Prilika će vas pronaći ako ste spremni

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Prilika će vas pronaći ako ste spremni

Na sceni Narodnog pozorišta u subotu u 20 časova kompozitor Zoran Erić predstaviće se malom retrospektivom koju čine četiri kompozicije iz različitih perioda

Zoran-Eric.jpg
Zoran Erić

Autorsko veče Zorana Erića, poznatog beogradskog kompozitora savremene umetničke muzike, pedagoga i selektora Bemusa, biće održano u subotu u 20 časova na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, na samom početku manifestacije „Dani Beograda”. Pozorišna atmosfera biće idealan ambijent za dela koja i sam autor smatra sceničnim, a posetiocima će ih predstaviti izuzetni muzičari. Mala retrospektiva, kako je organizator „Jugokoncert” novinarima juče najavio, tačnije presek od starih ka novim Erićevim delima, predstaviće na podijumu nacionalnog teatra četiri kompozicije. I to „Sedam pogleda u nebo” za gudački sekstet, u izvođenju Gudača Sv. Đorđa, sa koncertmajstorom Gordanom Nikolićem, potom „Oberon”, koncert za flautu i instrumentalni ansambl sa solistom Ljubišom Jovanovićem i pod upravom Biljane Radovanović, „Talea Koncertštik” za violinu i gudače, „Nisam govorio” za alt saksofon, usnu bas-harmoniku, glumca naratora (Pavle Pekić) i Mešoviti hor „Obilić”, AKUD „Branko Krsmanović”, pod upravom Darinke Matić Marović. Inscenaciju je osmislio Boris Maksimović, a ulaz na Erićevo autorsko veče je slobodan. Vidno uzbuđen zbog predstojećeg događaja, kompozitor je o izboru mesta gde će biti izvedena njegova muzika za „Politiku” rekao:
– Za Narodno pozorište sam posebno vezan, tu sam dolazio od najmlađih dana sa roditeljima i upoznao mog potonjeg profesora Stanojla Rajičića. Upravo na toj sceni je sjajna Lidija Pilipenko postavila dva moja baleta „Banović Strahinju” i „Jelisavetu” kada sam bio nepoznat kompozitor, sa nepunih tridesetak godina života. Bila je to šansa kakva se retko dobija. Komponovao sam muziku za dosta pozorišnih predstava baš u ovoj kući, da spomenem kompozicije za „San letnje noći” Nikite Milivojevića ili „Edipa” Vide Ognjenović. Zato sam i odlučio da koncert sa mojom muzikom bude održan baš ovde.
Na pitanje da li je neki novi balet na pomolu i da li je to još uvek izazov za njega, Zoran Erić odgovara:
– Ne, ne bih voleo da vidim ponovo svoje balete na sceni, sve treba ostaviti u vremenu kada su dela nastala. Kasnije sam godinama sarađivao sa Sonjom Vukićević, a radili smo nešto sasvim drugo, tačnije moderne balete. Danas, tri decenije kasnije, okrenut sam klasici i muzici za pozorište.
Osim za pozorište, Zoran Erić je komponovao muziku za filmove „Ubistvo s predumišljajem”, „Stršljen”, „Senke uspomena”, a pored brojnih nagrada izdvaja se kao jedini srpski autor koji je trostruki dobitnik „Mokranjčeve nagrade”.
O tome zašto se svaki muzičar pribojava ovakvih autorskih večeri kaže:
– Svakako se pribojava jer je to podvlačenje crte. A reč je o tome da ne podvlačite crtu samo vi kao autor muzike, već i oni koji vas slušaju, a to znači da se tada vrednuje sve što ste uradili. A autorskim večerima reskirate da budete dosadni, možda čak isti.
Erić potom pojašnjava kako pronalazi energiju da ne bi bio uvek isti, odnosno kaže:
– Sve je stvar kondicije, a verovatno je i zapisano u DNK da li nešto i šta možete da uradite, kada ćete i da li ćete da klonete.
I za kraj poručuje mladima koji sad stupaju u svet muzike:
– Studentima stalno govorim da im je potrebna istrajnost i vrednoća. Prilika će vas pronaći ako ste spremni!

B. Lijeskić
Objavljeno: 12.04.2011.
Izvor: Politika



 
Natrag
Top