pomoc oko rama za komp

Član
Učlanjen(a)
13.07.2012
Poruka
429
Maticna je KT600-8237
CPU je AMD Athlon XP 2000+
NVIDIA GeForce FX 5200 128 MB
a ram je ddr 512 mb (2x256) freq. 166 mhz
ubacio bih jos 512 ram-a ali ne znam koji...
jel mi mozete reci koji bi bio najbolji da izvucem najvise iz toga malo sto imam, i da li bi mi pomoglo jos tih 512 rama da mi ubrza malo komp i ako nebi sta je potrebno menjati!
hvala
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
ma ne bi ti pomoglo zato sto imas slab procesor i slabu grafu, skupljaj pare i mijenjaj komp
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Ubrza u kom smislu? Najviše se dobija na "brzini" SSD diskom, u svakom slučaju.
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2012
Poruka
429
ma ja sam sebi sredio komp, ovo je za ujaka pita me sta bi dobio ubacivanjem jos 512 rama i da li bi ga malo samo ubrzao...
P.S. Jel ima kakve veze ako stavi 512 mb od 400 mhz, a u njemu ima 166 mhz ram?
to je poenta cele price
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Sa +512MB rama, na brzini ne bi dobio ništa što bi korisniku navedene konfiguracije bilo uočljivo ili značajno! Brz rad, ako misliš na otvaranje i učitavanje programa, svakog kompjutera zavisi na prvom mestu od I/O brzine hard diska pa tek posle od procesora, memorije itd...
Pišem iz ličnog iskustva jer sam i sam nekada mislio da kada dodam 1Gb rama na 512mb već instaliranih "to ima da leti".
Ništa!! Kao... limunadu da sam popio (što bi rek'o Pikac ;) )
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Pomoci ce iz razloga sto sada najmanja zahtevnost za antivirus ti je 512 MB ram memorije, iskreno mislim da se ne isplati, posebno se ne isplati investiranje u ssd hard disk za takvu konfiguraciju, uostalom SSD ne pomaze bas toliko brzini, jer windows i kada pise fajlove u toku rada ne koristi gigabyte vec kilobajte i nece pisati fajlove brzinom od 1kb, 0.000000000000000001 vec ce mu isto treabati za psianje kao i recimo nekom sata 3 disku, za svaki fajl, tako da je razlika neznatna, kao sto i nije neka velika razlika izmedju memorije koja radi na 333 ili 400 MHz. Pokusaj da nadjes 2 ram modula sa vecom brzinom 333 ili 400, za sadasnje uslove je neophodno bar 1Gb ram jer sa recimo xp ti sa minimumom trosi 150MB ram, plus antivirus 200-250 i ostaje to gotovo nista, a ako umzemo u obzir i potrosnju savremanih web browsera, limit je vec premasen.. Sa 1GB bi vec moglo da se koristi, za web, muziku, filmove i eventualno starije igrice.

@shaka jada
Ne dobija se uopste mnogo sa ssd hard diskovima, windows u jednom trenutku ne pise i brise od recimo 50Mb, i sata 3 i ssd disku je potrebna 1 sekunda da upise te podatke, ako uzmemo i trajnost ssd diskova, vise se isplati kupiti veci sata hdd.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Kod mene je razlika veoma uočljiva u svakodnevnom radu od kada sam smestio OS na SSD, u poređenju sa prethodnim slučajem kada mi je sistem bio smešten na HDD. Naravno, potrebno je optimizovati podešavanja ukoliko se koristi SSD zbog produžetka životnog veka istog.

Ovde možete videti i performanse u mom slučaju pa uporediti i zaključiti koliko se (ne)dobija SSDiskom:
(oba su u laptopu, Seagate priključen u HDD Caddy
AS-I127-102.jpg )

SSD SAMSUNG 840 Pro 128 Gb (podešen na Maximum Reliability)
Capture.PNG
i nešto verniji test as-ssd-bench Samsung SSD 840  17.12.2013. 8-35-22.png

HDD Seagate 500Gb
(Nažalost, nisam testirao performanse HDD dok je bio primarni)

Capture2.PNGas-ssd-bench ST9500325AS 17.12.2013. 8-51-10.png
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Kod mene je razlika veoma uočljiva u svakodnevnom radu od kada sam smestio OS na SSD, u poređenju sa prethodnim slučajem kada mi je sistem bio smešten na HDD. Naravno, potrebno je optimizovati podešavanja ukoliko se koristi SSD zbog produžetka životnog veka istog.

Ovde možete videti i performanse u mom slučaju pa uporediti i zaključiti koliko se (ne)dobija SSDiskom:
(oba su u laptopu, Seagate priključen u HDD CaddyPogledajte prilog 46589 )

SSD SAMSUNG 840 Pro 128 Gb (podešen na Maximum Reliability)
Pogledajte prilog 46587
i nešto verniji test Pogledajte prilog 46591

HDD Seagate 500Gb
(Nažalost, nisam testirao performanse HDD dok je bio primarni)
Pogledajte prilog 46588Pogledajte prilog 46592


Ne kazem ja da se bas nista ne dobija, ali za razliku u ceni taj dobitak je zanemarljiv, u principu neko ko radi sa recimo nekom grafickom obradom bi dobio mnogo jer program za graficku obradu rade sa velikm fajlovima, i tu je vec primetna razlika u brzini pisanja/citanja podataka. Sistem sam po sebi ne pise velike podatke tako da razllika nema ili je bar zanemarljiva. Za kucnu potrebu ssd ne pravi neku razliku, mozda malo brze korisit neke zahtevnije programe, ili recimo savremene igrice cija je instalacija 20GB ali opet na ovoj konfiguraciji, koja ocigledno ne moze sa sluzi za takve stvari ne bi doneo boljitak. Jer ova konfiguracija ne moze ni pokrenuti te programe koji bi imali koristi od ssd. Uostalom za cenu jednog ssd i mozda jos malo novca bi mogla da se kupi gotovo cela nova konfiguracija (maticna procesor+ram), sto bi donelo mnogo bolje rezultate nego ssd :)
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.333
Nista te ne kosta da probas,ako imas jos jedan stap memorij ,da ne kupujes zbog probe.Ume memorija i da koci komp ako je slaba masina,ali mislim da to nije neka jacina plus da bui pravilo problem.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.072
Nista te ne kosta da probas,ako imas jos jedan stap memorij ,da ne kupujes zbog probe.Ume memorija i da koci komp ako je slaba masina,ali mislim da to nije neka jacina plus da bui pravilo problem.

Ovo prvi put cujem :) Jedino ako mislis na to sto starije ploce ne mogu raditi sa punom brzinom, ukoliko su popunjena sva 3 ili 4 slota vec spuste za stepen nize sa recom 400mhz na 333Mhz, u svakom slucaju kompjuter bi radio bolje, jer bi koristio ram memoriju a ne virtuelnu. Jednostavno preracunaj zahtevnost ovih programa to vec prelazi 512mb ram: win xp sp3 130-150Mb ako se podesi 180-200Mb po defaultu, chrome ili firefox sa osnovnim addonovima(adblock,plus neki flash control, ghostery) oko 150-200Mb, antivirus nijedan noviji, ne trosi manje od 180-200Mb, flash player 100-150 Mb. Prema tome minimum za gledanje youtube je nekih 756Mb, mnogima je cudno jer su koristili takav kompjuter pre 5-10 godina i sve im je radilo, medjutim kako koristimo mocniji hardware aplikacije postaju sve zahtevnije. Skoro sam instalirao xp na 256 ram koje je to mucenje bilo, naci programe koji rade, tako sam i popamtio ove podatke na kraju jedini av koji je imao minimum requirement 256Mb je bio avg 2013 koji se posle update-ovao i ukocio kompjuter, par dana kasnije :) Minimum za danasnje programe je 1Gb. Drugo resenje je instalacija nekog linuksa, na primer bodhi, puppy ili slicno koji bi mogli da rade sa 512 ram, jer av nije toliko potreban pa bi se toliko rama dobilo.
 
Natrag
Top