Pravoslavlje

Апостолска правила

Правило 45

Епископ, или презвитер, или ђакон, који се буде са јеретиком само и молио, нека се одлучи; ако им пак допусти као клирицима, да исто раде, нека се свргне.
(Ап 10,11,46,64; 3. вас 2,4; Лаод 6,9,32,33,34,37; Тим Алекс 9)


Правило 46

Наређујемо, да се свргне Eпископ, или презвитер који призна крштење, или жртву јеретика. Јер, како се слаже Христос с велијаром? Или какав удел има верни са неверником?
(Ап 47,68; 1. вас 19; 2. вас 7; Трул 95; Лаод 7,8; Василија Вел 1,47)




Правило 64


Ако који клирик, или световњак пође у синагогу јудејску, да се моли, нека буде и свргнут и одлучен.
(Ап 7,45,70,71; Трул 11; Антиох 1; Лаод 6,29,33,37,38)



Правило 70


Ако који Eпископ, или презвитер, или ђакон, или други из именика клирика, буде постио заједно са Јудејима, или светковао с њима празнике, или примао од њих њихове празничне дарове, као пресне хљебове или шта сличнога, нека буде свргнут; а ако то учини световњак, нека се одлучи.
(Ап 7,64,71; Трул 11; Антиох 1; Лаодик 29,37,38; Картаг 51,73,106)



Правило 71


Ако који Хришћанин принесе уље у светилиште незнабожачко, или у јудејску синагогу, или свеће пали кад су њихови празници, нека се одлучи.
(Ап 7,64,70; Трул 11,94; Анкир 7,24; Антиох 1; Лаодик 29,37,38,39; Картаг 21)




Правило 85


Нека вам свима, клирицима и световњацима, буду поштована и свете књиге Старога Завета:
  • Мојсијевих пет: постанак, излазак, левитска, бројеви, закони поновљени; Исуса Навина једна; Судија једна; О Рути једна; Царства четири; Паралипоменом, књиге дана две; Јездре две; О Јестири једна; Макавеја три; О Јову једна; Псалтира једна; Соломонове три: приче, еклисијаст, песма над песмама; Пророка дванаест: Исаије једна; Јеремије једна; Језекиља једна; Данила једна.
Ван овога пак, нека вам буде напоменуто, да би ваши млађи изучавали мудрост многоученога Сираха. Наше пак (то јест Новога Завета):
  • Јеванђеља четири: Матеја, Марка, Луке и Јована; Павлових посланица четрнаест; Петрове посланице две; Јованове три; Јаковљева једна; Јудина једна; Климентове посланице две; и установе, које су мном Климентом за вас Eпископе у осам књига издане, али које не треба међу свима распростирати, јер у њима има тајанственога; и Дела наша апостолска.
    (Ап 60; Трул 2; Лаодик 60; Картаг 24; Атан Вел о празницима; Григ Бог о књигама Светог Писма; Амфил о књигама Св. писма)





И шта ћемо сада? Не може мене неко назвати секташем и отпадником што ми је битно шта су апостоли говорили и оставили да чувамо. За сва даља питања везана за ову апостасију можете се обратити некоме ко или одобрава кршење канона, или се изричито противи (као ја), али има црквени легитимитет. Врата цркава су вам широм отворена, па слободно прошетајте до неке. Сигуран сам да има добрих свештеника, и што је још важније - храбрих, који неће устукнути да укажу на јерес. Бар ја знам за такве.

Кад сам већ код канона, постоји један који се може односити на одређене свештенике који су примењивали силу на штићеницима, грешницима:

Правило 27

Заповедамо да се свргне Епископ, или презвитер, или ђакон, који бије верне када сагреше, или неверне када злобе, и кроз то хоће да застраши, јер нас томе није никако Господ научио; напротив, када су га били, није повраћао бијењем, кад су га псовали није повраћао псовком; кад је трпио није претио (1 Петр 2,23).
(Прводр 9)




Moram da prokomentarisem. Neka pravila su prosto glupa. Pa sta ako je palio svece sa Jevrejima? Hriscanstvo je vise od milenijum i po satiralo Jevreje i na kraju je kulminiralo holokaustom. Od svih gluposti koje Irinej prica generalno, ovo je jedina pristojna stvar koju je uradio. Koliko ima glupih i surovih zakona u starom zavetu? Naravno da se odavno ne postuju. Od ovoga pravite problem? Sto je poslao poruku protiv antisemitizma. Sta mislis sta bi Isus uradio?
 
Poslednja izmena od urednika:
ja mislim da ljudi grese kad kazu zakon ili kad kazu bozije zapovesti, nisu to nikakvi zakoni niti zapovesti, to je jednostavno put ka boljem coveku i kako postati dobra osoba, sad neko moze da menja sta god hoce ali u sutini on ne menja nista, zato sto se pravila dobrote ne mogu promeniti, sad ja mogu da promenim lepam primer, ne cini preljube u cini preljube onaj ko zna pravila dobrote ili kako postati dobar covek radeci na sebi, on nikad nece prihvatiti to moje pravilo sto sam promenio

problem je u tome sto ljudima komanduju ljudi a ovi nesrecnici ih slusaju i gledaju u njih kao u bioskop
 
Апостолска правила

Правило 45

Епископ, или презвитер, или ђакон, који се буде са јеретиком само и молио, нека се одлучи; ако им пак допусти као клирицима, да исто раде, нека се свргне.
(Ап 10,11,46,64; 3. вас 2,4; Лаод 6,9,32,33,34,37; Тим Алекс 9)


Правило 46

Наређујемо, да се свргне Eпископ, или презвитер који призна крштење, или жртву јеретика. Јер, како се слаже Христос с велијаром? Или какав удел има верни са неверником?
(Ап 47,68; 1. вас 19; 2. вас 7; Трул 95; Лаод 7,8; Василија Вел 1,47)




Правило 64


Ако који клирик, или световњак пође у синагогу јудејску, да се моли, нека буде и свргнут и одлучен.
(Ап 7,45,70,71; Трул 11; Антиох 1; Лаод 6,29,33,37,38)



Правило 70


Ако који Eпископ, или презвитер, или ђакон, или други из именика клирика, буде постио заједно са Јудејима, или светковао с њима празнике, или примао од њих њихове празничне дарове, као пресне хљебове или шта сличнога, нека буде свргнут; а ако то учини световњак, нека се одлучи.
(Ап 7,64,71; Трул 11; Антиох 1; Лаодик 29,37,38; Картаг 51,73,106)



Правило 71


Ако који Хришћанин принесе уље у светилиште незнабожачко, или у јудејску синагогу, или свеће пали кад су њихови празници, нека се одлучи.
(Ап 7,64,70; Трул 11,94; Анкир 7,24; Антиох 1; Лаодик 29,37,38,39; Картаг 21)




Правило 85


Нека вам свима, клирицима и световњацима, буду поштована и свете књиге Старога Завета:

  • Мојсијевих пет: постанак, излазак, левитска, бројеви, закони поновљени; Исуса Навина једна; Судија једна; О Рути једна; Царства четири; Паралипоменом, књиге дана две; Јездре две; О Јестири једна; Макавеја три; О Јову једна; Псалтира једна; Соломонове три: приче, еклисијаст, песма над песмама; Пророка дванаест: Исаије једна; Јеремије једна; Језекиља једна; Данила једна.
Ван овога пак, нека вам буде напоменуто, да би ваши млађи изучавали мудрост многоученога Сираха. Наше пак (то јест Новога Завета):

  • Јеванђеља четири: Матеја, Марка, Луке и Јована; Павлових посланица четрнаест; Петрове посланице две; Јованове три; Јаковљева једна; Јудина једна; Климентове посланице две; и установе, које су мном Климентом за вас Eпископе у осам књига издане, али које не треба међу свима распростирати, јер у њима има тајанственога; и Дела наша апостолска.
    (Ап 60; Трул 2; Лаодик 60; Картаг 24; Атан Вел о празницима; Григ Бог о књигама Светог Писма; Амфил о књигама Св. писма)





И шта ћемо сада? Не може мене неко назвати секташем и отпадником што ми је битно шта су апостоли говорили и оставили да чувамо. За сва даља питања везана за ову апостасију можете се обратити некоме ко или одобрава кршење канона, или се изричито противи (као ја), али има црквени легитимитет. Врата цркава су вам широм отворена, па слободно прошетајте до неке. Сигуран сам да има добрих свештеника, и што је још важније - храбрих, који неће устукнути да укажу на јерес. Бар ја знам за такве.

Кад сам већ код канона, постоји један који се може односити на одређене свештенике који су примењивали силу на штићеницима, грешницима:

Правило 27

Заповедамо да се свргне Епископ, или презвитер, или ђакон, који бије верне када сагреше, или неверне када злобе, и кроз то хоће да застраши, јер нас томе није никако Господ научио; напротив, када су га били, није повраћао бијењем, кад су га псовали није повраћао псовком; кад је трпио није претио (1 Петр 2,23).
(Прводр 9)



Dakle, Adriane, mislim da bi na svakom svjetovnom sudu izgubio parnicu, ako bi, na osnovu ovih pravila, optužio patrijarha Irineja!
Tamo se prvo kaže da se zabranjuju kojekakve radnje sa jereticima. Ko su jeretici? Ko određuje tu kategoriju? Sigurno je jedno, da to ne mogu činiti Adrian i Jurivaka. U svakom slučaju, ni zvanično ni nezvanično, jereticima se ne smatraju niti jedna od današnjih monoteističkih religija.
Drugo, patrijarh Irinej nije otišao u singogu da bi se molio, postio i svetkovao sa Jevrejima, a što se tiče paljenja svijeća, koliko se ja razumijem u pravo, a razumijem se prilično, Pravilo 71 se odnosi na paljenje svijeća u svom domu prilikom Jevrejskih praznika, čime bi se implicitno prikazalo odpadništvo od "prave" vjere.
 
Poslednja izmena od urednika:
Тако је, све си у праву...лепо тумачиш, баш како и они.

По систему: нисам га ја убио, само сам замахнуо ножем, а он се нашао на путањи ножа. Дакле, ја нисам убица. Тако звучи када се направи да нешто буде разматрано из угла философа. Стварно нема смисла да залазим у разматрања овако јасних ствари. Као што рекох, имаш коме да се обратиш, па ћеш добити одговоре.

"što se tiče paljenja svijeća, koliko se ja razumijem u pravo, a razumijem se prilično, Pravilo 71 se odnosi na paljenje svijeća u svom domu prilikom Jevrejskih praznika, čime bi se implicitno prikazalo odpadništvo od "prave" vjere. "

Ако ти сматраш да канони не важе, и да се могу тумачити по нашој произвољној вољи, тј. да их мало искривљујемо да буду мало флексибилнији, онда имамо све ово што имамо. Нити сам ја једини који види, нити сам ја први који је проговорио. А са безбожником расправљати да ли канони треба да важе или не, то је већ смејурија. А, да ли се односе само на синагогу или уопште, питај сваког православног свештеника. Екуменисти ће можда почети да увијају и објашњавају као ти (да оправдају).

Правило 71


Ако који Хришћанин принесе уље у светилиште незнабожачко, или у јудејску синагогу,
или свеће пали кад су њихови празници, нека се одлучи.
(Ап 7,64,70; Трул 11,94; Анкир 7,24; Антиох 1; Лаодик 29,37,38,39; Картаг 21)

Ако не видиш добро, онда се извињавам, али ако се правиш да не видиш, онда се не извињавам, а немам ни разлога - реално.
 
Тако је, све си у праву...лепо тумачиш, баш како и они.

По систему: нисам га ја убио, само сам замахнуо ножем, а он се нашао на путањи ножа. Дакле, ја нисам убица. Тако звучи када се направи да нешто буде разматрано из угла философа. Стварно нема смисла да залазим у разматрања овако јасних ствари. Као што рекох, имаш коме да се обратиш, па ћеш добити одговоре.

"što se tiče paljenja svijeća, koliko se ja razumijem u pravo, a razumijem se prilično, Pravilo 71 se odnosi na paljenje svijeća u svom domu prilikom Jevrejskih praznika, čime bi se implicitno prikazalo odpadništvo od "prave" vjere. "

Ако ти сматраш да канони не важе, и да се могу тумачити по нашој произвољној вољи, тј. да их мало искривљујемо да буду мало флексибилнији, онда имамо све ово што имамо. Нити сам ја једини који види, нити сам ја први који је проговорио. А са безбожником расправљати да ли канони треба да важе или не, то је већ смејурија. А, да ли се односе само на синагогу или уопште, питај сваког православног свештеника. Екуменисти ће можда почети да увијају и објашњавају као ти (да оправдају).

Правило 71


Ако који Хришћанин принесе уље у светилиште незнабожачко, или у јудејску синагогу,
или свеће пали кад су њихови празници, нека се одлучи.
(Ап 7,64,70; Трул 11,94; Анкир 7,24; Антиох 1; Лаодик 29,37,38,39; Картаг 21)


Ако не видиш добро, онда се извињавам, али ако се правиш да не видиш, онда се не извињавам, а немам ни разлога - реално.

Adriane ovaj post je primer zasto religiozni fundametalizam ne stanuje u realnosti. Ti i grupa odmetnika iz SPC ste zabrinuti zbog ulja i paljenja sveca i to podvlacite kao kljucnu stvar. Jeres. Nije vam bitno sto je doticni postao politicar i sto su pojedini zaposleni u njegovoj firmi kapitalisti , pedofili, lopovi i ubice. Ne, to nije vredno pomena, ali palio je svecu u sinagogi. Oko toga ste jako uznemireni.
 
Тако је, све си у праву...лепо тумачиш, баш како и они.

По систему: нисам га ја убио, само сам замахнуо ножем, а он се нашао на путањи ножа. Дакле, ја нисам убица. Тако звучи када се направи да нешто буде разматрано из угла философа. Стварно нема смисла да залазим у разматрања овако јасних ствари. Као што рекох, имаш коме да се обратиш, па ћеш добити одговоре.

"što se tiče paljenja svijeća, koliko se ja razumijem u pravo, a razumijem se prilično, Pravilo 71 se odnosi na paljenje svijeća u svom domu prilikom Jevrejskih praznika, čime bi se implicitno prikazalo odpadništvo od "prave" vjere. "

Ако ти сматраш да канони не важе, и да се могу тумачити по нашој произвољној вољи, тј. да их мало искривљујемо да буду мало флексибилнији, онда имамо све ово што имамо. Нити сам ја једини који види, нити сам ја први који је проговорио. А са безбожником расправљати да ли канони треба да важе или не, то је већ смејурија. А, да ли се односе само на синагогу или уопште, питај сваког православног свештеника. Екуменисти ће можда почети да увијају и објашњавају као ти (да оправдају).

Правило 71


Ако који Хришћанин принесе уље у светилиште незнабожачко, или у јудејску синагогу,
или свеће пали кад су њихови празници, нека се одлучи.
(Ап 7,64,70; Трул 11,94; Анкир 7,24; Антиох 1; Лаодик 29,37,38,39; Картаг 21)



Ако не видиш добро, онда се извињавам, али ако се правиш да не видиш, онда се не извињавам, а немам ни разлога - реално.
Kanoni su pravna akta crkve. Sva pravna akta bilo svjetovna bilo crkvena imaju istu logiku i svrsishodnu namjenu. Sva pravna akta tumače za to određeni organi. Ni ti niti bilo koji sveštenik nema to pravo. To su elementarna pravna pravila.
Međutim, ti uzimaš sebi za pravo da tumačiš ono što ne možeš tumačiti, a istovremeno drugima prigovarš što to čine.
To je tipično sektaško ponašanje i rezonovanje.
I da bude posve jasno. Lično nemam nikakav stav o ekumenizmu. Ono što mislim o toj ideji, jeste da je to utopija i nešto takvo nikada neće saživjeti. Međutim, isto tako mislim da je poželjno i korisno da crkve međusobno održavaju dobre odnose, a pogotovu njihovi čelnici. Šta tu ima loše?
 
Poslednja izmena:
Онда не обраћаш пажњу шта пишем. Погледај мало уназад.

И шта сада ово значи? Питано је за кршење канона, ја сам образложио. А да ли сам ја фундаменталиста и да ли сам у реалности, то није тема. Мада није проблем, кажу да сам у реалности. Једино ако ме лажу или крију од мене, па не знам.

Kanoni su pravna akta crkve. Sva pravna akta bilo svjetovna bilo crkvena imaju istu logiku i svrsishodnu namjenu. Sva pravna akta tumače za to određeni organi. Ni ti niti bilo koji sveštenik nema to pravo. To su elementarna pravna pravila.
Međutim, ti uzimaš sebi za pravo da tumačiš ono što ne možeš tumačiti, a istovremeno drugima prigovarš što to čine.
To je tipično sektaško ponašanje i rezonovanje.
I da bude posve jasno. Lično nemam nikakav stav o ekumenizmu. Ono što mislim o toj ideji, jeste da je to utopija i nešto takvo nikada neće saživjeti. Međutim, isto tako mislim da je poželjno i korisno da crkve međusobno održavaju dobre odnose, a pogotovu njihovi čelnici. Šta tu ima loše?



Ако ти кажеш, онда у реду. Неки од "органа" су се први и јавили. Ја сам небитан, ја сам само секташ и отпадник по безбожничком гледању на ствари. Наравно. Није битно што се лепо види, треба неко да потврди да ми лепо видимо. Плаво није плаво док Јуривака не потврди да је плаво. Није лош резон...само је катастрофално непримерен, поготову од стране онога ко све до сада говори супротно.

Овде нема шта да се тумачи, мада како ствари стоје људи су способни да изврну све што им падне по руку (очи).
Управо ти тумачиш и образлажеш са правне тачке, док сам ја само подебљао толико јасан текст, да ни сунце не може да му парира.


Правило 71

Ако који Хришћанин принесе уље у светилиште незнабожачко, или у јудејску синагогу,
или свеће пали кад су њихови празници, нека се одлучи.
(Ап 7,64,70; Трул 11,94; Анкир 7,24; Антиох 1; Лаодик 29,37,38,39; Картаг 21)

Још ћу поред параноика, секташа и отпадника да будем и луд човек који не зна шта говори и пише. Ево, не морам ништа да тумачим, ако треба сав текст до сада ћу обрисати и оставићу ово правило, мада су и остала битна због екуменизма. Па свако нека гласа ако је могуће да се покаже да ли сам ја луд или ме ви правите на лудог.
 
Poslednja izmena:
Adrian: Pa svatko neka glasa ako je moguće da se pokaže da li sam ja lud ili me vi pravite na ludog.

Ni jedno ni drugo. Samo razgovaramo.:dtyste:
Meni je sada jasnije u čemu je problem, odnosno zašto ti tako reagiraš.
Zanima meslijedeče:
Misliš da Patrijarh Irineja uvodi neke novotarije u SPC?
(Novo ne mora uvijek biti loše, dapače, potrebno je i nužno).
Pravoslavlje nije nikada reformiralo svoju liturgiju ni kanonsko pravo/kanone?
Ti su kanoni, iz kojeg stoljeća, s kojih Vaseljenskih sabora?
Pravoslavne crkve nemaju iste kanone, tj, budući da su autokefalne neki kanon može vrijediti samo za jednu crkvu?
Tko bira Patrijarha? Vladike, Sinoda? Da li Patrijarh može biti svrgnut? Po čijoj odredbi?
Da li su sve vladike pod upravom Patrijarha?


Ako sam dobro shvatila, tu je problem. Patrijarha Irineja nisu svi prihvatili kao zakonski izabranog poglavara SPC...iz nekih razloga. I sada ga mogu kritizirati i optuživati svi i za sve. I nitko ga ne mora slušati...
Kuda će vas to odvesti?
:???:


 
До тога да нас неки зову секташима, отпадницима, Зилотима (тако он зове све који критикују екуменизам и покорност папи), параноицима, фундаметалистима итд.

Као што рекох, не правимо раскол ми, него твој поглавар и његови језуитски послушници. Нама раскол не треба поред свих недаћа за све ове векове. Прво пљачкање Византије (потпуно) од стране Крсташа, Османлијско разарање, три агресије и разарања, и сада екуменизам који треба да направи коначан пад православља под шапу најјаче економско-политичко-религиозне институције у комплетној људској историји.


Циљ? Једна влада, једна религија, један владар. Доказ?

Patrijarh: Svet treba da se ujedini


Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej poručio je da svet treba da se ujedini i da će Evropa uspeti ako bude poštovala osnovne principe ličnosti i naroda.
161445_irinej_f.jpg
Patrijarh Irinej​



"Svet treba da se ujedini. Evropa ima sad tu ulogu, zapoveda tu ideju, ali uspeće sigurno ako bude poštovala osnovne principe ličnosti i naroda", rekao je Irinej u Beogradu, na svečanosti povodom početka konferencije "Kandidatura Srbije za članstvo u EU - u svetlu 1.700 godišnjice od potpisivanja Milanskog edikta".



Patrijarh je kazao da je svet "presit" ratova i da očekuje "jednu epohu mira i mirnog razvoja svakog naroda".




"Svaka religija ima nešto što je zajedničko i kada bi se držali tih osnovnih idejnih principa svake religije, verujem da ne bi nikada došlo do onoga što je dolazilo u našoj prošlosti i istoriji", ocenio je patrijarh.

Irinej je kazao da je Međunarodna panevropska konferencija retka prilika i jedini način da se dođe "do onoga što želimo i što je potrebno ovom i vremenu koje dolazi".

"Hrišćanstvo na svet gleda kao na jedan narod, jer svaki čovek bez obzira na kulturu, boju kože i bez obzira na svoje osobene kvalitete je delo ruku božjih. Put nije lak, ali je plemenit i kao takav, ako ne uspe 100 odsto, i najmanji procenat doprineće boljem životu ljudi", rekao je Irinej.

Predsednik Međunarodne panevropske unije Alen Ternoar rekao je u Patrijaršijskom dvoru da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji.

"Budućnost Srbije nije nigde drugde nego u Evropskoj uniji. Srbija na svom evropskom putu, kao i brojne zemlje članice, moraće da uzme u obzir prisustvo manjina", kazao je Ternoar.

Međunarodnu panevropsku konferenciju organizuje nevladina organizacija "Panevropa Srbija", koja deluje kao deo Međunarodne organizacije Međunarodna panevropska unija. Cilj Međunarodne panevropske unije je širenje EU na istok i reforma Unije sa ciljem jačanja uloge i značaja Evropskog parlamenta.
vesti-online.com


Неће имати проблем секташи, проблем ће имати овакви тврдоглави "Зилоти", како нас патријарх зове. Али шта да се ради, и то мора да дође.
 
Poslednja izmena:
@ Adrian
Iako mi nisi odgovorio na pitanja, iz ovog gore posta se zaključuje: ti si protiv Patrijarha Irineja jer je on za ujedinjenje i ekumenski dijalog.Ok.
Pustimo sada EU i Srbiju kao njezinu potencijalnu članicu i vratimo se ovoj temi.
Da se razumijemo, Patrijarh je sve dobro rekao, sve je u duhu Evanđelja. I što mu se konkretno zamjera?

Adrian: Kao što rekoh, ne pravimo raskol mi, nego tvoj poglavar i njegovi jezuitski poslušnici. Nama raskol ne treba pored svih nedaća za sve ove vijekove.

Vidiš, Adriane, u ovoj rečenici si rekao sve. Vi/ti ne želite slušati svog zakonski izabranog Patrijarha, a za moguće posljedice, tj. raskol optužujete Papu? Naravno, zato i jest Papa da ga pravoslavci mogu okriviti kad im zatreba.
Argumente na stol! Nemaš ih, sve je u tvojoj glavi.

Gdje, kada i kako Papa vrši utjecaj na Pravoslavnu crkvu? Pa, vi ne slušate ni svoga poglavara.
Ti si u onom prvom postu iznio niz izmišljenih optužbi koje nemaju temelja.
Na njih ću ti sutra odgovoriti.
Imam dojam da si pao pod utjecaj adventista...haha, i njihovih tumačenja posljednjih vremena. Jer sve to: novi svjetski poredak, New Age, masoneriju...povezati s ekumenizmom, zavjerom protiv SPC?
wacko2

"Svet treba da se ujedini." Patrijarh nije ništa novo rekao. Tako je Isus molio: "Molim te, Oče, da svi budu Jedno!"
No, kako vidim, tebi je to strano i neprihvatljivo. Možda ti možeš parcijalno živjeti Evanđelje, samo ono što ti se svidi, no, drugi tako ne mogu jer su prihvatili Evanđelje u cjelini.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top