Propovedanje mrtvima

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
DA LI JE ISUS PROPOVEDAO MRTVIMA?

A) Nije propovedao mrtvima, jer onaj ko je umro nespasen, i da vaskrslog iz mrtvih vidi, neće se moći spasti:

“Nego ako im dođe ko iz mrtvih pokajaće se. A Avraam reče mu: Ako ne slušaju Mojsija i proroka, da ko i iz mrtvih ustane neće verovati." (Luka 16,30-31)

B) Nije propovedao mrtvima, jer ne može niko ko je za života ostao nepokajan da izbegne pakao:

"I preko svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da ovi koji bi hteli odovud k vama preći, ne mogu, niti oni otuda k nama da prelaze." (Luka 16, 26)

KOJIM MRTVIMA JE ISUS PROPOVEDAO?

Duhovno mrtvima:

"A Isus reče njemu: Hajde za mnom, a ostavi neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace." Matej 8,22)

"Trebalo se razveseliti i obradovati, jer ovaj brat tvoj mrtav beše, i ožive; i izgubljen beše, i nađe se." (Luka 15,32)

"I nas koji bejasmo mrtvi od grehova ožive s Hristom (blagodaću ste spaseni)." (Efescima 2,5)
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
DA LI JE ISUS PROPOVEDAO MRTVIMA?

A) Nije propovedao mrtvima, jer onaj ko je umro nespasen, i da vaskrslog iz mrtvih vidi, neće se moći spasti:

“Nego ako im dođe ko iz mrtvih pokajaće se. A Avraam reče mu: Ako ne slušaju Mojsija i proroka, da ko i iz mrtvih ustane neće verovati." (Luka 16,30-31)

Ovo se odnosi na ljude iz Starog Zaveta!

Sam tekst to potvrdjuje, jer Avram kaze da treba da "slusaju Mojsija i Proroke" dakle Stari Zavet a ne Apostole!

Sami akteri price su ljudi iz Starog Zaveta, a prica je ispricana pre Isusove smrti i vodi poreklo iz SZ, pa stoga i govori o onima koji su jos ziveli u Starom Zavetu!

Pre Novog Zaveta nema prelaska ljudima iz pskla u raj, jer jos nije bio otvoren put Hristovom smrcu, odnosno jos nije bila placena otkupna cena za njih!

B) Nije propovedao mrtvima, jer ne može niko ko je za života ostao nepokajan da izbegne pakao:

"I preko svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da ovi koji bi hteli odovud k vama preći, ne mogu, niti oni otuda k nama da prelaze." (Luka 16, 26)

Odgovoreno, prica govori o ljudima iz SZ a oni nisu mogli da izadju odatle! Bila im je potrebna Hristova zrtva.

KOJIM MRTVIMA JE ISUS PROPOVEDAO?

Duhovno mrtvima:

To sam oborio kontekstom!

Kontekst govori o "o Hristu koji sudi doslovno mrtvima i zivima" i onda kaze da se "zato mrtvima propovedalo evandjelje da bi im se moglo suditi"!!!

Sasvim je jasno i nepostoji mogucnost manipulacije kao da se tu radi o "duhovno mrtvima"!

Ti ignorises cinjenice da bi odrzao semu zapisanu u svom umu. Ono sto sam i tvrdio, jer vi ste nespremni saslusati i ne slusate druge sta vam govore vec terate po svom da odbranite crkvu!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"Kojim sisavsi propovedi i duhovima koji su u tamnici" (1. Pt. 3:18-19)

Ovde se u kontekstu govori o pranju od greha ili grštenju, i apostol pominjući smrt Hristovu u tom smislu vere, predanja, i krštenja u vodi - napominje slučaj prepotopnog vremena, u kome je Hristos objavljivao tadašnjem naraštaju o dolasku potopa, i onda upoređuje tadašnji potop, sa krštenjem vodom.

U bibliji se stanje greha često upoređuje sa duhovnim zatvorom, ropstvom, i tamnicom u kojoj čovek prebiva.

Isus kaže "SVAKI KOJI ČINI GREH ROB JE GREHU... AKO VAS SIN ČOVEČIJI OSLOBODI ZAISTA ĆE TE BITI OSLOBOĐENI"

Odgovor u vezi svega je već dat.

"On je spreman da sudi zivima i mrtvima" (doslovno mrtvi i doslovno živi).

Tačno, doslovno mrtvima ( VASKRSLIM NAKON HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA ) i doslovno živima ( KOJI ĆE ŽIVI DOČEKATI HRISTA ).

"Zato se i mrtvima propovedalo evandjelje, da budu sudjeni po telu a da duhom po Bogu zive"

propoveda se DUHOVNO MRTVIM LJUDIMA, kojima se već za života sudi ako prihvate jevanđelje ili ga ne prihvate, i to se zove "istražni sud u propovedanju"
Izvršni sud je na kraju o kome govori prvi deo teksta.

Samo jedno pitanje.

Zašto bi Hristos sišao u navodni Had i propovedao bestelesnim duhovima onima koji su živeli za vreme potopa. ako su oni propustili svoju priliku za spasenje, i zašto bi oni bili posebni u odnosu na milione drugih umrlih.

Biblijsko učenje je sledeće, a sadržano je u sledećem biblijskom navodu:

"KAO ŠTO JE LJUDIMA ODREĐENO JEDNOM UMRETI A POTOM SUD, TAKO SE I HRISTOS JEDNOM PRINESE DA UZME GREHE MNOGIH, A DRUGI PUT ĆE SE JAVITI NA SPASENJE ONIH KOJI GA ČEKAJU" ( Jevrejima 9. 27 - 28 )

Dakle, ljudi umiru i odlaze na sud na kraju istorije, nema nikakvog propovedanja jevanđelja nakon smrti.

To je jasno biblijsko učenje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
To sam oborio kontekstom!

Kontekst govori o "o Hristu koji sudi doslovno mrtvima i zivima" i onda kaze da se "zato mrtvima propovedalo evandjelje da bi im se moglo suditi"!!!

Sasvim je jasno i nepostoji mogucnost manipulacije kao da se tu radi o "duhovno mrtvima"!

To ne možeš da oboriš jer kontekst Biblije je da ljudi koji ne prihvataju Boga su duhovno mrtvi.

I mi to vidimo kada je Isus rekao da bolesni trebaju ljekara. Znači da se njima propovijedali Jevanđelje.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Mrtvi LJUDI ne cuju nista,ne vide nista ,ne osecaju nista,
Jezekilj 18:4
Gle, sve su duše moje, kako duša očeva tako i duša sinovljeva moja je, koja duša zgreši ona će poginuti.
Propovednik 9:5,10
5 Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
10 Sve što ti dođe na ruku da činiš, čini po mogućnosti svojoj, jer nema rada ni mišljenja ni znanja ni mudrosti u grobu u koji ideš.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ovo se odnosi na ljude iz Starog Zaveta!

Sam tekst to potvrdjuje, jer Avram kaze da treba da "slusaju Mojsija i Proroke" dakle Stari Zavet a ne Apostole!

Sami akteri price su ljudi iz Starog Zaveta, a prica je ispricana pre Isusove smrti i vodi poreklo iz SZ, pa stoga i govori o onima koji su jos ziveli u Starom Zavetu!

Pre Novog Zaveta nema prelaska ljudima iz pskla u raj, jer jos nije bio otvoren put Hristovom smrcu, odnosno jos nije bila placena otkupna cena za njih!

Mire, zao mi je ali tvoj zakljucak nije ispravan.
Tu pricu je Isus u Novom zavetu ispricao Jevrejima, koji su verovali da ce ih Avram docekati u vecnom ziviot. To nema veza sa nikakvim zavetom. Isus je izneo ono sto su oni verovali i pomocu te njihove zablude pokusao da im prenese istinu. Jevreji to nisu verovali samo u Starom zavetu nego i kasnije.


Kontekst govori o "o Hristu koji sudi doslovno mrtvima i zivima" i onda kaze da se "zato mrtvima propovedalo evandjelje da bi im se moglo suditi"!!!


Ako je prica starozavetna, otkuda sada da Hristos sudi?
Vidis da sam sebe pobijas.
Tacno je da se za vreme isgradnje ladje pred potom propovedalo pretpotopnom svetu, medjutim nigde ne pise da je Isus sudio pretpotopnom svetu u podzemnu. Citaj sta Biblija govori o Hristovom sudu i kada ce on biti?


Ti ignorises cinjenice da bi odrzao semu zapisanu u svom umu. Ono sto sam i tvrdio, jer vi ste nespremni saslusati i ne slusate druge sta vam govore vec terate po svom da odbranite crkvu!

Mire, nije tako. Daj ti prave argumente koji se ne suprote Bibliji pa mi cemo ih rado saslusati i ako je to istina primiti u potpunosti.
 
Poslednja izmena od urednika:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To nije bio nikakav realan dogadjaj koji se desio za vreme Hristovog prebivanja u grobu ( navodno silazenje Hristovo u nekakav had ), vec apostol u dogadjaju Hristove smrti i vaskrsenja opisuje dogadjaj iz vremena potopa, da bi dao jednu pouku o krstenju u vodi,, koje uporedjuje sa potopom.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Isus je bio u grobu mrtav tri dana i tri noci.
Nit je video nit je bilo sta cuo.
Nakon sto ga je Bog Otac uskrsnuo iz mrtvih ,on se objavio od ljudi samo svojim ucenicima.
Zatocenim demonima nije imao sta da propoveda sem da im je potvrdio objaviu osudu unistenja.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Šta je jadni ljudi ponadali se da je bukvalno mrtvima propovijedano Jevanđelje.

A onda su im nauku uništili ovi stihovi.

KOJIM MRTVIMA JE ISUS PROPOVJEDAO?

Duhovno mrtvima:

"A Isus reče njemu: Hajde za mnom, a ostavi neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace." (Matej 8,22)

"Trebalo se razveseliti i obradovati, jer ovaj brat tvoj mrtav beše, i ožive; i izgubljen beše, i nađe se." (Luka 15,32)

"I nas koji bejasmo mrtvi od grehova ožive s Hristom (blagodaću ste spaseni)." (Efescima 2,5)
 
Natrag
Top