da izazovu oštećenja, koja nekad prouzrokuju ozbiljne posledice na biljkama. Dakle, ne razbacujte đubrivo sa visine oko žive ograde i žbunova, već ga laganim pokretima rasporedite po površini zemljišta.

Sada bi se trebalo latiti i makaza za orezivanje. Orezuju se voćke, žbunovi koji cvetaju tokom leta, suve grane hortenzija, ruže, kao i nadzemni delovi perena, koji su izumrli tokom zime. Žive ograde u ovom periodu mogu se strukturno korigovati. Ako je previše gust sklop grana u središnjem delu žive ograde, može se prorediti. Pažljivo ukloniti grane koje su višak, a koje su orijentisane ka unutrašnjosti, kao i suve i oštećene grane.

Priprema zemljišta za sadnju se može izvesti ašovom ili motikom u zavisnosti od tipa zemljišta i njegove zbijenosti, a ako je površina veća frezom:

  • ako je zemljište dobre strukture, preko njega treba rasporedi tanak sloj pregorelog stajnjaka, pa onda prekopati ili ga nakon okopavanja obogatiti mineralnim đubrivom
  • ako je zemljište peskovito i rastresito, najbolje bi bilo da se preko njega rasporedi sloj humusa, treseta ili pregorelog stajnjaka, pa onda da se prekopa, jer će se na taj način popraviti i fizička struktura i obogatiti mineralnim sastojcima
  • ako je zemljište zbijeno i glinovito, onda pored organskog đubriva treba dodati i određenu količinu peska
  • ako je zemljište sa krupnijim komadima kamena, kakvo se često sreće u planinskim predelima, treba ga takođe obogatiti po mogućstvu organskim đubrivom-pregorelim stajnjakom ili tresetom, suviše velike komade kamena izvaditi i dodati još humusa, ako je dubina zemljišta mala u odnosu na zahteve biljaka
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Radovi u basti tokom Aprila



Na scenu konačno stupa zelena boja. Svi smo svedoci bujanja i enegrije koju priroda nesebično deli sa nama. Na drveću i žbunju su se pojavili listovi svetlozeleni i naizgled sramežljivi, posle dugog zimskog sna. Travnjak ponovo dobija svežu zelenu boju, a sezonske cvetnice mame sa tezgi i polica u rasadnicima i na pijacama.

radovi_u_basti_april.jpg


U aprilu, možete obaviti sadnju planiranih biljaka, koje niste uspeli da zasadite tokom marta. Sadnice žive ograde od turkmenistanskog bresta su sada u fazi rasta, ako ste ih posadili prošle jeseni ili pre toga. Ako ste ih posadili krajem marta, one se sada adaptiraju na novo stanište i spremaju se za intenzivnu sezonu. U oba slučaja, trebalo bi ih orezati i prihraniti, kako biste im omogućili dobar start. Orezivanje novoposađenih sadnica se vrši na 15 do 20 cm iznad površine zemljišta. Na toj visini, one će krenuti da formiraju bočne grane i time doprineti većoj gustini Vašeg zelenog zida. Ako je živa ograda formirana ranije, potrebno je orezivanje, kako biste uklonili suvišne i nevitalne grane u živoj ogradi, kao i da biste joj dali dobar oblik. Đubrenje obavite organskim đubrivom, ukoliko je to izvodljivo, na primer, pregorelim stajnjakom ili kompostom. Ako je to neizvodljivo, odaberite neko od mineralnih đubriva sa visokim sadržajem azota, zato što je upravo on sad biljkama potreban za formiranje nove zelene mase. U tu svrhu, mogu da Vam posluže NPK ili odgovarajuće sporootapajuće Scotts đubrivo.

U ovom periodu neophodno je izvesti i radove na travnjaku. Travnjak bi trebalo dobro iščešljati i rastresti. To možete učiniti specijalnim mašinama za vertikulaciju i aeraciju, a možete i ručno, odnosno uz pomoć grabulja i vila. Potrebno je iz travnog busena ukloniti odumrle i požutele delove. Na taj način, umanjujemo mogućnost pojave bolesti i obezbeđujemo više prostora i bolje strujanje vazduha u vitalnim delovima busena.
basta_april.jpg


Rastresanje ili, kako se još naziva, aerifikacija, je operacija koja se izvodi na travnjacima koji su stariji. Potrebno je zemljište ispod busena rastresti, jer vremenom postaje zbijeno i nema dobru strukturu, odnosno nema dovoljno vazduha u sebi, što ne pogoduje korenu trava. Specijalizovane mašine to obavljaju na većim površinama, ali u Vašem dvorištu Vi to možete izvesti temeljnim iščešljavanjem grabuljma. Nakon grabuljanja, sakupite i uklonite sve iščešljane delove sa travnjaka. Zatim, vilama izvršite rastresanje na sledeći način. Zabodite vile u zemljište kroz travni busen, koliko god duboko možete. Poželjno je da to bude između 10 i 20cm. Zatim, dršku povucite lagano ka sebi, za ugao od oko 10-15 stepeni, kao kada riljate, kad želite da izbacite zahvaćen komad zemljišta. Zatim vratite grabulje u prvobitni položaj i izvadite ih iz zemljišta. Ukoliko je izvodljivo, ovo treba izvesti ravnomerno na celoj površini travnjaka. Nakon toga, posejte semenom trave, pođubrite, a bilo bi poželjno zajedno sa semenom po travnjaku rasporediti i pesak u tankom sloju, koji će se već nakon nekoliko zalivanja infiltrirati u zemljište i doprineti njegovoj rastresitosti. Naravno, dodavanje peska je suvišno na travnjacima koji su formirani na peskovitim i oceditim podlogama.

Ako u Vašoj bašti imate automatizovani sistem za zalivanje, tokom aprila bi trebalo da ga proverite i pustite u rad.

Biljke u saksijama, koje su provele zimu u zatvorenom prostoru, krajem meseca bi trebalo izneti na neko senovito i zaštićeno mesto, kako bi se adaptirale.

U aprilu je najbolja ponuda sezonkog cveća, a i pravo vreme za njegovu sadnju. Iskoristite to i napravite dobitnu kombinaciju za svoju baštu ili balkon. Promenite zemlju u sadndučićima i žardinjerama, zasadite rasad sezonskog cveća, dodajte startno đubrivo za cvetnice i ne zaboravite drenažu na dnu saksije!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Radovi u basti tokom Maja


Maj je mesec pun kolorita. Na sve strane blistaju cvetni oblaci. U cvetu su spiree, rododendroni, voće... Svoju cvetnu sezonu započinju i balkonske cvetnice. Drveće i žbunje je već olistalo, a travnjaci se kose, sada već po drugi ili treći put. Uobičajeno je da posle tri šišanja trave, treba orezivati i žive ograde.
basta_u_maju.jpg


Upravo tokom maja je vreme za sledeću akciju i oko Vaših sadnica za buduću čudesnu živu ogradu. Rasadnik Sil Club Vam i ovog puta daje informacije o aktuelnoj nezi sadnica.
Da bi se podstakla razgranatost, nove izdanke, izrasle na više od 15cm, skratite (bez obzira na to što biljčice lepo izgledaju), a kraćim grančicama samo odrežite vrh, tako da dužina grančica ostane približno ista - oko 10 -15cm i ostavite ih da dalje rastu, uz obilno zalivanje. Ukoliko niste zadovoljni sa gustinom grančica, samo hrabro orezujte. Opšte je pravilo da se orezivanje vrši svaki put kada nove grančice dostignu dužinu od 15-20 cm i to na udaljnosti od 15 cm od mesta prethodnog orezivanja.

Nakon orezivanja višegodišnje biljke, njen rast će biti intenzivniji od svih ranijih viđenih.

Na štetočine životinjskog porekla ove godine ne treba računati. Naime, jači mraz u trajanju od nekoliko dana je učinio da one uginu u tlu.
radovi_u_basti%282%29.jpg


Veoma je važno da su biljke u Vašoj bašti spremne za predstojeći period. Pod ovim se prvenstveno misli na njihovu snabdevenost hranljivim materijama. Ako đubrenje niste obavili do sada, učinite to tokom maja. Snabdevenost vodom je zadovoljavajuća, tako da većini biljaka nije neophodno dopunsko zalivanje, jer je zemljište vlažno.

Uklanjajte precvetale cvetove sa žbunova, kako ne bi narušavali estetski utisak, a i kako bi ste obezbedili prostor za otvaranje novih. Redovno uklanjajte korov, ukoliko problem korova niste rešili trajnije, postavljanjem malča, folije ili kamenčića.

Ako prilikom održavanja Vaših žbunova, živih ograda ili cvetnih leja imate problema sa korovskim biljkama, što je čest slučaj ukoliko su površine velike, Sil Club preporučuje postavljanje jedne od gore navedenih zaštita.

Malč predstavlja usitnjenu koru, uglavnom četinarskih stabala. Postoji u raličitoj veličini i boji. Boja zavisi od vrste drveta čija je kora, ali se takođe može i bojiti specijalnim bojama. Postavlja se na pripremljeno zemljište, odnosno na prekopano zemljište bez korova. Pre postavljanja kore, potrebno je po površini rasporediti azotno đubrivo (npr. NPK), jer se kora vremenom razlaže i prilikom tog procesa vezuje određenu količinu azota iz zemljišta. Sloj koji je efikasan je minimum 5 cm debljine. Efikasnost ove zaštite ogleda se u inhibitornom dejstvu na korovske biljke, zatim u očuvanju vlažnosti zemljišta, pomaže biljkama tokom zimskog perioda.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Radovi u basti tokom Juna


Dah leta već se oseća u bašti. Mirisni cvetovi daju posebnu draž našim baštama. Ruže započinju svoju cvetnu sezonu, kao i mnoge perene. Ovo je ujedno i period bujnog rasta lisnodekorativnog žbunja, živih ograda i drveća, jer su vremenski uslovi idealni za rast biljaka. Dovoljna količina vlage, sunčani dani i temperature između dvadesetog i tridesetog podeoka - šta jedna biljka još može da poželi!
basta_travnjak_cvece.jpg


Orezivanje žive ograde od Turkmenistanskog bresta već možete obaviti drugi put krajem meseca, ako ste je posadili ovog proleća. Trebalo bi da ostavite dvadesetak centimetara dugačke izdanke iznad poslednjeg grananja. Na tom mestu će se ponovo formirati bočni izdanci i time ćete doprineti većoj gustini vaše čudesne žive ograde. Ako je sadnja žive ograde obavljena prethodne jeseni ili još ranije, onda je dovoljno samo da skratite grane koje izlaze iz okvira željenje forme, ili je možda potrebno radikalnije orezivanje, ako je živa ograda suviše prerasla željene dimenzije.

Poželjna je i redovna kontrola biljaka, kako sadnica čudesne žive ograde, tako i drugih biljaka u bašti. Ovo proleće je, uopšte uzevši, zbog vremenskih uslova, veoma pogodno za pojavu mnogih štetočina, kako iz redova insekata, tako i gljiva, pa nije na odmet da budete na oprezu. U slučaju pojave nekih simptoma, najbolje bi bilo da sa uzorkom posetite obližnju poljoprivrednu apoteku, gde ćete dobiti preporuku za određeni preparat i uputstvo za njegovu primenu.
basta_u_junu.jpg


Početkom juna, zalivanje je uglavnom potrebno biljkama u saksijama, dok krajem meseca potrebu za dodatnim količinama vode imaće većina Vaših baštenskih stanovnika.

Travnjak već zahteva redovno košenje, jednom nedeljno. Zalivanje travnjaka obavljajte u slučaju da nema padavina. Korov koji se pojavi u travnjaku možete ukloniti ručno, čupanjem. Pri tom, treba da se potrudite da korovsku biljku izvadite sa korenom. U tome vam mogu pomoći specijalno dizajnirane alatke za ovu namenu, koje možete pronaći u maloprodajnim objektima koji imaju u asortimanu i baštenski alat i opremu. U slučaju da imate ozbiljniji problem sa širokolisnim korovom, poput bokvice i maslačka, možete primeniti i selektivni herbicid protiv širokolisnog korova.

U praksi se dobro pokazao Monosan. Prilikom primene ovog preparata, neophodno je se da strogo pridržavate uputstva u vezi sa dozom i merama opreza. Poželjno je da neposredno pre i posle primene preparata ne zalivate i da ne padne kiša, kako bi listovi mogli da apsorbuju preparat. Takođe je važno da tretiranje obavite u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim časovima, kako ne biste izazvali oštećenja na okolnim listovima u travnjaku. Mesta nakon vađenja korovskih biljaka ili nakon njihovog izumiranja, zbog dejstva herbicida podsejte odgovarajućom travnom smešom, kako biste izbegli pojavu rupa u travnjaku.

Ako u junu planirate godišnji odmor, postarajte se da neko od prijatelja ili komšija bude u pripravnosti, ako bude potrebno zalivanje biljaka, a sve drugo može da Vas da sačeka. Ako jun provodite kod kuće, uživajte u svojim baštama tokom predstojećih sunčanih dana i prijatnih večeri, uz dobru knjigu, osvežavajuće piće, dobro društvo, roštilj ili nešto drugo što Vas ispunjava.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Radovi u bašti tokom jula[/h]

Leto je godišnje doba kojem se svi radujemo. To je ujedno i period veoma ekstremnih klimatskih uslova. Svi smo svedoci da u toku samo jednog dana vremenske prilike mogu drastično da se promene. Tokom podnevnih časova, temperatura ide od 35-39 sepeni celzijusa, a onda se odjednom na nebu pojave tmurni oblaci, noseći sa sobom olujne pluskove, grmljavinu, pa čak i grad.
basta_u_julu.jpg


Ovakve nepogode vlasnicima bašte stvaraju velike probleme. Tako se rasadniku Sil Club javio jedan vlasnik čudesne žive ograde, sa svojom tužnom pričom, kako mu je grad, veličine oraha, potpuno upopastio živu ogradu - izlomio grane i pocepao i iskidao listove. Njemu se činilo da živoj ogradi nema pomoći.

Ali evo umirujućih vesti. Čudesna živa ograda, odnosno sadnice turkmenistanskog bresta, su veoma izdržljive i otporne, a uz to poseduju i veliku moć regeneracije. Čak i u situaciji da ih kosačicom ili na neki drugi način ošišate, na svega nekoliko centimatara iznad površine zemlje, one će poterati bočne pupoljke na preostalim delovima stabla i grančica i, na Vaše zadovoljstvo, nastaviti da rastu. U slučaju da dođe do ovakve nezgode, potrebno je samo da uklonite sve oštećene i izlomljene grane u Vašoj čudesnoj živoj ogradi. One prelomljene na pola, isecite ispod mesta preloma.

Ove biljke imaju i prirodni mehanizam zaštite od prekomerne transpiracije, odnosno odavanja vode. Listovi se tokom vrelih letnjih dana sužavaju, a boja listova postaje tamnije zelena i, na taj način, smanjuje površinu lista, a samim tim i količinu vode koja isparava. Dakle, to je njihov metod u borbi protiv suše.

Optimalno snabdevanje vodom tokom sušnih perioda, umnogome pomaže kontinuiranom i dinamičnom rastu. Ukoliko imate sistem za zalivanje kap-po-kap, onda ste rešili problem snabdevanja biljaka vodom. Zalivanje preko sistema kap-po-kap predstavlja tehnologiju tačno koliko treba i baš kada treba.

Perforirano crevo se postavlja po zemlji, oko biljaka i pušta u rad ručno ili pomoću programatora. Tačno se zna kolikom količinom vode može da snabde u jedinici vremena i u skladu sa potrebama biljke, odredi se vreme trajanja zalivanja. Prednost ovog sistema je što voda teče u veoma slabim mlazevima, tako da zemljište uspe da veže svu, odnosno veći deo količine vode, koja istekne. Zalivanje možete, posredstvom sistema, obavljati i tokom dana, ali je najbolje to činiti u ranim jutanjim ili kasnim popodnevnim časovima, jer će, na taj način, manji deo vode ispariti, odnosno upiće veću količinu vode dublji slojevi zemljišta, pa će tokom predstojećeg dana biti dostupna korenovom sistemu. Zalivni sistem kap-po-kap u kombinaciji sa ŽbunTex prostirkom, čini izvanredno dobar tim i odlične saveznike. Folija je tu da spreči rast korovskih biljaka, koje, pored toga što estetki narušavaju izgled čudesne žive ograde, oduzimaju joj i hranljive materije i vodu. Folija takođe doprinosi održavanju vlažnosti tla, jer sprečava isparavanje vode iz njega.

Ovo se, naravno, ne odnosi na travnjake, jer je za njih potreban dručaiji sisstem za zalivanje.
basta_radovi_u_basti.jpg


Zalivanjem i kvašenjem biljaka po listovima tokom dana, možemo ih čak i šokirati. Nije slučajno uvreženo mišljene među starijim i iskusnijimm ljubiteljima biljaka Ne zalivaj po suncu, jer će izgoreti biljka. Oni su uistinu dobri posmatrači, pošto prethodno pomenuta pojava predstavlja jedan vid šoka. Polivanje lisnih površina treba obavljati rano izjutra ili kasno popodne, nakon zalaska sunca i obavezno uz raspršivanje. Najoptimalnije je ako ste u stanju da povećate vlažnost vazduha u neposrednoj blizini biljaka.

To možete izvesti na vrlo jednostavan način, pomoću kompresora, npr. za pranje automobila, koji izbacuje vodu pod pritiskom i stvara finu izmaglicu. Potrebno je samo uperiti mlaz iznad biljke i na taj način vazduh oko biljke postaje zasićen vodenom parom.

Ovo se može primeniti i prlikom presađivanja većih stabala ili žbunova. Pošto se biljkama, u tim, slučajevima redukuje jedan deo korenovog sisrema, a samim tim i smanjuje mogućnost usvajanja vode preko korena, nadzemni deo nije dovoljno snabdeven vodom. U tim situacijama, orošavanje može da napravi čudo. Povećavanjem vlažnosti okolnog vazduha, smanjuje se odavanje vode preko listova, a time i potreba biljke za vodom. Jedina nezgoda u celoj priči je što biste to trebali činiti vrlo često, čak na svaka dva sata!

Postoji još jedan čest problem, koji ometa biljke u normalnom rastu i razvoju, a to je loš hemijski sastav zemljišta. Ako je zemljište ispošćeno i bez dovoljno hranljivih materija, biljka nije u mogućnosti da se razvija. Najčešći problem je nedostatak azota. Azot je hemijski element koji je biljkama neophodan za izgradnju zelene mase, odnosno za formiranje novih izbijaka i listova. Njegovim dodavanjem u zemljište, dajete biljkama uslove za bujanje nadzemnog, zelenog dela. Kod nas na tržištu, od mineralnih đubriva sa azotom, najčešće je u upotrebi NPK i UREA.

Potrudite se da biljkama obezbedite što optimalnije uslove, jer će na taj način one biti vitalne, a samim tim i mnogo otpornije na napade bolesti i štetočina. Fiziološki oslabljena biljka je lak plen. U slučaju pojave nekih simptoma, najbolje bi bilo da sa uzorkom posetite obližnju poljoprivrednu apoteku, gde ćete dobiti preporuku za određeni preparat i uputstvo za njegovu primenu.

Travnjak tokom jula šišajte na svakih tri do četiri dana. Uklanjajte precvetale cvetove sa perena i cvetnih žbunova, poput hortenzija, helenijuma, ruža.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Radovi u bašti tokom avgusta[/h]

Još uvek uživate u blagodetima leta. Na sve strane šire se opojni mirisi cvetova koji krase Vaše bašte i terase, a prijatna atmosfera, koju pruža zelena pozadina, je od neprocenjive vrednosti. Sad kad je leto već dobrim delom prošlo, možete realno da sagledate vašu zelenu oazu i uočite neke njene prednosti i nedostatke. Moguće je da ćete konstatovati da Vam je neki period u bašti nedovoljno cvetan, ili da Vaš travnjak nije onako gust kako biste želeli, možda Vam treba neko drvo ili pergola za hladovinu, ili neki zeleni zid kao zaštita od pogleda. Šta god da je u pitanju, ovo je period kada treba da reagujete! Sada je vreme za planiranje i promene!
odrzavanje-cveca.jpg


U predstojećem periodu biće bogata ponuda sadnica u rasadnicima. Dobro se raspitajte o karakteristikama i potrebama biljke koju želite da kupite. Veoma je važno da znate njene konačne dimenzije, da li joj treba mesto na suncu ili u senci, kojom brzinom raste... Sve lišćarske vrste se najbolje adaptiraju prilikom jesenje ili prolećne sadnje, tako da bi već sada trebalo da se odlučite šta još želite u svojoj bašti, da to poručite ili rezervišete i odredite poziciju za sadnju. Osnova svake udobne bašte su mir i tišina koju pruža, spektar boja njenih cvetova i listova i tako željena privatnost u momentima odmora i opuštanja.

Ovo ćete u naseljenim mestima postići samo ako je Vaša bašta izolovana gustim zelenim zidom od ostatka sveta. Predlog profesionalaca je Turkmenistanski brest (Ulmus pumila celer), jer je nezahtevan po pitanju staništa, brzo raste i formira veoma masivan zeleni zid. Pored njega, za tu svrhu mogu da se iskoriste i lovor višnja, ligustrum ili neki cvetno-dekorativni žbunovi.

Najbolje je da se radovi u vrtu tokom avgusta, obave prema preporukama stručnjaka, jer će poštovanje određenih pravila u baštovanstvu uticati na to da Vaš vrt bude bujan i neodoljiv. U nastavku slede saveti za uređenje bašte tokom avgusta, koje je za građane VirtualnogGrada pripremila Slađana Milosavljević, diplomirani inženjer pejzažne arhitekture.
odrzavanje-travnjaka.jpg


Saveti za održavanje travnjaka, žive ograde i cveća u avgustu

  • Zalivanje travnjaka obavljajte redovno, svakog dana kada nema kiše. Kod zalivanja travnjaka, poštujte osnovno pravilo: Bolje zalivati temeljnije a ređe, nego često, po malo. Pravilnim zalivanjem trave, pospešuje se razvoj korenovog sistema u dublje slojeve zemljišta, što doprinosi otpornosti tokom kratkih sušnih perioda. Šišanje trave obavljajjte na svakih 4-7 dana u zavisnosti od toga koliko je trava izrasla, a osnovno pravilo kod šišanja travnjaka je da se trava šiša čim naraste 1 cm.
  • Žive ograde bi u ovom periodu trebalo pođubriti poslednji put u toku ove godine, kako bi mladi izbojci imali dovoljno vremena da odrvene i očvrsnu pred zimu. Ako je potrebno, možete je i orezati. Za orezivanje žive ograde izaberite oblačan dan i to rane jutarnje ili kasne popodnevne časove. Redovno uklanjajte korov, oko sadnica žive ograde.
  • Žbunje i drveće u ovom periodu ne zahteva nikakav poseban tretman, samo pruža udobnost i zrači lepotom i optimizmom.
  • Perene koje cvetaju u ovom periodu, kao što su pupavica, helenijum, hajdučka trava i druge, trebalo bi pođubriti đubrivom na bazi fosfora, kako bi isforsirali što bujnije cvetanje. Redovno uklanjajte korov i precvetale stabljike.
uredjenje-baste.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Radovi u bašti tokom septembra[/h]

Na scenu lagano stupa treće godišnje doba. Već su boje koje preovlađuju u bašti sa prizvukom plamenih tonova. Cveće je i glavni centralni dekorativni element, a hrizanteme su spremne za vatromet boja. Na septembarskoj pozornici jedno od centralnih mesta zauzimaju i ukrasne trave, čije se klasje sada viori iznad, još uvek, zelenih vlati. I dalje je prijatno provoditi vreme u bašti i na terasi i uz šoljicu toplog napitka uživati u sve ređim sunčevim zracima i zelenilu koje se polako priprema za zimsko mirovanje.
zbunje_drvece.jpg


Septembar je mesec uživanja, jer većina plodova zri upravo u ovo vreme. Neki od njih, kao što su jabuke, ukrasne tikve, lešnici, klasje i slično, možete iskoristiti i za stone i druge aranžmane. Ali ne opuštajte se previše, jer vam tek predstoji rad u vašem zelenom carstvu.

Pojedine biljke koje su u kontejnerima i saksijama već sada možete zasaditi na željeno mesto, ali sa većinom morate pričekati još neko vreme.

Neki rasadnici u ovom periodu organizuju skupove, gde posetioci mogu da se druže, razmene iskustva i upoznaju sa asortimanom biljaka. I dalje važi pravilo da se dobro informišete o karakteristikama i potrebama biljke koju želite da kupite. Proverite stanje vaših biljaka u bašti. Ako smatrate da su neke u lošem stanju, prerasle, dotrajale ili bi ih prosto zamenili nekom drugom biljkom, nađite im adekvatnu zamenu. Izvršite rezervaciju na vreme, posebno ako je u pitanju veći broj komada, jer se često dešava da je baš ono što vam treba nestalo ili ga nema dovoljno, pa morate čekati do sledeće sezone ili izabrati neku drugu biljku.

Ako želite gust, dugotrajan i dekorativan zeleni zid, preporuka stručnjaka je turkmenistanski brest (Ulmus pumila celer). Njegova velika prednost je brz rast, jer zahvaljujući tome, naši snovi o savršenoj bašti pre postaju stvarnost. Priznali mi to ili ne, svako od nas je pomalo nestrpljiv, a sa ovakvom živom ogradom, već za 1,5-2 godine možemo imati ono što smo zamislili.


Saveti za održavanje travnjaka, žive ograde i cveća u septembru

Travnjak sada zalivajte ređe, 2 puta nedeljno, kada nema kiše. U ovom periodu potrebno je izvršiti đubrenje travnjaka. Za đubrenje možete koristiti NPK, KAN ili neko drugo adekvatno sredstvo. Takođe, treba podsejati ogolela mesta u travnjaku. Šišajte travnjak na svakih 7-10 dana u zavisnosti od toga koliko je trava izrasla, a osnovno pravilo kod šišanja travnjaka je da se trava šiša čim naraste 1 cm.
odrzavanje_travnjaka.jpg


Žive ograde bi trebalo pođubriti poslednji put u toku ove godine, ako to već niste učinili u avgustu. Ako je potrebno, možete je i orezati. Za orezivanje žive ograde izaberite oblačan dan i to rane jutarnje ili kasne popodnevne časove. Redovno uklanjajte korov i opalo lišće.

Žbunje i drveće sad ulazi u fazu odbacivanja listova. Sakupljajte redovno opalo lišće i plodove, jer mogu biti izvor zaraze, a travnjaku ometaju prodor svetlosti. Nemojte uklanjati plodove sa pojedinih žbunova, kao što su pirokanta i berberis, jer oni tokom cele zime predstavljaju ukras u vašoj bašti.

Perene koje cvetaju u ovom periodu, poput hrizantema, trebalo bi pođubriti đubrivom na bazi fosfora, kako bi isforsirali što bujnije cvetanje. Redovno uklanjajte korov i zalivajte, ako su u saksijama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Radovi u bašti tokom oktobra[/h]
Temperatura je osetno niža, dani su kraći, a baštom se sve češće čuje dobro prepoznatljiv zvuk vetra, koji kovitla i nosi opalo lišće. Sve su upadljiviji plodovi na ogolelim granama, a posebno ako su intenzivnih boja. Svaka bašta ponovo menja svoje ruho i počinje da se kiti novim atributima. Na scenu stupaju grane i debla sa svojom bojom i teksturom. Tu po dekorativnosti prednjače vrste koje imaju neuobičajen habitus, odnosno raspored grana ili pak crvenu, čokoladnu ili sivkastu boju kore.
uredjivanje-vrta-oktobar.jpg


U ovom periodu možete da uočite i neke propuste u merama nege, a ponajviše u orezivanju. No, ipak, radikalno orezivanje ostavite za proleće. Sada se latite motike i ašova! Treba obaviti poslednje pripreme za jesenju sadnju!

Biljkama, koje ste rešili da posadite u svoju baštu, treba da odredite tačnu poziciju. Da pripremite zemljište, odnosno da uklonite korov. To je najbolje učiniti ručno, plevljenjem. Ovo je izvodljivo samo ako ta površina nije suviše velika ili ako korov nije jak. Korov treba iščupati zajedno sa korenom i odložiti na deponiju. Drugi vid borbe sa korovom je primena totalnog herbicida, pri čemu treba voditi računa o okolnim biljkama. Totalni herbicidi, kao što im i naziv govori, uništavaju svaku biljku. Dobro se pokazao Glifol, kojeg proizvodi Galenika fitofarmacija. Na pakovanju se nalazi uputstvo za upotrebu i treba ga dosledno ispoštovati sa svim merama opreza. Prskanje se vrši po mirnom vremenu, bez vetra, a dobro bi bilo da nekoliko sati nakon toga ne padne kiša. Rezultati su vidljivi tek nakon dve nedelje, kad korovske biljke počinju da žute, a zatim potpuno venu i nakon toga ih možete izvaditi iz zemlje.

Nakon uklanjanja korova, potrebno je mehanički obraditi zemlju. U slučaju da je manja površina, to možete izvesti ašovom ili motikom, u zavisnosti od tipa zemljišta i njegove zbijenosti. Ako je zemljište peskovito i rastresito, najbolje bi bilo da se preko njega rasporedi sloj humusa, treseta ili pregorelog stajnjaka, pa onda da se prekopa, kako bi ovo organsko đubrivo dospelo u dublji sloj zemljišta. Ako je zemljište zbijeno i glinovito, onda pored organskog đubriva treba dodati i peska. Sličan je postupak i na većim površinama, samo što se u tim slučajevima češće koristi mehanizacija, poput freze. Na tako pripremljenom zemljištu, Vaše biljke će imati odličnu startnu osnovu.
radovi-u-basti-oktobar.jpg


Posebno obratite pažnju na pripremu zemljišta kod sadnje živih ograda, jer je ona bitan baštenski element. Živa ograda dugo godina treba da vrši svoju funkciju, a sve kasnije korekcije su mnogo teže i zahtevnije.


Saveti za održavanje travnjaka, žive ograde i cveća u oktobru

  • Travnjak ne zahteva zalivajte sve do kasnog proleća. Šišanje travnjaka obavite na svakih 10 dana. Sada bi bilo poželjno pođubriti travnjak sa KAN-on ili neki drugim specijalizovanim đubrivom za zimski period (Scotts)

  • Žive ograde sad treba pođubriti, ako to već niste učinili. Najbolje bi bilo oko sadnica rasporediti pregoreli stajnjak ili neko drugo organsko đubrivo. Alternativa njemu su mineralna đubriva, poput NPK-a ili Peters Professional-a. Možete orezati i grane koje štrče mimo zamišljene linije. Redovno uklanjajte korov oko sadnica žive ograde

  • Žbunje i drveće u ovom periodu ne zahteva nikakav poseban tretman, ali lišća za sakupljanje već ima na pretek

  • Perene koje cvetaju u ovom periodu, na primer hrizanteme, treba pođubriti đubrivom na bazi fosfora, kako bi isforsirali što bujnije cvetanje. Redovno uklanjajte korov i precvetale stabljike
 
Natrag
Top