Psihologija savremene proizvodnje - crtica

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Za psihologiju savremene proizvodnje bi se moglo reći da je to psihologija paradoksa. S jedne strane, da bi proizvod imao prođu na tržištu, i da bi uspješno donosio profit, mora imati što bolju kvalitetu – približnu ili bolju od konkurencije, a s druge strane, kvalitetan proizvod podrazumijeva dugotrajnost upotrebe, što opet ne odgovara proizvođaču, jer će se smanjiti potražnja novih proizvoda, što će dovesti do stagnacije proizvodnje.

Zašto, recimo, proizvođači običnih baterija ne prave baterije sa dugim vijekom trajanja, kada im savremena tehnologija to potpuno omogućava?- Odgovor na ovo pitanje je vrlo jednostavan: Zato što bi se u tom slučaju smanjila potražnja baterija na tržištu, a time i njihova proizvodnja.

Dakle, u procijepu toga paradoksa: kvalitet prodaje proizvod, ali i smanjuje potražnju za njim, proizvođači pronalaze razne načine i metode, da bi manje kvalitetan proizvod predstavili kao kvalitetan, ili pak ukazali na njegove trenutne prednosti koje kompenziraju kvalitet. Tu najznačajniju ulogu igra marketing i reklama , vrhunski sofisticirana i sračunata na to da je čovjekovo individualno ponašenje često iracionalno, u smislu da će zadovoljstvo pretpostaviti razumu, i da neće žaliti pare za onim što mu to zadovoljstvo trenutno pričinjava, bez obzira na kvalitet proizvoda. Prema tome, moglo bi se reći, da završna faza proizvodnje nekog proizvoda nije ni njegovo pakovanje ni distribucija do prodajnih centara, nego njegovo reklamiranje. S druge strane, ubrzani razvoj tehnologije omogućava proizvođačima da skoro svakodnevno izbacuju na tržište savršenije proizvode, (što ne znači i kvalitetnije) čime praktično „prisiljavaju“ potrošače da vrše supstituciju još uvijek funkcionalnih proizvoda iste vrste. Oni (proizvođači) , u tom slučaju, upravo i računaju na već pomenutu psihologiju potrošača, - da će podleći izazovu modernijeg prozvoda, ne razmišljajući puno o ekonomskoj opravdanosti svoga postupka.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ah ta monetarna ekonomija. Jedan od dva problema na putu prosvetljenja. Salu na stranu, postao sam svestan tog problema kada sam pre nekoliko godina odgledao drugi deo zeitgeist filma. Do tada sam bio prilicno nezainteresovan za ekonomiju i nisam razumeo pojmove poput "ciklicne potrosnje" i "planirane zastarelosti". Malo bolje sam shvatio sta znaci kapitalizam i slobodno trziste (sad neko moze da kaze "evo ga, ne voli kapitalizam i ne veruje u boga"). Ne, nisam komunista.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ah ta monetarna ekonomija. Jedan od dva problema na putu prosvetljenja. Salu na stranu, postao sam svestan tog problema kada sam pre nekoliko godina odgledao drugi deo zeitgeist filma. Do tada sam bio prilicno nezainteresovan za ekonomiju i nisam razumeo pojmove poput "ciklicne potrosnje" i "planirane zastarelosti". Malo bolje sam shvatio sta znaci kapitalizam i slobodno trziste (sad neko moze da kaze "evo ga, ne voli kapitalizam i ne veruje u boga"). Ne, nisam komunista.
Hahaha! Strah te priznati da si komunista?! Mene nije. Ja jesam komunista i spreman sam da branim tu ideju do zadnje kapi - riječi!:D
Smatram da se do sada u ljudskoj istoriji nije pojavila plemnitija politička, sociološka, društveno-ekonmska ideja, od komunističke ideje. Nesreća je što je ta ideja zloupotrijebljena i kompromitovana, a to se desilo zbog toga što je prvi pokušaj njene stvarne implementacije počeo, tako reči, na feudalnom društvenom sistemu; što će reći, na feudalnom razvoju društvene svijeti.
Smrt fašizmu - sloboda narodu!:dtyste:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Hahaha! Strah te priznati da si komunista?! Mene nije. Ja jesam komunista i spreman sam da branim tu ideju do zadnje kapi - riječi!:D
Smatram da se do sada u ljudskoj istoriji nije pojavila plemnitija ideja od komunističke ideje. Nesreća je što je ta ideja zloupotrijebljena i kompromitovana, a to se desilo zbog toga što je prvi pokušaj njene stvarne implementacije počeo, tako reči, na feudalnom društvenom sistemu; što će reći, na feudalnom razvoju društvene svijeti.
Smrt fašizmu - sloboda narodu!:dtyste:

Nisam citao Marksa pa ne mogu da iznesem konkretnije argumente ali ono sto mogu da prokomentarisem da je implementacija tog sistema u svim drustvima u kojima je bila ili je i dalje pristuna dala lose rezultate. Uvek mozes da kazes to nije pravi komunizam ali isto i vernici mogu da kazu za druge grupe vernika da nisu pravi vernici. Mislim da u osnovi vodi ka totalitarnom drustvu i jednoumlju, a ako ima nekih dobrih ideja u tom sistemu kao i u bilo kom drugom, salzem se da ih treba implementirati. Ne mora covek da bude komunista ili kapitalista, moze da proceni sta je najprakticnije i najkorisnije u oba sistema i da upotrebi to i defintivno nisu jedini izbori drustvenog uredjenja u ekonomskom smislu ili bilo kom drugom. Evolucioni koraci u napretku zajednice, tako bih i opisao, definitivno bolji od feudalnog uredjenja ali im je osnova feudalni sistem. Samo pogledaj Kinu i Rusiju, to su danas najkapitalistickije zemlje iz razloga sto je komunizam u osnovi drzavni kapitalizam pa je ovo bio sledeci logican korak, kao sto se u mnogim slucajevima manifestovao i kao drzavna religija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
...Strpi se malo. I kapitalizam - uključujući njegov prvi pojavni oblik koji poznajemo kao prvobitnu akumulaciju kapitala, pa do ovog poslednjeg, koji zovemo neoliberalni kapitalizam, prošao je razne faze svoga razvoja, da bi danas, po svoj prilici dospio u ćorsokak iz koga nema na vidiku nikakvog izlaza - dakle, i taj kapitalizam je samo jedna od istorijskih društvenih pojava, a istorijske pojave su, po definiciji, ograničenog trajanja.

Psihologija masa, je ustvari psihologija manipulacija. Od iskona su sa masama manipulisale razne vrste ideologija i interesnih grupa, ali, ako malo pažljivije posmatramo istoriju ljudskog razvoja, primjetićemo da su te manipulacije sve teže prolazile, odnosno, da su nailazile na sve veći otpor. Danas, recimo, kada se održava samit 7 ili 8 najrazvijenijih zemalja svijeta, ma u kojoj zemlji se održavao, redovno ga prate demonstracije širokih razmjera, tako da se preduzimaju opsežne mjere obezbjeđenja, kako bi se zaštitio integritet učesnika. To nam govori da je ljudska svijest, prvenstveno kod širokih masa, sve manje podložna manipulacijama i da ljudi sve više shvataju do koje su mjere izmanipulisani.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
...Strpi se malo. I kapitalizam - uključujući njegov prvi pojavni oblik koji poznajemo kao prvobitnu akumulaciju kapitala, pa do ovog poslednjeg, koji zovemo neoliberalni kapitalizam, prošao je razne faze svoga razvoja, da bi danas, po svoj prilici dospio u ćorsokak iz koga nema na vidiku nikakvog izlaza - dakle, i taj kapitalizam je samo jedna od istorijskih društvenih pojava, a istorijske pojave su, po definiciji, ograničenog trajanja.

Psihologija masa, je ustvari psihologija manipulacija. Od iskona su sa masama manipulisale razne vrste ideologija i interesnih grupa, ali, ako malo pažljivije posmatramo istoriju ljudskog razvoja, primjetićemo da su te manipulacije sve teže prolazile, odnosno, da su nailazile na sve veći otpor. Danas, recimo, kada se održava samit 7 ili 8 najrazvijenijih zemalja svijeta, ma u kojoj zemlji se održavao, redovno ga prate demonstracije širokih razmjera, tako da se preduzimaju opsežne mjere obezbjeđenja, kako bi se zaštitio integritet učesnika. To nam govori da je ljudska svijest, prvenstveno kod širokih masa, sve manje podložna manipulacijama i da ljudi sve više shvataju do koje su mjere izmanipulisani.

Kazu biolozi da kada 5-10% krda posatne svesno opasnosti alarmiraju ostatak. Ne znam kada cemo dostici tu kriticnu masu.
Ne znam da li si cuo za pojam resorsne ekonomije i ako jesi prokomentarisi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mislio sam na racionalno raspolaganje prirodnim bogastvima, pogotovu sa onim delom koji nije brzo obnovljiv.
Ja to zovem resursnom ekonomijom. To je savremeni pojam u ekonomiji, a misli se na takvu vrstu ekonomije koja neminovno mora pratiti stanje svojih resursa u realnom vremenu - raspoloživost tih resursa i njihovu potrošnju. Znamo koliko su resursi u današnjem svijetu ograničeni i neobnovljivi i da njihova nekontrolisana eksploatacija sve više ugrožava i prirodu i samog čovjeka. Zbog toga, ekonomija, naročito buduća, mora tražiti obnovljive vrste resursa koji će se moći neoegraničeno koristiti, a koji istovremeno neće štetiti prirodi i biosferi, a proizvodnja neće proizvoditi nikakav otpad, ili će proizvoditi takav otpad koji će se moći reciklirati i ponovo koristiti kao resurs. Ogromni razvoj i napredak nauke i tehnologije bi to mogli omogućiti u skoroj budućnosti.
Međutim, tu se javlja jedan veliki problem, a to je sadašnji monetarni sistem, koji, ovakav kakv je sada, nema rješenja za takvu vrstu ekonomije. Dakle, resursno bazirana ekonomija, ne može se sprovesti u ovakvom monetarnom sistemu, jer remeti postojeće interese i u industriji i u tome sistemu i proizvodi ogromnu nezaposlenost i tehnološki višak radnika. Nešto se u današnjoj monetarnoj ekonomiji mora radikalno mijenjati. Ako na vrijeme ne dođe do tih promjena, neće biti ugrožena samo naša prirodna okolina, nego će biti ugroženi i današnji društveni sistemi.
Reče da nisi čitao Marksa. E bogami ćeš ga čitati, ali ne samo ti. Mnogi će mu se ponovo vratiti...:)
Ovo je trebalo da bude psihološka tema, a mi zalutasmo u ekonomiju.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ja to zovem resursnom ekonomijom. To je savremeni pojam u ekonomiji, a misli se na takvu vrstu ekonomije koja neminovno mora pratiti stanje svojih resursa u realnom vremenu - raspoloživost tih resursa i njihovu potrošnju. Znamo koliko su resursi u današnjem svijetu ograničeni i neobnovljivi i da njihova nekontrolisana eksploatacija sve više ugrožava i prirodu i samog čovjeka. Zbog toga, ekonomija, naročito buduća, mora tražiti obnovljive vrste resursa koji će se moći neoegraničeno koristiti, a koji istovremeno neće štetiti prirodi i biosferi, a proizvodnja neće proizvoditi nikakav otpad, ili će proizvoditi takav otpad koji će se moći reciklirati i ponovo koristiti kao resurs. Ogromni razvoj i napredak nauke i tehnologije bi to mogli omogućiti u skoroj budućnosti.
Međutim, tu se javlja jedan veliki problem, a to je sadašnji monetarni sistem, koji, ovakav kakv je sada, nema rješenja za takvu vrstu ekonomije. Dakle, resursno bazirana ekonomija, ne može se sprovesti u ovakvom monetarnom sistemu, jer remeti postojeće interese i u industriji i u tome sistemu i proizvodi ogromnu nezaposlenost i tehnološki višak radnika. Nešto se u današnjoj monetarnoj ekonomiji mora radikalno mijenjati. Ako na vrijeme ne dođe do tih promjena, neće biti ugrožena samo naša prirodna okolina, nego će biti ugroženi i današnji društveni sistemi.
Reče da nisi čitao Marksa. E bogami ćeš ga čitati, ali ne samo ti. Mnogi će mu se ponovo vratiti...:)
Ovo je trebalo da bude psihološka tema, a mi zalutasmo u ekonomiju.

Poenta resursne ekonmije jeste da zameni monetarnu. Samo ne znam kako da se sprovede tranzicija. Izgleda da ce morati 99% da odreaguje. Samo prvo da postane svesno opcija. Tu nastupa problem obrazovanja koje paradoksalno, pored svih otkrica i napretka nauke, cini mi se postaje sve gore.
 
Natrag
Top