Racionalizacija

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pojam racionalizacije u psihologiji je jedan od odbrambenih mehanizama koji se često koristi u odbrani vlastitog ega. Kada uradimo nešto što nije dobro i radi čega se stidimo, naknadno tražimo opravdane razloge za takav postupak i na taj način relativizujemo takav postupak. Isto tako, ako nismo u stanju da ostvarimo neku svoju nakanu ili cilj, pokušavamo da nađemo mane i nedostatke tome cilju, kako bi na taj način umanjili naš neuspjeh. Ovi mehanizmi odbrane nazivaju se još i kao "kiselo grožđe" i "slatki limun"
Slatki limun je obrnut proces od kiselog grožđa. Tu onome što imamo, ili što postignemo, dajemo veću vrijednost nego što ona objektivno jeste, i na taj način hranimo vlastiti ego. Ovaj mehanizam je posebno uočljiv kod odnosa roditelja prema djeci, kad svoje dijete smatraju najpametnijim, najljepšim i sl.

Jeste li se našli u takvim situacijama? Ako jeste, bilo bi zanimljivo da to opišete i da pri tom budete objektivni koliko je to moguće.
 
Član
Učlanjen(a)
15.03.2010
Poruka
30
Svi se mi nadjemo u situaciji da koristimo neki od obrambenih mehanizama ega, nema tu nista cudno.

Meni je recimo draza racionalizacija nego pasivna agresija :D
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
takvi mehanizmi odbrane sluze tome da mi nesvesno resavamo neku situaciju, ponekad ubedjujuci sebe, da smo pravilno postupili, i da nebi doslo do straha, a u najtezim slucajevima do nekih psihosomatskih bolesti.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Pojam racionalizacije u psihologiji je jedan od odbrambenih mehanizama koji se često koristi u odbrani vlastitog ega. Kada uradimo nešto što nije dobro i radi čega se stidimo, naknadno tražimo opravdane razloge za takav postupak i na taj način relativizujemo takav postupak. Isto tako, ako nismo u stanju da ostvarimo neku svoju nakanu ili cilj, pokušavamo da nađemo mane i nedostatke tome cilju, kako bi na taj način umanjili naš neuspjeh. Ovi mehanizmi odbrane nazivaju se još i kao "kiselo grožđe" i "slatki limun"
Slatki limun je obrnut proces od kiselog grožđa. Tu onome što imamo, ili što postignemo, dajemo veću vrijednost nego što ona objektivno jeste, i na taj način hranimo vlastiti ego. Ovaj mehanizam je posebno uočljiv kod odnosa roditelja prema djeci, kad svoje dijete smatraju najpametnijim, najljepšim i sl.

Jeste li se našli u takvim situacijama? Ako jeste, bilo bi zanimljivo da to opišete i da pri tom budete objektivni koliko je to moguće.

Na žalost, mnogo ljudi se služi ovom "tehnikom" zavaravanja samoga sebe i svojih bližnjih. Neko više, neko manje. Naravno da sam i ja, dok nisam samu sebe uhvatila u laži (same sebe). Pogledala sam se u ogledalo i .........

Otada (ima tome dobrih 25 godina), takvo što sebi ne dozvoljavam. Prihvatim grešku u postupku, proceni, oceni, reakciji i pokušavam da mi se to ubuduće ne ponovi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pojam racionalizacije u psihologiji je jedan od odbrambenih mehanizama koji se često koristi u odbrani vlastitog ega. Kada uradimo nešto što nije dobro i radi čega se stidimo, naknadno tražimo opravdane razloge za takav postupak i na taj način relativizujemo takav postupak.

Nekada moze biti pozeljan,iz razloga koje je Djole naveo,ali ne treba dopustiti da se vrtimo u sopstvenom lavirintu lazi i samoobmane.
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
18
I ni je tako losh koktel kiselo grozdje i slatki limon sve dok ima vitamina.
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2011
Poruka
10
Racionalizacija pa to najcesce koriste politicari kad nesto drpe a novinari ih provale pa se kao fol vade...!!!! :)
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Kod mene toga nema, nema tehnika zavaravanja i ne dam da je drugi na meni primjenjuju. Onako mi je kako mi je i to prihvatam.
 
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Ako nešto pogrešim najpre sama sebe ocrnim, najgora sam sama sebi.
Ipak, čini mi se da nisam potpuno imuna na takve postupke, posebno kad nisam sigurna da li sam pogrešila.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ako nešto pogrešim najpre sama sebe ocrnim, najgora sam sama sebi.
Ipak, čini mi se da nisam potpuno imuna na takve postupke, posebno kad nisam sigurna da li sam pogrešila.
Ovu tvoju prvu rečenicu razumijem, a sa ovom drugom "imam problem":dtyste:
 
Natrag
Top