Oproštaj ili osveta?

Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Revenge???Naaaaah...i`m to lazy for that.I`m just gonna sit here and wait for karma to f**k you up!

Ne znam da li sam sve ispravno napisala,procitala sam ovu recnicu negdje i opisuje moj tacan stav prema osveti. :D :lol:
 
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
33
"Issue a blanket pardon. Forgive everyone who has ever hurt you in any way.
Forgiveness is a perfectly selfish act. It sets you free from the past."
- Brian Tracy
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Zavisi sta se treba oprostiti,i kolko puta,77 kako rece vjerski sluzbenik?
Lepo i kulturno mu prastam,po koji put,dok mi se smeje u lice jer zna da cu oprostiti- opet!
Da nastavim prastati ?
Ili da cekam da se sve sabere pa.....
Dotad se zabavljam smisljajuci nacine.....
Jaki prastaju....
 
Član
Učlanjen(a)
08.08.2011
Poruka
1
Bezbroj puta sam se pitala dali da oprostim ili da se osvetim,ja ne opraštam tako lako nažalost a to nije dobro sorry
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jedna dilema u vezi osvete. Pročitajte pažljivo tu riječ osveta! Primjetili ste, naravno, da se korijen te riječi sastoji od pojma sveto, sveta, svetost... Dilema je, da li je to slučajno?:???:
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Jedna dilema u vezi osvete. Pročitajte pažljivo tu riječ osveta! Primjetili ste, naravno, da se korijen te riječi sastoji od pojma sveto, sveta, svetost... Dilema je, da li je to slučajno?:???:

Hm... Možda zato što je nekad osveta bila pitanje časti. Sveštena lica su itekako podržavala viteške pohode, što ne bi i osvetu.
Što se mene tiče, imam potrebu za osvetom u trenutku kad se desi to nešto loše. Ali ako se uzdržim, kasnije o tome i ne razmišljam.
 
Član
Učlanjen(a)
15.12.2011
Poruka
2
Mislim da je relativno lako filozofirati da li treba se treba svetiti ili prastati...I jedna i druga stavka imaju svoje dobre i lose strane...Ali da li se neko zapita sta kad stvarno dodjes u situaciju kada osetis da mora osveta da dodje? Pitam to ,jer sam ja u ovom momentu upravo u takvoj situaciji. I ta situacija nije sitnica, u pitanju je nepravda duga skoro tri decenije, u pitanju je neljudsko ponasanje, i to od osoba koji su po prirodi trebali biti najblizi, ali od srca i razuma predaleko....E sad neko ce reci trebas biti covek, izdici se iznad situacije i pokusati oprostiti i pruziti ruku...A ja pitam sta kad i to ucinite od srca, a ta osoba, opet pljune na sve to???? Da li i tad biti ``hriscanin`` i reci ``oprosti , ne zna sta cine``? E vidite ja mislim da je to tacka kada sve pada u vodu, kada uvidjas, koliko god bolno bilo, da neki ljudi nikad nece biti i ljudi i kad jednostavno sami traze da i ti njih barem delom zgazis...
Ja ne znam da li cu se osvetit, u moralnoj sam dilemi...Ne, zbog te osobe, vec zbog sebe. Sa jedne strane, nisam takav covek da nanosim zlo, ali sa druge strane...Samo uzvracen udarac moze tu osobu opametiti ili barem osetiti sta znaci kad nekog povredis na najgori moguci nacin, a da pri tom nestanes iz njenog zivota...I da za to konacno, posle 20 i kusur godina snosi posledice...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mučiš se sa dilemom, koja se, istina, može razmjeti, ali teško i opravdati. Nepotrebno si sebi natovario/la taj teret na pleća.
Ne moramo filozofirati da bi shvatili jednu istinu. Naime, osveta može imati nekog smisla ako se desi na vrijeme. To uvažavaju i svi zakoni svijeta. Kažnjavanje prestupnika po bilo kom osnovu od strane države i njenih sudova, nije ništa drugo nego osveta za nedjelo koje je učinjeno, a koje zakoni te države sankcionišu. E, vidiš, čak i tu postoji princip zastare - ako sankcija nije izrečena u zakonom propisanom roku, od nje se odustaje, jer gubi svaki smisao.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Samo uzvracen udarac moze tu osobu opametiti ili barem osetiti sta znaci kad nekog povredis na najgori moguci nacin, a da pri tom nestanes iz njenog zivota...I da za to konacno, posle 20 i kusur godina snosi posledice...

Neću te ni nagovarati ni odgovarati od osvete, nije na meni.
Ali moram reći da ovo što sam citirala je najvažnija stavka osvete. Ako ona neće nekome nanijeti zlo, ako ju ta osoba neće doživjeti kao osvetu, odnosno udarac, onda ona gubi svoj smisao.


Naime, osveta može imati nekog smisla ako se desi na vrijeme. To uvažavaju i svi zakoni svijeta. Kažnjavanje prestupnika po bilo kom osnovu od strane države i njenih sudova, nije ništa drugo nego osveta za nedjelo koje je učinjeno, a koje zakoni te države sankcionišu. E, vidiš, čak i tu postoji princip zastare - ako sankcija nije izrečena u zakonom propisanom roku, od nje se odustaje, jer gubi svaki smisao.

Ne bih se sasvim složila. Istina, to jest princip kazne- treba uslijediti nakon lošeg postupka da bi se percipirala kao njegova posljedica. No, osveta je malo drugačije prirode. Otkad je svijeta i vijeka, ona nije imala rok trajanja. Prvenstveno zato jer se temelji na snažnim, dugotrajnim osjećajima nepravde. Baš zbog toga se nekad i kroz dugo vremensko razdoblje i očekivala.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Neću te ni nagovarati ni odgovarati od osvete, nije na meni.
Ali moram reći da ovo što sam citirala je najvažnija stavka osvete. Ako ona neće nekome nanijeti zlo, ako ju ta osoba neće doživjeti kao osvetu, odnosno udarac, onda ona gubi svoj smisao.




Ne bih se sasvim složila. Istina, to jest princip kazne- treba uslijediti nakon lošeg postupka da bi se percipirala kao njegova posljedica. No, osveta je malo drugačije prirode. Otkad je svijeta i vijeka, ona nije imala rok trajanja. Prvenstveno zato jer se temelji na snažnim, dugotrajnim osjećajima nepravde. Baš zbog toga se nekad i kroz dugo vremensko razdoblje i očekivala.
A šta je kazna nego osveta? A, kao što znaš, u svim zakonima svijeta, ona ima rok trajanja.
 
Natrag
Top