Psihopata i sociopata

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Uglavnom znamo šta označavaju ovi pojmovi, a znamo li kakva je razlika među njima? Da li je tačno da su psihopate ljudi koji su rođeni bez emocija, za razliku od sociopta, čije su emocije ugašene nekim traumatičnim događejem u njihovom životu? S druge strane, u ovako viđenoj razlici između psihopate i sociopate, nameće se pitanje, da li su emocije jedine koje determinišu devijantno ponašanje ljudi uopšte, ili tu postoje i drugi faktori kao što su sredina, obrazovanje, socijalni status i sl.?
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Ah, to razlikovanje! :dtyste:
Da, postoje neke razlike između psihopata i sociopata, ali one su i dalje predmet rasprave. Ono što se tvrdi jest bazična razlika u etiologiji koju si već naveo- psihopati se "rađaju" s ograničenim kapacitetom za emocije, a sociopate oblikuje okolina (siromaštvo, nasilje u obitelji, neadekvatni odgojni postupci...). Problem je što gene i okolinu baš ne možemo razdvojiti.
Isto tako, psihopati su više sofisticirani u svojim odnosima s drugima (bolje "čitaju" tuđe emocije), bolje manipuliraju, višeg su socioekonomskog statusa, uspješniji...


...da li su emocije jedine koje determinišu devijantno ponašanje ljudi uopšte, ili tu postoje i drugi faktori kao što su sredina, obrazovanje, socijalni status i sl.?

Ne, emocije nisu jednine koje determiniraju devijantno ponašanje. To bi značilo da su svi psihopati kriminalci. A nisu, nikako! Među zatvorenicima je samo 13% psihopata. Puno ih je koji se ne upuštaju u kriminalna ponašanja, a to je rezultat socijalizacije. Ljudi općenito imaju jaaaaako krivu sliku o psihopatima. Većina pomisli na Hannibala Lectera. :acute: A veliki broj njih zapravo živi mirnim obiteljskim životom i prođu nezapaženo. Postižu svoje ciljeve vješto manipulirajući svojim bližnjima i suradnicima. Šarmantni su, duhoviti, inteligentni, dominantni...

Dakle, možemo mati emocionalnu podlogu moralnosti (osjetiti da to što radimo nije dobro), a ipak se devijantno ponašati, i obratno. yes3
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Lijepo si ti ovdje neke stvari objasnila, ali sam ja malo zabrljao:dtyste: Naime, kada sam postavio pitanje da li su emocije jedine koje detrminišu ponašanje... mislio sam isključivo na ponašanje psihopata i sociopata, a napisao sam - ljudi uopšte!? Izvinjavam se!
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Naime, kada sam postavio pitanje da li su emocije jedine koje detrminišu ponašanje... mislio sam isključivo na ponašanje psihopata i sociopata, a napisao sam - ljudi uopšte!? Izvinjavam se!

Ista je stvar i sa psihopatima i s ljudima općenito.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
21.01.2012
Poruka
6
Psihopata dobro 'cita' tudje emocije?

Ako je psihopata licnost koja 'je operisana' od emocija,tj.nema ih od samog rodjenja,da li je to osoba koja zaista ima puno emocija i odlicno ih kontrolise ili osoba koja apsolutno nema niti je imala emocije? s obzirom da kod psihopatskih licnosti pronalazimo odlicno razumevanje za tudje emocije.malo je ne verovatno da ta osoba nije dozivela a razume,sta vise,odlicno, emocije drugih...Pa je mozda i sama tvrdnja da su psihopate licnosti koje nemaju emocije od samog rodjenja,netacna?!
 
Natrag
Top