Prva laparoskopska zamena jednjaka

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Prva laparoskopska zamena jednjaka

U Univerzitetskoj dečjoj klinici u Beogradu lekari iz Londona operisali četvoro dece. Ovo je minimalno invazivna intervencija, koja ne oštećuje trbušni zid i nema reza

95762961641918387676.jpg


U UNIVERZITETSKOJ dečjoj klinici u Beogradu dva svetska stručnjaka za dečju kardio i abdominalnu hirurgiju uradili su četiri veoma složene operacije o trošku osiguranja. Profesor dr Edvard Metjuz Kajli iz bolnice "Hospital for sick children" u Londonu, i član kraljevskog koledža hirurga, uradio je prve laparoskopske zamene jednjaka kod dece u našoj zemlji, a profesor dr Martin Kostolni je operisao dvoje dece sa retkim urođenim srčanim manama.


Laparoskopska zamena jednjaka je urađena kod dva trogodišnja deteta, koja su zbog oštećenja jednjaka nakon gutanja stranog tela imala problem sa gutanjem. Inače, ovu intervenciju je do sada dr Kajli uradio samo kod 15 pacijenata u Londonu.


- Deca često gutaju razne stvari, deterdžente za pranje posuđa ili kaustičnu sodu što su izuzetno toksične materije koje dovode do oštećenja jednjaka - objasnio je dr Edvard Metjuz Kajli. - Standard za rešavanje ovog problema je klasična otvorena operacija, a mi smo laparoskopskom metodom izvadili jednjak i zamenili ga delom želuca. U odnosu na standardnu hiruršku proceduru, ovo je minimalno invazivna intervencija, koja ne oštećuje trbušni zid, nema reza. Operacije su trajale oko pet i po sati što je prosek za ovu operaciju.


Profesor dr Martin Kostolni, vodeći neonatalni i pedijatrijski kardiohirurg na odeljenju kardiotorakalne hirurgije u "Great Ormond Street Hospital" u Londonu, operisao je jedno sedmogodišnje i jedno jednoipogodišnje dete sa veoma retkim i kompleksnim urođenim srčanim manama. Do sada su deca sa ovim problemom u našoj zemlji tretirana samo palijativnim metodama koje ublažavaju tegobe, ali ne koriguju manu.


- To je kompleksna urođena srčana mana, gde u osnovi plućna arterija i plućna valvula ne postoje - rekao je dr Martin Kostolni. - Pluća se snabdevaju krvlju iz različitih izvora, pre svega iz aorte, što nije normalno. Na srcu jednog pacijenta je postojao i veliki defekt između leve i desne komore, i kod njega sam tokom prethodne posete Beogradu uradio prvu primarnu korekciju kojom je obezbeđeno bolje snabdevanje pluća, ali ne više iz aorte nego iz desne komore. Sada je urađena kompletna rekonstrukcija proširenja plućnih arterija, njihovo vezivanje sa desnom komorom i razdvajanje desne i leve komore. Na taj način je obezbeđena normalna cirkulacija u plućima, dete više neće biti plavo i imaće potpuno drugačiji život. Operacije su trajale po više od osam sati.


Tokom posete stručnjaka iz Londona operisana su četiri mališana za koje su naši lekari procenili da ne mogu sami da im pomognu i koji bi, da strani lekari nisu došli u Srbiju, morali da idu na lečenje u inostranstvo. Na ovaj način su pacijenti dobili najbolju moguću terapiju, a naši lekari mogućnost da se edukuju da ubuduće mogu i sami da rade ove komplikovane procedure. Istovremeno, država je uštedela više od 400.000 evra, koliko bi koštalo lečenje četiri mališana u inostranstvu.


BORIĆEMO SE ZA SVAKO DETE


Dajem punu podršku da se nastavi sa ovakvim načinom rada, jer od nas zavisi sudbina te dece i borićemo se za svako dete. Već postoji dogovor između ove dve klinike u Londonu i dečje klinike u Tiršovoj da za sva pitanja i dileme u vezi s pacijentima i operativnim tehnikama budu stalno u vezi kako bi se donosila najbolja moguća rešenja - naglasio je asistent dr Zlatibor Lončar, ministar zdravlja.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top