problem sa boot na HDD

Član
Učlanjen(a)
13.08.2012
Poruka
32
Formatirao sam moj desktop PC sa DVD Windows 7 32bit. Nakon zavrsetka formatiranja sam PC je zatrazio restart ali kada se restartirao pri boot pojavila se poruka>
ultra dma mode 5 smart capable and status ok i nisam mogao da pristupim u BIOS.

Iskjlucio sam hdd i opet sam startao PC. Usao sam u Bios i ugasio SMART opciju na HDD.
Opet sam povezao hdd i onda se pojavila poruka>
ultra dma mode 5 smart capable and status DISABLED.

Izvadio sam bateriju sa maticnu plocu jer sam hteo da BIOS restartujem podesavanja ali uzalud. Jel neko ima neko resenje za moj problem.
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.134
Formatirao sam moj desktop PC sa DVD Windows 7 32bit. Nakon zavrsetka formatiranja sam PC je zatrazio restart ali kada se restartirao pri boot pojavila se poruka>
ultra dma mode 5 smart capable and status ok i nisam mogao da pristupim u BIOS.

Iskjlucio sam hdd i opet sam startao PC. Usao sam u Bios i ugasio SMART opciju na HDD.
Opet sam povezao hdd i onda se pojavila poruka>
ultra dma mode 5 smart capable and status DISABLED.

Izvadio sam bateriju sa maticnu plocu jer sam hteo da BIOS restartujem podesavanja ali uzalud. Jel neko ima neko resenje za moj problem.


Jesi li pokušao kao ovaj lik...

 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Verujem da imas problem sa diskom a ne sa maticnom plocom kao lik sa videa. Ako je moguce pokusaj sa nekim drugim diskom ili isprobaj taj disk na drugoj masini. Ako nemas mogucnosti za to pokusaj da podignes sistem sa HIRENS BOOT CD-a i uradi LOW LEVEL FORMAT problematicnog diska (u zavisnosti od kapaciteta diska od pola sata do 5 sati). Ako je disk ispravan svejedno je da li je SMART opcija ukljucena ili iskljucena u BIOS-u.
 
Član
Učlanjen(a)
13.08.2012
Poruka
32
Verujem da imas problem sa diskom a ne sa maticnom plocom kao lik sa videa. Ako je moguce pokusaj sa nekim drugim diskom ili isprobaj taj disk na drugoj masini. Ako nemas mogucnosti za to pokusaj da podignes sistem sa HIRENS BOOT CD-a i uradi LOW LEVEL FORMAT problematicnog diska (u zavisnosti od kapaciteta diska od pola sata do 5 sati). Ako je disk ispravan svejedno je da li je SMART opcija ukljucena ili iskljucena u BIOS-u.

Citao sam i na strani foruma da treba da povezem moj hard disk na drugi PC. Tako sam i uradio povezao sam ga kao drugi hard disk. Taj trugi PC se uklucio i onda pojavile su se 3 particije od moj hard disk. C partition D partition i System Reserved 100 MB. Sa desni klik sam formatirao System Reserved i C particiju. Povezao sam opet hard diska na moj kompjuter i isti problem mi se pojavio.

Nakon toga sam povezao moj hard disk na drugoj masini ali po greska kao Primarni hard disk pa mi se pojavila sledeca poruka NTLDR is missing Press Ctrl Alt Delete to restart. Citao sam da ovo je neki fajl koji je potreban za boot-ovanje na Windows. Vratio sam moj hard disk kao second drive kako bi se upalila masina. Izbrisao sam obe particije (C i System reserved) i ostavo kako unlocated space. Pa sam na moj PC povezao disk i sam dobio istu poruku sa DISABLED.. isklucio sam drisk usao u BIOS podesio SMART na AUTO i moj kompjuter se formatirao uspesno.

Se je bilo super ali sada pri startovanje moj PC se mnogo sporo startuje. Proverava IDE master hard disk ovo onoo. SMART i ne znam sta da radim.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Vrlo je verovatno da imas lose ili slabe ("delayed" ili "weak") sektore na disku i to na pocetku samog diska. Poteraj neki program za informacije o disku i njegovo testiranje (ljudi iz nekog razloga najvise vole program - Hard Disk Sentinel) i on ce ti reci u kakvom stanju ti je disk i koliko i kakvih problema ima.

Bilo bi u svakom slucaju dobro da uradis Low Level Format kao sto sam vec pomenuo umesto da ga formatiras uz pomoc windows disk managment-a.
 
Član
Učlanjen(a)
13.08.2012
Poruka
32
Vrlo je verovatno da imas lose ili slabe ("delayed") sektore na disku i to na pocetku samog diska. Poteraj neki program za informacije o disku i njegovo testiranje (ljudi iz nekog razloga najvise vole program - Hard Disk Sentinel) i on ce ti reci u kakvom stanju ti je disk i koliko i kakvih problema ima.

Screenshot_1.png Screenshot_2.png Screenshot_3.png
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Da, imas gomilu losih sektora. Imas opciju SURFACE TEST u sentinelu. Izaberi prvu stavku READ TEST i slika ce ti pokazati gde se oni nalaze.

Mozes posle toga da uradis LLF a onda proveri ponovo. Losi sektori ce ti ostati ali slabi mogu biti popravljeni i disk moze biti upotrebljiv ali naravno nece biti idealan.
 
Član
Učlanjen(a)
13.08.2012
Poruka
32
Da, imas gomilu losih sektora. Imas opciju SURFACE TEST u sentinelu. Izaberi prvu stavku READ TEST i slika ce ti pokazati gde se oni nalaze.

Mozes posle toga da uradis LLF a onda proveri ponovo. Losi sektori ce ti ostati ali slabi mogu biti popravljeni i disk moze biti upotrebljiv ali naravno nece biti idealan.

nema losi sektori sta sad ? :/Screenshot_2.png
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.134
Kao što ti je @DoMoga već rekao, uradi Low Level Format tog diska. Program će ti prilikom tog formata izbrisati MBR odnosno master boot record koji možeš ponovo upisati iz samog Windowsa ili pomoću programa koji imaš na Hirens Boot CD-u. Najlakša opcija da sve ovo uradiš je preko drugog računara....
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Imas 51 los "weak" sektor na disku. Ako je moguce software-ski popraviti ih to ce uraditi LLF. Inace ne volim sentinel i nisam slucajno bio ironican kada sam napisao "ljudi iz nekog razloga najvise vole program - Hard Disk Sentinel".
 
Natrag
Top