Poslovi i radovi na dan praznika

Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
20
Mozda ova ili slicna tema vec postoji negde ali ja je nisam nasao pa bih zeleo da cujem i od drugih misljenje.
Naime vrlo malo znam sta se sme raditi na poljoprivredi na dan praznika. ta saznanja sam nasledio od mojih starih i cuo savet od komsija i prijatelja, medjutim da li je tako recite vi koji ucestvujete na ovom forumu.
U mom kraju postoji verovanje da na dan praznika netreba raditi u polju ili u kuci odredjene poslove koji nisu svakodnevni jer ce ga bog kazniti, zavisno od praznika, za ovaj po deci, za ovaj po glavi, za ovaj po stoci, za ovaj po letini, itd
Na koji se praznik moze raditi...
i da li je veci praznik prvi dan ili treci dan: bozica, vaskrsa, trojica, kako se u narodu zove...?

Jednom sam pitao jednog popa u vezi toga pa mi je odgovorio:
"Vise ce ti bog zameriti ako ne uzmes ono sto ti je dao nego ako radis"
E da li sam dobro shvatio ili nisam ali nista nisam mogao da promenim zbog uticaja sire okoline koja me osudjuje kada radim.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Mnogo ih je koji ne rade za praznike mnogo što-šta, a pritom im na pamet ne pada da na isti praznik odu u crkvu, pomole se, itd. Vernici su samo kad ne treba da se radi, a druge stvari prilično olako shvataju.
Ja lično, radim sve što inače radim i za praznike. Ne gledam na to, jer mislim da Bog ne kažnjava vredne, nego lenje.
 
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
20
Izgleda da o ovoj temi niko ne razmislja jer nema ucesnika... Steta bas je lepa tema...
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
E ovako moj otac nije praznovao iako ga je keva non stop kinjila zbog toga, nije postovao ni praznike niti Sv. Nedelju. Nije on radio zato sto nije postovao vec jednostavno on ne moze da sedi duze vremena u kuci, pocnu ruke da mu se tresu i on sam postaje nervozan. Sve dok nisu pocela da se desavaju neke stvari. Kada je god on nesto radio neka nesreca je nas troicu njegovih sinova ili njega zadesila. Tako jednom, nesecam se koji je praznik bio on uze raditi majka nije bila tu, kad se vratila i cula, celo vece su se svadjali sve dok ja nisam pao na travu, gde nema ni jednog kamena i slomio levu ruku i desno koleno rascepio, usili su mi ga sa 12 konaca. Posle nekog vremena cale nije radio, sve do jednog dana, sutradan brat padne i obe ruke slomi. Udesa je imao bar 15, jednom je isao sa dvoicom kolega i kran je pao na auto srecom su sva troica iskocila na vreme inace bi ih skupljali. Bilo je tu jos svakakvih sranja, do jedne godine na leto uoci Petrovdana bi on u selu sa bracom i bio je jos jedan rodjak, kupili seno, ostalo jos nekih 10 metara kvadratnih da se pograbi, ali padne mrak, i oni to ostave dedi pa da u ponedeljak zavrsi, a sutra je bio Petrovdan i Sv. Nedelja, ako me dobro pamcenje sluzi, majka ga uvece zovne i napomene da niposto sutra ne radi i dedi kaze da ga ne pusta na livadu. Tako oni ustali za Petrovdan i poceli se pakovatio trebali da se vrate kuci, a i rodjak je dolazio kod nas. Spakovali se oni a oca nigde nema, posle nekog vremena vraca se on i kaze, da ne ostaje ono malo pograbio sam ruzno izgleda, presvuce se i krenuse. Kad su se vracali u jednoj krivini kamion predje na njihovu stranu i da nebi otisli pod tockove otac skrene i udari u bankinu motor na autu skroz unisti braca se malo ugruvali, ali on se bas bas ugruvao, ali nikakva teska ozleda hvala Bogu nije bilo. Pozove slep sluzbu i dovuku mu auto kuci. Majka je htela da se razvede sa ocem ali smo je ubedili da, ako joj se on zakune da vise nece raditi na praznike i ostali su u braku. Tada sam video na ocima oca da nije ne znam zbog cega prestao da radi vec je shvatio da je ugrozio zivote svojih sinova i sestrinog sina, i da se nebi pomirio da se njima nesto dogodilo. Ovo je zaista sve bilo oni koji ne veruju ne ka ne komentarisu moj post, a oni koji veruju neka im bude za nauk. Pozdrav za sve.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Ranije kad su ljudi bili pobozniji, pricao mi je deda, ako je praznik ujutru bi se pomolili Bogu, pa bi izasli na njivu, ali samo, ako je hitno, npr naoblacilo se pa da ne bi zito pokislo, pa satrulilo ili slicno. Kad bi uradili isli bi u crkvu i ispovedali se i molili za oprost i znam da su svi popovi to odobravali.
 
Član
Učlanjen(a)
15.02.2010
Poruka
3
Pa naravno, ima tu dosta stvari koje protivurece, naime kad o crveno slovo radis nesto kod kuce to u selu gledaju kao krsenje pravila, medjutim da su istog dana radili u firmi niko nista ne zamera, tj. kad radis za gospodara OK, kad radis za svoju sirotinju to moras strogo da pazis ( jer mozes grdno da se obogatis).
Meni je cutno da nasi popovi decidirano ne kazu nikada u cemu je stvar, mislim nemoguce da to nije bitno pitanje. Problem je u tome sto se tu radja jedna vrsta sujeverja, da ce ti se desiti to i to, odnosno ubacuje se seme krivice za nesto sto je na kraju plemenitu npr. ne dopusititi da propadne seno.
Drugi problem je u tome sto su se ta crvena slova zestoko namnozila i za svako slovo se ne valja to i to.
Pitam: Otkad je rad nesto cime ces se zameriti Bogu, zar nije lenjost toga dana na crveno slovo veci greh, Kakva je zrtva danas ne raditi, osim da ti propadne nesto sto
si gledao cele godine. Ovo je po meni veoma znacajno pitanje.
 
Član
Učlanjen(a)
07.01.2010
Poruka
6
Mislim da se tu ne radi o nekoj striktnoj zabrani rada, najbitnije je setiti se Boga i posvetiti mu taj dan
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
25
Vrlo zanimljiva tema, slicna kao pitanje da li i zasto postiti. Osim sto je stvar slobodnog izbora po mom ljudskom verovanju to je licni odnos svakog pojedinca sa Bogom. Bitna je namera iz srca, ako se radi zbog teranja inata Bogu i nepostovanja njegove reci to je jedno, ali ako je nesto neophodno, i ako se mora (ja moram na posao i nedeljom i praznicima ponekad) to dragi Bog dobro zna i to je nesto sasvim drugo. Ako ne znam da je praznik, i to se desi, pa nesto radim, to je u neznanju i molim Boga da mi oprosti. Molitva iz srca mnogo toga cisti i pomaze.
Dugo sam se lomila oko posta, zasto, kako, koliko, da li sredom i petkom, i zasto, licilo mi je na trgovinu sa Bogom tipa: ja cu da postim a Ti treba da mi ispunis zelje ili da se bar osecam bolja od ostalih koji ne poste. Onda mi je sinulo da je to odraz postovanja, poslusnosti i vere u Njegovu ljubav. Rekao je da postimo i tako pokazujemo da ga slusamo i verujemo mu. Ne znam da li mogu bas dodbro da objasnim, ali borim se i dalje sa sobom, hrane ima u izobilju svuda i tesko je, ali takav je ovaj zivot.
 
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
20
Obzirom da i ja zastupam isto misljenje da je bog u nama, smatram da ste potpuno u pravu
 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
3
ne raditi na dan jednog od crkvenih praznika,kao i na svaku nedelju-tj.svih dana koji su u crkvenom kalendaru obelezeni crvenim slovom,
-nije stvar *koja se nasledila od nasih starih,ili stvar tradicije,ili tako treba* i slicno...nego je to zbog jednog od 10 Bozijih zapovesti,gde je receno da covek 6 dana radi,zavrsi poslove a 7 posveti Bogu...nedelja,dan NJegovog vasksenja-liturgije,i dani znacajnih dogadjaja iz Hristovog zivota,i svetaca-obelezavaju crvenim slovom,praznik...koji ima znacaj ne samo ne raditi/da,podrazumeva i te poljske radove/
ali to bi onako ipak mozda trebalo i obuhvatnije posmatrati...ako se pridrzavam jedne od 10 Bozih zapovesti,trudicu se da ispunjavam i onih 9... hriscanstvo je stvar punote...ne moze se podeliti na neke parcijalne stvari...ili tumaciti i izvrsavati onako kako nama to odgovara...
 
Natrag
Top