Press: Tetovaža Dodika hit u Ex-Yu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Press: Tetovaža Dodika hit u Ex-Yu




dodik-tetovaza2709.jpg


Istetovirani portret Milorada Dodika na ramenu jednog Banjalučanina posto je najpopularnija tetovaža na teritoriji bivše Jugoslavije, ali još niko do kraja nije objasnio ovaj fenomen.

Portret tetovaža Milorada Dodika, plaćena 300 maraka, osvanula je na lijevom ramenu muškarca nastanjenog na teritoriji banjalučke regije, a autor tetovaže Igor Pešić Pedi iz banjalučkog "Tatu studija" već punih osam mjeseci brižljivo čuva privatnost njenog vlasnika.

Ipak, pristao je da otkrije neke zanimljive detalje o čovjeku sa najpoznatijim ramenom na Balkanu, koji je odlučio da se Dodikovim portretom ukrasi za cijeli život.

"To je jedan pravi gospodin koji je prije osam mjeseci samouvereno ušao u studio za tetoviranje i odbrusio: "Istetoviraj mi Milorada Dodika. Plaćam koliko god da košta", i pokazao na lijevo rame. U prvom trenutku sam se zbunio. Zapravo, to mi je bio prvi klijent s kojim nisam prozborio ni riječ o razlozima i motivima tetoviranja", priča Pedi.

Sjeća se da je tetoviranje Dodikovog portreta trajalo puna četiri sata sa kraćim pauzama. Fotografiju premijera Srpske je pronašao na internetu, a onda je uslijedilo njeno kopiranje na kožu klijenta.

"Majstor tetovaže kod portretisanja mora biti precizan i koncentrisan, pogotovo ako je riječ o javnoj ličnosti kakva je premijer Dodik. Ne smije biti propusta. Sad sam uvjeren da ih nije ni bilo, jer slika tetovaže s likom Dodika je do sada obišla sav prostor od Triglava do Đevđelije i postala veoma popularna", kaže Pešić i naglašava da je klijent iz studija otišao presrećan i zadovoljan.

Banjalučki majstor tetovaže kaže da je svjestan da su tetovaže sa likom viđenijih političara na području bivše Jugoslavije intrigantne, iako je to u inostranstvu normalna i masovna pojava.

"Ako hiljade ljudi na ramenu imaju tetovaže s licem američkog predsjednika Baraka Obame, ne vidim zašto bi lik gospodina Dodika bio izuzetak", kaže Pešić i dodaje:

"Teško je povjerovati da mi niko nije tražio da mu istetoviram, recimo, Josipa Broza Tita. Ipak, po izričitoj želji nekih klijenata nacrtao sam nekoliko portreta Franje Tuđmana, Slobodana Miloševića i popa Đujića, a kokarde, šahovnice, polumjeseci i zvijezde su najbrojniji motivi tetovaža kod ovdašnjih ljudi.

U najbizarnije zahtjeve za tetovažu koje je dobio Pedi ubraja prase na ražnju i vaginu koju tek treba da "našara", a pominje i kolege iz Modriče i Zenice, koji su klijentima istetovirali njihovu vlastitu grobnicu i natpis "All star" na peti.

"Kod nas u tetoviranju preovladavaju religijski motivi i natpisi, a u trendu su i umjetnički pravci i portreti. Klijenti moraju biti punoljetni, a među njima su i studenti, radnici, inženjeri, doktori...

Najstarija mušterija mi je bila baba od 66 godina, koja je tetovirala portret ćerke", otkriva Pešić i ne zaboravlja da pomene pjevačicu Kseniju Pajčin, koja je neposredno prije smrti htela da joj uradi tetovažu.

Uprkos svemu, portret tetovaža Milorada Dodika i dan-danas zaokuplja najveću pažnju i najviše se komentariše.

Banjalučki studio za tetoviranje i pirsing postoji od 2006. godine. Ima odvojene prostore za tetoviranje, pirsing, pranje i sterilizaciju.

Sarađuju sa Endijem Endželom iz Kicingena u Njemačkoj, jednim od najboljih svjetskih portretista, koji je među ostalima tetovirao i poznatog njemačkog rukometaša Stefana Krečmera i frontmene najpopularnijih svjetskih rok grupa.

U martu ove godine dobili su bogatu ponudu popularnog TV kanala Diskaveri.

"U pitanju su bile velike pare. Oni su htjeli da sa nama rade emisiju u kojoj bismo tetovirali ljude pred kamerama. Međutim, morali smo da odbijemo, jer u BiH ne postoji producentska kuća koja bi mogla da radi sa TV gorostasom kakav je kanal Diskaveri", kaže Igor Pešić.

(Press)
 
Natrag
Top