Opasna hrana!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
27. 05. 2010
PRESS


Opasna hrana!


Zbog čestih slučajeva gušenja hranom kod dece, američki lekari traže da se na proizvode poput kokica i viršli stave etikete sa upozorenjem o opasnosti.

kokice.jpg


Nalepnice, odnosno natpisi koji upozoravaju da neke igračke mogu da budu opasne za decu, jer mogu da ih progutaju ili čak da se uguše njima, postale su uobičajena i zakonom propisana metoda za izbegavanje nesreća u mnogim zemljama sveta. Međutim, takvi propisi još ne postoje za opasnu hranu, upozorava ovih dana „Njujork tajms".
Teksašanin Patrik Hejl je jednog dana, u julu 2006, u mikrotalasnoj ispekao kokice za svoju decu i seo s njima da gledaju TV. Kada je na trenutak ustao da promeni kanal, čuo je neki neobičan zvuk. Okrenuo se i ugledao svoju dvogodišnju ćerku Alison kako se guši i menja boju.

Zakon kao za igračke

Ni udarcima u leđa ni prstima nikako nije uspevao da izvuče zalutalu kokicu. Pozvao je hitnu pomoć, ali bilo je prekasno. Kada je Alison stigla u bolnicu, njeno srce je već stalo. Autopsija je pokazala da je u dušnik i pluća udahnula komadiće kokica.
Američka akademija za pedijatriju smatra da je došlo vreme da se promene zakoni. Ističu da bi hrana trebalo da bude podvrgnuta istim kriterijumima koji se primenjuju na igračke i pozivaju vlasti da uvedu nalepnice za hranu koja je dokazano opasna.
- Zakon propisuje da „loptice skočice" moraju da imaju upozorenja da su opasne za malu decu, međutim, isto ne važi i za gume za žvakanje istog oblika i veličine, kaže dr Geri Smit, direktor Centra za istraživanje povreda u Kolumbusu u saveznoj državi Ohajo.
Akademija istovremeno poziva proizvođače hrane da preoblikuju najopasnije proizvode, naročito viršle, koje su na samom vrhu top-liste opasne hrane.

kokice.tumb.jpg


Ovu inicijativu mnogi su ismejali na internetu i predložili da roditelji sami preoblikuju viršle, odnosno da ih jednostavno naseku, a iz Američkog udruženja proizvođača viršli i soseva poručuju da od toga neće biti ništa.
Međutim, dizajner hrane Judžin Galjardi pokazao je da to i nije tako neizvodljivo. Njegove nove viršle izgledaju kao obične, međutim, kada se otvore i skuvaju, vidi se da su sastavljene od osam kriški koje je lako progutati.

Najugroženiji su najmlađi

U SAD se 2001. oko 17.500 dece mlađe od 14 godina prijavilo bolnicama zbog gušenja, a u 60 odsto slučajeva uzrok je bila hrana. U 2000, 160 dece umrlo je od gušenja. Najugroženija su deca mlađa od četiri godine.
Pedijatri podsećaju da deca tek između treće i četvrte godine razvijaju sposobnost pravilnog žvakanja i pripremanja hrane za gutanje. Neki američki proizvođači viršli već su samoinicijativno uveli etikete s upozorenjima. Ali, pedijatri ističu da to nije dovoljno i da bi na tržište trebalo da se uvede red novim zakonima.





 
Natrag
Top