Pc Klinika ~ Doktori za vas kompjuter

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Za sve probleme sa PC racunarima, notebook i slicnim uredjajima.
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
E,ovako.moj problem:
dobio sam hard disk od 120Gb i kada sam otvorio komp. i hteo da ga povezem,kao dodatni video sam da se konektori razlikuju.da li postoji neki nacin da zamenim konektore,nadjem neki adapter ili mora imak neki drugi hard?
izvinite ako ispadam glup,ali pomoc bi mi dobro dosla...
p:)ozz
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Maticne ploce obicno imaju dva SATA prikljucka (oni se koriste za hard dikove zbog velike brzine prenosa podataka)
Mogao bi da nam das malo vise informacije koji su ti je prikljucak za taj hard i koje kablove imas slobodne.
 
Član
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
84
E,ovako.moj problem:
dobio sam hard disk od 120Gb i kada sam otvorio komp. i hteo da ga povezem,kao dodatni video sam da se konektori razlikuju.da li postoji neki nacin da zamenim konektore,nadjem neki adapter ili mora imak neki drugi hard?
izvinite ako ispadam glup,ali pomoc bi mi dobro dosla...
p:)ozz

Ae idemo od pocetka :p

Stare i nve matične ploče se dosta razlikuju, ali ono što je tvoj problem je priključak za Hard Disk. Ne znam koliko ti je stara matična, ali očigledno nemaš sve što treba.

Naime, posotje dva vrsta priključka za Hard - SATA i PATA

PATA - Veličina priljučaka je velika, ali je dužina kabela još veća, što stvara malu gužvu unutar kućišta. Ima 40 paralelnih priključaka. Sve to zbog pojačanog impulsa, naravno to je nekad bilo aktuelno, dok ih nije zamenio SATA priključak. Takođe, PATA ima limit dužine kabela od 18 inča, što je prilično kratko zbog velike debljine.

SATA - Kabel je duplo duži od PATA, otprilike 1 metar.Mali i tanak kabel, priključak veličine prsta i ima dva paralelna komada. Velika fleksibilnost, i otporan na temperaturu unutar kućišta. Veoma se razlikuje od PATA, jer šalje više impulsa kroz jedan ulaz, dok PATA ide kroz 20 njih, što traje duže.

Ima još mnogo razlika, od kojih ti neću sve navoditi,uglavnom sve je do tvoje matične ploče i ulaza za Hard Disk. Proveri da li imaš neki od ovih ulaza na matičnoj, i znaćeš koji ti kabel odgovara.

SATA
sata.jpg


PATA
882.jpg



Razlika je očigledno vidljiva, izvoli :)

patasata_01.jpg


Mislim da je sada ok :) Raspitaj se kod svog prodavca u vezi modela i priključaka pre kupovine, i obavezno proveri sve.

PoZdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
hvala svima na jasnom i brzom odgovoru...a posebno se zahvaljujem drugu Nazzgull92 sto mi je dodatno pojasnio slikama.:)Slikao sam sve i kako sam shvatio imam SATA prikljucak i jos neki nepoznati koji ide iz napajanja,a isto se ne slaze za konektorom na hard disku.Za maticnu znam da je MSI,a procesor je Amd,ako to nesto znaci...komp.je kupljen polovan(student sam,pa je tako naletelo...;))A servis racunara je u Leskovcu,a ja sam u Novom Sadu.
Nadam se da slike mogu da pomognu da mi kazete da li je moguce da povezem ovaj Hard,evo i slika,na maticnoj ima,pored dodatnih konektora za RAM i kartice,dosta ne iskoriscenih konektora za koje nemam pojma za sta sluze,nadam se da mozete da vidite pa da mi nekako pomognete.


otvorio sam komp. i sve slikao...
slika harda koji bi zeleo da ugradim:

http://img139.imageshack.us/my.php?image=dsc02185o.jpg
slika konektora na tom hard disku:

http://img517.imageshack.us/my.php?image=dsc02186u.jpg


slika konektora odozdo:



slika konektora za napajanje koji ide u hard:



ovo je kako sam shvato SATA konektor koji ide u hard na komp.-u:



imam beli i zuti SATA kabl i preko njega su povezani DVD,CD-RW i Hard disk,evo slike:

http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc02193n.jpg

evo i slike maticne (MSI) nadam se da ce da pomogne:



Sada me zanima da li je moguce da povezem ovaj hard ili moze preko nekog posebnog adaptera da se to uradi,ili ne moze nikako,jer imam puno slobodnih SATA i prikljucaka za napajanje,a kako sam shvatio Hard koji bi da ugradim je PATA?I da imam dva konektora SATA na maticnoj,to sam prepoznao,jer su u njih prikljuceni zuti i beli kabal...;)
Unapred Hvala
Pozz Vlada
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
84
Sasvim lepo, Hard je naime Western Digital, to sam već viđao :)

160 GB prostora, SATA konektori, super..

U vezi ove slike
http://img212.imageshack.us/img212/4871/dsc02190b.jpg

Ovo je kabel za napajanje PATA hard diskova i na žalost ne može da se koristi za SATA bez priključka.Ali da nebi menjao ploču postoji način da se priključi. Možeš ga kupiti u svakoj malo bolje opremljenjoj radnji u Novom Sadu, i ja sam iu okoline ;) Pa tu ti je i Pakom,Pc4u i ostale prodavnice. Kabel je jeftin i izgleda ovako.

311_sa10.jpg


Desni deo leži tačno na tvoj konektor, a levi ide u Hard Disk, i to u desnu komoru, evo ti slika, mada ne mozes pogresiti jer samo tu moze i da udje.
dsc02111.jpg


U vezi ove slike
http://img503.imageshack.us/img503/6514/dsc02191n.jpg

To je PATA konektor, i ne moze da se koristi za SATA hard diskove.
Evo ti PATA hard disk, pa da vidiš kolika je razlika :)
16837_10.gif


IDE Cable Connector - ti je kabel koji ti imas na gornjoj slici.
Power Cable Connector - Iz napajanja kabel ide baš ovde..

Bolji prikaz ti je ovde
hdd510.jpg


Naravno, postoji i uređaj za konvertovanje PATA IDE priključka na SATA, i košta oko hiljadu dinara, evo ti u Pakom servisu link

Rotronic Adapter S-ATA->ATA133 - Dodatna?oprema

E sada..

dsc02112.jpg


1. Slotovi, vidim da imaš nekoliko praznih, sad ti tu možeš da staviš šta želiš, vidim da je Grafička već tu :) Sad ti možeš dodati TV , Satelitsku, Wireless itd itd.. ima ih gomila.
2.RAM memorija, i može da ti stane 3 komada, koliko vidim imaš dva ubačena, tako da možeš još dodati još po želji.
3. Tu ti je priključen PATA kabel kao što možeš videti ;)

Sad ako t itreba jos nesto slobodno pitaj ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top