Puristički sto sa umivaonikom

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
264x198_waschtisch_00_vs19174.jpeg




Puristički sto sa umivaonikom

Ovo je jedna temeljito pročišćena ideja: sa našim stolom sa umivaonikom u Vaše kupatilo će se useliti puristički dizajn. Sasvim u skladu sa motom: manje je više!
Noseći elementi su u jednu ruku stranice, između kojih su pričvršćene police; pokrovna ploča leži na njima. Drugu ulogu nosača ima gredica koja služi kao ušvrsna letva: tiplama se učvršćuje za zid i šrafovima spaja sa pokrovnom pločom.
Sledeća uputstva za izradu prilagođena su pločama od lepljene bukovine debljine 20 mm. Ako ćete upotrebljavati druge materijale ili dimenzije, morate odgovarajuće prilagoditi i spisak potrebnih elemenata. U trgovini građevinskog materijala ili kod stolara dajte da Vam, ukoliko je moguće, iseku potrebne delove.

http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...11333/houseofbosch.shtml?view=list#kommentare


Uputstvo



264x198_waschtisch_01_vs19111.jpeg



264x198_waschtisch_02_vs19114.jpeg




1
Spajanje gornjih polica i srednje stranice

Postavite obe gornje police i srednju stranicu na njihove prednje bridove i oblikujte duplo-T onako kako ih želite montirati. Obeležite sada olovkom zadnje bridove, kako biste pri daljoj obradi uvek znali koji deo gde pripada. Stolari u tu svrhu ucrtavaju simbol trougla.
Olovkom na obe police ucrtajte poprečnu liniju na sredini. Na toj liniji leže rupe za spajanje šrafovima srednje stranice. Postavite vrh za centriranje burgije za drvo tačno na liniju. Izbušite u svaku policu po dve rupe i upustite ih sa spoljne strane. Sada možete duplo-T montirati akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 45 mm.
Savet za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova

Onaj deo kroz koji će šraf prvo proći uvek izbušite na 0,5 do 1 mm veći prečnik od prečnika šrafa; rupa treba biti upuštena za glavu šrafa. Drugi deo u koji šraf prodire nakon što prođe kroz prvi deo uvek bušite na 1 mm manji prečnik od prečnika šrafa.






264x198_waschtisch_03_14_vs19116.jpeg



264x198_waschtisch_04_14_vs19121.jpeg



264x198_waschtisch_05_14_vs19130.jpeg




2
Spajanje delova korpusa

Pre svega: iskusni hobi majstori mogu pogotovo vidljive vijčane spojeve izvesti kao nevidljive (relativno zahtevne) lepljene spojeve. Ovde opisujemo verziju sa šrafovima. Kako ćete raditi sa lepilom i drvenim tiplama, saznaćete u radnom koraku četiri prilikom izrade ladice.
Prvo sklopite duplo-T i treću policu sa stranicama. U tu svrhu postavite navedene delove na njihove vidljive stranice onako kako će biti montirani. Obeležite opet njihov međusobni položaj crtanjem trougla. Sada pažljivo ucrtajte obrise svih triju polica na unutrašnje površine obiju stranica.
U sredinu između ucrtanih linija izbušite bušilicom i burgijom za drvo po tri rupe za spajanje šrafovima polica sa stranicama. Upustite ih sa spoljne strane i montirajte stranice i police akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 45 mm. Pritom vodite računa o našim savetima za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova koji su navedeni u prethodnom radnom koraku.
Kako biste šrafovima spojili zadnju ploču postavite nastali regal na radnu površinu. Straga navucite zadnju ploču na način kako je želite montirati. Spreda olovkom ucrtajte obrise donje i srednje police na zadnju ploču i ponovo ih izvucite. Izbušite u sredinu obrisa po pet rupa. Sada možete zadnju ploču montirati akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa upuštenom glavom 4 x 45 mm - i gotov je korpus. Pritom vodite računa o našim savetima za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova koji su navedeni u prethodnom radnom koraku.





264x198_waschtisch_06_vs19137.jpeg



264x198_waschtisch_07_14_vs19142.jpeg



264x198_waschtisch_08_14_vs19167.jpeg




3
Montiranje pokrovne ploče i zaslona

Pokrovna ploča spaja se šrafovima odozdo kroz najgornju policu. Izbušite ponovo rupe i upustite ih sa donje strane. Postavite i poravnajte pokrovnu ploču na korpus i montirajte ju akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa upuštenom glavom 4 x 35 mm. U zadnjem području šrafovima spojite pokrovnu ploču ugaonicima na stranice. Pritom ponovo imajte na umu naše savete za spajanje dvaju drvenih delova. Vodite računa o ležištu umivaonika i njegovom isečku u pokrovnoj ploči i eventualno u gornjoj polici. Ovaj otvor isecite na kraju ovog radnog koraka.
Sada nedostaje još zaslon, koji skriva odvodne instalacije umivaonika. Zaslon se montira pričvrsnim ugaonicima, takozvanim ugaonicima za stolice. U tu svrhu spojite ugaonike akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa glavom u obliku sočiva 3 x 17 mm u ravnini sa prednjim ivicama što više prema gore i prema dole na srednju stranicu i stranicu.
Sada se montira zaslon. U tu svrhu položite komad nameštaja na zadnju stranu i postavite zaslon na korpus: sa rastojanjem od 5 mm od spoljne ivice stranice sa desne strane i 5 mm rastojanja od donje ivice srednje stranice sa donje strane. Fiksirajte zaslon u tom položaju stezaljkama i šrafovima ga pričvrstite pozadi akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa upuštenom glavom 4 x 17 mm.
Na kraju ubodnom testerom isecite otvor za umivaonik i potrebne instalacije u pokrovnoj ploči - zavisno od modela i načina priključenja.





264x198_waschtisch_09_14_vs19145.jpeg



264x198_waschtisch_10_14_vs19153.jpeg



264x198_waschtisch_11_14_vs19159.jpeg




4
Spajanje delova ladice

Naravno da možete delove ladice montirati i akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 3 x 25 mm. Pritom postupajte kao što je opisano u prethodnim radnim koracima.
Pri lepljenju ugaonih spojeva kao na našoj ladici obavezno se preporuča korišćenje šablone za bušenje i vrhova za obeležavanje, takozvanih obeležavača. Samo pomoću merenja i zacrtavanja nije moguće rupe za tiple tako tačno pozicionirati da se one kasnije savršeno poklapaju!
Šablona za bušenje je pomoćni alat koji se stezaljkama fiksira na radni komad. Kroz njega burgija prolazi kroz metalnu manšetu vertikalo u drvo.
Obeležavač je metalni zatik sa vrhom za obeležavanje. Njega utaknete u provrte na čeonoj strani čije položaje želite preneti. U tu svrhu pritisnite prethodno izbušeni radni komad na njegov položaj tačno u ravnini sa bridovima na površini komada koji mu se nalazi nasuprot.
Posložite prvo sve delove ladice na radnu površinu tako da sanduk - gornjom stranom nadole - stoji ispred Vas. Prednji i zadnji deo stoje između stranica. Obeležite delove ucrtavanjem simbola trougla, kako biste tokom daljih radova uvek znali koji deo ide na koje mesto.
Sada izbušite čeone strane prednjeg i zadnjeg dela sa po dve rupe od 6 mm za tiple. Utaknite obeležavače u rupe i prenesite njihove položaje na unutrašnje površine stranica ladice.
Nanesite lepilo u rupe za tiple prednjeg i zadnjeg dela i utaknite drvene tiple od 6 mm. Zatim nanesite lepilo u rupe na stranicama i na njihove površine naleganja. Sklopite delove ladice i stegnite ih stezaljkama dok se lepilo ne osuši; sa tim u svezi pogledajte napomene proizvođača lepila. Eventualni višak lepila odmah odstranite vlažnom krpom. Proverite pri stezanju tačnost pravih uglova na sanduku ladice.
Kada lepilo otvrdne, polegnite okvir koji je nastao od prednjeg i zadnjeg dela i stranica gornjom stranom nadole na radnu površinu. Namestite odozgo police i poravnajte ih sa ivicama i montirajte ih kroz izbušene rupe akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa upuštenom glavom 4 x 17 mm. Pritom imajte na umu naše savete za spajanje dvaju drvenih delova iz prošlog radnog koraka.
Na kraju montirajte prednju ploču ladice. Prvo morate utvrditi njen tačan položaj na prednjem delu sanduka. U tu svrhu nalepite dvostranu lepljivu traku na prednji deo i ugurajte sanduk u njegov pretinac u korpusu. Sada možete prednji deo tačno namestiti na korpusu, ladicu straga snažno pritisnuti i i tada je zajedno sa nalepljenim prednjim delom pažljivo izvući prema napred.
Spojite prednju ploču iznutra akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 35 mm. Pritom imajte na umu naše savete za spajanje dvaju drvenih delova iz prošlog radnog koraka.
Na kraju izbušite rupe za šipku ručke u prednjem delu i montirajte je priloženim šrafovima. Gotova je ladica!
Saveti za spoj tiplima:

Zabušite oba komada koja treba spojiti burgijom za drvo prečnika tiple. Obe rupe zajedno moraju iznositi dužinu tipla plus 2 mm. Stoga je najbolje upotrebiti burgije sa vrhom za centriranje i graničnikom dubine; to je granični prsten sa uvrtnom čivijom, koja se na bušilicu fiksira na željenu dubinu bušenja. Nikada nemojte da bušite u površinu dublje od dve trećine debljine materijala!







264x198_waschtisch_12_vs18065.jpeg




5
Brušenje drvenih površina

Kako bismo površinu mogli što je bolje moguće obraditi, trebamo joj se posvetiti pre završnog sastavljanja.
Prvo skosite sve bridove, tako da ih obradite brusnim papirom granulacije 120 ili 180 pod uglom od 45°, tako da nastane mali skošeni brid. Vidljive površine uvek brusite brusilicom prateći strukturu drveta, isprva grubljim (granulacije 120 ili 180), tada finijim (do 240) brusnim papirom.
Zatim površine treba navlažiti mokrim sunđerom, vlažno obrisati. Prilikom sušenja pojedinačna drvena vlakna će se uspraviti, tada ih možete polako ukloniti brusnim papirom granulacije 180. Nakon toga drvo je spremno za obradu površine. Mali savet: pazite da brusni papir nije izlizan, kako se vlakna ne bi samo utiskivala, već sasvim odsecala.





fittosize_264_198_eeb527cdfd46ac0f084ab9ddf858d3d0_puristischer_waschtisch_6_pfs.jpeg




6
Bajcanje površina

Pod bajcanjem podrazumevamo bojanje drveta. Bajc možete da nanosite sistemom za fino prskanje. Drvo nakon nanošenja bajca još uvek nema površinsku zaštitu; nju će dobiti tek nanošenjem voska ili laka.
Prvo temeljito pročitajte uputstva za rukovanje i bezbednosne savete koje je naveo proizvođač. Radite u dobro ventiliranoj prostoriji i pritom izbegavajte pušenje, jelo i piće.
Ako u sledećem radnom postupku sa vašim sistemom za fino prskanje želite da nanosite neki drugi materijal, trebate da promenite rezervoar za boju.
Savet za bajcanje

Na okomitim površinama radite uvek odozdo nagore. Budući da je bajc redak a drvena površina snažno upija, mogao bi se bajc slevati nadole i tako tvoriti zgrušane kapljice koje se više ne daju prebojati i ostaju vidljive.






fittosize_264_198_f20a7d301bc70f3bc50ef36db7949319_puristischer_waschtisch_7_pfs.jpeg



264x198_waschtisch_15_14_vs19171.jpeg




7
Bezbojno lakiranje površina

Lakovi su dostupni u mnogim varijantama i cenovnim kategorijama. Odlučujući za odabir su primenljivost, tehnička opremljenost Vašeg doma i zahtevi na kvalitet i postojanosti površine. Potražite savet u specijalizovanoj trgovini. A ukoliko nemate većeg iskustva sa lakiranjem, preporuča se da za vežbu probate lakirati na jednom probnom uzorku.
Najbrži i najbolji rezultat postići ćete sa akrilnim lakovima. Razređuju se vodom i mogu da se kupe u različitim bojama u svakom građevinskom centru. Sistemom za fino prskanje nanose se naročito jednostavno i brzo.
Usipajte lak u rezervoar za boju i razredite ga sa malo vode, ukoliko je potrebno. Uz pomoć probne ploče podesite mlaz na mlaznici i količinu boje na regulacionom točkiću. Mlaz može da se podesi horizontalno ili vertikalno za prskanje na površine i konusno za prskanje na ivice. Najbolje prvo lakirajte unutrašnje ivice, zatim spoljne ivice, a na kraju i površine; njih ravnomernim, paralelnim pokretima.
I pritom se mogu - kao već i prilikom namakanja - ponovo uspraviti drvena vlakna, koja nakon sušenja laka možete lako odstraniti brušenjem brusnim papirom granulacije 220 ili 240 u smeru strukture drveta.
Za drugi sloj laka upotrebljavajte isti bezbojni lak kao i za temeljni premaz. Ovaj put možete lak naneti nešto obilnije. Opet prvo lakirajte ivice a zatim se posvetite površinama u ravnomernim, paralelnim pokretima.



:download:

Preuzimanje skice konstrukcije u PDF-obliku


Preuzeto sa bosch-do-it.rs
 
Natrag
Top