Pomoc oko rutera i konekcije

Član
Učlanjen(a)
22.09.2009
Poruka
3
Postovani, zamolio bih za malu pomoc oko konfiguracije rutera, konkretno modela LinksysWAG54G2.
Radi dobro, povezao sam i lan i wireless, medjutim imam sledeci problem oko lan konekcije-cim ukljucim kompjutere-odmah dobijaju izlaz na internetu, sto mi se ne desava sa wirelessom!
Postoji li neka opcija da se podesi da se konektiram na internetu kada ja zelim sa bilo kog kompjutera, isto kao sto je slucaj sa adsl modemima?
Najlepse zahvaljujem.

...Ili u prilogu postavljenog pitanja, jos malo bih prosirio isto:

Posto ovo izgleda nije bas izvodljivo sa svakim kompjuterom unuar ruterove mreze, nego kako vidim ruter na internetu izlazi sa jednom IP, a DHCP unutar njega dodeljuje druge IP svakom kompjuteru, zanimalo bi me da li bi profunkcionirala sledeca stvar:

Telefonski kabel u adsl spliter, zatim kabel od adsl u adsl modem, iz modema kabel u switch, a zatim jedan izlaz od switcha - u ruter?

Da li bi ovo sve radilo i da li bi tada kompjuteri povezani u ruteru uopste dobili izlaz na internet?

Cilj svega ovoga bi bila - da ostanu slobodni portovi na svitchu za neki kompjuter koji bi van rutera mogao da menja IP putem disconect/conect, da ne bih to radio u samom ruteru, ili da ga iskljucujem/ukljucujem i sl.
Hvala
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
06.11.2009
Poruka
14
Kod mene kućna mreža ide preko wirles rutera (4 lan porta 1 Wan port + Wirles) U Wan port postavljen ADSL modem.
kod mene je sledeće podešavanje.
ADSL modem adresa 192.168.1.3
ruter adresa 192.168.1.1
Na mreži je jedan Windows XP, jedan Mac (mrežnim kablovima) i Lap top wirles kod kuće (ili mrežnim kablom na poslu) po potrebi ima još dva mesta slobodna.
MREŽNI kablovi su obični
SVI računari su podešeni u WORKGROUP što nije obavezno ali je mnogo lepše ako se svi vide u istoj radnoj grupi.

na svim računarima je TCP/IP protokol podešen na sledeći način

192.168.1.x (x mora biti različito na svim računarima da li će biti od 1,2,3,4,5 ili 10,20,30,40,50 ili od 31,32,33,34,35, 36 ili drukčije nije od značaja)
255.255.255.0
19.168.1.1 ( adresa rutera)

DNS Serveri se razlikuju od provajdera do provajdera. Primer PTT adsl je
212.200.13.13
195.178.32.2 (za drugu adresu nisam siguran ja je i ne unosim to je opcioni parametar.)
Windows računari moraju proći čarobljaka za netvork šaring konekciju (tako kažu ljudi)
Mac računar ima iste parametre kao i svi ostali jedino što ima još po jedan dodatak a to je wins server
adresa adsl modema
192.168.1.3
a pored DNS servera (kod mene PTT) ima upisanu i adresu rutera
192.168.1.1
To je sve.
----------------
Svi računari se između sebe vide i svi imaju izlaz na internet u isto vreme, protok se deli kome koliko treba a kažu da može i da se negde limitira. To ostavljam drugima. Veza sa internetom je po potrebi bez obzira da li je i koji je uključen.
-----------------------------------------
Što se laptopa tiče osnova je sledeća: wirles kartica MORA BITI uključena hardverski prekidačima ili softverski svejedno.
kada jednom podesite da hvata WiFi signal onda posle sam računar po uključivanju traži i konektuje se na Vaš ruter. Ako nije jasno probaću da pojasnim
 
Član
Učlanjen(a)
21.04.2010
Poruka
7
imam kineski telefon sa wajrelsom i imam kuci ruter sve funkcionise ali nemogu da otvorim ju toobe a u gradu gde ima konekcija ja otvorim unapred hvala
 
Član
Učlanjen(a)
06.11.2009
Poruka
14
Vrlo neprecizno pitanje. Ali kaži nam makar da li se Vaš kineski telefon konektuje uopšte na internet kući ili ne. Ako se konektuje preko rutera i otvara ostale sajtove a neće samo yu toobe onda neznam odgovor. Ali ako se uopšte ne konektuje onda pogledati podešavanje TCP/IP protokola u telefonu. Sa telefonima takve vrste se nisam sretao ali osnova umrežavanja treba da bude ista za sve uredjaje koji je koriste. Dalje ja bih naveo makar model telefona tako da se može pogledati na internetu o čemu se radi. Ovako neznam ni kako bih pomogao.
Znači opiši problem malo bolje pa da svi zajedno možemo nešto prodiskutovati i pomoći ako znamo. Ovako vrlo teško.
 
Natrag
Top